You are on page 1of 9

PROIECT DIDACTIC

Data:
Propuntoare:
Clasa: a IX-a
Denumirea activitii:educaie fizic
Tema activitii: a) rostogolire
b) trre pe plan ridicat cu priz manual
c) joc:tafet
Tipul activitii:consolidare,verificare
Scopul activitii:dezvoltarea calitilor motrice:ndemnare,vitez,for.
Dezvoltarea spiritului competiional,a spiritului de echip i a ncrederii
n forele proprii.
Obiective operaionale:-consolidarea i perfecionarea deprinderilor motrice:
-de a se rostogoli pe saltea din deprtat stnd n ghemuit
-de a se tr pe plan ridicat 25-30cm(banc de gimnastic) cu
sprijin manual i mpingere pe vrfuri
-s respecte succesiunea aciunilor motrice
-s respecte direcia de micare
-s-i ncurajeze colegii de echip
-s participe activ la aprecierea rezultatelor obinute de copii
Locul de desfurare:sala de grup
Metode i procedee:demonstraia,explicaia,exerciiul,controlul i corectarea
Resurse materiale:-bnci de gimnastic-2 buc.
-saltele-2 buc.
-mingi-2 buc.
-sculee cu boabe-15-20 buc.
-cercuri mari i mici-4 buc.
-jucrii mari-2 buc.
SCENARIU DIDACTIC

MOMENTE OBIECTIVE PE ACIUNI I ACTIVITI DOZAREA TEHNICI DE FORME DE


PEDAGOGICE SECVENE EFORTULUI INSTRUIRE ORGANIZARE

1.Momentul -Asigurarea ordinii i -Asigurarea condiiilor Comand n coloan cte unul


organizatoric disciplinei necesare bunei desfurri a n linie dreapt cu
-Captarea ateniei activitii faa spre educatoare
-Crearea unei stri -Deplasarea n sala de grup
emoionale pozitive i -Adunarea i alinierea
trezirea interesului pentru -Darea raportului
activitatea motric -Anunarea temei Expunerea temei

2.Pregtirea -Creterea interesului i a -Mers normal,mers pe Comand Coloan cte unul


organismului strii emoionale favorabile vrfuri,pe clcie,mers cu
pentru efort -Educarea percepiilor schimbarea direciei.
spaio-temporale La semnal:sritur pe ambele Comand cu
piciore. semnal sonor
-Alergare uoar,alergare n
ritm variat.
La semnal:ghemuire,nainte
culcat.
-Formarea coloanei de Coloan cte doi
gimnastic.
3.Influenarea -Educarea atitudinilor Exerciiul nr.1.
selectiv a corporale n vederea -Stnd cu minile ridicate n 4x4 Comand Coloan cte doi
aparatului prevenirii unei deficiene plan vertical,sculeul cu boabe
locomotor fizice n mini.Ducerea braelor
-Corectarea deficienelor alternativ-lateral la planul
atitudinale i fizice orizontal cu deplasarea
segmentare sculeului i readucerea la
-Educarea percepiei plan vertical.
spaiale i temporale
-Dezvoltarea aparatului Exerciiul nr.2.
respirator -Stnd-minile pe umeri-rotirea 4x4
-Pregtirea(prin exerciii braelor nainte-napoi.
fizice) ale acelor pri ale
corpului care vor fi mai Exerciiul nr.3.
mult solicitate n -Stnd-sculeul cu boabe pe
activitatea motric cap,minile pe olduri: 4x2 Comand
1-ghemuire
2-revenire la poziia
iniial

Exerciiul nr.4.
-Deprtat stnd,aplecarea
trunchiului,braele ating 4x4
sculeul
-Revenire cu braele n extensie
lateral

Exerciiul nr.5.
-Stnd ghemuit-ridicarea
ezutei prin ntinderea 4x2
genunchilor-revenire n
ghemuit.
Exerciiul nr.6.
-Stnd cu minile pe olduri-
sritur cu foarfecarea 2 reprize
picioarelor

Exerciiul nr.7.
-Respiraii ample
4x2

4.Consolidarea -Consolidarea -Se formeaz dou echipe de Explicaia Dou coloane


deprinderilor deprinderilor de rostogolire lucru,n faa crora se gsesc
motrice i trre. saltelele i bncuele de
-Dezvoltarea tuturor gimnastic.Micrile fiind
grupelor de muchi prin cunoscute de
execiiul fizic copii,reactualizarea nu solicit
-Fixarea stereotipic mult timp.
-mbuntirea indicilor Un copil va face o
calitilor motrice cu demonstraie,dup care cele
accent pe dou echipe vor exersa Demonstraia
for,ndemnare. deprinderile.
Se controleaz i se corecteaz
deprinderile n lucru.

Exerciiul

5.Dezvoltarea mbuntirea indicilor Joc:tafet Explicaia Dou coloane


calitilor calitilor motrice de Se formeaz dou echipe care
motrice baz,cu accent vor concura.Un copil va face o
pe:ndemnare,vitez demonstraie dup care cele Demonstraia
dou echipe vor parcurge
traseul concurnd
Concursul va solicita
corectitudinea Exerciiul
execuiei,respectarea
succesiunii micrilor n regim
de vitez.

6.Revenirea -Scderea intensitii Joc linititor 2x Explicaia Cerc


organismului efortului Soare,foc,ap Exerciiul
-Linitirea organismului
sub aspect fizic i psihic
7.Aprecieri -Aprecierea rezultatelor n formaie de cerc, Conversaia Din formaie de cerc
obinute de copii,precum i mpreun cu copii,vom analiza copiii vor iei din
a modului n care s-au rezultatele obinute,adugnd sal unul dup altul.
comportat. aprecierile verbale referitoare
la desfurarea
ntregii activiti.
Copiii vor primi ca stimulente
medalii
-Concluzii
-Recomandri

You might also like