You are on page 1of 14

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 4 2016

Sekolah

Kelas / bilangan murid

Tarikh /Waktu

Mata pelajaran/subject Sains / science

Tajuk/Topic Jirim dan Bahan / Matter and


substances

Tema/Theme Sifat Bahan / Properties of substances

Konsep Utama/primary concept Atom, Molekul dan Ion/ Atoms,


molecules & Ions

Objektif Pembelajaran/learning Memahami sifat bahan berdasarkan


objectives zarah yang terdapat di dalamnya
Understanding the properties of
substances based on the particles
present in them

Hasil Pembelajaran/learning outcomes 1.Menerangkan atom, molekul & ion


Describe what atoms ,molecules and
ions are
2. Mengenal pasti atom, molekul & ion
di dalam sesuatu bahan
Identify the particles in substances as
atoms,molecules and ions are
3. Menyatakan contoh bahan yang
wujud dalam bentuk atom, molekul &
ion
State examples of substances made of
atoms, molecules & ions
3..Membanding & membezakan bahan-
bahan yang wujud dalam bentuk atom,
molekul dan ion berdasarkan sifat
fiziknya
Compare and contrast substances that
are made of atoms, molecules and ions
based on their physical properties

Pengetahuan lepas murid Struktur atom & Jadual Berkala


Atoms structure & Periodic Table

Pendekatan Pengajaran Masteri & Penemuan Inkuiri

Langkah/peringkat Kandungan / Aktiviti Pengajaran & Catatan/Nota


Steps Konsep Pembelajaran
Content/Concept (Teaching & learning
activities)
Fasa 1/Phase 1 Sampel bahan a. Guru menunjukkan bahan Strategi/teknik :
/sample of iaitu rod besi, garam dan menjana idea
Set Induksi/ materials sulpur
Pengenalan Teacher shows the BBM : rod besi,
Set Induction materials such as iron garam & sulfur
/Introduction rod, salt and sulphur Teaching aid :
( 5 minit ) b. Guru bertanya kepada iron rod,salt &
semua murid dimanakah sulphur
mereka boleh menjumpai
dan kegunaan bahan-
bahan tersebut
Teacher asks the students
where they can find these
materials and their uses

Fasa 2 Mengenali bahan a. Guru meminta setiap Strategi/teknik


Perkembangan atom, bahan murid mengambil 1 kad
(Penerokaan) molekul dan bahan daripada balang Bilangan kad
ion Teacher asks each yang
(20 minit) Identify of students to take a card dimasukkan ke
atomic,molecular from container dalam balang
and ionic hendaklah
substances b. Guru meminta murid sama dengan
membaca secara senyap bilangan murid
Mengelaskan dan menyimpan kad & terdiri dari
bahan atom,bahan tersebut bahan atom,
molekul & bahan Teacher asks the bahan molekul
ion students to look at the & bahan ion
Classify of atomic, card and keep it to them yang seimbang.
molecular and ionic / The number of
substances c. Guru mencungkil cards that are
pengetahuan sedia ada inserted into the
murid tentang bahan container
atom, bahan molekul dan should be equal
bahan ion to the number
Teacher probes the of students and
students with questions to the substances
elicit their prior knowledge
on atomic,molecular and
ionic substances
Guru memberi
penerangan bahan atom,
bahan molekul & bahan
ion serta contoh
berdasarkan jawapan
yang diberikan pelajar

Based on the students


responses ,teacher
makes further explanation
d. Guru meminta murid
merujuk semula kad dan
mengenalpasti jenis
bahan yang ditulis pada
kad masing-masing dan
membaca dengan kuat
Teacher asks the
students to refer to their
card and identify the types
of substances
Strategi/teknik
Fasa 3 Aktiviti /Eksperimen a. Guru meminta murid-
Perkembangan murid yang mendapat kad Stesen A
(Aplikasi) Membina model bahan atom pergi ke /Station A
bahan atom, bahan stesen A, bahan molekul (Bahan Atom/
(45 minit) molekul & bahan Stesen B & bahan ion Atomic
ion/build a model of stesen C substance)
an atom,molecule Teacher asks the student Membina model
& ion with their pick atomic bahan
substances card to go to atom,bahan
Menentukan takat the station A, moleculer molekul &
lebur bahan atom, substances to station B & bahan ion/ build
bahan molekul & ionic substances go to a model of an
bahan ion/ to study station C atom,molecule
the melting point of b. Guru meminta murid & ion
an atom, molecule membaca & menjalankan
& ion substances aktiviti berdasarkan Stesen B /
arahan yang terdapat Station B
Mengkaji sifat pada setiap stesen (Bahan
kekonduksian arus Teacher asks the Molekul/
elektrik bahan students to read & do the molecular
atom, bahan activities based on the substance)
molekul & bahan instruction at their station Mengkaji takat
ion/ To study the lebur bahan
electrical c. Murid menjalankan aktiviti To study the
conductivity of secara berkumpulan dan melting point of
substances diberi masa 15 minit di substances
setiap stesen Stesen C
All the groups are given /Station C
about 15 minutes to (Bahan ion
complete the activities in /ionic
at each station substance)
d. Kumpulan yang telah Mengkaji sifat
selesai menjalankan kekonduksian
aktiviti akan bergerak ke arus elektrik
stesen berikutnya bahan
sehingga selesai / The To study the
groups which have electrical
completed their activities conductivity of
can go to another station substances

Fasa 4
Penutup/closure Rumusan / a. Guru meminta wakil murid Strategi/teknik
conclusion membentangkan peta i-
(Pentaksiran) Think untuk membuat Penilaian tahap
Membuat rumusan terhadap pemahaman
(10 minit) perbandingan aktiviti/tajuk yang telah murid
bahan-bahan yang dijalankan/ The teacher
wujud dalam asks the student
bentuk atom, representative to presents
molekul dan ion a map of i - Think on the
berdasarkan sifat conclusion of the activity /
fiziknya berserta titles that have been
contoh dalam carried out
bentuk peta i-Think b. Guru membincangkan isi
(Peta Pokok) / kandungan peta i-Think
Making dan membuat kesimpulan
comparisons the / Teachers discuss the
physical properties contents of the map i -
of atomic Think and concluded
substances,
molecular
substances and
ionic substances
and their examples
in the form of a i-
Think map
LAMPIRAN / Appendix:

1. Murid diberi kad-kad yang mengandungi nama contoh bahan atom, bahan
molekul dan bahan ion/The students are given cards which contain atomic,
moleculer and ionic substances
2. Aktiviti ini dapat membahagikan murid secara rawak kepada 3 kumpulan/This
activity can divide the student into 3 groups .

CONTOH BAHAN ATOM, BAHAN MOLEKUL DAN BAHAN ION

BAHAN ATOM BAHAN MOLEKUL BAHAN ION

EMAS AIR NATRIUM KLORIDA (GARAM)

KUPRUM KARBON DIOKSIDA KUPRUM (II) SULFAT

ZINK OKSIGEN MAGNESIUM OKSIDA

PLUMBUM SULFUR PLUMBUM (II) BROMIDA

ALUMINIUM GULA ZINK OKSIDA

BESI NAFTALENA ALUMINIUM BROMIDA

TIMAH BROMIN BESI OKSIDA

PERAK KACA TIMAH (IV) OKSIDA

KALSIUM GETAH KUPRUM (II) OKSIDA


NATRIUM KAYU FERUM SULFAT

STESEN A : MEMBINA MODEL BAHAN ATOM, BAHAN MOLEKUL & BAHAN


ION

STATION A: BUILD A MODEL OF ATOM, MOLECULE & ION SUBSTANCES

1. MEMBINA MODEL BAHAN ATOM, BAHAN MOLEKUL & BAHAN ION


MENGGUNAKAN PLATISIN, LIDI SATE & KERTAS/build a model of an
atom,a molecule and an ion using platicine, wooden splinter & paper

BAHAN ATOM/atomic substance

BAHAN MOLEKUL/MOLECULAR SUBSTANCE


BAHAN ION /IONIC SUBSTANCE

LAMPIRAN / Appendix:

STESEN 2 : TAKAT LEBUR (RUJUK AKTIVITI 4.3 MUKA SURAT 26-27 BUKU
AMALI SAINS TINGKATAN 4)

STATION 2 : MELTING POINT

Tujuan : Untuk mengkaji takat lebur bahan

Aim : To study the melting point of substances

Radas : mangkuk pijar, thermometer, penunu Bunsen,alas segi tiga tanah


liat,tungku kaki tiga

Apparatus : Crucible, thermometer, Bunsen burner, pipeclay triangle,tripod stand

Bahan : serbuk plumbum, serbuk gula, serbuk plumbum bromide

Materials : The following substances in powder form ;lead, sugar ,lead bromide
Prosedur /:

1. Panaskan serbuk plumbum di dalam mangkuk pijar secara kuat sehingga


lebur. Catatkan takat leburnya / Heat the lead in the crucible strongly until it
melts. Record its melting point
2. Ulang langkah 1 dengan menggunakan serbuk gula dan dikuti dengan
plumbum bromide /Repeat step 1 using sugar followed by lead bromide
3. Catatkan bacaan anda dalam jadual seperti berikut /tabulate your readings as
follows.

Jenis bahan /Type of substance Takat lebur ( C)/Melting point ( C)

Plumbum/lead

Gula/sugar

Plumbum bromide/ lead bromide

STESEN 3 : KEKONDUKSIAN ARUS ELEKTRIK

STATION 3 : ELECTRICAL CONDUCTIVITY

Tujuan : Untuk mengkaji sifat kekonduksian arus elektrik bahan

Aim : To study the electrical conductivity of substances


Radas : Mangkuk pijar, penunu Bunsen, alas segi tiga tanah liat, tungku kaki tiga,
sel kering, suis, elektrod karbon, dawai, mentol

Apparatus : Crucible, Bunsen burner, pipeclay triangle,tripod stand,batteries,switch,


carbon electrodes,wires,bulb

Bahan : sebuk plumbum, serbuk gula, serbuk plumbum bromide

Materials : The following substances in powder form ;lead, sugar ,lead bromide

Prosedur/procedure :

1. Sediakan susunan radas seperti yang ditunjukkan/ Set up the apparatus as


shown
2. Hidupkan suis litar dan perhatikan sama ada mentol menyala atau tidak
/Switch on the circuit and observe if the lights up
3. Kemudian, matikan suis dan panaskan serbuk plumbum secara kuat
sehingga lebur, Hidupkan suis litar semula dan perhatikan mentol sekali lagi.
/Now, switch off the circuit and heat the lead strongly until it melts. Switch on
the circuit and observe the bulb again.
4. Ulang langkah 1 hingga 3 dengan menggunakan serbuk gula dan plumbum
bromide/Repeat steps 1 to 3 using sugar and then lead bromide
5. Catatkan pemerhatian anda terhadap nyalaan mentol dalam jadual seperti
berikut/Tabulate your observation as follows

Jenis bahan/ Keadaan Nyalaan Inferens/Inference


Type of bahan/ mentol/
substance Condition of lighting of
substance bulb
Plumbum/ Pepejal/solid
lead Cecair/liquid

Gula/sugar Pepejal/solid
Cecair/liquid
Plumbum Pepejal/solid
bromide/lead Cecair/liquid
bromide

LAMPIRAN : Perbandingan ciri-ciri fizikal antara bahan atom, molekul dan ion

CIRI FIZIKAL BAHAN ATOM BAHAN MOLEKUL BAHAN ION


Contoh Natrium, kuprum, Karbon dioksida, Natrium klorida,
kalsium, aluminium, oksigen, klorin, kuprum oksida, zink
besi makromolekul intan, oksida
dan grafit
Keadaan Fizikal Pepejal kecuali Gas, cecair, dan Pepejal (hablur)
Pada Suhu Bilik merkuri (cecair) pepejal bagi
makromolekul
Susunan Zarah Sangat rapat Pepejal: Sangat Sangat rapat
rapat
Cecair: Kurang
rapat
Gas: Berjauhan

Daya Tarikan Sangat kuat oleh Lemah oleh daya Sangat kuat oleh
Antara Zarah-Zarah ikatan logam Van Der Waals ikatan elektrostatik
Takat Lebur dan Takat lebur dan Rendah bagi Takat lebur dan
Takat Didih takat didih yang molekul ringkas, takat didih yang
tinggi tinggi bagi tinggi
makromolekul
Keterlarutan Tidak larut dalam Tidak larut dalam Larut dalam air
air atau pelarut air tetapi larut tetapi tidak larut
organik dalam pelarut dalam pelarut
organik organik
Kekonduksian Mengalirkan arus Tidak Mengkonduksi
Elektrik elektrik dalam mengkonduksi arus elektrik dalam
kedaan pepejal atau elektrik (kecuali bentuk leburan atau
cecair grafit) larutan akueus
(berair)

You might also like