You are on page 1of 10

ОПШТИ ПОДАЦИ

Студент: Слађана Чабриловски 101/2008


Школа: „Исидора Секулић“
Учитељ ментор: Маријана Унчевић
Разред и одељење: III-2
Датум: 08.11.2016.
Час по реду: други
ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ
Наставна тема: Сабирање и одузимање до 1000
Наставна јединица: Одузимање десетица од троцифраног броја
(125-30)
Претходна наставна јединица: Одузимање десетица од троцифреног броја (
120 – 20 ), ( 156 – 20 ) – обрада
Следећа наставна јединица: Одузимање десетица од троцифреног броја
(200-50, 125-30)- утврђивање
Потребно знање ученика: Ученици морају знати сабирати и одузимати у
блоку бројева до 1000.
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Оспособљавање ученика да самостално и
успешно одузимају десетице од троцифреног
броја, са прелазом.
Задаци часа:
- Образовни задаци  Обнављање знања о умањенику,
умањиоцу, разлици и својствима
рачунања у рачунској операцији
одузимања
 Усвајање знања о одузимању и о
начинима одузимања десетица од
троцифреног броја са прелазом

- Функционални задаци  Развијање способности решавања


задатака облика 125-30
 Оспособљавање ученика за решавање
нових задатака
 Развијање мисаоних операција

- Васпитни задаци  Развијање тачности и прецизности код


ученика, развијање самосталности при
решавању задатака
Облици рада: Фронтални, индивидуални, групни
Наставне методе: Метода разговора, писаних радова и метода
самосталног рада ученика
Наставна средства: Папирићи са стотинама, десетицама и
јединицама
Коришћена литература: Мирко Дејић, Милена Егерић, ''
Mетодика наставе математике'', Учитељски
факултет у Јагодини, 2005.

С. Јоксимовић, Б. Влаховић,
„ Математика за 3. разред основне школе“ ,
Едука, Београд

ОБРАЗОВНИ СТАНДАРДИ:
- Основни ниво  зна да прочита и запише дати број, уме
да упореди бројеве по величини;
 рачуна вредност бројевног израза са
операцијом одузимања у оквиру прве
хиљаде;
 уме да на основу текста правилно
постави израз са једном рачунском
операцијом.

- Средњи ниво  уме да примени својства природних


бројева;
 уме да одреди јединицу, десетицу и
стотину;
 одузима и рачуна вредност израза.

- Напредни ниво  уме да примени својства природних


бројева у решавању проблемских
операција;
 зна својства операције одузимања и уме
да их примени;
 уме да решава сложеније проблемске
задатке дате у текстуалној форми.

Структура часа са временском артикулацијом:


- Обнављање и провера градива - На основу примера обнављамо
претходно научено градиво

- Најава наставне јединице - Најављујем наставну јединицу и


записујем наслов на таблу

- Обрада новог градива - Објашњавам ученицима ново градиво


на основу примера

- Вођено вежбање - Делим ученицима задатке за вођено


вежбање и задатке радимо заједно на
табли

- Индивидуални рад уз колективну - Делим ученицима наставне листиће, а


проверу проверу вршимо на табли

- Систематизација - Математичка игра. Такмичење у


решавању задатака

- Домаћи задатак - За домаћи задатак имају да ураде


задатке из Атоса
ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО ЧАСА
- обнављање и провера градива Лепим на таблу хамер на коме се налази
исписан задатак (прилог 1). Питам једног
ученика да прочита задатак и да изађе на таблу
да га реши на дужи начин и то тако што ће да
растави умањеник на збир десетица и јединице.
Остали ученици прате.
Када ученик реши задатак на месту на ком је то
предвиђено, усменим путем понављамо колико
стотина има број 292 (две). Колико десетица
(девет) и колико јединица (две). Прозивам
другог ученика да нам покаже краћи начин
рачунања (тако што ће одузети јединице од
јединица, десетице од десетица и цифру
стотине преписати).

- Најава наставне јединице Када завршимо са задатком, говорим


ученицима да ћемо данас радити одузимање
десетица од троцифреног броја са прелазом.
Наслов записујем на таблу, а њима говорим да
не пишу ништа зато што ће све имати написано
на наставном листићу који буду добили
ЦЕНТРАЛНИ ДЕО ЧАСА
- Обрада новог градива Записујем израз на таблу 234-50= , питам једног
ученика да изађе на таблу и да ми уз помоћ
картончића за стотине, десетице и јединице,
графички представи број 234. Питам их колико
стотина имамо у овом броју (две), колико
десетица (три) и колико јединица (четири).
Затим их питам колико десетица има у једној
стотини (десет). А колико у две такве стотине
(двадесет). Питам их да ми кажу ако знају како
ћемо од овог броја одузети број 50. Ако не
знају, питам их да ли једну стотину можемо да
представимо као десет десетица? (можемо)
кажем једном ученику да изађе пред таблу и да
једну стотину замени са десет десетица. Питам
их колико сад стотина имамо (једну) колико
десетица (тринаест) и колико јединица (четири).
Питам их да ли сад можемо да од тринаест
десетица одузмемо пет? (можемо). Други
ученик излази пред таблу и записује број који
нам је остао (184). Враћам се на израз који сам
записала на почетку ове етапе и говорим
ученицима како ћемо да рачунамо када немамо
графички приказ.
Затим им показујем други начин рачунања
(усмено рачунање), објашњавам им да је
усмено рачунање оно код којег ћемо један број
у изразу раставити и приказати као збир два
броја. Записујем израз 234-50= . У овом случају
ћемо то радити са умањеником. Њега ћемо
раставити на збир десетица и јединица. Питам
их како можемо то да урадимо? Ако не знају,
питам их колико укупно десетица има у броју
234? Ако не знају, враћам их на градиво са
претходног часа на коме смо то исто радили и
питам их поново колико десетица има у једној
стотини (10), а у две такве стотине (20), колико
укупно десетица имамо у броју 230 (23), а
колико у броју 234 (исто 23). Значи који број има
23 десетице, како пишемо тај број? (230),
записујем 230 на табли изнад броја 234 и питам
их колико нам је јединица остало до броја 234
(четири јединице), записујем 230+4. Питам их
на који начин записујемо израз где имамо
одузимање броја од збира? Како записујемо тај
збир? (стављамо га у заграду), затим ја то
записујем (230+4) -50= ,питам их да ли знају који
је следећи корак у рачунању? (ако знају,
изводим једног ученика да ми то запише, а ако
не знају, ја им говорим да је следеће што се
ради, одузимање десетица од десетица,
записујем то на таблу (230-50), и питам их шта
радимо са јединицама? (додајемо овој
разлици), записујем (230-50)+4= , питам их како
ћемо на лакши начин одузети ове десетице?
(аналогијом), питам их колико је 23-5= (18), а
колико је 230-50= (180), записујем 180 у изразу
180+4=184. Питам их да ли смо добили исти
резултат као у претходна два примера (јесмо).

Показујем им још један начин рачунања.


Поново записујем израз 234-50= , и
објашњавам овај поступак рачунања, тако што
одузимамо прво јединице од јединица (4-0= 4),
записујем цифру 4 у јединице. Питам их да ли
можемо од 3 десетице да одузмемо 5 (не
можемо), следеће што морамо да урадимо је да
„позајмимо“ од две стотине једну стотину и да
је претворимо у десет десетица. Прецртавам
цифру два и изнад ње пишем цифру 1. Питам их
колико стотина сад имамо у овом броју? (једну).
Затим их питам шта ћемо да радимо са оних
десет десетица које имамо? Ако не знају, кажем
им да ћемо их сабрати са оним десетицама које
имамо у броју (10+3=13), записујем број 13
изнад цифре десетица. Питам их да ли сада
можемо одузети 5 десетица од ових 13?
(можемо), колико је то? (осам), записујем цифру
8 у десетице, пре цифре јединица. Питам их шта
ћемо сад да радимо са оном јединицом која
нам је остала у стотинама? Преписаћемо је у
цифру стотина испред цифре десетица код
разлике. Питам их који смо број добили? (184),
да ли смо добили исти резултат? (јесмо).
Показујем им још један начин на који можемо
ово рачунати, а то је одузимање са
потписивањем. Поново записујем на таблу исти
израз, само овај пут потписујем бројеве један
испод другог
1 13
234
- 50
184
Поново поредимо резултат и долазимо до
закључка да резултат мора бити исти без обзира
на поступак рачунања.

- Вођено вежбање Делим ученицима задатке за вођено вежбање


(прилог 2), а ја лепим хамер на таблу на којима
се налазе исти ти задаци. Изводим једног
ученика и заједно радимо први задатак.

- Индивидуални рад уз колективну Делим ученицима наставне листиће (прилог 3),


проверу обилазим их док раде и дајем додатна
објашњења уколико је то потребно. Проверу
радимо заједно на табли.
ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА
- Систематизација наученог градива Штафетно решавање задатака. Екипе су
подељене у три групе, по редовима. Дајем по
папир сваком првом ученику у реду са истим
задацима. Њихов задатак је да реше први
задатак и да папир проследе следећем из своје
групе. Ред који први заврши са најмањим
бројем грешака је победио.

- Домаћи задатак За домаћи имају да ураде задатке из Атоса


Прилог 1- обнављање и провера наученог градива

Умањеник је број који на месту десетица има највећи једноцифрен непаран број, на месту
јединица претходник броја 3, а на месту стотина најмањи парни број прве десетице. Умањилац је
највећи број четврте десетице. Састави тај израз и израчунај.

292-40=(290+2)-40= (290-40)+2=250+2=252

292-40=252
292
- 40
252
Прилог 2- вођено вежбање

ОДУЗИМАЊЕ ДЕСЕТИЦА ОД СТОТИНА СА ПРЕЛАЗОМ

1. Израчунај као што је урађено у првом примеру.


А) 465-90=(460+5)-90=(460-90)+5=370+5=375
Б) 734-50= (730+___)-___= (___-50)+____=___+___=___
В) 221-30= (___+___)-___=(___-___)+___=___+___=___
Г) 649-80=______________________________________
Д) 351-60=______________________________________

2. Израчунај као што је урађено у првом примеру.

5 12
А) 624-50=574

Б) 311-20=___

В) 300-40=___

Г) 942-90=___

3. Израчунај као што је урађено у првом примеру.

2 13
333 224 646 500
- 80 - 50 - 70 - 30
253
Прилог 3-наставни листић

1. Израчунај.
А) 423-30= (___+___)-___=(___-___)+___=___+___=___
Б) 769-80=_____________________________________
В) 711-70=_____________________________________
Г) 321-90=_____________________________________

2. Израчунај, па разлику провери рачунајући на други начин.


А) 700-80=___
Б) 362-90=___
В) 841-50=___
Г) 210-70=___

700 362 841 210


- 80 - 90 - 50 - 70

3. Упиши бројеве који недостају.

410 370 330

4. А) Умањилац је број 30, а умањеник број 616, израчунај разлику.


_________________________________________________________
Б) Умањеник је број 725 и за 40 је већи од умањиоца. Израчунај разлику.
_________________________________________________________
В) Израчунај разлику највећег броја шесте стотине и броја 50.
_________________________________________________________

5. Ана у касици има 233 динара. Новац у касици је метални, сем једне папирне
новчанице од 50 динара. Колика је вредност металног новца у Аниној касици?
____________________________________________________________
Одговор____________________________________________________________.

6. Од једног канапа дужине 91 cm 5mm, исечено је 30 mm. Колика је дужина тог


канапа после сечења. Изрази у милиметрима.
______________________________________________________________________
Одговор______________________________________________________________.
Прилог 4- штафетна игра

841-50=___ 841-50=___ 841-50=___

225-90=(__+__)-__= 225-90=(__+__)-__= 225-90=(__+__)-__=


=(__-__)+__=__+__=__ =(__-__)+__=__+__=__ =(__-__)+__=__+__=__

354 354 354


- 70 - 70 - 70

777-80= 777-80= 777-80=

938-60= (__+__)-__= 938-60= (__+__)-__= 938-60= (__+__)-__=


=(__-__)+__=__+__=__ =(__-__)+__=__+__=__ =(__-__)+__=__+__=__

900 900 900


- 20 - 20 - 20

You might also like