You are on page 1of 6

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Nama : Noor Azliney Bt Mamat

Mata Pelajaran: Bahasa Melayu.

Tarikh/ hari: 10.3.2015 Selasa.

Masa: 9.00 pagi – 10:00 pagi ( 60 minit )

Kelas: Prasekolah.

BilanganMurid: 25 orang.

Tema: Buah-Buahan.

Subtema: saiz buah-buahan.

Objektif Pembelajaran: Menyenaraikan saiz buah-buahan.

Hasil pembelajaran : Memadankan gambar dengan perkataan

Hasil Pembelajaran Khusus Huraian Hasil Pembelajaran

Fokus Utama 1.2.4 Mengenal bunyi akhir yang berbeza.


1.2 Mendengar dan mengecam bunyi
perkataan

Fokus Sampingan 2.2.7 Bersoal jawab secara bersopan


2.2 Bersoaljawab melalui ransangan yang
diberi
Kemahiran bahasa : Mendengar dan bersoal jawab

Sistem bahasa : Kosa kata,

Pengisian Kurikulum :
Ilmu :Sains dan Teknologi
Nilai :Berdikari,bekerjasama dan berkeyakinan
KBT :Murid menyatakan aktiviti yang terlibat mengikut setiap anggota
Pengetahuan sedia ada: Murid telah mengetahui warna buah-buahan.

Alat bantu mengajar: bahan maujud, gambar, kad perkataan.

Kemahiran:Mendengar,bertutur dan menulis

Langkah/ masa Isi kandungan Aktivitipengajaran pembelajaran Strategi/ kaedah/


ABM/ nilai/ KBKK

Aktiviti guru Aktivitimurid


Set Induksi Memegang buah 1. Guru meminta murid 1. Murid memegang dan ABM:bahan maujud
5 minit yang terdapat dalam memegang dan meneka buah meneka buah yang terdapat Nilai:Hormat
kotak yang terdapatdalamkotak. dalamkotak. Kemahiran:
Mendengar
Perkembangan Menunjukkan saiz 1. Guru menunjukkan buah yang 1. Murid memerhati bahan yang ABM:bahan maujud
besar dan kecil. bersaiz besar dan buah yang ditunjukkanoleh guru. Nilai:Berdikari
Langkah 1 bersaiz kecil. Kemahiran:
2. Guru meminta murid 2. Murid meletakkan buah-buah mengelas
10 minit meletakkan buah-buahan mengikut saiz masing-
mengikut sama saiz. masing.

Perkembangan Mengeja nama 1. Guru menunjukkan kad 1. Murid mengeja kad ABM:gambar, kad
buah-buahan perkataan danmengeja nama perkataan dengan bimbingan perkataan
Langkah 2 buah tersebut. guru. Nilai:Hormat
Kemahiran:
15 minit 2. Guru meminta murid mencari 2. Murid mencari gambar yang Mendengar,
gambar buahan yang telah telah mereka eja. mengeja
mereka eja tadi.
Perkembangan Memadankan 1. Guru meminta murid 1. Murid memadankan gambar :
gambar dengan memadankan gambar dengan dengan perkataan di ABM:gambar
Langkah 3 perkataan perkataan di papan putih. papanputih. Nilai:berdikari
Kemahiran:
2. Guru membantu murid jika
15 minit terdapat kesalahan memadan

Penilaian Lembaran kerja 1. Guru mengedarkan lembaran 1. Murid menjawab lembaran ABM:Lembaran
kerja kepada murid. kerja kerja
10 minit Nilai:Berdikari,rajin
Kemahiran:Menulis
Rumusan Guru 1. Guru bersoal jawab dengan 1. Murid menyebut semula Nilai:Hormat
membuatrumusan. murid mengenai saiz buah- buah-buahan yang bersaiz Kemahiran:
5minit buahan. besar dan buah yang bersaiz Mendengar,
2. Guru mempamerkan hasil kecil.
Bertutur
kerja murid.

Tugasan : Memadankan setiap buah dengan betul

Pengayaan/Pemulihan :Membimbing murid yang tidak dapat menyebut dengan betul

Aktiviti Susulan (jika Ada) :


Integrasi Inovasi yang diterapkan :Megecam bentuk dan warna

Catatan Guru Praktikum : 23/25 murid dapat memadankan perkataan dengan gambar dengan betul.

Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing :

Refleksi:Pada akhir pembelajaran saya dapati 23 orang daripada 25 orang murid mencapai objektif.2 orang murid yang tidak mencapai objektif
akan diberilatihan pengukuhan.Kaedah dan bahan bantu mengajar yang digunakan telah membantu saya untuk mencapai standard kandungan
yang ditetapkan.Murid-murid berminat untuk mengikuti sesi P&P bermula dengan set induksi.Mereka menumpukan perhatian dengan mendengar
dan mengikuti arahan yang ditetapkan.Saya juga tidak menghadapi masalah dalam mengawal kelas. Inimenjadikan sesi P&P berjalan dengan
lancer untuk mencapai standard dan tempooh masa yang ditetapkan.Rata-rata murid berminat dengan bahan maujud iaitu buah-buahan sebenar
yang digunakan.Melalui bahan-bahan maujud ini murid-murid dapat membezakan dan mengelaskan saiz buah-buahan.Seterusnya murid-murid
diminta mengejabuah-buahan tersebut dengan bimbingan guru.Gambar-gambar buah-buahan dilekatkan pada papan putih dan murid diminta
memadankan perkataan dengan buah-buahan.Kebanyakan murid dapat menguasai kemahiran yang diterapkan ini.Lembaran kerja diedarkan
sebagai penilaian kepada murid-murid.Melalui lembaran kerja ini saya dapat menilai keberkesanan pengajaran saya.Pada peringkat ini saya dapati
2 orang murid tidak dapat menjawab lembaran kerja yang diberikan.Murid ini menghadapi masalah pembelajaran iaitu belum megenal huruf.Pada
sesi penutup saya telah membuat kesimpulan tentang pelajaran dengan bersoaljawab dengan murid.Hasil kerja murid yang menarik dipamerkan di
hadapan kelas sebagai contoh kepada murid lain.Ia juga sebagai satu langkah peneguhan positif kepada murid yang hasil kerjanya dipamerkan.
Lembaran kerja

You might also like