You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama guru : Abiramy a/p Thiruselvam Tarikh : 24 Ogos 2017


Masa : 12.00 tgh 1.00 tgh Kelas : Delima (tahun 4)
Bilangan Murid : 8 orang Sekolah : SK Pasukan Polis Hutan
Mata Pelajaran : Matematik

Bil Nama Murid Kategori Kehadiran


1. Nor Mohamad Irfan Bin Abdullah Kurang upaya fizikal 0
2. Chan Pui Yew Kurang upaya intelektual /
3. Liyana Syuhada binti Abdullah Kurang upaya fizikal 0
4. Nur Alya Najwa binti Nasrul Hisyam Kurang upaya intelektual /
5. Nur Aleya Batrisya binti Zolkefle Kurang upaya intelektual 0
6. Muhamad Zaire bin Sardono Autisme 0
7. Muhamad Ibrahim bin Mohd Rashid Down Sindrom /
8. Livinten a/l Jeganathan Down Sindrom /

Kumpulan Kumpulan A (pandai) Kumpulan B (lemah)

Nama Murid 1. Nor Mohamad Irfan Bin Abdullah 1. Muhamad Ibrahim bin Mohd Rashid
2. Chan Pui Yew 2. Livinten a/l Jeganathan
3. Liyana Syuhada binti Abdullah
4. Nur Alya Najwa binti Nasrul Hisyam
5. Nur Aleya Batrisya binti Zolkefle
6. Muhamad Zaire bin Sardono
Tema wang
Standard kandungan 6.2 Menentukan nilai wang dalam lingkungan RM 100 Menentukan nilai wang dalam lingkungan RM 50
Standard pembelajaran 6.2.1 Menentukan persamaan nilai wang dalam Menentukan persamaan nilai wang dalam
lingkungan RM 100 lingkungan RM 50
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Hasil pembelajaran
1. Menyelesaikan sekurang-kurangnya 7 daripada 1. Menyelesaikan sekurang-kurangnya 4
Pada akhir 10 soalan matematik dengan betul. daripada 5 soalan matematik dengan betul.
pembelajaran,murid
dapat :
Pengetahuan Sedia Ada Murid boleh mengenal nombor dalam lingkungan 100 Murid boleh mengenal nombor dalam lingkungan 50
Elemen Merentas a) Kemahiran berfikir (KBAT,HOM,i-THINK) : Menghubungkait,menggunakan pengetahuan lepas ke situasi
Kurikulum baru.
b) Nilai-nilai murni : Menumpukan perhatian,kasih saying terhadap haiwan,kasih sayang
Pengabungjalinan Matapelajaran sains dan moral
Pendekatan PdP Belajar sambil bermain
Bahan Bantu Mengajar Gambar, kucing mainan, duit syiling palsu,origami,pen marker,lembaran kerja,kotak telur,bola ping pong
Instrumen penilaian PdP Lembaran kerja
Unsure terapi Terapi bermain dan terapi muzik
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Masa/Langkah Kumpulan 1 Kumpulan 2 catatan


Set induksi Nilai Nilai Murni :
( 5 minit )
1. Guru memperkenalkan watak Bubu,seekor kucing. Kasih saying terhadap
2. Guru memberitahu murid bahawa kucing ini ditemui oleh guru di dalam longkang. kucing
3. Guru akan menceritakan keadaan kucing tesebut.
4. Guru meminta murid untuk menyelamatkan kucing yang berada dalam kelaparan. Bahan Bantu Mengajar:
5. guru meminta murid membeli ikan untuk kucing dan mengaitkan dengan tajuk pembelajaran pada hari
ini. Kucing palsu

Cerita kucing Bubu

Semalam cikgu telah menemui seekor kucing yang bernama bubu.kucing itu ditemui dalam longkang dan telah
kehilangan ibu dan berada dalam kelaparan.marilah kita bersama-sama membeli makanan untuk kucing
tersebut.
Lembaran kerja Interaksi PdP Bahan Bantu Mengajar:
Langkah 1 -Kertas laminate
-pen marker
(20 minit ) 1. Murid diedarkan lembaran kerja yang 1. Guru akan menunjukkan wang kertas satu -gambar
berkaitan pelajaran hari ini. ringgit kepada murid. -kucing mainan
2. Murid perlu memadankan ,melengkapkan dan 2. Guru akan memperkenalkan RM iaitu Ringgit -duit syiling mainan
menjawab lembaran kerja yang diberikan Malaysia.
dengan betul dan kemas. 3. Guru mengajar murid tentang persamaan
3. Guru akan membimbing murid sekiranya nilai RM 1. Nilai Nilai Murni :
murid bimbingan.
RM 1 adalah sama dengan : Menumpukan perhatian
Dua keeping duit syiling 50 sen.
Lima keping duit syiling 20 sen
Sepuluh keping duit syiling 10 sen
Campuran duit syiling 50 sen,20 sen dan 10
sen.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Langkah Interaksi PdP Lembaran kerja Nilai Nilai Murni :

(15 minit ) 1. Guru akan menunjukkan wang kertas RM 1. 1. Murid diedarkan lembaran kerja yang Berkerjasama
2. Guru memperkenalkan RM iaitu Ringgit berkaitan pelajaran hari ini.
Malaysia. 2. Murid perlu memadankan ,melengkapkan
3. Guru memberitahu bahawa RM1 sama dan menjawab lembaran kerja yang diberikan Bahan Bantu Mengajar:
dengan 100 sen. dengan betul dan kemas. -Kertas laminate
4. Guru melekatkan gambar yang berkaitan di 3. Guru akan membimbing murid sekiranya -pen marker
papan putih. murid bimbingan. -gambar
-kucing mainan
RM 1 = RM 100 SEN -duit syiling mainan

5. Guru melekatkan gambar ikan kecil di atas Emk :


papan putih. keusahawanan
6. Guru akan menulis harga ikan di tepi
gambar(50 sen)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

50sen 50 sen

7. Guru meminta murid membeli dua ikan dan


mengira jumlah wang yang perlu dibayar.
8. Guru member kertas laminate kepada murid.
9. Murid akan mengira di atas kertas laminate.
10. Guru menegaskan dua keping duit syiling 50
sen adalah sama dengan RM1
11. Guru mengulagi langkah pengajaran di atas
dengan menukarkan harga barangan kepada
20 sen dan 10 sen.
12. Akhirnya,guru menegaskan RM 1 adalah sama
dengan 2 X50 sen,5 X 20 sen dan 10X 10 sen.

Langkah 3 Permainan beli bola telur Permainan beli bola telur Bahan Bantu Mengajar:

(10 minit) 1. Guru menyediakan kotak yang diisi dengan 1. Guru menyediakan kotak yang diisi dengan Duit syiling mainan
bola ping pong. bola ping pong. Wang kertas palsu
2. Guru akan menyediakan bekas wang kertas 2. Guru akan menyediakan bekas wang kertas Kotak telur
dan duit syiling. dan duit syiling. Bola ping pong
3. Guru akan memainkan lagu. 3. Guru akan memainkan lagu.
4. Murid akan member bekas duit kepada 4. Murid akan member bekas duit kepada
kawan sebelahnya. kawan sebelahnya. HOM :
5. Guru akan berhentikan lagu. 5. Guru akan berhentikan lagu. Menggunakan
6. Siapa yang memegang bekas duit akan dating 6. Siapa yang memegang bekas duit akan pengetahuan lepas ke
depan dan membeli telur tersebut. dating depan dan membeli telur tersebut. situasi baru.
7. Sebiji telur Rm 1. 7. Sebiji telur Rm 1.
8. Guru akan labelkan telur tersebut.
9. Murid akan membeli dengan bimbingan
guru.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Penutup 1. Guru mengemukakan beberapa soalan kepada murid. Bahan Bantu Mengajar:

(5 minit) Bagaimanakah kita harus menggunakan wang? Origami bentuk love


2. Guru akan mengedar wang kertas palsu kepada murid. Wang kertas palsu
3. Guru mengajar langkah-langkah membuat love dengan wang kertas.
4. Guru melipat origami bentuk lovedengan wang kertas di hadapan murid. Nilai Nilai Murni :
5. Murid akan ikut cara guru tunjukkan di hadapan kelas.
6. Guru menggalakkan murid untuk menjadi seorang yang mempunyai sifat-sifat kasih sayang. Kasih sayang
7. Guru menasihatkan murid menggunakan wang yang ada untuk membantu orang yang memerlukan.

You might also like