You are on page 1of 14

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN TEMA : SAINS HAYAT KELAS: 4 PERDANA TARIKH: 5 MAC 2017
SAINS TOPIK : PROSES HIDUP HARI : AHAD
HAIWAN 8.15-.15 PAGI

KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM


KANDUNGAN/ Bekerjasama Pendidikan Moral
PEMBELAJARAN
4.1:Organ Pernafasan
Haiwan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh
4.1.1:Mengenal pasti organ pernafasan bagi haiwan melalui Menyatakan organ pernafasan haiwan
pemerhatian haiwan sebenar atau pelbagai media iaitu:
Memberi contoh haiwan dengan organ pernafasannya
-peparu contoh kucing,burung,buaya,katak,paus
Mengelaskan haiwan mengikut organ pernafasan
-insang contoh ikan,berudu,ketam,udang

-kulit lembab contoh katak, cacing

-spirakel contoh lipas,belalang,rama-rama,beluncas


KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks
Langkah keselamatan I think

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI


AKTIVITI PEMULA
1. Guru meminta murid menyatakan cara haiwan bernafas berdasarkan pengalaman
lepas mereka.
2. Murid diminta memberikan pendapat tentang jawapan yang diberikan oleh rakan.

AKTIVITI UTAMA
3. Murid diminta bersoaljawab tentang organ pernafasan haiwan
4. Murid membuat kerja kumpulan menyatakan contoh haiwan berdsarkan organ
pernafasan

PENAKSIRAN
5. Guru memberikan ulasan dan komen bagi keseluruhan pembentangan
6. Murid diminta membuat penambahbaikan secara individu di dalam buku nota
masing-masing

AKTIVITI PENUTUP
7. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
8. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

TINDAKAN PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN


SUSULAN Membuat nota lengkap
MURID Peta buih
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN TEMA : SAINS HAYAT KELAS: 6 WAJA TARIKH: 5 MAC 2017
SAINS TOPIK : 5 PEMELIHARAAN 9.15-10.15 PAGI HARI : AHAD
DAN PEMULIHARAAN
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Pendidikan Moral
PEMBELAJARAN
5.1 Ancaman kepupusan
haiwan dan tumbuhan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh 1. Menyatakan contoh haiwan yang pupus.
2. Menyatakan contoh haiwan dan tumbuhan yang
4.1.1Menjelas dengan contoh haiwan yang pupus. terancam.
4.1.2Menjelas dengan contoh haiwan dan tumbuhan
yang mengalami ancaman kepupusan.

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks
Langkah keselamatan I think

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI


AKTIVITI PEMULA
1. Guru bersoal jawab mengenai haiwan yang tidak pernah dilihat.
2. Murid diminta memberikan pendapat tentang haiwan yang dinyatakan oleh rakan

AKTIVITI UTAMA
3. Guru menyangkan gambar haiwan dan tumbuhan yang telah pupus.
4. Murid menjalankan merekodkan pemerhatian mereka dalam buku.
PENAKSIRAN

5. Guru memberikan ulasan dan komen bagi keseluruhan aktiviti yang dijalankan.
6. Murid diminta membuat latihan secara individu di dalam buku nota masing-masing

AKTIVITI PENUTUP
7. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
8. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid.

TINDAKAN PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN


SUSULAN Membuat nota lengkap
MURID Peta buih
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN TEMA : SAINS HAYAT KELAS: 5 PERDANA TARIKH: 5 MAC 2017
SAINS TOPIK : PROSES HIDUP 11.45-12.15 TGH HARI : AHAD
TUMBUHAN 5 ARENA
12.15.1.15 TGH
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Bahasa Melayu
PEMBELAJARAN
4.1 Ciri khas tumbuhan
untuk melindungi

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN


Murid boleh
1. Menyatakan ciri khas tumbuhan untuk melindungi diri,
4.1.1 Menjelaskan dengan contoh melalui dan menyesuaikan diri dari iklim dan perubahan
pemer-hatian tumbuhan sebenar atau musim.
menerusi pel-bagai media, ciri khas 2. Memerihalkan cara ciri khas tumbuhan melindungi
tumbuhan untuk melindungi diri daripada diri, dan menyesuaikan diri dari iklim dan perubahan
musuh seperti: musim
duri contoh semalu, kaktus; 3. Menjelaskan dengan contoh ciri khas tumbuhan untuk
getah contoh nangka, keladi; melindungi diri, dan menyesuaikan diri dari iklim dan
bulu halus contoh buluh, tebu, lalang; peru-bahan musim
racun contoh cendawan, pong-pong;
bau contoh rafflesia, daun tembakau.

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks
Langkah keselamatan I think

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI


AKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukan gambar pokok kaktus.
2. Murid diminta memberikan pendapat tentang duri yang terdapat pada pokok
kaktus tersebut.

AKTIVITI UTAMA
3. Murid diminta menyenaraikan tumbuhan lain yang mempunyai ciri yang sama
dengan pokok kaktus.
4. Murid membincangkan ciri khas lain yang terdapat pada tumbuhan bagi
melindungi diri dari musuh.
5. Murid menyenaikan tumbuhan berdasarkan ciri khas yang terdapat pada
tumbuhan.

PENAKSIRAN
6. Guru memberikan ulasan dan komen bagi keseluruhan pembentangan
7. Murid diminta membuat latihan secara individu di dalam buku nota masing-
masing

AKTIVITI PENUTUP
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid.

TINDAKAN PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN


SUSULAN Membuat nota lengkap
MURID Peta buih
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN TEMA : SAINS HAYAT KELAS: 6 WAJA TARIKH: 6 MAC 2017
SAINS TOPIK : 4.0 INTERAKSI 9.45-10.15 PAGI HARI : ISNIN
ANTARA HIDUPAN
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Pendidikan Moral
PEMBELAJARAN
5.1 Ancaman kepupusan
haiwan dan tumbuhan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh 3. Menyatakan contoh haiwan yang pupus.
4. Menyatakan contoh haiwan dan tumbuhan yang
4.1.3Menjelas dengan contoh haiwan yang pupus. terancam.
4.1.4Menjelas dengan contoh haiwan dan tumbuhan
yang mengalami ancaman kepupusan.

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks
Langkah keselamatan I think

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI


AKTIVITI PEMULA
1. Guru bersoal jawab mengenai haiwan yang tidak pernah dilihat.
2. Murid diminta memberikan pendapat tentang haiwan yang dinyatakan oleh rakan

AKTIVITI UTAMA
3. Guru menyangkan gambar haiwan dan tumbuhan yang telah pupus.
4. Murid menjalankan merekodkan pemerhatian mereka dalam buku.
PENAKSIRAN

5. Guru memberikan ulasan dan komen bagi keseluruhan aktiviti yang dijalankan.
6. Murid diminta membuat latihan secara individu di dalam buku nota masing-masing

AKTIVITI PENUTUP
7. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
8. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid.

TINDAKAN PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN


SUSULAN Membuat nota lengkap
MURID Peta buih
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN TEMA : SAINS HAYAT KELAS: 5 PERDANA TARIKH: 6 MAC 2017
SAINS TOPIK : PROSES HIDUP 11.15-12.15 TGH HARI : ISNIN
TUMBUHAN 12.15- 12.45 5 ARENA

KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM


KANDUNGAN/ Bekerjasama Bahasa Melayu
PEMBELAJARAN
4.1 Ciri khas tumbuhan
untuk melindungi

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN


Murid boleh
Menyokong pendapat tentang kesan terhadap hidupan lainjika
4.1.2 Menjelaskan dengan contoh melalui berlaku satu perubahan populasi.
pemer-hatian tumbuhan sebenar atau
menerusi pel-bagai media, ciri khas
tumbuhan untuk me-nyesuaikan diri
dengan iklim dan perubahan musim
seperti:
akar panjang contoh kaktus.
batang menyimpan air contoh kaktus, pokok
pisang.
menggulung daun contoh kunyit, pokok keladi.
menggugurkan daun contoh pokok getah;
daun berbentuk jarum contoh pokok ru,
kaktus.
daun berpecah-pecah contoh pokok kelapa.

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks
Langkah keselamatan I think

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI


AKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukan gambar pokok pisang
2. Murid diminta memberikan menyenaraikan ciri-ciri fizikal yang terdapat pada pokok
tersebut.

AKTIVITI UTAMA
3. Murid diminta mencari maklumat tentang ciri fizikal yang disenaraikan tersebut.
4. Murid memberi contoh tumbuhan lain berdasarkan buku teks
5. Murid membuat nota di dalam buku nota sains.

PENAKSIRAN
6. Guru memberikan ulasan dan komen bagi keseluruhan pembentangan
7. Murid diminta membuat latihan secara individu di dalam buku nota masing-masing

AKTIVITI PENUTUP
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid.

TINDAKAN PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN


SUSULAN Membuat nota lengkap
MURID Peta buih
MATA PELAJARAN : PENDIDIKAN SENI VISUAL

TARIKH : 7 MAC 2017

HARI : SELASA

TAHUN : 5 PERDANA

MASA : 8.15 9.15 PAGI

MODUL 4 : MEMBUAT KRAF TRADISIONAL

TEMA : ALAM SEMULA JADI ATAU OBJEK BUATAN MANUSIA

AKTIVITI : TEKAT

TAJUK : BURUNG HIASAN

STANDARD KANDUNGAN

4.1 PERSEPSI ESTETIK


Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada tekat mudah.

4.2 APLIKASI SENI

Mengaplikasikan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan tekat mudah.

Standard Pembelajaran

Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada tekat mudah

4.1.1Unsur Seni
4.1.24.1.1.1 Rupa - organik atau geometri

Membuat apresiasi terhadap karya

TAHAP PENGUASAAN

1. Mengenal, mengetahui dan memerihal bahasa seni visual, media serta proses dan teknik pada arca timbul di samping
mengamalkan nilai-nilai murni.
Aktiviti :

1. Guru memperkenalkan tajuk dan menerangkan cara mengahasilkan karya yang baik.
2. Murid menghasilkan kerja berdasarkan bimbingan guru.
3. Memaparkan hasil kerja.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN TEMA : SAINS HAYAT KELAS: 5 PERDANA TARIKH: 7 MAC 2017
SAINS TOPIK : PROSES HIDUP 9.45-9.15 PAGI HARI : SELASA
TUMBUHAN
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Bahasa Melayu
PEMBELAJARAN
4.1 Ciri khas tumbuhan
untuk melindungi

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN


Murid boleh
Menyokong pendapat tentang kesan terhadap hidupan lainjika
4.1.2 Menjelaskan dengan contoh melalui berlaku satu perubahan populasi.
pemer-hatian tumbuhan sebenar atau
menerusi pel-bagai media, ciri khas
tumbuhan untuk me-nyesuaikan diri
dengan iklim dan perubahan musim
seperti:
akar panjang contoh kaktus.
batang menyimpan air contoh kaktus, pokok
pisang.
menggulung daun contoh kunyit, pokok keladi.
menggugurkan daun contoh pokok getah;
daun berbentuk jarum contoh pokok ru,
kaktus.
daun berpecah-pecah contoh pokok kelapa.

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks
Langkah keselamatan I think

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI


AKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukan gambar pokok pisang
2. Murid diminta memberikan menyenaraikan ciri-ciri fizikal yang terdapat pada
pokok tersebut.

AKTIVITI UTAMA
3. Murid diminta mencari maklumat tentang ciri fizikal yang disenaraikan tersebut.
4. Murid memberi contoh tumbuhan lain berdasarkan buku teks
5. Murid membuat nota di dalam buku nota sains.

PENAKSIRAN
6. Guru memberikan ulasan dan komen bagi keseluruhan pembentangan
7. Murid diminta membuat latihan secara individu di dalam buku nota masing-masing

AKTIVITI PENUTUP
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid.

TINDAKAN PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN


SUSULAN Membuat nota lengkap
MURID Peta buih
MATA PELAJARAN : PENDIDIKAN SENI VISUAL

TARIKH : 7 MAC 2017

HARI : SELASA

TAHUN : 6 WAJA

MASA : 11.15-12.15 TGH

MODUL 4 : MEMBUAT KRAF TRADISIONAL

TEMA : ALAM SEMULA JADI ATAU OBJEK BUATAN MANUSIA

AKTIVITI : TEKAT

TAJUK : BURUNG HIASAN

STANDARD KANDUNGAN

4.1 PERSEPSI ESTETIK


Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada tekat mudah.

4.2 APLIKASI SENI

Mengaplikasikan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan tekat mudah.

Standard Pembelajaran

Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada tekat mudah

4.1.3Unsur Seni
4.1.44.1.1.1 Rupa - organik atau geometri

Membuat apresiasi terhadap karya

TAHAP PENGUASAAN

2. Mengenal, mengetahui dan memerihal bahasa seni visual, media serta proses dan teknik pada arca timbul di samping
mengamalkan nilai-nilai murni.
Aktiviti :

10. Guru memperkenalkan tajuk dan menerangkan cara mengahasilkan karya yang baik.
11. Murid menghasilkan kerja berdasarkan bimbingan guru.
12. Memaparkan hasil kerja.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN TEMA : SAINS HAYAT KELAS: 6 WAJA TARIKH: 8 MAC 2017
SAINS TOPIK : PROSES HIDUP 8.15-8.45 PAGI HARI : RABU
HAIWAN
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Pendidikan Moral
PEMBELAJARAN
5.1 Ancaman kepupusan
haiwan dan tumbuhan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh 5. Menyatakan contoh haiwan yang pupus.
6. Menyatakan contoh haiwan dan tumbuhan yang
4.1.5Menjelas dengan contoh haiwan yang pupus. terancam.
4.1.6Menjelas dengan contoh haiwan dan tumbuhan
yang mengalami ancaman kepupusan.

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks
Langkah keselamatan I think

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI


AKTIVITI PEMULA
1. Guru bersoal jawab mengenai haiwan yang tidak pernah dilihat.
2. Murid diminta memberikan pendapat tentang haiwan yang dinyatakan oleh rakan

AKTIVITI UTAMA
3. Guru menyangkan gambar haiwan dan tumbuhan yang telah pupus.
4. Murid menjalankan merekodkan pemerhatian mereka dalam buku.

PENAKSIRAN

5. Guru memberikan ulasan dan komen bagi keseluruhan aktiviti yang dijalankan.
6. Murid diminta membuat latihan secara individu di dalam buku nota masing-masing

AKTIVITI PENUTUP
7. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
8. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid.

TINDAKAN PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN


SUSULAN Membuat nota lengkap
MURID Peta buih
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN TEMA : SAINS HAYAT KELAS: 5 ARENA TARIKH: 8 MAC 2017
SAINS TOPIK : PROSES HIDUP 9.45-10.15 HARI : RABU
HAIWAN 5 PERDANA
11.45-12.15

KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM


KANDUNGAN/ Bekerjasama Bahasa Melayu
PEMBELAJARAN
4.1 Ciri khas tumbuhan
untuk melindungi

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN


Murid boleh
Menyokong pendapat tentang kesan terhadap hidupan lainjika
4.1.2 Menjelaskan dengan contoh melalui berlaku satu perubahan populasi.
pemer-hatian tumbuhan sebenar atau
menerusi pel-bagai media, ciri khas
tumbuhan untuk me-nyesuaikan diri
dengan iklim dan perubahan musim
seperti:
akar panjang contoh kaktus.
batang menyimpan air contoh kaktus, pokok
pisang.
menggulung daun contoh kunyit, pokok keladi.
menggugurkan daun contoh pokok getah;
daun berbentuk jarum contoh pokok ru,
kaktus.
daun berpecah-pecah contoh pokok kelapa.

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks
Langkah keselamatan I think

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI


AKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukan gambar pokok pisang
2. Murid diminta memberikan menyenaraikan ciri-ciri fizikal yang terdapat pada
pokok tersebut.

AKTIVITI UTAMA
3. Murid diminta mencari maklumat tentang ciri fizikal yang disenaraikan tersebut.
4. Murid memberi contoh tumbuhan lain berdasarkan buku teks
5. Murid membuat nota di dalam buku nota sains.

PENAKSIRAN
6. Guru memberikan ulasan dan komen bagi keseluruhan pembentangan
7. Murid diminta membuat latihan secara individu di dalam buku nota masing-masing

AKTIVITI PENUTUP
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid.

TINDAKAN PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN


SUSULAN Membuat nota lengkap
MURID Peta buih
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN TEMA : SAINS HAYAT KELAS: 4 PERDANA TARIKH: 8 MAC 2017
SAINS TOPIK : PROSES HIDUP 12.15-1.15 TGH HARI : RABU
MANUSIA
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Pendidikan Moral
PEMBELAJARAN
4.1:Organ Pernafasan
Haiwan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh
4.1.1:Mengenal pasti organ pernafasan bagi haiwan melalui Menyatakan organ pernafasan haiwan
pemerhatian haiwan sebenar atau pelbagai media iaitu:
Memberi contoh haiwan dengan organ pernafasannya
-peparu contoh kucing,burung,buaya,katak,paus
Mengelaskan haiwan mengikut organ pernafasan
-insang contoh ikan,berudu,ketam,udang

-kulit lembab contoh katak, cacing

-spirakel contoh lipas,belalang,rama-rama,beluncas


KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks
Langkah keselamatan I think

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI


AKTIVITI PEMULA
1. Guru meminta murid menyatakan cara haiwan bernafas berdasarkan pengalaman
lepas mereka.
2. Murid diminta memberikan pendapat tentang jawapan yang diberikan oleh rakan.

AKTIVITI UTAMA
3. Murid diminta bersoaljawab tentang organ pernafasan haiwan
4. Murid membuat kerja kumpulan menyatakan contoh haiwan berdsarkan organ
pernafasan

PENAKSIRAN
5. Guru memberikan ulasan dan komen bagi keseluruhan pembentangan
6. Murid diminta membuat penambahbaikan secara individu di dalam buku nota
masing-masing

AKTIVITI PENUTUP
7. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
8. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

TINDAKAN PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN


SUSULAN Membuat nota lengkap
MURID Peta buih
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN TEMA : SAINS HAYAT KELAS: 5 PERDANA TARIKH: 9 MAC 2017
SAINS TOPIK : PROSES HIDUP 9.45-10.15 HARI : KHAMIS
HAIWAN 5 ARENA
11.45-12.15

KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM


KANDUNGAN/ Bekerjasama Bahasa Melayu
PEMBELAJARAN
4.1 Ciri khas tumbuhan
untuk melindungi

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN


Murid boleh
Menyokong pendapat tentang kesan terhadap hidupan lainjika
4.1.2 Menjelaskan dengan contoh melalui berlaku satu perubahan populasi.
pemer-hatian tumbuhan sebenar atau
menerusi pel-bagai media, ciri khas
tumbuhan untuk me-nyesuaikan diri
dengan iklim dan perubahan musim
seperti:
akar panjang contoh kaktus.
batang menyimpan air contoh kaktus, pokok
pisang.
menggulung daun contoh kunyit, pokok keladi.
menggugurkan daun contoh pokok getah;
daun berbentuk jarum contoh pokok ru,
kaktus.
daun berpecah-pecah contoh pokok kelapa.

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER


UTAMA Buku teks
Langkah keselamatan I think

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI


AKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukkan gambar pokok pisang
2. Murid diminta memberikan menyenaraikan ciri-ciri fizikal yang terdapat pada
pokok tersebut.

AKTIVITI UTAMA
3. Murid diminta mencari maklumat tentang ciri fizikal yang disenaraikan tersebut.
4. Murid memberi contoh tumbuhan lain berdasarkan buku teks
5. Murid membuat nota di dalam buku nota sains.

PENAKSIRAN
6. Guru memberikan ulasan dan komen bagi keseluruhan pembentangan
7. Murid diminta membuat latihan secara individu di dalam buku nota masing-masing

AKTIVITI PENUTUP
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid.

TINDAKAN PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN


SUSULAN Membuat nota lengkap
MURID Peta buih
MATA PELAJARAN : PENDIDIKAN SENI VISUAL

TARIKH : 9 MAC 2017

HARI : KHAMIS

TAHUN : 5 ARENA

MASA : 10.45 11.45 PAGI

MODUL 1 : MENGGAMBAR

TEMA : ALAM SEMULA JADI ATAU OBJEK BUATAN MANUSIA

AKTIVITI : LUKISAN

TAJUK : BUAH-BUAHAN TEMPATAN

STANDARD KANDUNGAN

1.1 PERSEPSI ESTETIK

Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada karya lukisan.

STANDARD PEMBELAJARAN

Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada lukisan.

1.1.1 Unsur Seni


1.1.1.1 Jalinan - tampak
1.1.1.2 Bentuk - ilusi
1.1.1.3 Ruang - cetek

1.1.2 Prinsip Rekaan

1.1.2.1 Kepelbagaian- hal benda (subject matter)

1.1.2.2 Kesatuan - komposisi

OBJEKTIF

Pada akhir pelajaran, murid dapat :

Menghasilkan lukisan menggunakan media kering dengan menekankan bahasa seni visual.
Mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif.
Membuat apresiasi terhadap karya.

TAHAP PENGUASAAN

Mengenal, mengetahui dan memerihal bahasa seni visual, media serta proses dan teknik pada karya lukisan di samping
mengamalkan nilai-nilai murni.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN TEMA : SAINS HAYAT KELAS: 4 PERDANA TARIKH: 9 MAC 2017
SAINS TOPIK : PROSES HIDUP 12.45-1.15 HARI : KHAMIS
MANUSIA
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
KANDUNGAN/ Bekerjasama Pendidikan Moral
PEMBELAJARAN
4.1:Organ Pernafasan
Haiwan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN
Murid boleh
4.1.1:Mengenal pasti organ pernafasan bagi haiwan melalui Menyatakan organ pernafasan haiwan
pemerhatian haiwan sebenar atau pelbagai media iaitu:
Memberi contoh haiwan dengan organ pernafasannya
-peparu contoh kucing,burung,buaya,katak,paus
Mengelaskan haiwan mengikut organ pernafasan
-insang contoh ikan,berudu,ketam,udang

-kulit lembab contoh katak, cacing

-spirakel contoh lipas,belalang,rama-rama,beluncas


KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER
UTAMA Buku teks
Langkah keselamatan I think

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI


AKTIVITI PEMULA
1. Guru meminta murid menyatakan cara haiwan bernafas berdasarkan pengalaman
lepas mereka.
2. Murid diminta memberikan pendapat tentang jawapan yang diberikan oleh rakan.

AKTIVITI UTAMA
3. Murid diminta bersoaljawab tentang organ pernafasan haiwan
4. Murid membuat kerja kumpulan menyatakan contoh haiwan berdsarkan organ
pernafasan

PENAKSIRAN
5. Guru memberikan ulasan dan komen bagi keseluruhan pembentangan
6. Murid diminta membuat penambahbaikan secara individu di dalam buku nota
masing-masing

AKTIVITI PENUTUP
7. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
8. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

TINDAKAN PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN


SUSULAN Membuat nota lengkap
MURID Peta buih

You might also like