You are on page 1of 5

PROIECT DE LECŢIE

Propunător: Huțul Tudor-Daniel


Data: 27.04.2018
Şcoala: Școala Gimnazială Specială ”Constantin Păunescu” Iaşi
Clasa: I-a A, DMS
Aria curriculară: Tehnologii
Disciplina: Abilitare manuală
Unitatea de învățare: Păsări şi animale - Produse simple finite (decorative sau utile)
Titlul lecţiei: „Căsuța păsărelelor” (machetă)
Tipul lecţiei: Lecție de formare de priceperi și deprinderi
Scop: Formarea de priceperi și deprinderi de realizare a unui cuib de berze din materiale
diverse
Obiective cadru: Realizarea şi aprecierea unor produse simple şi utile
Obiective de referinţă:
3.1. Învăţarea etapelor/operațiilor de realizare a unor produse simple
3.2. Realizarea de produse simple, utilizând tehnicile învățate
3.3. Analizarea, descrierea şi aprecierea produsului finit
Obiective operaționale:
a. Cognitive:
O1. Să numească numele pasărea ce apare în poveste
O2. Să denumească, pe bază de imagini, părțile componente ce formează rândunica
O3. Să numească, cu suport imagistic, cel puțin activități ale rândunicii;
O4. Să enumere etapele de lucru care vor fi parcurse pentru realizarea lucrării-model;
a. Afective:
O5. Să participe cu interes la toate etapele lecției;
O6. Să se angajeze (afectiv) în rezolvarea sarcinilor stabilite;
a. Psiho-motorii:
O7. Să lucreze îngrijit, conform indicațiilor primite, pentru a obține o lucrare cât mai
asemănătoare cu modelul;
O8. Să lipească cuibul în formă de triunghi pe foaie;
O9. Să lipeasca ața verde deasupra cuibului
O10. Să lipească cercurile negre și triunghiurile roșii pentru a forma capul rândunicii
Să utilizeze corect materialele și instrumentele de lucru;
Metode şi procedee:
Resurse:
1. Materiale: Lipici, Ață verde, cercuri negre, triunghiuri roșii, triunghiuri maro,
2. De spaţiu şi timp: sala de clasă, 45 minute
3. Umane: 7 elevi (3 DMS, 4 DMM)
Desfăşurarea lecţiei:
Etapele lecţiei Obiec- Conţinutul lecţiei Metode şi Standarde de
tive mijloace performanţă
Moment O4
organizatoric O5 Se asigură condiții psihopedagogice Conversația
necesare desfășurării activității în Demonstrația Elevii să fie
condiții optime: Jocul prezenţi în clasă
- aerisirea sălii de clasă şi să imite cadrul
- așezarea băncilor copiilor în semicerc didactic
- pregătirea materialelor necesare pentru
activitate
- elevii sunt rugați să se ridice din bancă
și să realizeze prin imitație, gesturile
cadrului didactic

Anunţarea Cadrul didactic specifică titlul lecţiei, Conversația Elevii să fie


titlului şi precizează obiectivele şi planul de Explicația familiarizați cu
obiectivelor desfășurare al activității: titlul şi structura
lecţiei Copii, azi vom realiza o ”Rândunică”. lecţiei
Mai întâi, vom afla care este povestea
acestei păsări, vă veți pregăti degețelele
cu un joculeț și veți vedea modelul
colajului pe care îl vom realiza, apoi ne
vom pregăti materialele și fiecare va
face propriul cuib de rândunici pe care
la final îl vom pune pe machetă..
O1 Cadrul didatic citește copiilor „Povestea Povestirea Elevii să
Prezentarea Rândunicii”, realizând pe tablă un colaj Conversația numească cel
unor cunoștințe, din elementele regăsite în poveste. Le puțin pasărea din
ca suport cere copiilor să denumească păsările povestea.
teoretic al care sunt întâlnite în poveste. Elemente de Elevii să descrie
exersării Pe tablă sunt atașate imagini cu colaj cel puțin 3
O2 rândunici, facând diferite actiuni activități, pe care
O3 (zburând, construind un cuib, hrănindu- cadrul didactic le
și puii etc), iar elevii trebuie să descrie Magneți arată.
aceste acțiuni. Apoi vor enumera
elementele ce compun o barză (cap,
cioc, etc)

Profesorul prezintă cuibul de rândunici


drept model: Conversația Elevii să enumere
Demonstrația etapele de
Explicarea şi Explicația realizare a
demonstrarea O4 Exercițiul cuibului
modelului
Triunghiuri
O5 Maro

Împreună cu elevii, cadrul didactic


Ața verde
analizează elementele și de arată copiilor
O6 Triunghiuri roșii
cum trebuie realizat cuibul.
Cercuri negre
 Să lipească cuibul în formă de
triunghi pe foaie;
O8
 Să lipeasca ața verde deasupra
O10
cuibului
 Să lipească cercurile negre și
triunghiurile roșii pentru a forma
capul rândunicii.
Le cere apoi elevilor să reproducă verbal
care sunt etapele de lucru.

O7 Profesorul împarte elevilor materialele Elevii vor realiza


necesare. Fiecare copil va lua lipici din confecționa
Exersarea O8 cutie și îl va folosi în cadrul activității. Exercițiul cuibul de
propriu – zisă O9 Conversația rândunici.
Cadrul didactic va da indicațiile
O10 necesare, iar copii vor începe lucrul.

Elevii să exprime
Evaluarea Copiii vor ieși în fața clasei cu cuiburile, aprecieri cu
rezultatelor / pe care le vor introduce în machet. Conversația privire la lucrările
lucrărilor proprii și ale
colegilor.

Elevii să spună în
Aprecieri asupra Elevii vor fi întrebați dacă le-a plăcut cuvinte simple
activității lecția și vor fi apreciați verbal pentru Conversația cum s-au simțit la
elevilor activitate. această lecție.

Anexa
Randunica
"Zice ca Sfanta Duminica a avut odata o servitoare. Si mergand ea intr-o zi la biserica, a lasat pe
servitoarea sa acasa ca sa-i faca de mancare, precand se va intoarce. Si cand s-a pornit ea la biserica
zise servitoarei sale sa potriveasca astfel bucatele ca sa nu fie nici prea calde, nici prea reci, ci numai
cum is bune de mancat. Servitoarea, cum a iesit Sf. Duminica din casa, s-a si apucat de fiert bucatele.
Insa ea, dupa ce le-a gatat de fiert, a uitat sa le puie din buna vreme ca sa se raceasca, ci ea le puse in
pripa cu putin mai inainte de a se intoarce Sf. Duminica de la biserica, si asa bucatele, din pricina
aceasta, n-au putut sa fie, dupa cum a spus Sf. Duminica. Sosind acum Sf. Duminica acasa si punandu-
se la masa, n-a apucat a imbuca bine din bucate, cand s-a si fript, dar stii… colea… cum se cade. Si
frigandu-se s-a maniat si a inceput a blestema si a zice: – Daca nu mi-ai facut tu pe plac si pe cheful
meu, sa te prefaci in pasare si sa imbli de azi inainte arsa si fripta prin locurile si tarile unde va fi arsita
cea mai mare, cum m-am fript si m-am ars si eu acuma! Si cum a rostit Sf. Duminica cuvintele
acestea, servitoarea deodata s-a prefacut intr-o Randunica si a zburat in lume. Si fiindca Sf. Duminica
a blestemat-o sa imble arsa si fripta, de aceea isi face ea cuibul sau prin podurile caselor unde e
caldura cea mai mare, si tot de aceea petrece ea numai prin tarile acelea, unde sunt caldurile si arsitele
cele mai mari." (S.Fl. Marian – Ornitologia poporana romana, Cernauti 1883)

You might also like