You are on page 1of 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI KELAS TAHUN 3 ADIL

TARIKH/ HARI 4.2.2018 / AHAD KEHADIRAN MURID MASA 10.20 – 11.20 (1JAM)

TEMA SAINS HAYAT TAJUK HAIWAN

STANDARD 3.1 Memahami Ciri Haiwan


KANDUNGAN
3.1.1 Mengenalpasti ciri haiwan iaitu
 Litupan badan
STANDARD
 Anggota badan
PEMBELAJARAN
 Cara membiak
 Habitat

OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-


PEMBELAJARAN Mengelaskan ciri haiwan iaitu litupan badan, anggota badan, cara membiak dan habitat dengan betul.

1. Murid ditunjukkan model atau gambar seekor ikan dan mereka diminta memerhatikan ikan tersebut.
2. Murid disoaljawab berkaitan ikan yang ditunjukkan dan guru menerima apa sahaja jawapan yang diberikan oleh murid.
3. Murid diberi penerangan mengenai ciri yang terdapat pada haiwan dan disoaljawab semula tentang model ikan yang
dipamerkan di hadapan dan membetulkan jawapan yang diberikan oleh murid.
4. Murid ditunjukkan beberapa kad imbasan haiwan dan mereka dikehendaki berbincang dalam kumpulan mengenai ciri
haiwan yang ditunjukkan melalui kaedah ‘Round Robin’.

AKTIVITI PENGAJARAN 5. Kemudian, murid daripada setiap kumpulan diminta berkongsi hasil perbincangan mereka kepada rakan sekelas mereka.
& PEMBELAJARAN Jawapan dibincang dengan murid-murid dan guru membetulkan jawapan murid jika terdapat kesalahan.
(PdP) 6. Setiap kumpulan dibekalkan dengan kertas manila dan gambar haiwan dimana setiap kumpulan mendapat kombinasi
haiwan yang sama.
7. Setiap kumpulan dikehendaki mengenal pasti dan mencatatkan ciri-ciri haiwan tersebut.
8. Perbincangan dijalankan dengan murid bagi aktiviti yang dilakukan tadi dan kesalahan dibetulkan serta merta jika ada
melalui kaedah ‘Rotating Review’.
9. Kefahaman mereka dikukuhkan dengan meminta mereka melengakapkan latihan dalam buku aktiviti.
10. Rumusan /Pentaksiran.
1. Lukiskan 1 gambar haiwan imiginasi anda dengan mengaplikasikan ciri-ciri haiwan yang telah dipelajari dan

SOALAN KBAT menyenaraikan ciri-ciri haiwan tersebut. (Peta Buih)


2. Nyatakan contoh –contoh haiwan berdasarkan ciri pengelasan berikut.

BAHAN BANTU BELAJAR  Buku teks  Gambar haiwan  Marker  Spesimen


(BBB)  Kad manila  Lagu  Radas  Gambar / Cerita
 Model ikan  Komputer  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN PELBAGAI  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Keusahawanan


 Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi
KURIKULUM (EMK)
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENTAKSIRAN PDPC  Projek
 Hasil Kerja  Kuiz  Buku aktiviti m/s 23-25

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi bimbingan pada kelas seterusnya.

REFLEKSI  Mesyuarat / Kursus


 Cuti Rehat / Cuti Sakit
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan  Program Sekolah  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….  Mengiringi Murid Keluar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar

You might also like