Professional Documents
Culture Documents
Proizvodni Sistemi Pismeni Deo Skripta PDF
Proizvodni Sistemi Pismeni Deo Skripta PDF
1:
. 2000 1300
1, 2 3 1500 4
5. :
M1 M2 M3 M4 M5
200 100 200 150 250
R 150 250 200 100 100
100 250 150 100 100
250 100 150 150 50
:
a)
[%]
,
;
[%]);
b) 4 (
c)
95 %.
?
.
:
M1 M2 M3 M4 M5
1300 1300 1300 1500 1500 6900
200 100 200 150 250 900
150 250 200 100 100 800
100 250 150 100 100 700
250 100 150 150 50 700
2000 2000 2000 2000 2000 10000
a) ,
.
G 3.
G3 ,
, .
, ,
, :
k = * 100 [%] => k = * 100 = 69 [%]
dir.rad 6900
ukupno 10000
, 5%. ,
( )
.
, .
.
t ( k ) = 100 * (1 2
1 k 1 0.69
k N 0.69 10000
N ( ).
. : BO
= N/BRRM
,
:
= 100 = 9%
NP 900
G rad
10000
? ? !
.
.
b) 4.
M4 U1 U2 U3 U4
[1] 1500 150 100 100 150 2000
[%] 75 7.5 5 5 7.5 100
4 .
.
( - ?)
4 = 100 = 75%
1500
M rad
2000
4 ,
c) , ,
.
1 0.69
95 100 (1 2 ) 469 0.69 N
0.69 N
N 719
10000, 719 ,
, 5%.
?
BO 144obilazaka
719
5
1.1.
2:
.
- . .
.
R
1 RM1 365 25 0 0 0 0 0 0 10
2 RM2 390 0 0 0 0 0 0 0 10
3 RM3 210 51 11 4 48 16 11 39 10
4 RM4 204 53 14 20 18 34 27 20 10
5 RM5 181 89 44 0 0 17 46 13 10
:
a)
. ;
b) .
;
c) R 3
, ( . . .), 2 8
244 .
95 %.
) ,
. , ,
G2 , , ,
) [%] t ( k ) = 100 * (1 2
:
t ( k ) = 100 * (1 2
1 k 1 0.675
) = 96.9%
k N 0.675 2000
) .
G1 G 2.
* 100 [%]
G1 + G2
.
o =
orm 2 = 0 [%]
400
orm 3 = 45 [%]
orm 4 = 46.50 [%]
orm 5 = 52.25 [%]
ood = 30 [%]
, .
100 o
[1]; 0 ON 1
:
ON =
= 0.7 [1]
100 30
100
ON =
100
, .
) ,
. , 3
, ( ). ,
.
G RM 3 = 100 = 12%
48
400
,
. Kr.
Kr = dg bs s => Kr = 244 2 8 = 3904
. ,
- .
3904 , 12% , :
G RM 3 = 3904 0.12 = 468.48 469
1 ON 1 0.7
95 100 (1 2 ) 95 100 (1 2 ) 0.95 1 2 )
0.3
ON N 0.7 N 0.7 N
1.
.
16
:
Q Q
[ / ] [ / ]
1 N1 300 9 N9 55
2 N2 90 10 N10 70
3 N3 1650 11 N11 170
4 N4 1400 12 N12 560
5 N5 620 13 N13 1450
6 N6 700 14 N14 45
7 N7 10 15 N15 820
8 N8 2000 16 N16 60
: 10000
:
a) .
65%
;
b) ;
c)
.
a) ,
,
, :
Q Q
[ / ] [ / ]
1 N1 300 9 9 N9 55 14
2 N2 90 11 10 N10 70 12
3 N3 1650 2 11 N11 170 10
4 N4 1400 4 12 N12 560 8
5 N5 620 7 13 N13 1450 3
6 N6 700 6 14 N14 45 15
7 N7 10 16 15 N15 820 5
8 N8 2000 1 16 N16 60 13
: 10000
1
,
: , (
, ), (
).
. /
%. 65%
, ,
, (65%).
,
10000 .
(
) , 2000/10000*100 = 20%
(%). .
100%.
Q
[ / ]
[ / ] [%]
1 N8 2000 2000 20,00
2 N3 1650 3650 36,50
3 N13 1450 5100 51,00
4 N4 1400 6500 65,00
5 N15 820 7320 73,20
6 N6 700 8020 80,20
7 N5 620 8640 86,40
8 N12 560 9200 92,00
9 N1 300 9500 95,00
10 N11 170 9670 96,70
11 N2 90 9760 97,60
12 N10 70 9830 98,30
13 N16 60 9890 98,90
14 N9 55 9945 99,45
15 N14 45 9990 99,90
16 N7 10 10000 100,00
.
65% , 4 ,
4 65%. ,
. B
( )
:
N(A) N(B ) N(C)
F(A) f(B) f(C)
2
9- .
C.
Q
[ / ]
[ / ] [%]
1 N8 2000 2000 20,00
2 N3 1650 3650 36,50
A
3 N13 1450 5100 51,00
4 N4 1400 6500 65,00
5 N15 820 7320 73,20
6 N6 700 8020 80,20
7 N5 620 8640 86,40 B
8 N12 560 9200 92,00
9 N1 300 9500 95,00
10 N11 170 9670 96,70
11 N2 90 9760 97,60
12 N10 70 9830 98,30
13 N16 60 9890 98,90 C
14 N9 55 9945 99,45
15 N14 45 9990 99,90
16 N7 10 10000 100,00
b) , .
, , (
)
.
/ A B C
(1) 4 5 7 16
(%) 25 31.25 43.75 100
(1) 6500 3000 500 10000
(%) 65 30 5 100
3
[%]
10000 100
9500 95
8000 80
6500 65
6000 60
4000 40
2000 20
56.25
0 [%]
0 2025 40 60 80 100
0 4 89 16
c) .
6500,
,
(10000 / ). .
, (
) .
. ?
Q* :
, 53,85%.
53,85% ( ). ,
. : Qi* = Qi (1+53,85/100) (
53,85% 1 +
53.85/100).
Q Q*
[ / ] [%] [ / ]
1 8 2000 53,85 3077
2 3 1650 53,85 2538
3 13 1450 53,85 2231
4 4 1400 53,85 2154
: 6500 53,85 10000
4
3.1.
( )
2:
Q tr tm pc
[usl/god] [nj/usl] [nj/usl] [nj/usl]
1 U1 450 40 90 145
2 U2 700 60 80 150
3 U3 350 55 110 280
4 U4 420 42 100 145
5 U5 200 59 110 200
6 U6 700 41 120 285
7 U7 100 47 95 180
8 U8 80 56 90 195
9 U9 350 53 100 155
10 U10 250 48 105 190
11 U11 600 59 120 295
12 U12 650 49 91 138
13 U13 150 58 102 200
14 U14 500 60 90 170
15 U15 250 45 110 300
16 U16 120 55 100 230
17 U17 500 51 80 290
18 U18 700 40 100 135
,
, :
a) 18 1/4
;
b) ;
c) ,
, .
a) , , ,
.
. , ,
.
:
1
Q tr tm pc pp
[usl/god] [nj/usl] [nj/usl] [nj/usl] [nj/usl]
1 U1 450 40 90 145 15 13
2 U2 700 60 80 150 10 14
3 U3 350 55 110 280 115 5
4 U4 420 42 100 145 3 15
5 U5 200 59 110 200 31 11
6 U6 700 41 120 285 124 3
7 U7 100 47 95 180 38 9
8 U8 80 56 90 195 49 7
9 U9 350 53 100 155 2 16
10 U10 250 48 105 190 37 10
11 U11 600 59 120 295 116 4
12 U12 650 49 91 138 -2 17
13 U13 150 58 102 200 40 8
14 U14 500 60 90 170 20 12
15 U15 250 45 110 300 145 2
16 U16 120 55 100 230 75 6
17 U17 500 51 80 290 159 1
18 U18 700 40 100 135 -5 18
18
,
:
Q
[usl/god] [nj/usl] [usl/god] [%] [nj/god] [%]
4 ,
: 500, 500+250 = 750, : 1450, 2050, 2400 7070.
%. , 500/7070*100 = 7.07%, : 10.61; 20.51; 29 .
100%.
. e
U17 ,
159*500= 79500.
U15. 250*45,
,
U17, 250*145 + 79500 = 115750,
. : 700*124+115750 = 202550,
.
(
, ).
%. 100% =
376280, . , 79500/376280*100 = 21.13%
: 30.76; 53.83 .
2
Q
[usl/god] [%] [nj/god] [%]
1 U17 500 159 500 7,07 79500 21,13
2 U15 250 145 750 10,61 115750 30,76
3 U6 700 124 1450 20,51 202550 53,83
4 U11 600 116 2050 29,00 272150 72,33
5 U3 350 115 2400 33,95 312400 83,02
6 U16 120 75 2520 35,64 321400 85,42
7 U8 80 49 2600 36,78 325320 86,46
8 U13 150 40 2750 38,90 331320 88,05
9 U7 100 38 2850 40,31 335120 89,06
10 U10 250 37 3100 43,85 344370 91,52
11 U5 200 31 3300 46,68 350570 93,17
12 U14 500 20 3800 53,75 360570 95,82
13 U1 450 15 4250 60,11 367320 97,62
14 U2 700 10 4950 70,01 374320 99,48
15 U4 420 3 5370 75,95 375580 99,81
16 U9 350 2 5720 80,91 376280 100,00
17 U12 650 -2 6370 90,10
18 U18 700 -5 7070 100,00
.
, .
, .
, . ,
.
Q
[usl/god] [%] [nj/god] [%]
1 U17 500 159 500 7,07 79500 21,13
2 U15 250 145 750 10,61 115750 30,76
A
3 U6 700 124 1450 20,51 202550 53,83
4 U11 600 116 2050 29,00 272150 72,33
5 U3 350 115 2400 33,95 312400 83,02
6 U16 120 75 2520 35,64 321400 85,42
7 U8 80 49 2600 36,78 325320 86,46 B
8 U13 150 40 2750 38,90 331320 88,05
9 U7 100 38 2850 40,31 335120 89,06
10 U10 250 37 3100 43,85 344370 91,52
11 U5 200 31 3300 46,68 350570 93,17
12 U14 500 20 3800 53,75 360570 95,82
13 U1 450 15 4250 60,11 367320 97,62 C
14 U2 700 10 4950 70,01 374320 99,48
15 U4 420 3 5370 75,95 375580 99,81
16 U9 350 2 5720 80,91 376280 100,00
17 U12 650 -2 6370 90,10
18 U18 700 -5 7070 100,00
3
b) .
. .
/
[1] 4 5 7 16
[%] 25,00 31,25 43,75 100,00
[1] 272150 62970 41160 376280
. [%] 72,33 16,73 10,94 100,00
,
. , .
c)
Q Q*
[ / ] [%] [ / ]
1 17 500 244.88 1724
2 15 250 244.88 862
3 6 700 244.88 2414
4 11 600 244.88 2069
: 2050 244.88 7070
4
4.1.
, ,
.
. :
,
.
, ,
,
( ), .
.
(
,
, ).
,
, :
1.
2. ; ,
;
3. ( ) ,
( ),
.
,
,
:
1. R1: :
, ...
2. R2: :
,
,...
?
eka je:
T [dan/int] - ( 1 );
Q [kom/int] - P
n [1] -
1
t [dan/ser] -
q [kom/ser] - ( P )
trp [n.j. / ser] -
trs [n.j./komdan] -
TR1 [n.j./int] -
TR2 [n.j./int] -
P n , :
: Q = q*n; T= t*n
(
). ,
.
( R1)
( R2), :
TR = TR1 + TR2
,
,
(
, ).
TR 1 = n trp = trp
Q
:
qt trs T
q
: TR 2 = trs n = q
qt
2 2
( : trs ,
2
Q trs T
).
: R = R1 + R2 => TR = trp + q
q 2
q, . R = R(q).
q, R(q)
. :
=0 i 0
dTR d 2 TR
dq dq 2
2
trp Q trs T trp Q trs T
= 2 + =0 =
dTR
:
dq q 2 q2 2
2 trp Q
q2 = q = 2
Q trp
trs T T trs
trp Q
=2 3 >0
d 2 TR
: 2
dq q
qo = 2
Q trp
- [ m/ser]
T trs
no =
Q
qo - [1]
to =
T
no - [dan/ser]
2
Q trp 2 T trs
T trs
,
:
3
4.1.
1.
365 1000 .
.
.
, , 7300 n.j.
4 n.j. .
:
a) ,
;
b) ;
c) :
;
.
T = 365 [dan/god]
Q = 1000 [kom/god]
trp = 7 300 [nj/ser]
trs = 4 [nj/kom.dan]
a) :
kom kom
qo = 2 ser qo = 2 = 100 ser
Q trp 1000 7300
T trs => 365 4
no =
Q
[1] => no =
1000
= 10 [1]
qo 100
dan dan
to = ser to = = 36.5
T 365
ser
no => 10
min TR = 2 Q T trp trs [n. j] min TR = 2 1000 365 7300 4 = 146000 [n. j.]
b) :
=>
c) :
:
1000 10 100 ,
36.5 .
146 000 [n. .].
, .
, , .
, :
q .
, 100,
.
.
: TR 1 = trp q
Q
TR 2 = trs T
q
: 2
: R= R1 + R2
:
. ,
,
( ).
, n.
q, , ( ).
n 1 5 10 15
TR1 7 300 36 500 73 000 109 500
TR2 730 000 146 000 73 000 48 666,67
TR 737 300 182 500 146 000 158 166,7
: TR 1 = n trp
TQ
TR 2 = trs
2n
:
:
4.1.
2.
,
, 260 ,
1000 .
5200 n.j.
.
,
:
a) ,
;
b)
;
c)
;
d)
;
T = 260 [dan/god]
Q = 1000 [kom/int]
trp = 5 200 [nj/ser]
a) ,
.
. :
=0 i 0
2
dTR d TR
= 2n 20 = 0 2n = 20 n = 10 [1]
dn dn 2
dTR
dn
n o = 10 [1]
):
= 2 0,
d 2 TR
:
dn 2
1
kom kom
qo = ser qo = = 100
ser
Q 1000
=>
no 10
dan dan
to = ser to = = 26 ser
T
260
no =>
10
) ,
,
.
,
:
kom 2 Q trp n. j.
qo = 2 ser trs =
Q trp
T trs
=>
T q2 kom dan
2 1000 5200 n. j.
trs = =4
260 100 2 kom dan
:
1000 10 100
, 26 .
85 900 [n. .].
) ,
0.07%
.
2
5.1.
1:
.
[n.j./god]
TRu = 6 000 + 75Q
TRm = 12 000 + 60Q
TRa = 24000 + 45Q
:
a) ;
b) ;
c) 750 [kom/god]
.
=> :
Iu: Q [0, 400] [kom/god]
Im: Q [401, 800] [kom/god]
Ia: Q > 800 [kom/god]
b) ,
:
Q 0 400 800
TRu 6 000 36 000 66 000
TRm 12 000 36 000 60 000
TRa 24 000 42 000 60 000
: 2 ,
, : , Q1 Q2
+ 75 [nj / kom]
:
tru = =
TR u 6000
+ 60 [nj / kom]
Q Q
trm = =
TR m 12000
+ 45 [nj / kom]
Q Q
tra = =
TR a 24000
Q Q
2:
:
1- ( );
2- ( );
3- ( ).
n.j. n. j.
:
+ 10 Q ; FT1 = 1600
2
Q
god god
VT1 =
4
n.j. n. j.
+ 20 Q ; FT2 = 4000
Q2
god god
VT2 =
40
n.j. n. j.
+ 10 Q ; FT3 = 8000
Q2
god god
VT3 =
80
:
a)
;
b) ;
TR m =
Q2
TR a =
Q2
80
) ,
[nj / kom]
, :
tr =
TR
[nj / kom];
Q
tru = + 10 +
Q 1600
[nj / kom];
4 Q
trm = + 20 +
Q 4000
[nj / kom]
40 Q
tra = + 10 +
Q 8000
80 Q
1
tru = trm Q1
+ 10 + = + 20 + / 40Q
Q 1600 Q 4000
4 Q 40 Q
10 Q 2 + 400Q + 64000 = Q 2 + 800Q + 160000
9Q 2 400Q 96000 = 0
160000 + 3456000
Q1 / 2 = (400 )
trm = tra Q 2
+ 20 + = + 10 + / 80Q
Q 4000 Q 8000
40 Q 80 Q
2Q 2 + 1600Q + 320000 = Q 2 + 800Q + 640000
Q 2 + 800Q 320000 = 0
640000 + 1280000
Q1 / 2 = ( 800
b)
. , :tr' = 0 tr'' >0
tru = + 10 +
Q 1600
tru' = 2 = 0 =
1 1600 1600 1
Q2
trm = + 20 +
Q 4000
trm' = 2 =0 =
1 4000 4000 1
Q2
tra = + 10 +
Q 8000
tra' = 2 =0 =
1 8000 8000 1
Q2
2
6.1.
,
1.
,
, 3 . .
:
tkij [as/kom]
INRsti
[%]
P1 P2 P3
1 1.25 1.5
20 % 0.5 0.625 0.75
10 % 2 2.5 3
Tpzj [as/ser] 10 20 30
Qplj [kom/god] 1000 2000 1500
nj [ser/god] 10 40 5
:
a) , ;
b) ,
,
.
,
. , o
Qpl j kom
=
n j ser
, , : q pl j .
, ( ),
( ), . ,
, .
tkij [as/kom]
INRsti
[%]
P1 P2 P3
1 1.25 1.5
20 % 0.5 0.625 0.75
10 % 2 2.5 3
Tpzj [as/ser] 10 20 30
Qplj [kom/god] 1000 2000 1500
nj [ser/god] 10 40 5
qi [kom/ser] 100 50 300
1
.
,
.
. , ,
.
a) ,
Kp i = n j (Tpz j + tk ij q j ) INRst i
as
. :
j=1 god
INRsti: INRsti
1, -
, 1,
.
.
Kp1 = 6 800 [as/god] -
Kp 2 = [10 (10 + 0.5 100) + 40 (20 + 0.625 50) + 5 (30 + 0.75 300 )] -
.
,
.
INRst2?
,
.
, ,
.- 20% , INRst2=
Kp 2 = [10 (10 + 0.5 100 ) + 40 (20 + 0.625 50 ) + 5 (30 + 0.75 300 )] 1.2
1.2, . 1.2:
as
:
Krm i = dg bs s Gst i
god
as
Krm1 = Krm 2 = Krm 3 = Krm 4 = 266 3 8 80
god
2
Krm = 6 304 [as/god]
, BM i =
Kp i
[maina] ,
Krm i
:
= 1.08
6800
2 2
6304
= 0.75
4710
1 1
6304
= 1.79
11295
2 2
6304
:
,
- ( )-
( ,
,...)
(
),
( ,
)
) ,
,
. -
as
:
Krri = dg 1 s Gst i
god
bs=1,
as
.
Krr1 = Krr2 = Krr3 = Krr4 = 266 1 8 80
god
[radnika ]
Krm = 2 048 [as/god]
BR i =
Kp i
, ,
Krri
:
I II III
= 3.23
6800
4 2 2 / 1, 2
2048
= 2.3
4710
3 1 1 1 3
2048
= 5.51
11295
6 2 2 2 4, 5
2048
3
:
. ,
, .
? , ,
.
, ( a ).
,
. , ,
. 5
, ,
.
,
.
4
6.2.
,
1:
P1, P2 P3 .
:
tkij [min/kom]
INRsti
[%]
P1 P2 P3 P1 P2 P3
O1 M1 S1 . 15 % 15 20 10 32 40 25
O2 M2 S2 . 10 12 18 10 12 18
O3 M3 S3 . 25 % 25 20 30 5 4 6
O4 M4 S4 . 10 5 15 10 5 15
Tpzi [as/ser] 8 12 10 8 12 10
Qpli [kom/god] 200001500010000 20000 15000 10000
nj [ser/god] 4 5 10 4 5 10
qj [kom/ser] 5000 3000 1000 5000 3000 1000
;
.
, 4 , .
.
Qpl j kom
q pl j =
n j ser
Q kom 20000 kom
q P1 = 1 = = 5000
n 1 ser 4 ser
Q kom 15000 kom
q P2 = 2 = = 3000
n 2 ser 5 ser
Q kom 10000 kom
q P3 = 3 = = 1000
n 3 ser 10 ser
1
tkij [min/kom]
INRsti
[%]
P1 P2 P3 P1 P2 P3
O1 M1 S1 . 15 % 15 20 10 32 40 25
O2 M2 S2 . 10 12 18 10 12 18
O3 M3 S3 . 25 % 25 20 30 5 4 6
O4 M4 S4 . 10 5 15 10 5 15
Tpzi [as/ser] 8 12 10 8 12 10
Qpli [kom/god] 2000015000 10000 20000 15000 10000
nj [ser/god] 4 5 10 4 5 10
qj [kom/ser] 5000 3000 1000 5000 3000 1000
1(
, 60,
as
):
as
:
Krm i = dg bs s Gst i
god
as
Krm 1 = Krm 2 = Krm 3 = Krm 4 = 266 3 8 100
god
Krm = 6 284 [as/god]
M1 13638/6284 = 2.2 3
M2 9525.3/6284 =1.5 2 2
M3 13894/6284 = 2.2 3
M4 7275.3/6284=1.16 2 2
: 10
2
,
, ,
. ,
,
. .
,
(2 2).
, ,
.
, -
.
,
.
as
Kpr1 = 4 (8 + 5000) + 5 (12 + 3000) + 10 10 + 1000 1,15 = 28780
32 40 25
60 60 60 god
as
Kpr3 = 4 (8 + 5000) + 5 (12 + 3000) + 10 10 + 1000 1,15 = 2894
5 4 6
60 60 60 god
S1 28780/2028 = 14.2 15
S2 9525.3/2028 =4.7 5
S3 2894/2028 =1.4 2
S4 72753/2028 = 3.6 4
: 26
.
.
, 1 1 .
I II III
S1 28780/2028 = 14.2 15 6 6 3 3
S2 9525.3/2028 =4.7 5 2 2 1 2
S3 2894/2028 =1.4 2 1 1 / 1
S4 72753/2028 = 3.6 4 2 2 / 2
:
II - 2 , 2
. 5 , 2 , 1 .
IV - 2 , ,
, .
I -
: ,
.
, ,
3
.
. :
RM1
R1
M1
R1
, 3 ,
15 : 6, 6, 3 .
III - , 5
- 5 .
3 , .
:
, ,
.
4
6.2.
,
2:
.
P1, P3, P4, P5, P7 : O1, O2,
R1, R2 M1, M2. , , :
M1: 1, 1, 2.5, 3, 2; M2: 4, 2, 6, 2, 3; R1: 2, 2, 5, 6, 4;
R2: 2, 1, 3, 1, 1.5; P1, P3, P4, P5, P7, .
P2 2 R2
2, P6 1 R1
1. P2, , 2 4.2 R2
2.1. P6, , 1 1.5 R1
3.
P1, P2, P3, P4, P5, P6, P7 : -
, : 8, 10, 6, 4, 7, 5, 3; : 24.85, 12.063, 26.104,
43.16, 27.44, 14.68, 14.61; , : 48, 44, 48, 51, 50, 50, 49;
.
266 8 .
100 . 1 5% 2 .
:
a) ;
b) ;
c) .
tkij [as/kom]
INRsti
[%]
P1 P2 P3 P4 P5 P6 P7 P1 P2 P3 P 4 P5 P6 P7
O1 M1 1 - 1 2,5 3 1,5 2 2 - 2 5 6 3 4
5%
O2 M2 4 4,2 2 6 2 - 3 2 2,1 1 3 1 - 1,5
Tpzj [as/ser] 8 10 6 4 7 5 3
qj [kom/ser] 48 44 48 51 50 50 49
,
.
,
, ,
.
1
tkij [as/kom]
INRsti
[%]
P1 P2 P3 P4 P5 P6 P7 P1 P2 P3 P4 P5 P6 P7
O1 M1 1 - 1 2,5 3 1,5 2 2 - 2 5 6 3 4
5%
O2 M2 4 4,2 2 6 2 - 3 2 2,1 1 3 1 - 1,5
Tpzj [as/ser] 8 10 6 4 7 5 3 8 10 6 4 7 5 3
qj [kom/ser] 48 44 48 51 50 50 49 48 44 48 51 50 50 49
Kpm1 = 24.85 (8 + 1 48) + 12.06 (10 + 0 44) + ...
1.
P2 2,
. , 1 6, 7,
6 .
2
7.1.
1:
RMj, j = 1,2,...,8 P 1 , P 2 i P3
:
P1 P2 P3
RM1 RM3 RM4
RM2 RM2 RM5
R
RM4 RM5 RM6
O
RM8 RM7 RM7
RM8 RM8
:
a) ;
b) ;
c) .
) .
, , :
. ,
.
P1, .
P1 P2 P3
O O O
RM1 RM1 RM2 RM3 RM3 RM2 RM4 RM4 RM5
RM2 RM2 RM4 RM2 RM2 RM5 RM5 RM5 RM6
RM4 RM4 RM8 RM5 RM5 RM7 RM6 RM6 RM7
RM8 RM7 RM7 RM8 RM7 RM7 RM8
RM8 RM8
b) .
,
, ,
, .
:
RM1 RM2,
, . RM2 RM4,
. .
, ,
.
,
( R 1 1, R 2
4, ).
c) ,
. ,
.
,
(P1 R 1, R 3
, ).
P1
P2
1
1
1
RM7 2 RM8
P1, P2, P3
7.1.
2:
. :
M1 - M3 - M2 - M4 - M6 -
M5
A
M4 - M2 - M3 - M5 - M6
B
M3 - M1 - M4 - M6 - M5
C
M1 - M3 - M2 - M4 - M6 -
D
M5
E
M4 - M2 - M3 - M5 - M6
F
M2 - M1 - M4 - M6
G
M1 - M3 - M2 - M4 - M6 -
H
M5
M4 - M2 - M3 - M5 - M6
:
,
, ,
. ,
, .
, ,
, R 3 3.
,
.
(3 3).
1
.
,
( . R 5R 6 ,
).
.
. ,
. :
, ,
.
, ,
.
2
7.2.
1.
P1, P2, P3, P4 P5:
:
a) ;
b) ;
c)
;
d) .
a) , ,
. , :
f ij R i -
N.
.
7 .
f ij
1 2 3 4 5 6 7
RM1 2 2 0 0 0 0 0
RM2 3 1 0 0 0 0 0
RM3 0 1 2 0 0 0 0
RM4 0 1 0 2 1 0 0
RM5 0 0 3 2 0 0 0
RM6 0 0 0 1 2 1 0
RM7 0 0 0 0 1 2 1
:
:
R 1 2 R 2 3 ,
( ).
,R 1 2 , R 2, R 3, R 4 .
.
,R 1 2 ,R 5 3 .
.
R 4 2 , R 5 2 R 6 ,
.
R 4 ,R 6 2 R 7 ,
.
R 6 R 7 2 ,
.
R 7 .
(
), ( !).
b) ,
, Fik , :
Fik = f ik + 2 * (k j ) * f ij
n
j =1
i , . .
, . .
.
[ =1]. ,
. i 1 7,
7 .
F11 -
:
R ;
2
1
(1-1)
R 1
2 i=1, =1 =>
( = , 0);
f11 , 2;
(1-2)*2
R 1 ,
-2
R 1 ;
R 1 .
R , :
i=3:
, i>4 ,
,
, .
0, , .
, ,
Fik ,
[k = 2] :
[k = 2] [i = 1] F12 = 6
[i = 3]
i =1,3, 7
= 3
[i = 4]
F32
= 13
[i = 5]
F42
= 14
[i = 6]
F52
= 24
[i = 7]
F62
F72 = 32
max Fi 2 = F12 = 6 => R 1.
[k = 3] [i = 3] F33 = 4
[i = 4]
i =3 , 7
F43 = 6
[i = 5] F53 = 1
[i = 6] F63 = 16
[i = 7] F73 = 24
max Fi 3 = F33 = 4 => R 3.
[k = 4] [i = 4] F44 = 4
[i = 5]
i=4,7
F54 = 8
[i = 6] F64 = 7
[i = 7] F74 = 16
max Fi 4 = F54 = 8 => R 5.
[k = 5] [i = 4] F45 = 11
[i = 6]
i=4,6, 7
F65 = 2
[i = 7] F75 = 7
max Fi 5 = F45 = 11 => R 4.
[k = 6] [i = 6] F66 = 9
[i = 7]
i =6 , 7
F76 = 2
max Fi 6 = F66 = 9 => R 6, R 7.
c) , ,
.
,
.
P 1: L1 = 7 [1] (7 , . )
L2 = 3 [1]
L3 = 6 [1]
L4 = 6 [1]
L5 = 7 [1]
min L 0 = L i = 29 [1]
k
i =1
7.2.
.
.
. ,
,
.
.
,
. , .
.
7.3
1:
.
.
:
,
:
[k = 1]
.
(k j) f
,
Fik = fik + 2
7
, i = 1,2,...,6; k = 1,2,...,6
j =1
ij
Fi1 = fi1 + 2 (1 j) f
7
[k = 1] , i = 1,2,3,4,5,6
j =1
ij
F11 = 4 + 2[(1-1) 4] = 4
RM 1 .
Fi2 = fi2 + 2 ( 2 j) f
7
[k = 2] , i = 2,3,4,5,6
j =1
ij
.
(
RM2, RM3 i RM4
k=3).
, R
,
. ,
3,
2.
RM 4 .
3, 4,
. 4 ,
5, .
, .
2 ,
, .
:
2- 4- 1-...
4- 2- 1-...
( )
Fi3 = fi3 + 2 ( 3 j) f
7
[k = 3] , i = 2,3,5,6
j =1
ij
F23 = 2
F33 = 3
Fi3 < 0 , i = 5,6
ma x Fi3 = F33 = 3
RM 3 .
Fi4 = fi4 + 2 ( 4 j) f
7
[k = 4] , i = 2,5,6
j =1
ij
ma x Fi4 = F24 = 15
F64 = 2 + 2 [(4-5) 1 + (4-7) 1] = -6
RM 2 .
Fi5 = fi5 + 2 (5 j) f
7
[k = 5] , i = 5,6
j =1
ij
F55 = 0 + 2 [(5-6) 1] = -2
ma x Fi5 = F65 = 1
F65 = 1 + 2 [(5-4) 2 + (5-7) 1] = 1
RM 6 RM 5 .
:
RM 1 - RM 4 - RM 3 - RM 2 - RM 6 - RM 5
L
L 1 = 10; L 2 = 6; L 3 = 8; L 4 = 6
4
min Lo = i = 30 [1]
i=1
8.1
m n
. n
.
,
. nx2 nx3.
2 3 .
1. n x3.
. ,
, .
, nx2.
.
, , ,
.
,
. ,
.
1
Poetakk
kk
min t i3 max t i2
traiti na drugi
nain
Pr za Ps
Rasporeene poslove
iskljuiti iz daljeg
posmatranja
Ne
Vratiti se na realan
problem za koji je
naeno optimalno
reenje
Kraj
1.
2
8.1
m n
1.
S1 - S6, P1 P2
P1 P 2.
:
S1 S2 S3 S4 S5 S6
P1 0,4 0,7 0,3 1,2 1,1 0,9
P2 1,1 0,7 1 0,8 1 1,3
P2
. .
6 2
1, 2.
.
. ,
.
?
, , 2
0,4 , 1 1.
3, 2 0,3 .
,
.
, . ,
, .
P1 P2
S1 0,4 1,1
S2 0,7 0,7
S3 0,3 1
S4 1,2 0,8
S5 1,1 1
S6 0,9 1,3
. nx2, ,
nx3. .
1 2.
:
,
, S3 .
:
S3
.
? ,
, S 3.
:
S1 , .
S3 S1
? .
, ,
.
, S2
, .
:
S3 S1 S2
:
S3 S1 S2
,
.
, ?
:
S3 S1 S2 S6
S2 , S6 .
,
? .
.
:
S3 S1 S2 S4
:
S3 S1 S4 S2
? .
S6 .
:
S3 S1 S2 S6 S4
:
S3 S1 S6 S4 S2
? ,
.
:
S3 S1 S2 S6 S5 S4
:
S3 S1 S6 S5 S4 S2
nx3, .
nx3.
8.1
m n
2.
n=3 m=5 ,
. (
) :
14 10
8
28 14 0
T = 16 4 48
18 12 20
24 3 12
5 3, 2
. ,
, .
:
;
;
;
;
.
:
;
.
:
1 2 3
D1 14 10 8
D2 28 14 0
D3 16 4 48
D4 18 12 20
D5 24 3 12
min t i1 = t 11 = 14
:
i = 1,5
max t i 2 = t 22 = 14
i = 1,5
min t i 3 = t 23 = 0
i = 1,5
min t i1 max t i 2
x3 nx2.
, ,
.
nx3 nx2. `1 `2
t `i1 = t i1 + t i 2 t `i 2 = t i 2 + t i 3
5 . :
, ,
. :
1 2
D1 24 18
D2 42 14
D3 20 52
D4 30 32
D5 27 15
nx3 nx2 .
min t i1 = t 31 = 20 min t i 2 = t 22 = 14
:
i = 1,5 i = 1,5
>
D2 . D2
.
D2
min t i1 = t 31 = 20 min t i 2 = t 52 = 15
i = 1,3,4,5 i = 1,3,4,5
>
D5 . D5
.
D5 D2
min t i1 = t 31 = 20 min t i 2 = t 12 = 18
i = 1,3,4 i = 1,3,4
>
D1 . D1
.
D1 D5 D2
min t i1 = t 31 = 20 min t i 2 = t 42 = 32
i = 3,4 i = 3,4
<
D3 . D3
.
D3 D1 D5 D2
? . D4
.
D3 D4 D1 D5 D2
8.1
m n
3.
(GI) 4 3 4 5
(FI) 4 2.5 2 5
() 7 3 2.5 7
:
1 Cu 0.15;
2 Cu 0.20;
2 Cu 0.25;
1 Cu 0.30.
a) 4
;
b)
, 4 3
, . nx3
.
, [as/t]
, .
:
. 0.20 3 , 2
, : 3 [as/t] *2 [t] = 6[as],
[as/t]* [t] = [as]
.
GI FI
0.15 4 4 7
0.20 6 5 6
0.25 8 4 5
0.30 5 5 7
.
min t i1 = 4
min t i 2 = 5 min t i 3 max t i 2
min t i 3 = 5
, nx2.
, ,
, .
8.1
m n
4.
[ m]
[ m/dan]
[dan/stubu] [ m/dan]
DV1 0,5 0,8 2,0 60 180
DV2 1 1 0,5 50 100
DV3 0,5 1 2,0 80 240
DV4 0,5 2 2,0 100 300
DV5 0,25 3 0,4 60 400
.
.
1.
2 .
, , e ,
.
x2.
,
.
1
8.2
1.
S 1 - S6, P1 P2
P1 P2.
:
S1 S2 S3 S4 S5 S6
P1 0,4 0,7 0,3 1,2 1,1 0,9
P2 1,1 0,7 1 0,8 1 1,3
P2
. .
:
,
. .
:
S3 S1 S2 S6 S5 S4
:
S3 S1 S6 S5 S4 S2
P2 Z 20.
P1 , P1 ,
Z2 0
n
. :
Z 02 = max t i1 t i 2 , t i1 t i 2 ,..., t i1 t i 2 , t 11
n 1 n 1 n 2 2 1
i =1 i =1 i =1 i =1 i =1 i =1
. ,
.
, .
1 2
S3 0,3 1
S1 0,4 1,1
S6 0,9 1,3
S5 1,1 1
S4 1,2 0,8
S2 0,7 0,7
, .
,
. .
1 2
( ) ( ) ( ) Z 02
S3 0 0,3 0,3 0,3 1 1,3 0,3
S1 0,3 0,4 0,7 1,3 1,1 2,4 /
S6 0,7 0,9 1,6 2,4 1,3 3,7 /
S5 1,6 1,1 2,7 3,7 1 4,7 /
S4 2,7 1,2 3,9 4,7 0,8 5,5 /
S2 3,9 0,7 4,6 5,5 0,7 6,2 /
0,3
:
;
;
S1 1 0.3. 2 0.3.
2 0.3 , P2 S3 0.3 .
(S1) P2 1,3 ,
S2 S1 .
6.2 ,
2.
:
P2 S6? ( )
P2 S3? (0,3 )
S4 P2? (0.8 )
S3 P2?(0)
, .
:
x- , y- .
,
( Z 12 )
S3 S1 S6 S5 S4 S2
Pogon P2
Z21
S3 S1 S6 S5 S4 S2
Pogon P1
1 2 3 4 5 6 T [mes]
8.2
2.
n = 3 n = 5
, .
( ) :
14 10 8
28 14 0
T = 16 4 48
18 12 20
24 3 12
5 3, 2
. ,
,
.
:
;
;
;
;
.
:
;
.
:
D3 D4 D1 D5 D2
,
,
.
M1 M2 M3
Z 02 Z 03
D3 0 16 16 16 4 20 20 48 68 16 20
D4 16 18 34 34 12 46 68 20 88 14 /
D1 34 14 48 48 10 58 88 8 96 2 /
D5 48 24 72 72 3 75 96 12 108 14 /
D2 72 28 100 100 14 114 / 0 / 25 /
71 20
- ( ) = 114 ..
( )
- ( ) 71 . .
- 71+20 = 91 . .
,
, , .
D3 D4 D1 D5 D2
Z 04 Z 10 Z 50 Z 02
P T K P T K P T K P T K P T K
M1 0 16 16 16 18 34 34 14 48 48 24 72 72 28 100 16 34 48 72
M2 16 4 20 34 12 46 48 10 58 72 3 75 100 14 114 / / / /
38
M3 20 48 68 68 20 88 88 8 96 96 12 108 / 0 / 22 30 21 /
64 69 72
.
D1 3 30 . .
- - D2 72 . .
- 38+64+69+72 = 243 . .
,
.
. , ,
1 , D4, D1, D5 D2 ,
,
.
. ,
100 5 ( ) ,
, , 30.
: ,
( ). ,
. ,
, .
. ,
14 ,
.
.
x- , y- .
y- .
D1 , Z 13 .
, .
9.1
, ,
P,
1, 2, 3. :
I II
O1 O2 O3 O1 O2 O3
RM1 RM2 RM3 RM4 RM1 RM2 RM3 RM4
M1 M2 M3 M4 M5 M1 M2 M3 M4 M5
98 72 84 88 101 81 99 75
31 24 41 46 24 32 42 38
a
57 69 85 96 53 61 78 77
34 47 23 35 32 17 21 39
: 600 .
10,
, , 10.
.
a) ,
, ,
(I+II) ;
b) (I+II)
[%]
.
c) , ,
, 2 8 , 260
.
P (I+II) 98%.
d) ,
95%
( =5*10=50;
=7*10=70). ,
.
1
I + II ,
:
:
1. 600 ,
1200 . ,
.
2. , ,
.
) :
100 [%]
dir. rad + G 3
: k =
100 [%]
dir. rad + G 3 + G 2
: Z=
ukupno
2
100 = 90.00 [%]
770 + 810 + 66 + 64 + 199 + 140 + 55 + 56
Z O1 =
100 [%]
G1 + G 2
: o =
: ON =
100 O
[1]
= 0.7125 [1]
100 28.75
100
ON O1 =
= 0.6575 [1]
100 34.25
100
ON O 2 =
= 0.65 [1]
100 35
100
ON O 3 =
= 0.6780 [1]
100 32.20
100
ON P =
100
) [%]
1 ON
t (ON) = 100 (1 2
ON N
:
) = 97.41 [%]
1 0.7125
t (ON O1 ) = 100 (1 2
0.7125 2400
) = 97.05 [%]
1 0.6575
t (ON O 2 ) = 100 (1 2
0.6575 2400
) = 95.76 [%]
1 0.65
t (ON O 3 ) = 100 (1 2
0.65 1200
) = 98.22 [%]
1 0.678
t (ON P ) = 100 (1 2
0.678 6000
3
t(ON)
k [%] Z [%] k [%] ON [1]
[%]
O1 71,25 90,00 28,75 0,7125 97,41
O2 65,75 87,38 34,25 0,6575 97,05
O3 65,00 85,58 35,00 0,6500 95,76
P1 67,80 88,07 32,20 0,6780 98,22
100 [%]
G1 + G 2
b) 4: o =
2 [%] :
G 2,
c) )
, ,
, ,
as
:
Kr = dg bs s
god
( ,
)
as
Kr = 260 2 8 100 = 4160
god
as
[as/god]: G GO 22 = 0.2163 4160 = 899.8
god
2
98%:
1 ON p
t (ON p ) = 100 (1 2 ) [%] ; ON P = 0.6780 [1]
ON p N p
1 0.6780
98 100 (1 2 0.98 1 2
0.322
0.6780 N 0.6780 N
) => =>
0.02 2
0.322
0.6780 N
4
0.01 0.0001 0.6780 N 3220
0.322 0.322
0.6780 N 0.6780 N
=> => =>
( N = 4706, N=0.68, N
4 )
d) , .
,
2.
1 k O 2
t ( k O 2 ) = 100 (1 2 ) [%] ; k O 2 = 65.75 [%]
k O 2 N O2
1 0.6575
95 100 (1 2 0.95 1 2
0.3425
0.6575 N 0.66575 N
) => =>
0.05 2
0.3425
0.6575 N
0.025 0.000625 N
0.3425 0.3425 0.3425
0.6575 N 0.6575 N 0.000625 0.6575
=> =>
=>
,
2 2 , :
5
9.1
2.
:
[min/kom]
[ser/god]
VO1 VO2 VO3 VO4 VO1 VO2 VO3 VO4 [kom/ser] [as/ser]
P1 - 45 30 50 - 45 30 25 500 20 15
P2 80 - 50 45 40 - 50 30 400 15 10
P3 - 30 - 70 - 30 - 45 750 30 20
300 , 3 ,8 .
100 .
:
V 1 10 [%]
V 2
V 3 20 [%]
V 4 17 [%]
:
a) .
.
b) ,
.
c) P 1,
2 [nj/ mdan] .
:
) .
,
.
, .
tkij [min/kom]
INRsti
P1 P2 P3 P1 P2 P3
VO1 10% - 40 - - 80 -
VO2 45 - 30 45 - 30
VO3 20% 30 50 - 30 50 -
VO4 17% 25 30 45 50 45 70
Tpzj [as/ser] 15 10 20 15 10 20
nj [1] 20 15 30 20 15 30
qj [kom/ser] 500 400 750 500 400 750
Kp i = n j (Tpz j + tk ij q j ) INRst i
as
:
j=1 god
40 as
Kp m1 = 15 10 + 400 * 0.9 = 3735
60 god
45 30 as
Kp m 2 = 20 15 + 500 * + 30 20 + 750 1 = 19650
60 60 god
30 50 as
Kp m 3 = 20 15 + 500 * + 15 10 + 400 1.2 = 12540
60 60 god
25 30 45 as
Kp m 4 = 20 15 + 500 * + 15 10 + 400 + 30 20 + 750 0.83 = 20826
60 60 60 god
as
Krm i = dg bs s Gst i
god
=>
as
Krm1 = Krm 2 = Krm 3 = Krm 4 = 300 3 8 100 = 7100
god
, :
= 0.53
3735
V 1 1
7100
= 2.77
19650
V 2 3 3
7100
= 1.77
12540
V 3 2 2
7100
= 2.93
20826
V 4 3
7100
: 9
:. RM II III ,
, I IV .
,( II III
80 as
):
Kp r1 = 15 10 + 400 * 0.9 = 7335 god
60
as as
Kp r 2 = Kp m 2 = 19650 ; = Kp m 3 = 12540
god god
Kp r 3
50 45 70 as
= 20 15 + 500 * + 15 10 + 400 + 30 20 + 750 0.83 = 33310
60 60 60 god
Kp m 4
as as
Krri = dg 1 s Gst i => Krr1 = Krr2 = Krr3 = Krr4 = 300 1 8 100 = 2300
god god
:
I II III R
= 3.19
7335
S1 4 2 2 / 1
2300
= 8.54
19650
S2 9 3 3 3 3
2300
= 5.45
12540
S3 6 2 2 2 2
2300
= 14.48
33310
S4 15 6 6 3 3
2300
: 34 13 13 8 9
:
I - :
,
,
. 4 , 2, III
. 1 .
II - 3 , 3
( , .
9 , 3 .
= 3.
III - ,
- 2 6 , 2 ,
2 .
IV - ,
. 3 , 6
, 15, 3 .
3.
b) :
P1: RM2 - RM3 - RM4
P2: RM1 - RM3 - RM4
P3: RM2 - RM4
:
:
P1 P2 P3
R. . R. . R. .
RM2 RM1 RM2
RM2 - RM3 RM1 - RM3 RM2 - RM3
RM3 RM3 RM4
RM3 - RM4 RM3 - RM4
RM4 RM4
:
RM4 RM3 RM2 RM1
RM1 1 1
RM2 1 1 2
RM3 2 4
RM4 3
:
RM3 RM4 RM2 RM1
4 3 2 1
:
:
fij
1 2 3 4
RM1 1 0 0 0
RM2 2 0 0 0
RM3 0 2 0 0
RM4 0 1 2 0
: Fik = f ik + 2 (k j) f ij
n
j=1
[k = 1] [i = 1] F11 = 1 + 2 [(1 1) 1 + 0] = 1
max F = F = 2
[i = 2] F21 = 2 + 2 [(1 1) 2 + 0] = 2
i =1.4
i =1.4 i1 21
[i = 3] F31 = 0 + 2 [(1 1) 0 + (1 2) 2 + 0] = 4 I RM u liniji je RM 2
[i = 4] F41 = 0 + 2 [(1 1) 0 + (1 2) 1 + (1 3) 2] = 10
[k = 2] [i = 1] F12 = 0 + 2 [(2 1) 1 + 0] = 2
max Fi 2 = F12 = F32 = 2
[i = 3] F32 = 2 + 2 [(2 1) 0 + (2 2) 2 + 0] = 2
i =1,3, 4
i =1, 3, 4
[ ]
i =1,3
[i = 4]
i = 3, 4
[k = 4] [i = 3] F34 = 8
min Fi 4 = F34 = F44 =8
[i = 4] F44 = 0 + 2 [(4 1) 0 + (4 2) 1 + (4 3) 2] = 8
i = 3, 4
i =3, 4
trp P1 = ?
c)
n. j.
trs P1 = 2
kom dan
2 Q trp q 2 T trs n. j.
qo = trp =
T trs 2 Q ser
kom dan
q P1 = 500 T = 300
ser god
kom kom
Q P1 = q P1 n P1 Q P1 = 500 20 = 10000
god god
500 2 300 2 n. j.
trp = = 7500
2 10000 ser
9.1
3:
P1 P 2.
P1, 300
:
5000
P 1, 1600 P 2.
P2 2400 [nj/ser] .
P2 4 n.j. .
:
INRsti tki [min/ m]
[%]
P1 P2
20 % 16 22
48 24
15 % 18 32
pz [as/ser] 5 10
P1 P2,
,
, ,
.
. :
Kp i = n j (Tpz j + tk ij q j ) INRst i
as
p
j=1 god
( )?
. ,
.
,
:
= 300 [dan/god]
P1:
int
QP1 = 5000 [kom/int]
,
.
.
, .
kom
=0 i 0 = 0.8q 400 = 0 0.8q = 400 q = 500
ser
2
dTR d TR dTR
2
dq dq dq
= 0.8 0
d 2 TR
dq 2
kom
: q o = 500
ser
=>
[1]
:
no = no = = 10 [1]
Q 5000
=>
qo 500
P2:
QP2 = 1600 [kom/god]
trpP2 = 2 400 [nj/ser]
trsP2 = 4 [nj/kom.dan]
P2
:
kom kom
qo = 2 ser qo = 2 = 80
ser
Q trp
1600 2400
T trs =>
[1] = 20 [1]
300 4
no = no =
Q 1600
qo =>
80
:
tkij [min/kom]
[%]
P1 P2
20 % 16 22
48 24
15 % 18 32
Tpz [as/ser] 5 10
nj [ser/int] 10 20
q [kom/ser] 500 80
.
,
22 as
, .
16
Kp1 = 10 5 + 500 * + 20 10 + 80 0.8 = 1736
60 60 god
48 24 as
Kp 2 = 10 5 + 500 * + 20 10 + 80 1 = 4890
60 60 god
18 32 as
Kp 3 = 10 5 + 500 * + 20 10 + 80 1.15 = 2993.8
60 60 god
as
:
Krm i = dg bs s Gst i =>
god
as
Krm1 = Krm 2 = Krm 3 = 300 2 8 100 = 4700
god
, :
= 0.37
1736
1 1
4700
= 1.04
4890
2 2
4700
= 0.64
2993.8
1 1
4700
: 4 4
:
.
.
(
),
( ,
)
as
:
Krri = dg 1 s Gst i =>
god
as
Krr1 = Krr2 = Krr3 = 300 1 8 100 = 2300
god
I II R
= 0.75
1736
1 1 - R 1
2300
= 2.13
4890
3 2 1 R 2,R 3
2300
= 1.25
2993.8
2 1 1 R 4
2300
: 6 4 2 6
: .
, ,
. ,
(1,2,1), .
, .
10.1
, .
I 3.3. .
( , , ,
),
. , 50.
( 30. ). G1 , G2 G3
.
( ).
,
, G3=0. ,
G 3,
. , ,
, .
.
II ABC , 10
. : , (pp)
(pp). pp ,
, pp. ,
. ,
B C, , B C ,
:
C ,
C.
,
, -
.
: ,
) , ,
, .
, )
,
. , , , .
).
III .
(q ), (n )
(t ). -
. ,
.
, -
,
.
1
- (q)
(n) ,
,
.
IV . ,
, ,
Q1 Q 2,
. , 2 .
1. , ,
2. , ,
. -
,
- ,
.
V , .
, -
,
( ).
,
. ,
,
, ,
. ,
,
, (
).
, -
,
.
VI .
, ( )
. ,
,
- .
, ,
,
.
VII .
, ,
.
. ,
, - .
, ,
2
, , ( )
, .
, , .
VIII -
, (
).
, .
,
.
,
. , ,
, , (
).
,
, , ,
.
:
,
( )
. ,
, , , ,
.
, .
. , ,
, . , ,
.
.
( 003 )
.
, , .
2 ,
, , .
( ) 90 , 5
. .
, .
,
.
, ( )
, .
3
Osnovi organizacij e proizvodnj e
1
5 .2 . Re en j e :
Proizvod Q [ kom ] t d [ nj / kom ] pc [ nj / kom ] t rs [ nj / kom * dan] t rp [ nj / ser] Tpz [ as/ ser]
P1 500 75 80 2 400 5
P2 800 100 120 4 600 8
P3 600 50 100 1 500 10
P4 500 60 55 2 800 12
P5 400 110 120 3 200 10
P6 200 70 100 1 300 8
a)
Grupa A prvi po rangu
Rang Proizvod Q [ kom / god] Poveanj e obim a Obim [ kom / god] pp [ nj / kom ] UPP [ nj / god]
01 P3 600 5 put a 3000 50 150000
b)
T= 300 dana, za proizvod P3
t rp= 500 [ nj / ser]
t rs= 1 [ nj / kom dan]
Q= 3000
2Q trp 2 3000 500 kom
q0 = = = 10000 = 100
T trs 300 ser
Kp = n j (Tpzj + tkij q j ) INRst
nj= 1
I NRst = 0,8
Tpzj = 10
t kij = 15m in = 15/ 60h!
q= 100
15
Kp = (10 + 100) 0.8
60
as
Kp = 35 0.8 = 28
ser
c)
TR min = 2QT trp trs = 2 3000 300 500 1 = 900000000
nj
TR min = 30000
god
Q 3000 ser
Za q= 50 = > n = = = 60
q 50 int
2
TR= TR1+ TR2
TR1= t rpn= 50060= 30000 [ nj / int ]
trs T 1 300 50 nj
TR 2 = q = = 7500
2 2 int
TR = 30000 + 7500
nj
TR = 37500
god
TR(q = 50) TR min
TR = 100 =
TR min
7500
TR = 100 = 25%
30000
5 .3 . Re en j e :
Q td pc t t rs t rp Tpz
[ kom ] [ nj / kom ] [ nj / kom ] [ as/ kom ] [ nj / kom dan] [ nj / ser] [ as/ ser]
P1 500 75 80 5 2 400 5
P2 800 100 120 10 4 600 8
P3 600 50 100 5 1 562.5 10
P4 500 60 55 5 2 800 12
P5 400 110 120 10 3 200 10
P6 200 70 100 2 2 562.5 8
a)
Rang Proizvod Q [ kom / gpd] pp [ nj / kom ] t [ as/ kom ] pp [ nj / as]
1 P6 200 30 (100-70) 2 15 ( = pp/ t )
2 P3 600 50 5 10
3 P2 800 20 10 2
4 P5 400 10 10 1
5 P1 500 5 5 1
6 P4 500 -5 5 -1
UKUPNO: 3000
b)
T= 300 dana; Q= 3000; t rp= 562.5; t rs= 2
2Q trp 2 3000 562.5 kom
q0 = = = 75
T trs 2 300 ser
n= 1
t k= 20m in = 20/ 60h!
I NRst = 1,2
Tpz= 8 [ as/ ser]
20 as
Kp = (8 + 75) 1.2 = 39.6
60 ser
c)
nj
TR min = 2QT trp trs = 2 3000 300 562.5 1 = 45000
god
Q 3000 ser
Za q= 150 = > n = = = 20
q 150 int
3
TR= TR1+ TR2
TR1= t rpn= 562.520= 11250 [ nj / int ]
trs T 2 300 150 nj
TR 2 = q = = 45000
2 2 int
nj
TR = 11250 + 45000 = 56250
god
TR(q = 50) TR min 56250 45000
TR = 100 = 100
TR min 45000
11250
TR = 100 = 25%
45000
5 .4 . Re en j e :
a)
m axt i2 = t 12 = 4= m int i3 = t 23 = 4 i= 1,2,3,4,5
i i
O5 O4 O2 O1 O3
4
b)
gleda se prva t abela
Opt im alni RM1 RM2 RM3 Zast oj Zast oj
redosled P T K P T K P T K RM2 RM3
O5 0 2 2 2 2 4 4 6 10 2 4
O4 2 3 5 5 3 8 10 9 19 1 /
O2 5 3 8 8 4 12 19 4 23 / /
O1 8 4 12 12 4 16 23 8 31 / /
O3 12 6 18 18 3 21 31 6 37 2 /
UKUPNO: 5 4
m inT= 37 [ m es]
zast oj RM2= 5 [ m es]
c)
7 [ m es] (23- 16 u t abeli)
d)
faze
m inT= 37
UZT
Z31 O5 O4 O2 O1 O3
Z21 Z22
GGR
O5 O4 O2 O1 O3
SPT
O5 O4 O2 O1 O3
T [ m es]
5 10 15 20 25 30 35 40
5 .5 . Re en j e :
a)
b)
P1 P2 P3 P4
RO Karika RO Karika RO Karika RO Karika
RM2 RM2 RM3 RM1 RM1 RM3 RM2 RM2 RM3 RM2 RM2 RM4
RM3 RM3 RM5 RM3 RM3 RM6 RM3 RM3 RM5 RM4 RM4 RM6
RM5 RM6 RM5 RM6
P1, P3, P4
1
RM2 RM4
2 1
P2 1 1 P2, P4
RM1 RM3 RM6
2
P1, P3
RM5
c)
5 .6 . Re en j e :
a)
P1: pp= pc- t d
pp= 40-30= 10 [ nj / kom ] [ rang 3]
P2: pp= 30-10= 20 [ nj / kom ] [ rang 1]
P3: pp= 55-40= 15 [ nj / kom ] [ rang 2]
P4: pp= 40-35= 5 [ nj / kom ] [ rang 4]
GRUPA A
Rang Proizvod Q [ kom / god] Poveanj e obim a Obim [ kom / god]
1 P2 500 4 put a 2000
b)
c)
za proizvod P2:
T= 300 [ dan/ int ]
t pr= 300 [ nj / ser]
n= 1 [ ser]
t ps= [ 10 nj / kom dan]
Tpzj = [ 2 as/ ser]
Q= [ 2000 [ kom / god]
nj
TR min = 2QTtrptrs = 2200030030010 = 60000
god
TR = TR1 + TR 2
Q 2000
n= = = 20[ ser ]
q 100
nj
R1 = trpn = 30020 = 6000
god
trs T q 10 300 100 nj
TR 2 = = = 150000
2 2 god
7
nj
TR = 156000
god
TR(q = 100) TR min 156000 60000
TR = 100 = 100 = 160%
TR min 60000
5 .7 . Re en j e :
a)
8
50 45 70
S 4 : Kp = 2015 + 500 + 1510 + 400 + 30 20 + 750 0.83 =
60 60 60
as
= [8633.3 + 4650 + 26850] 0.83 = 33310
god
VO2 i VO3 im aj u ist e pot rebne kapacit et e i za radnike i za m aine
Krr1 = Krr2 = Krr3 = dg s Gst = 300 8 100 = 2300
Vrst a obrade Pot reban broj Usvoj en broj Broj radnih m esa
3735 U zavisnost i od broj a
VO1 = 0.53 1
7100 radnika
19650
VO2 = 2.77 3 3
7100
12540
VO3 = 1.77 2 2
7100
20826 U zavisnost i od broj a
VO4 = 2.93 3
7100 radnika
U zavisnost i od broj a
Ukupno: 9
radnika
b)
9
7
Fik = f ik + 2 (k j ) f ij
j =1
4
[k = 1]: Fi1 = f i1 + 2 (1 j ) f ij ; i = 1,2,3,4
j =1
F11 = 1 + 2 [(1 4) 1 + (1 2) 0] = 1
F21 = 2 + 0 = 2
F31 = 0 + 2 [(1 2) 2] = 2
F41 = 0 + 2[(1 2) 1 + (1 3) 3] = 0 + 2 (1 6) = 14 max Fi1 = F21 = 2
Prvo radno m est o u liniji bie RM2.
7
[k = 2]: Fi 2 = f i 2 + 2 (2 j ) f ij ; i = 1,3,4
j =1
F12 = 0 + 2 [(2 1) 1 + 0] = 2
F32 = 2 + 2 [(2 1) 0 + (2 2) 2] = 2
F42 = 1 + 2 [(2 1) 0 + (2 2) 1] = 1 max Fi 2 = F12 = F32 = 2
Treba odredit i m odifikovanu frekvenciju radnih m est a RM1 i RM3
F13 = 0 + 2 [(3 1) 1] = 4
F33 = 0 + 2 [(3 1) 0 + (3 2) 2] = 4
I st o:
F14 = 0 + 2 [(4 1) 1] = 6
F34 = 0 + 2 [(4 1) 2] = 8 min Fi 4 = F14
Drugo radno m est o u linij i bie RM1.
4
[k = 3] : Fi3 = f i 3 + 2 (3 j ) f ij ; i = 3,4
j =1
F33 = 0 + 2 [(3 2) 2] = 4
F43 = 3 + 2 [(3 2) 1] = 5 min Fi 3 = F33 = 4
Tree radno m est o u liniji bie RM3.
c)
t rp= ?
t rs= 2 [ nj / kom dan]
n= 20
q o= 500 [ kom ]
Q= q on= 50020= 10000 [ kom ]
2Qtrp 2
qo =
Ttrs
2Qtrp
qo2 = T trs
Ttrs
qo2 T trs = 2 Q trp
qo2 T trs 500 2 300 2 nj
trp = = = 7500
2Q 2 10000 ser
10
5 .8 . Re en j e :
a)
min ti'1 = t11 = t 41 = 12; i = 1,2,3,4,5 min ti'1 = t11 = t 41 = 12; i = 1,2,4
min ti' 2 = t 52 = 6; i = 1, 2,3,4,5 min ti' 2 = t 42 = 8; i = 1,2,4
min ti'1 > min t i' 2 min ti'1 > min t i' 2
P5 ide na poslednju poziciju. P4 ide na t reu poziciju.
min ti'1 = t11 = t 41 = 12; i = 1,2,3,4 min ti'1 = t11 = 12; i = 1,2
min ti' 2 = t32 = 7; i = 1,2,3,4 min ti' 2 = t12 = 12; i = 1,2
min ti'1 > min t i' 2 min ti'1 = min t i' 2 = 12
P3 ide na et vrt u poziciju. P1 m oe da ide i na prvo i na drugo
m est o t ako da im am o dva opt im alna
redosleda.
P1 P2 P4 P3 P5 P2 P1 P4 P3 P5
m inT= 51 [ as]
b)
c)
11
d)
m inT= 51
P1 P2 P4 P3 P5
Z 31 Z 32 Z34 Z 35
P1 P2 P4 P3 P5
Z 21 Z 22 Z 23 Z 24 Z 25
P1 P2 P4 P3 P5
5 10 15 20 25 30 35 40 45 50
5 .9 . Re en j e :
12
Vrst a m aina Pot reban broj Usvoj en broj Broj radnih m est a
3887.5
M1 = 1.94 2 2
2000
3460
M2 = 1.73 2 U zavisnost i od broj a radnika
2000
Ukupno: 4 U zavisnost i od broj a radnika
St ruka radnika Pot reban broj Usvoj en broj I sm ena Broj radnih m est a Oznake radnih m est a
3887.5
S1 = 1.94 2 2 2 RM1, RM2
2000
1770
S2 = 0.88 1 1 1 RM3
2000
Ukupno: 3 3 3
5 .1 0 . Re en j e :
a)
13
K rm1 = K rm 2 = K rm 3 = K rm 4 = dg bs s Gst = 6160
K rr1 = K rr 2 = K rr 3 = K rr 4 = dg s Gst = 2000
Vrst a obrade Pot reban broj Usvoj en broj Broj radnih m est a
14750
O1 = 2.39 3 3
6160
10450
O2 = 1.70 2 U zavisnost i od broj a radnika
6160
41490
O3 = 6.73 7 U zavisnost i od broj a radnika
6160
19600
O4 = 3.18 4 4
6160
Ukupno: 16 U zavisnost i od broj a radnika
St ruka radnika Pot reban broj Usvoj en broj I sm ena I I sm ena I I I sm ena Broj radnih m est a
14750
S1 = 7.35 8 3 3 2 3
2000
6650
S2 = 3.33 4 1 1 2 1
2000
28980
S3 = 14.49 15 5 5 5 5
2000
19600
S4 = 9.80 10 4 4 2 4
2000
Ukupno: 37 13 13 11 13
b)
P2,P3 P1
P1 P2 P3
RO Karika RO Karika RO Karika P3
RM1 RM3
RM3 RM3 RM4 RM1 RM1 RM3 RM1 RM1 RM2
RM4 RM3 RM3 RM4 RM2 RM2 RM3 2
RM4 RM3
P1,P2,
RM2 RM4
Tabela frekvencij a:
f ij
Radna m est a
1 2 3 4
RM1 2 0 0 0
RM2 0 1 0 0
RM3 1 1 1 0
RM4 0 1 1 0
14
4
Fik = f ik + 2 (k j ) f ij
j =1
4
[k = 1]: Fi1 = f i1 + 2 (1 j ) f ij ; i = 1,2,3,4
j =1
F11 = 2 + 2 [(1 1) 0] = 2
F21 = 0 + 2 [(1 2) 1] = 2
Fi1 < 0; i = 3,4 max Fi1 = F11 = 2
Prvo radno m est o u liniji bie RM1.
4
[k = 2]: Fi 2 = f i 2 + 2 (2 j ) f ij ; i = 2,3, 4
j =1
F22 = 1 + 2 [(2 1) 0] = 1
F32 = 1 + 2 [(2 1) 1 + (2 3) 1] = 1
F42 < 0 max Fi 2 = F22 = F32 = 1
Treba odredit i m odifikovanu frekvenciju radnih m est a RM2 i RM3
F23 = 0 + 2 [(3 2) 1] = 2
F33 = 1 + 2 [(3 1) 1 + (3 2) 1] = 1 + 6 = 7
min Fi 3 = F23 = 2
Drugo radno m est o u linij i bie RM2.
4
[k = 3]: Fi3 = f i 3 + 2 (3 j ) f ij ; i = 3,4
j =1
F33 = 1 + 2 [(3 1) 1 + (3 2) 1] = 7
F43 = 1 + 2 [(3 1) 0 + (3 2) 1] = 3 max Fi 3 = F33 = 7
Tree radno m est o u liniji bie RM3.
Opt im alni raspored:
c)
5 .1 1 . Re en j e :
Pot o j e m int i3 > m axt i2 = > ispunj en j e uslov za svoenj e problem a na nx2:
b)
c)
16