You are on page 1of 8

Plan de lecie

Data: 05.11.2008
Clasa: a VI- a B
Profesor: Codrua Gaia Copil
Durata: 50 minute
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: Autor Narator Personaj
Tipul leciei: consolidarea cunotinelor
Scopul: formarea abilitii de operare cu noiunile: autor, narator, personaj
Obiective operaionale:
La sfritul leciei elevii vor putea:
o s fie capabili s defineasc autorul, naratorul i personajul
o s sesizeze rolul autorului, naratorului i al personajului
o s disting autorul de narator
Strategii didactice:
Metode: exerciiul, demonstraia, brainstorming, joc de rol, problematizarea, expunerea
Mijloace: manuale, tabla, volume, fie
Forma de organizare: munca pe grupe
Scenariul leciei

Etapele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Observaii


Evaluare
1. Moment organizatoric - salut elevii i noteaz absenele; - rspund la salutul profesorului;
- le cere elevilor s se pregteasc pentru - se pregtesc pentru lecie; Conversaia
lecie;
(1 min.)
2. Captarea ateniei - le cere elevilor s extrag cte un bileel i - elevii rspund solicitrii profesorului Conversaia
- se pregtesc bileele pe care vor fi s se grupeze n funcie de anotimpuri; i se grupeaz n funcie de coninutul
notate versuri viznd elemente (3 min.) biletului extras; Activitatea pe
specifice urmtoarelor anotimpuri: grupe
var, toamn, iarn;
(Anexa 1)
- copiii se vor grupa n funcie de
anotimpul surprins n versurile de pe
bileelul extras;
3. Anunarea temei noi i a - anun tema i obiectivele leciei i le - elevii i noteaz titlul leciei n
obiectivelor scrie pe tabl; caiete; Expunerea
(2 min.)
4. Introducerea noilor coninuturi - cere elevilor s noteze ce nseamn pentru - analizeaz sarcina de lucru i i
- se stabilete prima sarcin ei autorul, naratorul i personajul; noteaz rspunsurile pe foaie; Brainstorming
individual de lucru; (3 min.)
- noteaz posibilele definiii ale elevilor pe
tabl; (2 min.)
- distribuirea plicurilor cu sarcinile - cere fiecrei grupe de elevi s-i - analizeaz sarcinile de lucru i Activitatea pe
de lucru pe grupe; imagineze c pentru 10 minute sunt autori noteaz etapele aciunii propuse; grupe
i le fixeaz urmtoarele sarcini de lucru
(prezentate ntr-un plic):
o Stabilii despre ce v-ar plcea s
scriei o poveste.
o Notai cnd i unde dorii s se
petreac aciunea imaginat de voi.
o Prezentai momentele desfurrii
aciunii.
(5 min.)
- notarea pe tabl a momentelor - cere fiecrei grupe s desemneze un - i desemneaz secretarul grupei care Exerciiul
fiecrei aciuni imaginate de ctre secretar care s noteze pe tabl momentele noteaz pe tabl ideile;
autori; aciunii propuse; (2 min.)
Jocul de rol - solicit fiecrei grupe s interpreteze o - interpreteaz o aciune propus de Jocul de rol
- se pun n scen aciunile inventate. aciune din cele notate pe tabl; (12 min.) ctre alt grup
- precizarea noii sarcini de lucru; - cere fiecrei grupe s povesteasc n scris - povestesc aciunea interpretat de Exerciiul
o aciune regizat de colegi; (4 min.) colegi;
- definirea autorului, naratorului i a - profesorul le cere elevilor s sesizeze - observ c autorul a inventat o Conversaia
personajului literar; rolurile autorului, al naratorului i al aciune, apelnd la imaginaie;
personajului; (2 min.) - afirm c personajul a participat la o Metoda
aciune, iar naratorul povestete acea deduciei
- pe baza rspunsurilor primite definete aciune;
autorul, naratorul, personajul; (6 min.) - noteaz definiiile n caiete; Conversaia
5. Feed-back - cere elevilor s confrunte definiiile notate - confrunt propriile definiii cu Conversaia
cu prerile iniiale. (2 min.) definiiile date de ctre profesor.
- distribuirea fielor de autoevaluare - distribuie fiele de autoevaluare. - completeaz fiele de autoevaluare. Autoevaluare
concepute astfel: (5 min.)
Ce am tiut despre autor- narator- - supravegheaz elevii - manifest interes pentru completarea
personaj? fielor de autoevaluare
Ce tiu despre autor- narator-
personaj?
Ce vreau s mai tiu despre
autor- narator-personaj?
(Anexa 2)
- cere elevilor s rescrie basmul Prslea cel - noteaz tema pentru acas Conversaia
6. Tema pentru acas voinic i merele de aur din perspectiva
celui mai mic zmeu.
(1 min.)
Schia tablei
Autor Narator Personaj
Obiectivele leciei:
S sesizeze diferena dintre autor i narator.
S observe rolul personajului literar n desfurarea aciunii.
S emit definiii proprii ale naratorului, autorului i personajului.

Autor Narator Personaj

Momentele desfurrii aciunii: (se completeaz de ctre elev)


Autor: cel care imgineaz o aciune.
Narator: cel care povestete o aciune.
Personaj: cel care particip la o aciune.
Anexa 1

Din vzduh cumplita iarn cerne norii de zpad (Vasile Alecsandri)

Gerul aspru i slbatic strnge-n brae cu jlire. (Vasile Alecsandri)

Viscolul frmnt lunca. (Vasile Alecsandri)

n pduri trosnesc stejarii/ E un ger amar cumplit. (Vasile Alecsandri)

A cunoate-nseamn iarn (Lucian Blaga)

Toamna trziu, n noaptea cu lun ( George Cobuc)

Cri, cri, cri, toamn gri. (George Toprceanu)

A ruginit frunza din vii/ i rndulele au plecat.

Vl de brum argintie/ Mi-a mpodobit grdina. (Octavian Goga)

Dar vifor s-a pornit prin noapte.( Octavian Goga)

I-am zis ntr-un amurg de var. (Octavian Goga)

Era n miezul zilelor de var. (Octavian Goga)

Cnd frunzele de-o nevzut mn/ Atinse cad tot una cte una. (Octavian Goga)

ntr-o duminic de toamn vezi, ca prin vis mi-aduc aminte. (Octavian Goga)

Ninge grandios n oraul vast. (Bacovia)

Te uit cum ninge-n decembre (Bacovia)

Ea mergea cpuni s adune i fragi.(Cobuc)


Ca frunza se mbrac dealul/ cu flori roii pe unde treci.(Cobuc)

E galben soarele sub nori/ i-i galben lanul. (Cobuc)

n lan erau feciori i fete. (Cobuc)

Peste cmpii arse de soare. (Cobuc)

Anexa 2

Nume i prenume:

Clasa:

Trecut Prezent Viitor

Ce am tiut despre: Ce tiu despre: Ce vreau s mai tiu despre:

Autor Autor Autor

Narator Narator Narator


Personaj Personaj Personaj

Cum m-am simit Cum m simt acum? Realizeaz un desen care


naintea i n timpul s-i reprezinte starea de spirit.
efecturii sarcinilor de lucru?

You might also like