You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS

Tarikh : 26 Julai 2016


Masa : 7.45 - 8.45 (60 minit)
Tahun : 5 Jaya
Bilangan Murid : 33 Orang
Matapelajaran : Sains
Tema : Sains Bahan
Tajuk : Jirim
Standard Kandungan : 9.1 Keadaan Jirim

Standard Pembelajaran : Murid boleh :


9.1.4 Mengitlak bahawa air boleh wujud dalam tiga keadaan jirim dengan menjalankan aktiviti
9.1.5 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.

Hasil Pembelajaran Umum : Memahami perubahan sifat cecair.


Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
i. Menyatakan air boleh wujud dalam 3 keadaan jirim dengan menjalankan aktiviti
ii. Mengenalpasti perubahan sifat air semasa dalam keadaan pepejal atau gas.
iii. Menyatakan manfaat perubahan keadaan jirim air.

Kaedah dan Strategi Pengajaran dan Pembelajaran : Eksperimen


Teknik : Aktiviti Berkumpulan

Pengetahuan Sedia Ada :

(i) Pelajar mengetahui jirim wujud dalam keadaan pepejal,cecair dan gas.
(ii) Pelajar mampu mengelas bahan/objek dalam keadaan pepejal, cecair dan gas.
(iii) Pelajar mengetahui sifat pepejal, cecair dan gas.

Bahan Bantu Mengajar : Radas Eksperimen (Tuku tiga kaki, penunu Bunsen, kasa
dawai, bikar), ais.
Nilai :

Teliti, , kerjasama, teliti, menjana idea, berani meluahkan pendapat, minat dan ingin tahu,
menyedari bahawa sains merupakan satu daripada cara memahami alam .

Kemahiran Berfikir : Menjanakan idea, menghubungkaitkan, mencirikan dan


menjelaskan, menjana idea, mencirikan, membuat kesimpulan, mengitlak, menilai.

Kemahiran Proses Sains : Berkomunikasi, memerhati, memerhati secara operasi,


mengekseprimen

EMK : Kepimpinan.

Fasa dan Masa Isi Kandungan Aktiviti PdP Catatan

Set Induksi/ Pemerhatian dan Jenis Aktiviti :


Orientasi Analisis Penyoalan Nilai : Berfikir
secara rasional.
Memahami 1.Guru bertanya
perubahan jirim air. kepada adakah mereka KB : Menjanakan
pernah memakan ais idea,
Soalan : Siapa pernah krim? menghubungkaitka
makan ais krim ? n
2. Guru kemudiannya
Soalan : Kenapa ais bertanya kepada murid
krim boleh cair ? bagaimana aiskrim
dibuat ?

3. Guru bertanya
kepada murid
mengenai pengalaman
mereka memakan ais
krim yang telah cair ?
Perbincangan Jenis Aktiviti :
Berkumpulan Penyoalan dan
Pencetusan perbincangan EMK:
Idea Contoh soalan Kempimpinan
1. Murid dibahagikan
i) Pada fikiran kamu, kepada 6 kumpulan
adakah air boleh Nilai : Kerjasama,
berubah bentuk 2. Guru bertanyakan teliti, menjana idea,
menjadi pepejal atau soalan mengenai bertanggungjawab
cecair ? perubahan keadaan
jirim air. KB: Mencirikan dan
ii) Bagaimana air menjelaskan,
boleh wujud dalam 3. Guru kemudiannya menjana idea,
bentuk gas ? bertanyakan soalan
bagaimana air boleh KPS:
wujud dalam bentuk Berkomunikasi
gas.

4 Setiap kumpulan
dikehendaki berbincang
dan memberi jawapan
kepada pertanyaan
guru.

5 Guru menggalakkan
pelajar merujuk kepada
buku teks untuk
mencari jawapan.

Pengstrukturan Eksperimen 1. Guru meminta BBB :Radas


Idea perubahan cecair. pelajar membuat eksperimen dan
eksperimen perubahan lembaran
cecair pemerhatian.

2. Pelajar diminta untuk


membuat eksperimen Nilai : Bekerjasama,
dengan mengikuti berani meluahkan
langkah-langkah pendapat, minat dan
eksperimen seperti ingin tahu
dalam buku teks.
KPS: Memerhati,
3.Pelajar membuat memerhati secara
permerhatian mengenai operasi,
perubahan jirim air mengekseprimen
yang berlaku
3. Pelajar KB :
melengkapkan Mencirikan,
lembaran pemerhatian membuat
(Lihat pada lampiran) kesimpulan,
berdasarkan mengitlak.
pemerhatian mereka
kepada perubahan jirim
air semasa eksperimen

4. Guru menerangkan
susunan zarah bagi air
dalam tiga keadaan
jirim.

Aplikasi Idea Jenis Aktiviti : BBB : Lembaran


Perubahan keadaan Perbincangan dan Kerja 1
jirim bagi air menjawab lembaran
kerja Nilai : Bekerjasama,
berfikir secara
1. Murid diminta untuk rasional, minat dan
menyelesaikan soalan sifat ingin tahu
dalam Lembaran Kerja
1

2. Guru dan murid


kemudiannya bersama-
sama membincangkan
hasil kerja murid
(Lembaran Kerja 1)
Refleksi Mensyukuri manfaat 1. Murid
perubahan keadaan menyenaraikan dua KB: Menjana idea,,
jirim air. kelebihan, dua membuat
kelemahan dan dua kesimpulan,
perkara menarik yang menghubungkait.
mereka belajar hari ini.
Contoh : Air yang Nilai : Menyedari
wujud dalam keadaan bahawa sains
pepejal (ais) merupakan satu
membolehkan
daripada cara
makanan sejuk beku
memahami alam .
boleh disimpan lebih
lama

You might also like