You are on page 1of 13

PROIECT DE LECŢIE

Data: 16 martie 2016


Unitatea de învăţământ: Şcoala Ferdinand I, Bucureşti
Propunător: prof. Săceanu Irina-Lavinia
Clasa: a VI-a
Disciplina: Istorie
Unitatea de învăţare: Naşterea lumii moderne
Tema : Războiul de 30 de ani ( 1618-1648)
Tipul lecţiei: Mixtă (predare – învăţare - evaluare)
Durata: 50 min.
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Competenţe specifice:
1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici Epocii Moderne, în diferite situaţii de
comunicare scrisă sau orală
3.4. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice de la sfârşitul Evului Mediu
şi din Epoca Modernă, pe baza surselor istorice
3.5.Descrierea unui fapt istoric de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă,
utilizând informaţii selectate din surse istorice,cunoscute sau la prima vedere
Activităţi de învăţare:
1. Identificarea corectă a timpului şi spaţiului istoric la care face
referire lecţia
2. Descoperirea forţelor participante şi a cauzelor care au dus la
izbucnirea războiului
3. Descrierea, pe baza surselor istorice, a etapelor desfăşurării
războiului
4. Prezentarea urmărilor Războiului de 30 de ani
Nivelul clasei: în general, un nivel bun pentru desfăşurarea unor activităţi de
predare-învăţare a istoriei. Există un număr aproximativ de 10 elevi care se
pregătesc constant pentru ora de istorie, manifestând interes pentru conţinutul
orelor de istorie.
Scopul: De a transmite elevilor cunoştinţe referitoare la izbucnirea şi
desfăşurarea Războiului de 30 de ani.
Strategia didactică:
a) metode şi procedee: - expunerea sistematică a elevilor, explicaţia,
conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, axa cronologică, lucrul cu
documentul istoric, copacul ideilor, descrierea
- activitate frontală, individuală, pe grupe
b) material didactic: - mape de lucru ( documente, fişe de lucru),
videoproiectorul,
- texte istorice, tabla, creta, planşe
- Harta Europei în sec. al XVII-lea
- imagini video-PowerPoint, fişe de evaluare,
Mijloace de învăţământ:
 Manualul clasei a VI-a , autori:Liviu Burlec, Liviu Lazăr, Bogdan Teodorescu
, Ed. All Buc., 2001
 Atlas şcolar de istorie universală, autori. Mihai Manea, Vasile Pascu, Ed.
Corint, Buc. 2003,

Bibliografie:
 Ghid metodologic Aria Curriculară „ Om şi societate”, Ed. Sc. Aramis
Print, Buc., 2001
 Mihail Manea, Mic dicţionar de termeni istorici, Ed. All Educaţional,
Buc., 1999
 Marea istorie ilustrată a lumii , vol. 4 „Începutul epocii moderne”, Ed.
Litera Internaţional , Buc.. 2008
 Istoria Universală, „ Războaiele religioase”, colecţia „ Arborele lumii”
Resurse:: - oficiale: programa şcolară, planificarea calendaristică orientativă
- umane: elevii clasei a VI- a A
Evaluare: - continuă prin întrebări frontale şi analiza răspunsurilor la fişele de
lucru
- finală – fişă de evaluare
Succesiunea secvenţelor de învăţare:
Momentele Detalieri de Strategia didactică
lecţiei conţinut
Activitatea Activitatea Metode forme mijloace
profesorului elevilor
I. Momentul - consemnează - răspund
organizatori absenţele; cerinţelor Conver frontal
c - organizează profesorului saţia
(1 min.) materialele; ;
- organizează - îşi
clasa, pregătesc
- creează un materialele
climat cooperant. necesare
desfăşurării
orei;
II. - Jocul
Reactualizar noţiunilor
ea istorice. Conver
cunoştinţelo - Elevii sunt elevii saţia
r/ evaluarea aşezaţi în 4 primesc
( Reforma grupe, Cele 4 mapele de Exerciţi
religioasă şi grupe au contact lucru u
consecinţele vizual permanent
sale. cu mijloacele Activita Planşă
Contrarefor didactice folosite. Observ te pe
ma) Ei primesc la area grupe
(10 min.) începutul orei o - elevilor li sistem
mapă de lucru, se cere să atică a Fişe de
cu materiale pe analizeze elevilor lucru
care le vor folosi conţinutul privind
în diferite etape anexei şi să rezolva
ale lecţiei. răspundă rea
- Elevii primesc cerinţelor sarcinil
mai multe or de
bileţele colorate, lucru
li se indică un Copacu
termen istoric şi l ideilor
sunt rugaţi să Explica
noteze pe bileţel ţia
lucruri ce pot fi
asociate cu
termenul
respectiv. Liderul
fiecărei grupe va
explica cele
notate. Prin
dezbateri se
stabileşte dacă
răspunsurile sunt
corecte.
III. - notează titlul
Anunţarea lecţiei, - elevii
lecţiei noi, a monitorizează sunt atenţi
planului de elevii; la Expune frontal
predare - - precizează ce argumentel rea
învăţare, a vor afla, ce e aduse de
obiectivelor trebuie să facă, profesor
pe care la sfârşitul lecţiei,
elevii de ce trebuie;
trebuie să le - stabileşte
cunoască la reguli/comunică ;
sfârşitul - organizează
lecţiei (5 învăţarea.
min.)
IV. - împarte - fiecare
Dobândirea sarcinile de lucru grupă Conver
noilor pentru fiecare încearcă să saţia frontal
cunoştinţe grupă în parte . rezolve Fişe de
(25 min.) sarcinile lucru
primite :
Grupa I – Învăţar
să ea prin
precizeze descop frontal Fişe de
- supraveghează timpul şi erire lucru
elevii în timpul spaţiul
lucrului şi istoric la
intervine atunci care face
când este nevoie referire Activita
lecţia; să te pe
descrie, pe grupe Videoproi
baza Descrie ector
surselor rea
istorice,
etapa Frontal
daneză a
desfăşurării Documen
războiului. te istorice
- sintetizează
sarcinile Grupa II - Lucrul
rezolvate de să cu
elevi stabilească docum
forţele entul
participante istoric
la război; să Videoproi
descrie, pe Activita ector
baza te
surselor pe
istorice, grupe
etapa
suedeză a Videoproi
- prezintă desfăşurării ector
diapozitivele războiului. Descrie
concomitent cu rea
expunerea Grupa III –
liderului de grup să
identifice
cauzele Lucrul Fişe de
care au dus cu lucru
la textul
- paralel cu declanşarea istoric
expunerea războiului; Învăţar Frontal Tabla,
realizată de să descrie, ea prin creta
fiecare lider în pe baza descop
parte, stabileşte surselor erire
împreună cu istorice,
elevii forţele etapa
participante, franceză a
cauzele care au desfăşurării Expune
dus la războiului. rea
declanşarea Grupa IV -
războiului, să descrie,
precum şi pe baza
urmările pe care surselor
acesta le-a avut. istorice,
etapa cehă
a
desfăşurării
războiului;

identifice
urmările
acestuia.
- paralel cu
expunerea
realizată de
fiecare lider
în parte ,
ajutaţi de
profesor,
elevii
stabilesc
forţele
participante
, cauzele
care au dus
la
declanşarea
războiului,
precum şi
urmările pe
care acesta
le-a avut.
istorice
III. Fixarea Se realizează - elevii Activita
şi printr-o fişă de încearcă să te Fişă de
sistematizar evaluare rezolve individ evaluare
ea cerinţele uală
cunoştinţelo fişei de Jurnal
r evaluare dublu
(5. min.)
IV. Temă Realizaţi o axă
pentru cronologică pe - elevii Axa
acasă care să înscrieţi notează Cronol
(2 min.) principalele tema ogică
bătălii pentru
desfăşurate în acasă
timpul Războiului
de 30 de ani
Sunt notaţi elevii
Aprecierea care s-au
activităţii remarcat în
elevilor (2 timpul lecţiei
min.)
SCHIŢA LECŢIEI

1. Harta politică a Europei în secolul XVII


 lipsa de unitate a Europei :
o menţinerea fărâmiţării Germaniei şi Italiei
o confruntări între Habsburgi şi Imperiul Otoman
o tendinţele expansioniste ale Poloniei
o divizarea religioasă a continentului
2. Forţe participante:
o Uniunea protestantă
o Liga catolică
3. Cauzele:
o Conflictul dintre Habsburgi (catolici) şi principii protestanţi
o Dominaţia habsburgică asupra Cehiei
o Franţa era împotriva creşterii puterii habsburgilor
o Existenţa celor două biserici – catolică şi protestantă
o Interesele comerciale în zona Mării Baltice
- debutează în Germania ca un război civil între nobilimea catolică în
frunte cu împăratul şi principii protestanţi
- prin implicarea altor state devine un război european
4. Desfăşurarea războiului:
a. FAZA CEHĂ ( 1618-1648)
- În 1618, cehii au aruncat, la Praga, pe fereastra Palatului Hradčani, doi
comisari imperiali (defenestrare), fapt ce a declanşat războiul.
- Cehii au fost înfrânţi de trupele imperiale în bătălia de pe Muntele Alb în
1620
- Cehia (Boemia) a fost transformată în provincie habsburgică
b. FAZA DANEZĂ ( 1625-1629)
– S-a format o coaliţie condusă de regele danez Christian al IV-lea.
- Coaliţia a fost înfrântă de trupele imperiale erau conduse de Wallenstein,
- A participat şi principele Transilvaniei, Gabriel Bethlen, dar a fost învins în
1626.
c. FAZA SUEDEZĂ ( 1631- 1635)
- Regele Suediei, Gustav-Adolf conduce armata protestanţilor
- Gustav-Adolf a obţinut o victorie importantă lângă Lepzig, în 1631
- În 1632, Gustav-Adolf a fost ucis în lupta cu trupele imperiale conduse
de generalul Wallenstein la Lützen.
d. FAZA FRANCEZĂ ( 1635 - 1648)
- Franţa a intrat în război alături de Suedia.
- Protestanţii obţin victoria
 Bătălia de la Rocroi, - 1643
 Bătălia de la Lenz,- 1648
 Bătălia de la Podul Carol (Cehia) - 1648
5. PACEA DE LA WESTFALIA ( 1648)
 Franţa obţine unele teritorii germane
●Suedia ocupa părţi din litoralul baltic al Germaniei
●Imperiul German rămânea fărâmiţat
●Olanda devine independentă
●Se garantează libertatea cultelor protestant şi catolic
Tratatul de la Münster a fost încheiat între Franţa şi Imperiul Romano –German,
iar cel de la Osnabrück între Suedia şi Imperiul Romano - German
6. CONSECINŢELE RĂZBOIULUI
 Franţa devenea cea mai mare putere de pe continent
 Germania rămânea ruinată economic şi depopulată
 Suedia devine mare putere în nordul Europei
 Spania decade ca mare putere europeană
 S-au adus noutăţi în modul de ducere al războiului
 A crescut ponderea armelor de foc
 Graniţele stabilite în 1648 vor rămâne, în linii mari, neschimbate
până în 1789

You might also like