You are on page 1of 3

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Ingrid Daamen Mentor Laila van Lierop


Klas PEH16VB Datum 28-03-2017
Stageschool Ojbs de Duizendpoot Groep 6/7/8
Plaats Stramproy Aantal lln 21
Vak- vormingsgebied: Taal
Speelwerkthema / onderwerp: Stellen

Persoonlijk leerdoel: Ik ben in staat om luid en duidelijk te spreken en een juiste houding aan te nemen zodat ik goed voorbereid en zelfverzekerd voor de klas sta.
Lesdoel(en): Aan het einde van de les kunnen de leerlingen: Evaluatie van lesdoelen:

- aan de hand van enkele vragen, die voor informatie zorgen, een verhaal - Ik laat de leerlingen vertellen hoe ze de vragen hebben gebruikt bij het opstellen van het
schrijven. verhaal.
- benoemen wat het doel van deze tekst is. - Ik bespreek de doelen van teksten in de inleiding en kom hier aan het einde van de les
Kerndoel 5 op terug door te vragen welk doel deze tekst had.
De leerlingen leren naar inhoud en vorm teksten te schrijven met
verschillende functies, zoals: informeren, instrueren, overtuigen of plezier
verschaffen.
Beginsituatie: De klas bestaat uit 9 jongens en 12 meisjes. Ze hebben dagelijks taalles via snappet. Ze schrijven echter niet zo vaak. Ik weet wel dat sommige
leerlingen echt een grote fantasie hebben.
Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
Inleiding Ik vertel de leerlingen de bedoeling van de les. De leerlingen doen actief mee met de les en beantwoorden Werkblad, gelinieerd vel
10 min Ik zeg dat we een verhaal gaan schrijven aan mijn vragen.
de hand van enkele vragen die ons hierbij
kunnen helpen. Ik leg uit dat ze dus eerst de
vragen moeten beantwoorden en dan het
verhaal gaan schrijven. Ik vraag de leerlingen of
ze enkele tekstdoelen kennen, of ze weten wat
het doel is van bepaalde teksten. Hierna leg ik
uit dat ze dus een detectiveverhaal gaan
schrijven en stel ik de vraag of ze weten wat
hiervan de kenmerken zijn. Dit zijn misdaad,
speurder en oplossing. Ik deel een werkblad uit
aan de leerlingen en een blaadje om het
verhaal op te schrijven. Ze gaan dit alleen doen.
Kern Ik loop rond om de leerlingen te helpen. Ik geef De leerlingen zijn bezig met de vragen. Ze schrijven hierna Werkblad, gelinieerd vel
30 min de leerlingen een halfuur de tijd voor deze het verhaal met behulp van de vragen. Ze hebben zo al een
opdracht. Tussendoor kijk ik wel hoever ze al idee wat ze kunnen gaan schrijven.
zijn en dan kan ik altijd de tijd nog inkorten of
verlengen.
Slot Ik sluit de les af door een aantal leerlingen te De leerlingen vertellen welke toegevoegde waarde de Werkblad, gelinieerd vel
5 min laten vertellen hoe ze de vragen hebben vragen hadden. Ze geven ook aan welk tekstdoel hierbij
gebruikt bij het opstellen van het verhaal en of hoort.
ze dit fijn vonden. Ik vraag ook nog welk doel
deze tekst heeft.
Persoonlijke reflectie
Ik vond de les goed gaan. Ik heb naar mijn idee duidelijk uitgelegd wat de leerlingen moesten doen. Ze wisten dat ze het werkblad nodig
hadden bij de opdracht. Ze hebben goed gewerkt aan hun verhaal en ik heb ze begeleid waar nodig was. Mijn persoonlijk leerdoel heb ik
tijdens deze les alleen in het begin kunnen uitoefenen. Ik heb tijdens de introductie mijn stem luid en duidelijk gebruikt. Iedereen kon mij
verstaan en de meerderheid begreep wat de bedoeling was. Ik heb tijdens het werken nog bij enkele leerlingen wat vragen moeten
beantwoorden over het werkblad. De schrijfopdracht zelf was wel duidelijk.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum: 28-03-2017

You might also like