Professional Documents
Culture Documents
By
Page 1 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
TABLE OF CONTENTS
Page 2 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
1
1. Building Description:
20-story office building in Los Angeles, CA has a dual moment resisting frame system of reinforced
concrete structural walls and reinforced concrete moment frames. Typical floor plan and an elevation are
shown in Figures 1 and 2.
The building is square in plan with five 28-ft bays totaling 142 ft 3 inches out to out in each direction.
Story heights are 23 ft from the first to second floors and 13 feet for the remaining 19 stories; the overall
building height is 270 feet.
Typical floor framing consists of 4 inches thick light weight concrete slabs, 12 x 18 beams at 9 ft- 4in
o.c. and 18 x 24 girders; interior columns are 30 inches square for the full height of the building.
Girders at the periphery of the floor are 27 x 36 and columns are 36 inches square for the full height of the
building.
1.1 Material:
Concrete Strength fc = 4,000 psi above 3rd floor (light weight 115 pcf)
fc = 5,000 psi below 3rd floor (normal weight)
IBC -2006
ACI 318-05
ASCE 7 -05
1
This example was originally developed by James S. Lai of Johnson and Nielsen Associates, Structural
Engineers, Los Angeles, CA for BSSC trial design and was published in FEMA 140, Guide to Application of
NEHRP Recommended Provisions in Earthquake-Resistant Building Design, Building Seismic Safety Council,
Washington, D.C. 1990.
Page 3 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
5 Bays @ 28 0 = 140 0
Beam
Girder
Elevator
Opening
Page 4 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Roof
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11 19 Stories @ 13 0
= 247 0
10
270 0
9
Columns
8
23 0
1
Fig. 2 - Elevation
Page 5 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
2.1 LOADING
Establish response modification factor R, deflection amplification factor Cd and overstrength factor 0
Establish mapped maximum considered earthquake spectral response acceleration for short and long
periods Ss and Sl from USGS data base
Calculate design spectral response acceleration SDs and SDl
Establish a standard response spectrum for design reference
Calculate fundamental period Ta using (Eq. 12.8-7)
Calculate seismic response coefficient, Cs
Calculate seismic base shear V
Calculate vertical distribution of story seismic forces
Calculate building overturning
Distribute seismic forces to structural walls and building frames accounting for accidental torsion
Approximate building deflection (any suggestions without doing computer run?)
Obtain seismic base shear for one wall pier from horizontal distribution
Calculate required seismic shear strength at lower story
Design wall thickness or guess at wall thickness and calculate nominal shear strength base on 8fc
Calculate seismic overturning moment by proportion of building overturning or from story force
distribution
Calculate gravity loads dead and live with the approximate loading combinations
Base on the calculated seismic OTM, obtain the approximate area of tension reinforcement
Check for requirement of boundary element based on Section 21.7.6 (ACI 318)
Establish P0, Pb, Mb, Mn to draw an interaction diagram based on = 1
Based on Pu/ and Mu/, check that design is within the interaction diagram envelope
Check for termination of boundary reinforcement requirement
Calculate confinement reinforcement for longitudinal boundary rebar
For upper stories, establish shear strength for reduce wall thicknesses and the minimum reinforcement
requirements
Obtain seismic base shear for one perimeter frame from horizontal distribution (no less than 25% of total
building shear)
Distribute story seismic shear to column based on portal method (or other acceptable method)
Calculate seismic axial force and moments in end column and first interior column
Calculate gravity loads dead and live axial loads
Calculate gravity load moments based on approximate coefficients
Obtain combined loading combinations for girders and columns
For girder design, calculate minimum required flexural strength and reinforcement
Calculated required shear strength based on probable moment strength of girder, and design shear reinf.
For column (design end column and first interior column), design longitudinal reinforcement such that the
column moment strength satisfies equation (21-1.)
Calculate probable moment strength of column ends
Calculate required shear strength
Design transverse confinement reinforcement
Check joint shear strength requirement
Page 6 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 7 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
0.25
Page 8 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
wx Seismic
Weight hxk Story
Height to Level wx hxk Force
Level at Level wihi Shear OTM
x hx k=1.2 at
x wx Force
Level x
ft kips x 103 Cvx kips kips kip-ft
Page 9 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
28.0
A A
2.5
P1 P2 P3 h
4.25
A-A
Plan
Elevation
Note
1 Wall - Lt Wt above 4th floor
2 Include Mezz. Floor
Page 10 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Reference table
Perimeter Frame
Based on Portal Method for horizontal force distribution
Ext Int
Force
Int Ext Int Ext col col
to Girder Girder
Level Column Column Col Col axial axial OTM*0.15/140
Frame M Shear
V V M M Load Load
Vs
PE PE
Roof 46 3.3
Page 11 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 12 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
kip-
= 134,978 ft
Mu / = 134,978 / 0.65 = 207,658 kip-ft may be increased
Mu / = 134,978 / 0.90 = 149,975 kip-ft based on t
Min. Ht. Of Boundary element Mu /4Vu = 134,978 / 4000 = 34 ft > lw
T12.12-
Consider building displacement = 0.0015 x 270 1 Conservative for dual
= 0.405 x 12 system
= 4.9 in
u = Cd 12.12.1
= 5.5 x 4.9
= 26.7 in s = 0.025hx = 81 in.
u/hw = 26.7 / 3240
= 0.008
> 0.007
c = lw 600(u/hw) Eq (21-8)
= 30.5 /( 600 x 0.008 )
= 6.2 ft = 74 in.
a = 0.80 x 6.2 R10.2.7
= 4.9 ft
Boundary element
c-
Extend of boundary element 0.1lw = 74 - 36.6 = 37.3 < 51"
or c/2 = 74 / 2 = 37.0 < 51"
Appro. Tension force T = 134,978 /( 28.4 - 2.5 )
= 5,209 kip
Less 0.9 D PD = 0.9 x 3,005
= 2,705
Net tensile force due seismic PE = 5,209 - 2,705
= 2,505 kip
Minimum tension reinf. As = PE / fy
= 2,505 /( 0.9 x 60 )
= 46.4 sq. in.
Try 36- #11 As = 1.56 x 36 May not be adequate
= 56.2 sq. in. for compression
Total factored load to wall Pu = 5,896 x 1.2 Eq.(9-2)
+ 1,573 x 1.6
Required axial strength = 9,592 kip
1.2D+1.6L Pu/ = 9,592 / 0.65 = 14,757
Pu = 5,896 x 1.2 Eq (9-5)
+ 1,573 x 1.0
= 8,648 kip
1.2D+1.0L+1.0E Pu/ = 8,648 / 0.65 = 13,305 may be increased
Pu = 5,896 / 0.9 Eq (9-7)
= 6,551 kip
0.9D + 1.0E Pu/ = 6,551 / 0.65 = 10,079 may be increased
Page 13 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
At Pn = 0 Ignore rebar at
compression side
and wall reinf.
Force diagram
T1 T2 T3 Cc
363
Page 14 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Calculate Pb, Mb
at balance strain condition
Strain diagram 0.003
0.00207 c
t a
Force diagram
Cs3
T1 T2 T3 Cs2 Cs1
Cc2 Cc1
363
Page 15 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Calculate Pn, Mn
Force diagram
Cs3
T1 T2 T3 Cs2 Cs1
Cc2 Cc1
363
Page 16 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Confinement Reinforcement
Reinf. ratio = 74.88 / 1530 = 0.0489 Less than 8%
Page 17 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
28.00
2.50
1.17
PLAN
Page 18 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
30.0 14.0
4 spcg @ 12"
# #
48 11 10 11 8 #6
51.0 24.0 48.0
DETAIL
Confinement not shown for clarity
40,000
P0
Pn
30,000
P (kip)
20,000
Pn
PbMb
t = 0.005
0 Mn
100,000 200,000
Moment kip-feet
Page 19 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Rf Bar A Bar B
20
19
18
17 # 5 @ 12" EWEF
h = 12 "
16
15
14
13
12
11
10
7
h = 14"
6 # 5 @ 12" EWEF
4
Bar B Bar B
3
Bar A Bar A
2
h = 14"
48 # 10 #
#6 @ 12 EWEF 11 11
1
WALL ELEVATION
Page 20 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Wall Reinf.
30.0 14.0
ld
48 #11 10 #11
51.0 24.0
Page 21 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 22 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Remarks Rf Level
70
A B C D E F
3 3
7 14 14 14 14
Line of symmetry
6
A B C D E F
Page 23 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Loads
Dead Load D = 0.09 x 15.2
+ 5.9 x 0.15
= 2.25 k/ft
L = 0.04 x 15.2
= 0.61 k/ft
Load combinations 1.2D = 2.70 k/ft
1.2D +1.6 L = 3.68 k/ft
1.2D
+1.0L+1.0E = 3.31 k/ft
0.9D+1.0E = 2.03 k/ft
Fixed end moment FEMTL = wl2/12 = 187.0 k-ft
FEMD = = 147.3 k-ft
Member stiffness - Consider column far end fixed
Ic = 0.70Ig = 4.73 ft4
Ig = 0.35Ig = 1.77 ft4
E = 519119.5 Ksf
Kc = 4EIc/L = 754720
Kg = 4EIg/L = 131402.1
DFAB = Ig/(Ic+Ig) = 0.080
DFBA = 0.074
Spandrel wt
Line of symmetry
-68
0
86 8.5 -68
A B C D E F
Service Load D.F.
Service Load FEM
D -147 147 -147 147 -147 147 -147 147 -147 147
36 Sq column TL -187 187 -187 187 -187 187
27x36 Girder B.J. 15.0 2.9 -2.9 2.9 -2.9 0 0 -12
fc' = 4000 C.O. 0.1 0.6 -0.1 0.1 -0.1 0 0.5 0
B.J. 0 0.0 0.0 0.0 0.0 0
-M -172 191 -190 190 -190 135
Page 24 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
ln = 28.0 - 3.0
= 25.0 ft
Aspect ratios bw = 27 in > 10 in. 21.3.1
h = 36 in
Page 25 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
ln /d = 8.3 > 4
bw/h = 0.75 > 3
Minimum
Min. hc = 20 x 1.128 column width
= 22.6 < 36 in.
Eff. d = 36.0 - 3
= 33.0 in
Longitudinal reinf. 21.3.2
Min. As = 200bwd/fy = 3.0 Sq. in.
Max. As = 0.025bwd = 22.3 Sq. in
Try 6 # 11 top and -a = fy As / 0.85fc'b
4 - # 11 bottom = 60 x 9.36
( 0.85 x 5 x 27 )
= 4.9 in.
c = a/0.80 = 6.1
-Mn = fy As (d-a/2)
= 60 x 9.36
x( 33.0 - 2.4 )/ 12
k-
= 1430 ft
- k-
> Mu/ = 1307.38 ft = 0.90
-t = 0.003 x 26.9 / 6.1
= 0.013 > 0.005
Similarly +a = 60 x 6.24
( 0.85 x 5 x 27 )
= 3.3 in.
+Mn = 60 x 6.24
x( 33.0 - 1.6 )/ 12
k-
= 979 ft
k-
> Mu/ = 859 ft
With 90 std hook ldh = fydb / (65fc' ) (21-6)
= 18 in.
For Straight top bar ldh = 3.25 x 18 21.5.4.2
= 60 in.
For Straignt bott. Bar ldh = 2.5 x 60
= 150 in.
Page 26 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 27 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
k-
(0.9D1.0E) +Mu = 390 ft (9-7)
Pu)A4 = -10 kip Above 3rd Flr
Pu)A3 = -75 kip Below 3rd Flr
lu = 13.0 - 3.0
= 10.0 ft
Aspect ratios b=h = 36 in 21.4.1
b/h = 1 > 0.4
Pu
> Agfc/10 = 648 kip 21.4.2
Try 16 # 10 Vert. = 20.32 / 1296
= 0.015679 > 1%
At Pn = 0 a = 680 / 153 9 bars effective
= 4.45 in
c = 4.45 / 0.80
= 5.56 in
t = 0.0030 x 27.44 / 5.56
= 0.0148 > 0.005 Tension control
x
At Pn = 0 Mnc = 680 ( 28.0 - 2.2 ) Ave. d = 28.0
= 17,538 kip-in
k-
= 1,462 ft
k-
Mnc = 2923 ft Conservative
k-
Mnb = 1430 ft See girder abv
k-
6/5Mnb = 1716 ft
< Mnc 21.4.2.2
At Pu/ = 1863 / 0.65
= 2866 kip
k-
Mnc = 2850 ft > Mu/ = 847 k-ft OK
At Pu/ = 317 / 0.65
= 487 kip
k-
Mnc = 1650 ft > Mu/ = 791 k-ft OK
Page 28 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
See Girder
Girders Mpr = 1752 + 1207 21.3.4 abv
= 2959 ft-kip
Mpr = 1480 ft-kip
Page 29 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 30 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
48#-11
32-#6
10-#11
48#-11
5-# 5@6 2/ea *5* (12 elem.) * (270 ft/.5) * 1.04 lb/ft/2000: 37 tons
Page 31 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Shear walls:
6.2 Columns:
36 x 36 Col (24
locations)
16 # 10 Vert.
Total Wt per square foot of total building area 1033T(2000)/392,000 sq.ft. ~ 6 psf
(with .5 psf for miscellaneous steel)
Columns:
Page 32 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
4.5 lt. wt. concrete slab (Est. quantity of rebar) 3.5 psf
\ Estimated quantity of concrete:
slabs:
o 140x140x(4.5/12)*19fl/27 ~5,200 cy
Page 33 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 34 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 35 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 36 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 37 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 38 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 39 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 40 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 41 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 42 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 43 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 44 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 45 of 46
ACI 314 Task Group B/C Draft No. 1
Page 46 of 46