You are on page 1of 9

Proiect didactic- Determinarea umidității făinii

Percă Adelina, Surugiu Ionela

UNIVERSITATEA DE ŞTIINŢE AGRICOLE ŞI MEDICINĂ


VETERINARĂ ION IONESCU DE LA BRAD IAŞI

FACULTATEA: AGRICULTURĂ
SPECIALIZAREA: TEHNOLOGIA PRELUCRĂRII PRODUSELOR
AGRICOLE

PROIECT DIDACTIC

Profesor îndrumător:
Lector dr. Brezuleanu Carmen

Studenți: Percă Adelina


Surugiu Ionela

1
Proiect didactic- Determinarea umidității făinii
Percă Adelina, Surugiu Ionela

Cuprins
1. Proiect lecție “ Biochimia alimentelor”…………………………….3
2. Fișă de lucru.......................................................................................8
3. Fișă de documentare...........................................................................9

2
Proiect didactic- Determinarea umidității făinii
Percă Adelina, Surugiu Ionela

Proiect didactic
Lecție de laborator la “Biochimia alimentelor”

A. REPERE GENERALE
Disciplina: Biochimia alimentelor

Clasa: a XII-a

Dată: 10.05.2017

Subiectul lecției: Determinarea umidității pentru făină

Tipul lecției : Formare de deprinderi și obișnuințe (de laborator).

Durata: 50 minute

B. OBIECTIVE OPERAȚIONALE
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:

O1: să explice importanța determinării umidității făinii în industria alimentră, pe baza


informațiilor primite și a fișei de documentare, consemnând aceasta în fișa de lucru, timp de
2 minute.

O2: să prezinte principiul metodei prin uscare în vederea determinării umidității,


consultând fișa de documentare și completând fișa de lucru, timp de 2 minute.

O3: să efectueze pașii pentru determinarea umidității făinii pe baza modului de lucru ,
notând rezultatele în tabel, timp de 5 minute.

O4: să determine umiditatea făinii pe baza rezultatelor din tabel și a formulei de calcul,
timp de 4 minute.

C. ANALIZA RESURSELOR DIDACTICE

1. Material didactic (M.d.):


- probe de făină F1.
- fișă de documentare (Fdoc).

3
Proiect didactic- Determinarea umidității făinii
Percă Adelina, Surugiu Ionela

2. Mijloace tehnice (M.t.): -


- balanță (B);
-etuvă (E);
-exicator (Ex);
-fiolă de cântărire (Fc);
-fișă de lucru (Fl).
3. Metode de învățare (M.î.) :

-observația didactică- obs.

-demonstrația – dem

-expunerea interactivă - ei

-conversația – cv

4. Forme de organizare a clasei (F.O.C.) :

-Activitate individuală ( Ai)

-Activitate frontală( Af)

-Activitate pe grupe (Ag)

D. DESFĂȘURAREA LECȚIEI PE SECVENȚE DE INSTRUIRE


Ob Mijloace de
Op Timp Conținutul activității instructive- învățare FO
educative Md Mt Mi C
3` 1.Momentul organizatoric
-verificarea prezenței și consemnarea
absențelor Af
Cv Ai
-verificarea ținutei clasei pentru lecție.
-pregătirea materialului didactic pentru
desfășurarea lecției.
2` 2.Anunțarea lecției noi
Expl Af
-Prezentarea importanței determinării
umidității făinii în industria alimentară;

4
Proiect didactic- Determinarea umidității făinii
Percă Adelina, Surugiu Ionela

7` 3.Instructaj introductiv Fdoc Cv Af


Fl Dem
- Prezentarea normelor de protecție a Expl
muncii;
- Stabilirea sarcinilor de lucru;
- Organizarea clasei pe 3 grupe.
- Desemnarea liderilor de grupe;
- Prezentarea fișei de documentare și a fișei
de lucru;
-Repartizarea mijloacelor didactico-
materiale pentru fiecare grupă.

20` 4. Instructajul curent


(Activitatea independentă a elevilor)
O1. -Elevii citesc fișa de documentare; Fdoc E Obs Ai
-Elevii cântăresc la balanță probele necesare
F1 B Cv
O2. pentru determinarea umidității, trecând
rezultatele în tabel; Fl Ex

O3. -Elevii introduc probele la etuva încâlzită; Fc


-Elevii introduc probele în exicator dupa ce au Ag

fost scoase din etuvă;


O4. -Elevii cantăresc din nou probele și trec
rezultatele în tabel;
-Elevii calculează umiditatea probelor pe baza
F doc Cv Ag
formulei de calcul și interpretează rezultatele.
-Profesorul organizează rotirea grupelor la Expl Ai
Fl
balanță;
-Profesorul circulă pe la grupe și verifică modul
în care se efectuează lucrarea;
-Se dau explicații suplimentare pentru
completarea fișei de lucru.

5
Proiect didactic- Determinarea umidității făinii
Percă Adelina, Surugiu Ionela

8` 5. Instructajul final Cv Af
Intrebari: Expl Ai
-Care este principiul metodei pentru uscarea
la etuvă?
-Care sunt etapele de lucru în vederea
determinării umidității?
- Care sunt instrumentele de care ne folosim
la această metodă?

Centralizarea rezultatelor muncii pe


grupe
-Aprecierea generală a comportamentului
elevilor,
- Aprecierea activității grupelor de lucru
-Recomandări

5` Măsuri organizatorice finale:


-Strângerea instrumentarului; Af
-Curățarea instrumentelor de lucru;
5` 6. Evaluarea finală
Se anexează:
-fișa de documentare;
-fișa de lucru.

6
Proiect didactic- Determinarea umidității făinii
Percă Adelina, Surugiu Ionela

Anexele proiectului didactic

FIȘĂ DE LUCRU
1. Precizați importanța umidității pentru făină și principiul metodei
pentru determinarea umidității.

2. Prezentați, pe scurt, etapele de lucru.

3. Determinarea umidității pentru făină

Proba 1 Proba 2 Proba 3


Cantitatea de
proba luată în
lucru

Masa inainte de
uscare
Masa după uscare
Umiditatea
produsului (%)

7
Proiect didactic- Determinarea umidității făinii
Percă Adelina, Surugiu Ionela

FIȘĂ DE DOCUMENTARE
Determinarea umidității este una din cele mai importante investigații analitice pentru
substraturile alimentare de origine animală și vegetală.

Determinarea umidității oferă informații utile privind:

 Aprecierea valorii alimentare ( conținutul ridicat în apă semnifică valoare alimentară


scăzută);
 Aprecierea puterii de conservare ( conținutul scăzut în apă permite o conservare bună);
 Verificarea măsurii în care s-a respectat rețeta oficială de fabricație (în cazul în care
este permis adaosul unei anumite cantități de apă) precum și decelarea adaosurilor
nepermise.

Metodele utilizate pentru determinarea umidității variază în funcție de tipul substratului


alimentar, de viteza de execuție urmărită și de acuratețea rezultatelor dorită.

Determinarea cu acuratețe a umidității este dificil de realizat deoarece îndepărtarea tuturor


formelor de apă prezente în alimente abtrenează și alte substanțe volatile. De aceea pentru
fiecare substrat alimentar există metoda standard recomandată în caz de litigiu.

Metoda prin uscare


Principiul metodei

O anumită cantitate din produsul de analizat se expune la o sursă de căldură până la greutate
constantă. Pierderea în greutate calculată procentual reprezintă conținutul în apă.

 Uscarea la etuvă
Uscarea la etuvă reprezintă metoda clasică, considerată cea mai exactă. Este indicat să se
efectueze în paralel două determinări din aceeași probă luată pentru analiză.

Aparatură și reactivi

- Balanță analitică;
- Etuvă electrică;
- Fiolă de cântărire din sticlă cu capac (uscate în prealabil la etuvă până la greutate
constantă și păstrate în exicator), tăblițe emailate, lingurițe, spatule, baghete de sticlă;
- Exicator cu capac și substanță higro-absorbantă;

8
Proiect didactic- Determinarea umidității făinii
Percă Adelina, Surugiu Ionela

Determinarea umidității pentru făină

Mod de lucru

Într-o fiolă cu capac, adusă în prealabil la masă constantă, se cântăresc 5 g făină cu precizie
de 0,01g.

Fiola cu proba întinsă în strat uniform, se introduce, cu capacul alături, în etuva încălzită în
prealabil la 140-145° C.

Se reglează etuva la 130° C și se menține fiola timp de 60 minute la această temperatură.


Apoi se acoperă fiola cu capacul și se introduce în exicator.

După răcire la temperatură ambiantă, fiola se cântărește cu precizie de 0,01g.

Mod de calcul și exprimare a rezultatului:

H2 O % = 100

În care:
m= tara fiolei + produsul înainte de uscare,
m1= tara fiolei + produsul după uscare;
m2= cantitatea de probă luată în lucru.
Rezultatul de exprimă cu o zecimală. Ca rezultat se ia media aritmetică a trei determinări
efectuate în paralel. Diferența dintre rezultatele a trei determinări paralele nu trebuie să
depășească 0,5 g apă la 100 g probă.

FFfihzbzbz

You might also like