You are on page 1of 6

Proiect didactic

Data:17.03.2009
Clasa:a VII-a A
Obiectul:Limba si literatura romana
Subiectul:,,Doua loturi” de Ion Luca Caragiale
Tipul lectiei:de consolidare si sistematizare a cunostintelor.
Durata:50 de minute
Scopul lectiei:
~consolidarea si sistematizarea cunostintelor despre opera literara;
~dezvoltarea spiritului de competitie,de evaluare/autoevaluare/coevaluare;
~dezvoltarea flexibilitatii gandirii.
Obiective operationale:
a)cognitive-informative:pe parcursul lectiei elevii trebuie:
O1:sa identifice momente ale subiectului operei literare;
O2:sa numeasca figuri de stil din diverse fragmente;
O3:sa extraga din text diverse tipuri de propozitii;
O4:sa transforme vorbirea directa in vorbire indirecta;
O5:sa recunoasca moduri de expunere;
O6:sa formuleze intrebari si raspunsuri pe baza textului;
O7:sa argumenteze ca diverse opere literare apartin speciei literare nuvela/schita;
O8:sa rezume un moment al subiectului operei literare;
O9:sa selecteze trasaturi caracteristice personajului principal;
O10:sa interpreteze,mimand,un personaj din text;
O11:sa vizioneze cu atentie filmul prezentat si sa dea un alt final nuvelei ,,Doua
loturi”.
b)psiho-motrice:
O1:sa manuiasca materialul didactic pus la dispozitie;
O2:sa realizeze sarcinile primate in timp optim.
c)afectiv-atitudinale:
O1:sa manifeste interes pentru activitate;
O2:sa recepteze ideile si sarcinile de lucru;
O3:sa coopereze in cadrul grupului;
O4:sa dovedeasca sensibilitate la contactul cu filmul prezentat.

Resurse procedurale:
a)metode si procedee:conversatia,exercitiul,explicatia,analiza-
sinteza,problematizarea,lucrul pe grupe,concursul,jocul didactic.
b)mijloace didactice:fise de lucru,calculator,videoproiector,marker,coala de
scris,creta,tabla,carti, flipchart.

Forme de organizare a activitatii:pe grupe.


SCENARIUL DIDACTIC

I. MOMENT ORGANIZATORIC

- pregătirea pentru lecţie

II. CAPTAREA ATENŢIEI

- se prezintă secvenţa din ecranizarea DOUĂ LOTURI, secvenţă care


corespunde expoziţiunii operei literare.
Evaluare: elevii trebuie să recunoască opera literară după care s-a
făcut ecranizarea şi momentul subiectului corespunzător secvenţei vizionate.

III. SCRIEREA TITLULUI PE TABLĂ ŞI PE CAIETE

IV. ENUNŢAREA OBIECTIVELOR OPERAŢIONALE ALE LECŢIEI

V. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

1. Să se rezolve(pe grupe):

a)Cum este corect?(încercuieşte răspunsul )


-˝ Două Loturi˝
-˝ Două Lozuri˝

b)I.L.Caragiale a scris(încercuieşte răspunsul corect):


--̎Amintiri din copilărie"
-"Dumbrava minunată"
-"Vizita"
-"D-l Goe..."

c)Trageţi săgeţi astfel încât unui element din coloana stânga să-i corespundă un element din
coloana dreaptă:

A B

Lefter "-Am...dat-o!"

Madam Popescu " –Na belete! oţule!"

Dl Georgescu " Însă oricine mă poate întreba"

Naratorul " Aşa sunt eu, galant..."

Ţâca " Mergi de-mi adu dosarul!"


Evaluare item 1:elevii aleg variantele corecte şi acumulează 10 pct.

2. Extrageţi din textul operei literare(pe grupe):

-o propoziţie enunţiativă;
-o propoziţie exclamativă;
-o propoziţie interogativă

Evaluare item 2:elevii caută pe text propoziţiile


Puncataj: 1+1+1=3 pct

3. Numeşte figura de stil prezentă în enunţurile(pe grupe):

Grupa 1
“ D. Căpitan Pandele intră ca o furtună”
“ Nu e şi nu e!”

Grupa 2
“ Se poate să fie aşa de indiferent?...Te caut ca un nebun de atâtea ceasuri!”
“ Şi izbucni într-un hohot de râs, un râs vânăt”

Grupa 3
“ inima frântă de târzie cainţă”

Grupa 4
“ madam Popescu se turbura, se roşea, se-ngălbenea...”
“ parcă ar arde-o cu un bici de foc”

Grupa 5
“ în tăcerea dimineţii umede şi neguroase”

Evaluare item 3: fiecare grupă recunoaşte figurile de stil.


Punctaj:2 pct pentru recunoaşterea a două figuri de stil;
1 pct pentru recunoaşterea unei figuri de stil;

4. Transformaţi vorbirea directă în vorbirea indirectă:

Grupa 1
„ –Am căutat-o, răspunde femeia ingrozită de vina ei; nu era nimic.
- Taci! stigă crunt d. Lefter...Pe câte farfurii ai dat-o?”

Grupa 2
„ –Pe zece...destul m-am tocmit; n-a vrut să-mi dea o duzină întreagă, răspunde ea fără
să mai ştie ce spune.
-Unde sunt farfuriile?...Voi să văz farfuriile!Adu farfuriile! porunceşte straşnic
d. Lefter.”
Grupa 3
„-Domnule Popescu, dacă dumneata nu mai vrei să vii la serviciu, atunci, te rog, cel puţin
trimite mâne cheia sertarului unde ai acte publice în întarziere.
-Am fost bolnav, domnule şef.”

Grupa 4
„-Mă rog, unde se-ncasează câştigurile de la lotăriile cari s-au tras alaltăieri?
-Fondul e depus la Casa de Depuneri, dar poate cineva să le-ncaseze şi prin noi. Aveţi
vreun bilet câştigător?”

Grupa 5
„-Am...două câştigătoare, răspunde fără afectare d. Popescu, şi arăta de departe biletele,
ţinându-le graţios între două degete.
-Şi sunt câştiguri mari?
-Măricele... Am amândouă câştigurile mari!”

Evaluare item 4: elevii transformă vorbirea directă în vorbirea indirectă. Se


trec răspunsurile pe coală şi sunt prezentate oral. Pentru realizarea corectă a acestei sarcini
fiecare grupă va primi câte 10 puncte.

5.Recunoaşteţi modul/modurile de expunere din textul următor:

Grupa 1:
„ Afară ploua mărunţel ploaie rece de toamnă, şi boabele de apă prelingându-se de pe
streşini şi picând în clipe ritmate pe fundul unui butoi dogit, lăsat gol într-adins la umezeală,
făceau un fel de cântare cu nenumărate şi ciudate înţelesuri. Legate de mişcarea sunetelor,
gândurile omului începură să sfârâie iute în cercuri strâmte, apoi încet-încet se rotiră din ce în
ce mai domol în cercuri din ce în ce mai largi, şi tot mai domol şi tot mai larg.”
(În vreme de război - I.L. Caragiale)

Grupa 2
„ Mitică este bucureşteanul par excellence. Şi fiindcă Bucureştii sunt un mic Paris, şi
Mitică, se-nţelege, este un mic parizian.
El nu este nici tânăr, nici bătrân, nici frumos, nici urât, nici prea-prea, nici foarte-foarte; e
un băiat potrivit în toate; dar ceea ce îl distinge, ceea ce îl face să aibă un caracter marcat este
spiritul lui original şi inventiv.”
( Mitica - I.L. Caragiale)

Grupa 3
„-Care-i acolo? strig eu.
-Om bun!
-Care?
-Gheorghe!
-Care Gheorghe?
-Nătruţ...Gheorghe Nătruţ, care pazeşte la coceni.
-Da’ nu vii încoace?
-Ba, iaca viu.”
(La Hanul lui Mânjoală – I.L. Caragiale)
Grupa 4
„ Când ies de dimineaţă din casă, o trasură din trap mare, intra pe strada mea; în trăsură
madam Caliopi Georgescu, o bună prietină. O salut respectuos. Cum mă vede, opreşte trăsura
înfigând cu putere vârful umbreluţei în spinarea birjarului.”
(Bacalaureat – I.L. Caragiale)

Grupa 5
„ –Ce mi-o dai mie? Arat-o boierului.
-Ce, să mă bată iar? Arata-i-o dumneata.
- Ba eu nu mă duc la el, că m-apucă de datorie.
Ţăranul se duce la târg cu chirie şi dă o hârtie prefectului, jelindu-se de încărcarea la
datorie din partea arendaşului şi de bătaie.”
(Arendaşul român – I.L. Caragiale)

Evaluare item 5: elevii citesc textul, descoperă modul de expunere; se


lucrează pe volumele lui I. L. Caragiale. Se acordă 5 pct pentru lectura fragmentului şi
precizarea modului de expunere.

6.Fiecare grupă a pregătit un set a câte patru întrebări care vor fi adresate celorlalte grupe.

Evaluare item 6: elevii fiecărei grupe vor răspunde la întrebări, pentru un


răspuns corect grupa va primi 1 punct, acumulând la acest item 4 puncte.

7.Alegeţi numele a două opere literare care să corespundă speciei:


- schiţe;
- nuvele

Argumenţati alegerea facută prin două trăsături specifice schiţei/ nuvelei.

Evaluare item 7: grupele aleg cărţi corespunzătoare cerinţei/5 pct.


Prezintă două argumente/5pct

8.Rezumaţi la alegere, un moment al subiectului operei literare DOUĂ LOTURI.

Evaluare item 8: elevii scriu pe coală şi prezintă oral momentele


subiectului. Se obtin 10 pct pentru răspunsul corect sau 5 pct pentru un răspuns parţial corect.

9.Selectaţi din următoarele trăsături pe cele care îl caracterizează pe Lefter Popescu:

- este personajul secundar al operei;


- este personajul principal al operei;
- participă la toate momentele acţiunii;
- este funcţionarul superior;
- se poartă cu aroganţă şi lipsă de înţelegere;
- este un mic funcţionar, un slujbaş neînsemnat şi sărac al statului;
- nu se manifestă violent;
- se hrăneşte cu iluzia că s-ar putea îmbogăţi pe neaşteptate;
- nu este suspicios, este tot timpul vesel şi încrezător;
- evoluează între speranţă şi disperare.
Evaluare item 9: elevii selectează trăsăturile specifice personajului;
pentru alegerea corectă a trăsăturilor primesc 5 pct.

10.Joc de mimă

Într-o urnă se depun 5 bileţele. Pe fiecare bileţel este scris numele unui personaj literar din
nuvelă. Reprezentantul fiecărei grupe extrage un bileţel şi mimează personajul respectiv.
Grupele care urmăresc mima trebuie să ghicească personajul şi să noteze numele pe hârtie.
După ce toate grupele au susţinut această probă se citesc răspunsurile scrise de elevi.

Evaluare item 10: pentru răspunsuri corecte se acordă 10 pct.

11.Se prezintă un fragment din ecranizarea Două Loturi. Elevii trebuie să urmărească
fragmentul cu atenţie, să numească momentul subiectului care corespunde ecranizării şi în
câteva enunţuri sunt rugaţi să dea un alt final operei literare.

Evaluare item 11: pentru realizarea acestei sarcinii vor primi puncte astfel:
-numirea corectă a momentului subiectului/5pct.
-dau un final original operei literare/10 pct.

VI. Feed-back-ul – se realizează pe tot parcursul orei.


Se completeză schema lecţiei, pe tablă
- titlul operei literare
- autorul
- genul literar
- specia literară
- personaje
- trăsături caracteristice nuvelei

VII. Evaluare finală a lecţiei.

Se adună punctajul obţinut de fiecare grupă/maxim 84 puncte


În ordinea punctajului obţinut grupele vor primi calificative astfel:
Locul I – „Ştiu nuvela excelent!”(peste 80 de puncte)
Locul II – „Ştiu nuvela foarte bine!”(între 75 şi 80 de puncte)
Locul III – „Ştiu nuvela bine!” ( între 70 şi 75 de puncte)
Locul IV, V – „Ştiu nuvela suficient!”(sub 70 de puncte).

Se notează elevii care s-au evidenţiat în cadrul grupelor.

VIII. Retenţia şi transferul – de citit cel puţin o nuvelă de I. L. Caragiale;


- de alcătuit o compunere în care să îmbine naraţiunea şi
dialogul(pe grupe); cea mai reuşită compunere va fi
publicată în revista şcolii;
- fişă de lucru(individual)

You might also like