Professional Documents
Culture Documents
3
5. DRUMUIRI PLANIMETRICE
153
Figura 5.2 Drumuire în circuit închis
■ drumuire cu punct nodal – este formată din minim 3 drumuiri ce pornesc din
câte 2 puncte de coordonate cunoscute (A, B, C, D, E, F) şi se întâlnesc toate trei
într – un punct comun (N) numit punct nodal, cu viză spre un punct de sprijin (S)
căruia nu este necesar să-i cunoaştem coordonatele (figura 5.3):
154
Observaţie!!! În unele situaţii, atunci când nu se găsesc pe teren suficiente
puncte de sprijin se aplică pe teren drumuirea sprijinită pe câte un punct de
coordonate cunoscute (figura 5.4) şi drumuirea în vânt (figura 5.5). Aceste două
tipuri de drumuiri NU SUNT RECOMANDATE deoarece nu oferă control la
calculul orientărilor (prima situaţie) şi al coordonatelor (în a doua situaţie).
155
5.2 Proiectarea reţelelor de drumuire
156
5.3 Operaţii de teren
157
Întocmirea schiţei de reperaj şi descrierea topografică a punctelor
L AB + LBA
L AB =
2
158
În prima situaţie valoarea unghiului este:
α=
α AB + α BA
2
δhAB = d * tgα AB
,
+ i A − sB
δhBA = d * tgα BA
,
− iB + s A
δhAB + δhBA
δhAB =
2
159
Figura 5.9 Algoritm general de prelucrare a drumuirilor planimetrice
160
5.5 Drumuirea sprijinită la capete pe puncte de coordonate cunoscute şi
laturi cu orientări cunoscute
Etapa de teren
161
►măsurăm distanţele între laturile de drumuire. Se recomandă
măsurarea cu panglica sau electro – optic. Distanţele se vor măsura dus – întors,
eroarea de măsurare fiind în funcţie de precizia instrumentului utilizat, astfel:
- pentru măsurarea cu panglica toleranţa admisă va fi:
T = ±0.003 L
- pentru măsurarea electro – optică eroarea de măsurare să nu
depăşească 2 – 3p c , unde p c este precizia de măsurare a instrumentului.
Etapa de calcule
YB − YA
θ AB = arctg
XB − XA
YD − YC
θCD = arctg
X D − XC
θ A` 1 = θ AB + ω A − 400G
θ12` = θ1`A + ω1 − 400G
θ 23` = θ 21` + ω2 − 400G
θ3' C = θ32' + ω3 − 400G
θ CD
`
= θ C` 3 + ωc − 400G
162
■ Calculul erorii orientării de drumuire:
θ A1 = θ A` 1 + kθ
θ12 = θ12` + 2kθ
θ 23 = θ 23` + 3kθ
θ3C = θ3' C + 4kθ
θCD = θCD
`
+ 5kθ
D1 D2 D3 D4
DA1 = LA1 sin z A1 D12 = L12 sin z12 D23 = L23 sin z23 D3C = L3C sin z3C
D1 A = L1 A sin z1 A D21 = L21 sin z21 D32 = L32 sin z32 DC 3 = LC 3 sin zC 3
DA1 + D1 A D12 + D21 D23 + D32 D3C + DC 3
D1 = D2 = D3 = D4 =
2 2 2 2
163
Coordonata relativă - ∆X ' Coordonata relativă - ∆Y '
∆X A` 1 = D1 cosθ A1 ∆YA`1 = D1 sin θ A1
∆X 12` = D2 cosθ12 ∆Y12` = D2 sin θ12
∆X 23
`
= D3 cosθ 23 ∆Y23` = D23 sin θ 23
∆X 3' C = D4 cosθ 3C ∆Y3'C = D3C sin θ3C
164
∑D
TD = ±(0.003 ∑D + ) pentru intravilan şi terenuri cu panta 50
ij
ij
5000
TD = ±(0.0045 ∑ Dij +
∑ Dij ) pentru extravilan şi terenuri cu panta 50
1733
165
Figura 5.13 Calculul coordonatelor absolute
ATENŢIE! Explicaţiile de mai sus sunt pentru trei staţii noi (punctele 1, 2, 3), dar
algoritmul de calcul este acelaşi indiferent de numărul de staţii noi.
Exemplu numeric
Unghiurile de pantă:
α A1 α 12 α 23 α 3C
-4,2532 5,3618 -3,4835 2,1879
Unghiuri orizontale:
ωA ω1 ω2 ω3 ωC
281,6267 116,8819 282,0388 120,7056 258,4816
166
Distanţe înclinate:
L A1 L 12 L 23 L 3C
18,451m 27,537m 25,899m 24,004m
Etapa de calcule
YB − YA −
θ AB = arctg = 71.1657 = 271.1657
XB − XA −
YD − YC +
θCD = arctg = 69.0999 = 130.9000
X D − XC −
eθ ≤ Tθ ⇒ 3cc ≤ 5cc
167
■ Calculul orientărilor definitive ale punctelor de drumuire:
θ A1 = θ A` 1 + kθ = 152.7924
θ12 = θ12` + 2kθ = 69.6742
θ 23 = θ 23` + 3kθ = 151.7130
θ3C = θ3' C + 4kθ = 72.4185
θCD = θCD
`
+ 5kθ = 130.9000
D1 D2 D3 D4
DA1 = LA1 cos α A1 D12 = L12 cos α12 D23 = L23 cos α 23 D3C = L3C cos α 3C
D1 = 18.41m D2 = 27.44m D3 = 25.86m D4 = 23.99m
168
Eroarea şi corecţia pe X Eroarea şi corecţia pe Y
ex = ∑ ∆X ` − ( X C − X A ) e y = ∑ ∆Y ` − (YC − YA )
( X C − X A ) = −9.697 (YC − YA ) = 76.383m
ex = −9.694 − (−9.697) = 3mm e y = 76.379 − 76.383 = −4mm
cx = −ex = −3mm c y = −e y = 4mm
cx − 3mm cy
kx = = = −0.0000313 ky = =
4mm
= 0.0000418
∑ D 95.70m ∑D 95.70m
169
■ Calculul coordonatelor absolute ale punctelor de drumuire:
Coordonate absolute – X j
X 1 = X A + ∆X A1 = 1096.00 − 13.576 = 1082.424m
X 2 = X 1 + ∆X 12 = 1082.424 + 12.581 = 1095.005m
X 3 = X 2 + ∆X 23 = 1095.005 − 18.772 = 1076.233m
Verificare
X C = X 3 + ∆X 3C = 1076.233 + 10.070 = 1086.303m
Coordonate absolute – Y j
Y1 = YA + ∆YA1 = 2365.273 + 12.435 = 2377.708m
Y2 = Y1 + ∆Y12 = 2377.708 + 24.386 = 2402.094m
Y3 = Y3 + ∆Y23 = 2402.094 + 17.788 = 2419.882m
Verificare
YC = Y3 + ∆Y3C = 2419.882 + 21.774 = 2441.656m
170
Etapa de calcule
∑ ω = 200 g
* (n + 2)
171
■ Calculul orientării laturilor de drumuire:
θ A1 = θ AB + ω5⋅ − 400 g
θ12 = θ1 A − ω1
θ 23 = θ 21 − ω2
θ34 = θ32 − ω3
θ 4 A = θ 43 − ω4 + 400 g
►Calculul orientărilor folosind unghiurile exterioare:
172
Figura 5.16 Calculul orientărilor drumuirea circuit închis cu unghiuri
exterioare
θ A1 = θ AB + ω A⋅ − 400 g
θ12 = θ1 A + ω1 − 400 g
θ 23 = θ 21 + ω2 − 400 g
θ34 = θ32 + ω3 − 400 g
θ 4 A = θ 43 + ω4
D1 D2 D3 D4 D5
DA1 = LA1 sin z A1 D12 = L12 sin z12 D23 = L23 sin z23 D34 = L34 sin z34 D4 A = L4 A sin z 4 A
D1 A = L1 A sin z1 A D21 = L21 sin z21 D32 = L32 sin z32 D43 = L43 sin z43 D A4 = L A4 sin z A4
DA1 + D1 A D12 + D21 D23 + D32 D34 + D34 D4 A + D A 4
D1 = D2 = D3 = D4 = D5 =
2 2 2 2 2
173
■ Calcul coordonatelor relative şi compensarea lor:
T = ±(0.003 ∑ Dij +
∑ Dij ) pentru intravilan şi terenuri cu panta 50
5000
T = ±(0.0045 ∑ Dij +
∑ Dij ) pentru extravilan şi terenuri cu panta 50
1733
174
►Calculul coordonatelor relative compensate:
175
Verificarea calculului coordontelor punctului A se face prin compararea
coordonatelor determinate prin calcul cu cele date iniţial.
Exemplu numeric
Distanţe orizontale:
D A1 D 12 D 23 D 34 D 4A
24,43m 35,16m 25,49m 25,00m 42,47m
Etapa de calcule
176
θ 23 = θ 21 − ω2 = 184.2147
θ34 = θ32 − ω3 = 264.8983
θ 4 A = θ 43 − ω4 + 400 g = 347.9277
177
Coordonate relative compensate ∆Y
∆YA1 = ∆YA`1 + k y D1 = 12.967 − 0.001 = 12.966m
∆Y12 = ∆Y12` + k y D2 = 33.080 − 0.002 = 33.078m
∆Y23 = ∆Y23` + k y D3 = 6.258 − 0.002 = 6.256m
∆Y34 = ∆Y34` + k y D4 = −21.304 − 0.001 = −21.305m
∆Y4 A = ∆Y4`A + k y D5 = −30.992 − 0.003 = −30.995m
Verificare : ∑ ∆Y = 0
Coordonate absolute - X
X 1 = X A + ∆X A1 = 1189.955 + 20.704 = 1210.659m
X 2 = X 1 + ∆X 12 = 1210.659 − 11.915 = 1198.744m
X 3 = X 2 + ∆X 23 = 1198.744 − 24.721 = 1174.023m
X 4 = X 3 + ∆X 34 = 1174.023 − 13.103 = 1160.920m
Coordonate absolute - Y
Y1 = YA + ∆YA1 = 1770.069 + 12.966 = 1783.035m
Y2 = Y1 + ∆Y12 = 1783.035 + 33.078 = 1816.113m
Y3 = Y2 + ∆Y23 = 1816.113 + 6.256 = 1822.369m
Y4 = Y3 + ∆Y34 = 1822.369 − 21.305 = 1801.064m
178
5.7 Drumuirea cu punct nodal
Etapa de calcule
YB − Y A
θ AB = arctg
XB − XA
YD − YC
θ CD = arctg
XD − XC
YF − YE
θ EF = arctg
XF − XE
179
■ Calculul orientărilor provizorii ale laturilor de drumuire:
180
1 1
p2 = = = 0.250 n 2 este numărul de staţii în drumuirea 2
n2 4
1 1
p3 = = = 0.250 n 3 este numărul de staţii în drumuirea 3
n3 4
Drumuirea 1
D1 D2 D3
DA1 = LA1 sin z A1 D12 = L12 sin z12 D2 N = L2 N sin z2 N
D1 A = L1 A sin z1 A D21 = L21 sin z21 DN 2 = LN 2 sin z N 2
DA1 + D1 A D12 + D21 D2 N + DN 2
D1 = D2 = D3 =
2 2 2
181
Drumuirea 2
D4 D5 D6
DC 3 = LC 3 sin zC 3 D34 = L34 sin z34 D4 N = L4 N sin z4 N
D3C = L3C sin z3C D43 = L43 sin z43 DN 4 = LN 4 sin z N 4
DC 3 + D3C D + D43 D4 N + DN 4
D4 = D5 = 34 D6 =
2 2 2
Drumuirea 3
D7 D8 D9
DE 5 = LE 5 sin z E 5 D56 = L56 sin z56 D6 N = L6 N sin z6 N
D5 E = L5 E sin z5 E D65 = L65 sin z65 DN 6 = LN 6 sin z N 6
DE 5 + D5 E D56 + D65 D6 N + DN 6
D7 = D8 = D9 =
2 2 2
Drumuirea 1
∆X’ ∆Y’
∆X = D1 cosθ A1
'
A1 ∆Y = D1 sin θ A1
'
A1
∆X = D2 cosθ12
'
12 ∆Y = D2 sin θ12
'
12
∆X = D3 cosθ 2 N
'
2N ∆Y = D3 sin θ 2 N
'
2N
∑ ∆X ⋅ [1]
= ∑ Dij cos θ ij ∑ ∆Y [ ] = ∑ D
⋅1
ij sin θ ij
Drumuirea 2
∆X’ ∆Y’
X C' 3 = D4 cosθ C 3 YC' 3 = D4 sin θC 3
X 34' = D5 cosθ34 Y34' = D5 sin θ 34
X 4' N = D6 cosθ 4 N Y4' N = D6 sin θ 4 N
∑ ∆X [ ] = ∑ D
⋅2
ij cos θ ij ∑ ∆Y [ ] = ∑ D
⋅2
ij sin θ ij
182
Drumuirea 3
∆X’ ∆Y’
X E' 5 = D7 cosθ E 5 YE' 5 = D7 sin θ E 5
X 56' = D8 cosθ56 Y56' = D8 sin θ 56
X 6' N = D9 cosθ 6 N Y6' N = D9 sin θ 6 N
∑ ∆X [ ] = ∑ D
⋅3
ij cos θ ij ∑ ∆Y [ ] = ∑ D
⋅3
ij sin θ ij
Drumuirea 1
X Y
X ⋅[1]
N = X A + ∑ ∆X [1]⋅ Y ⋅[1]
N = Y A + ∑ ∆Y ⋅[1]
Drumuirea 2
X Y
X N⋅[2 ] = X C + ∑ ∆X [2 ]⋅ YN⋅[2 ] = YC + ∑ ∆Y ⋅[2 ]
Drumuirea 3
X Y
X ⋅[3 ]
N = X E + ∑ ∆X [3]⋅ Y ⋅[3 ]
N = YE + ∑ ∆Y ⋅[3]
183
Ponderile se calculează pentru fiecare drumuire în parte, astfel:
1 1 1
p1 = 3 ; p2 = 6 ; p3 = 9
∑ Di i =1
∑ Dj j =4
∑ Dl l =7
Drumuirea 1
Erorile pe X şi Y Corecţiile totale pe X şi Y Corecţiile unitare pe X şi Y
e [X1] = X N⋅[1] − X N c [X1] = −e x[1] c [1]
k X[1] = x
eY[1] = YN⋅[1] − YN c [y1] = −e [y1] ∑ D1
[1] c [y1]
ky =
∑D 1
Drumuirea 2
Erorile pe X şi Y Corecţiile totale pe X şi Y Corecţiile unitare pe X şi Y
e [X2 ] = X N⋅[2 ] − X N c [X2 ] = −e x[2 ] [2 ] c x[2 ]
kX =
eY[2 ] = YN⋅[2 ] − YN c [y2 ] = −e [y2 ] ∑ D2
[2 ] c [y2 ]
ky =
∑D 2
Drumuirea 3
Erorile pe X şi Y Corecţiile totale pe X şi Y Corecţiile unitare pe X şi Y
e [X3] = X N⋅[3] − X N c [X3] = −e x[3] [3] c x[3]
kX =
eY[3] = YN⋅[3] − YN c [y3] = −e [y3] ∑ D3
c [y3]
k y[3] =
∑D 3
184
■ Calculul coordonatelor relative compensate:
Drumuirea 1
∆X ∆Y
[1] [1]
∆X A1 = ∆X A1 + k x D1
'
∆Y A1 = ∆Y A1 + k y D1
'
Drumuirea 2
∆X ∆Y
∆X C 3 = ∆X C' 3 + k x[2 ]D4 ∆YC 3 = ∆YC' 3 + k y[2 ]D4
∆X 34 = ∆X 34' + k x[2 ]D5 ∆Y34 = ∆Y34' + k y[2 ]D5
∆X 4 N = ∆X 4' N + k x[2 ]D6 ∆Y4 N = ∆Y4' N + k y[2 ]D6
Drumuirea 3
∆X ∆Y
∆X E 5 = ∆X E' 5 + k x[3]D7 ∆YE 5 = ∆YE' 5 + k y[3]D7
∆X 56 = ∆X 56' + k x[3]D8 ∆Y56 = ∆Y56' + k y[3]D8
∆X 6 N = ∆X 6' N + k x[3]D9 ∆Y6 N = ∆Y6' N + k y[3]D9
Drumuirea 1
X Y
X 1 = X A + ∆X A1 Y1 = Y A + ∆Y A1
X 2 = X 1 + ∆X 12 Y2 = Y1 + ∆Y12
X N = X 2 + ∆X 2 N YN = Y2 + ∆Y2 N
Drumuirea 2
X Y
X 3 = X C + ∆X C 3 Y3 = YC + ∆YC 3
X 4 = X 3 + ∆X 34 Y4 = Y3 + ∆Y34
X N = X 4 + ∆X 4 N YN = Y4 + ∆Y4 N
185
Drumuirea 3
X Y
X 5 = X E + ∆X E 5 Y5 = YE + ∆YE 5
X 6 = X 5 + ∆X 56 Y6 = Y5 + ∆Y56
X N = X 6 + ∆X 6 N YN = Y6 + ∆Y6 N
Verificare !!!!
Coordonatele punctului N calculate în fiecare din cele trei drumuiri trebuie
să fie egale şi totodată să fie egale cu cele calculate ca medie ponderată
Exemplu numeric
S-au măsurat:
Unghiurile orizontale:
ωA 73,0023 ωC 252,3895 ωE 254,8227
ω1 147,0916 ω3 109,4569 ω5 324,5805
ω2 269,2097 ω4 264,4229 ω6 83,3962
ω N' 86,557 ω N'' 54,9304 ω N''' 221,9270
Distanţele orizontale:
DA1 33,88m DC 3 34,99m DE 5 30,10m
D12 32,59m D34 23,08m D56 41,53m
D2 N 23,65m D4 N 30,96m D6 N 27,46m
186
Etapa de calcule
YB − YA
θ AB = arctg = 59.6558
XB − XA
YD − YC +
θCD = arctg = 83.2850 = 116.7149
X D − XC −
YF − YE −
θ EF = arctg = 79.7596 = 320.2404
XF − XE +
Drumuirea 1 Drumuirea 2
θ = θ AB + ω A = 132.6581
'
A1 θ '
C3 = θ CD + 400 g − ωC = 264.3254
θ = θ1' A + ω1 − 400 g = 79.7497
'
12 θ = θ3' C + 400 g − ω3 = 354.8685
'
34
Drumuirea 3
θ '
E5 = θ EF − ω E = 65.4177
θ = θ5⋅ E + 400 g − ω5 = 340.8374
'
56
187
■ Calculul erorilor şi corecţiilor orientărilor:
Drumuirea 1 Drumuirea 2
[1] ⋅[1] [2 ] ⋅[2 ]
eθ = θ NS − θ NS = +3cc eθ = θ NS − θ NS = +4cc
cθ[1] = −eθ[1] = −3cc cθ[2 ] = −eθ[2 ] = −4cc
cθ[1] − 3cc cθ[2 ] − 4cc
kθ[1] = = =≅ −1cc kθ[2 ] = = = −1cc
n1 4 n2 4
Drumuirea 3
[3] ⋅[ 2 ]
eθ = θ NS − θ NS = −8cc
cθ[3] = −eθ[3] = +8cc
cθ[3] 8cc
kθ[3] = = = 2cc
n3 4
Drumuirea 1 Drumuirea 2
θ A1 = θ + kθ[1] = 132.6580
'
A1 θC 3 = θ + kθ[2 ] = 264.3253
'
C3
[1]
θ12 = θ + 2kθ = 79.7495
'
12 θ34 = θ34' + 2kθ[2 ] = 354.8683
θ 2 N = θ 2' N + 3kθ[1] = 148.9591 θ 4 N = θ 4' N + 3kθ[2 ] = 290.4453
[1]
θ NS = θ NS + 4kθ[1] = 35.5148 ⋅[ 2 ]
θ NS = θ NS + 4kθ[2 ] = 35.5148
Drumuirea 3
θE5 = θ E' 5 + kθ[3] = 65.4179
θ56 = θ56' + 2kθ[3] = 340.8376
θ 6 N = θ 6' N + 3kθ[3] = 57.4416
`[3 ]
θ NS = θ NS + 4kθ[3] = 35.5148
188
■ Calculul coordonatelor relative provizorii:
Drumuirea 1
∆X’ ∆Y’
∆X = D1 cos θ A1 = −16.628m
'
A1 ∆Y = D1 sin θ A1 = 29.519m
'
A1
∆X = D2 cosθ12 = 10.193m
'
12 ∆Y = D2 sin θ12 = 30.955m
'
12
∆X = D3 cos θ 2 N = −16.447 m
'
2N ∆Y = D3 sin θ 2 N = 16.994m
'
2N
∑ ∆X ⋅[1]
= ∑ Dij cosθ ij = −22.882m ∑ ∆Y [ ] = ∑ D
⋅1
ij sin θij = 77.468m
Drumuirea 2
∆X’ ∆Y’
X C' 3 = D4 cosθ C 3 = −18.597 m YC' 3 = D4 sin θ C 3 = −29.638m
X 34' = D5 cos θ 34 = 17.519m Y34' = D5 sin θ34 = −15.025m
X 4' N = D6 cos θ 4 N = −4.629m Y4' N = D6 sin θ 4 N = −30.612m
∑ ∆X [ ] = ∑ D ⋅2
ij cosθij = −5.707m ∑ ∆Y [ ] = ∑ D
⋅2
ij sin θij = −75.275m
Drumuirea 3
∆X’ ∆Y’
X E' 5 = D7 cos θ E 5 = 15.558m YE' 5 = D7 sin θ E 5 = 25.767 m
X 56' = D8 cos θ 56 = 24.850m Y56' = D8 sin θ56 = −33.274m
X 6' N = D9 cos θ 6 N = 17.020m Y6' N = D9 sin θ 6 N = 21.549m
∑ ∆X [ ] = ∑ D ⋅3
ij cosθij = 57.428m ∑ ∆Y [ ] = ∑ D
⋅3
ij sin θij = 14.042m
Drumuirea 1
X Y
X ⋅[1]
N = X A + ∑ ∆X [1]⋅ = 980.720m Y ⋅[1]
N = YA + ∑ ∆Y ⋅[1] = 3476.655m
189
Drumuirea 2
X Y
X ⋅[2 ]
N = X C + ∑ ∆X [2 ]⋅ = 980.711m Y⋅[ 2 ]
N = YC + ∑ ∆Y ⋅[2 ] = 3476.661m
Drumuirea 3
X Y
X ⋅[3 ]
N = X E + ∑ ∆X [3]⋅ = 980.715m Y⋅[3 ]
N = YE + ∑ ∆Y ⋅[3] = 3476.664m
1
p2 = 6
= 0.011232 ;
∑D
j =4
j
1
p3 = 9
= 0.010091
∑D
l =7
l
190
■ Calculul erorilor şi corecţiilor pentru fiecare din cele trei drumuiri:
Drumuirea 1
Erorile pe X şi Y Corecţiile totale pe X Corecţiile unitare pe X şi Y
şi Y
e[X1] = X N⋅[1] − X N = +5mm c X = −ex[1] = −5mm
[1]
cx[1]
k X[1] = = −0.000055481
∑ D1
eY[1] = YN⋅[1] − YN = −5mm c[y1] = −e[y1] = +5mm
c [y1]
k y[1] = = 0.000055481
∑D 1
Drumuirea 2
Erorile pe X şi Y Corecţiile totale pe X Corecţiile unitare pe X şi Y
şi Y
e[X2 ] = X N⋅[2 ] − X N = −4mm c X = −ex[2 ] = 4mm
[2 ]
[2 ] cx[2 ]
kX = = 0.000044928
∑ D2
eY[2 ] = YN⋅[2 ] − YN = +1mm c [y2 ] = −e[y2 ] = −1mm
c [y2 ]
k y[2 ] = = −0.000011232
∑D 2
Drumuirea 3
Erorile pe X şi Y Corecţiile totale pe X Corecţiile unitare pe X şi Y
şi Y
e[X3] = X N⋅[3] − X N = 0 c X = −ex[3] = 0
[3]
cx[3]
k X[3] = =0
∑ D3
eY[3] = YN⋅[3] − YN = 4mm c[y3] = −e[y3] = −4mm
[3] c [y3]
ky = = −0.000040367
∑D 3
191
■ Calculul coordonatelor relative compensate:
Drumuirea 1
∆X
[1]
∆X A1 = ∆X A1 + k x D1 = −16.628 − 0.002 = −16.630m
'
∆Y
[1]
∆YA1 = ∆Y + k y D1 = 29.519 + 0.002 = 29.521m
'
A1
Drumuirea 1
X
X 1 = X A + ∆X A1 = 1003.602 − 16.630 = 986.972m
X 2 = X 1 + ∆X 12 = 986.972 + 10.191 = 997.163m
X N = X 2 + ΔX 2N = 997.163 − 16.448 = 980.715m
Y
Y1 = YA + ∆YA1 = 3399.187 + 29.521 = 3428.708m
Y2 = Y1 + ∆Y12 = 3428.708 + 30.957 = 3459.665m
YN = Y2 + ∆Y2 N = 3459.665 + 16.995 = 3476.660m
Drumuirea 2
∆X
[2 ]
∆X C 3 = ∆X C 3 + k x D4 = −18.597 + 0.002 = −18.595m
'
192
∆Y
[2 ]
∆YC 3 = ∆Y + k y D4 = −29.638 − 0.001 = −29.639m
'
C3
Drumuirea 2
X
X 3 = X C + ∆X C 3 = 986.418 − 18.595 = 967.823m
X 4 = X 3 + ∆X 34 = 967.823 + 17.520 = 985.343m
X N = X 4 + ∆X 4 N = 985.343 − 4.628 = 980.715m
Y
Y3 = YC + ∆YC 3 = 3551.936 − 29.639 = 3522.297m
Y4 = Y3 + ∆Y34 = 3522.297 − 15.025 = 3507.272m
YN = Y4 + ∆Y4 N = 3507.272 − 30.612 = 3476.660m
Drumuirea 3
∆X
[3]
∆X E 5 = ∆X E 5 + k x D7 = 15.558m
'
∆Y
[3]
∆YE 5 = ∆Y + k y D7 = 25.767 − 0.001 = 25.766m
'
E5
193
■ Calculul coordonatelor absolute:
Drumuirea 3
X
X 5 = X E + ∆X E 5 = 923.287 + 15.558 = 938.845m
X 6 = X 5 + ∆X 56 = 938.845 + 24.850 = 963.695m
X N = X 6 + ∆X 6 N = 963.695 + 17.020 = 980.715m
Y
Y5 = YE + ∆YE 5 = 3462.622 + 25.766 = 3488.389m
Y6 = Y5 + ∆Y56 = 3488.389 − 33.2763 = 3455.113m
YN = Y6 + ∆Y6 N = 3455.113 + 21.547 = 3476.660m
194
6. RIDICAREA PLANIMETRICĂ A DETALIILOR TOPOGRAFICE
Etape de calcul
195
■Calculul unghiului de orientare al staţiei 2:
α 2' = θ 2 −1 − dir1
α 2'' = θ 2 − 3 − dir3
α 2' + α 2''
α2 =
2
θ 2−i = α 2 + diri
θ 3− j = α 3 + dir j
De exemplu:
θ 2− 201 = α 2 + dir201
θ 3−301 = α 3 + dir301
∆X 2 − i = D2 − i cosθ 2 − i
∆Y2 − i = D2 − i sin θ 2 − i
∆X 3− j = D3− j cosθ3− j
∆Y3− j = D3− j sin θ3− j
De exemplu
∆X 2 − 201 = D2 − 201 cosθ 2 − 201
∆Y2 − 201 = D2 − 201 sin θ 2 − 201
196
■ Calculul coordonatelor absolute ale punctelor radiate:
X i = X 2 + ∆X 2 − i
Yi = Y2 + ∆Y2 − i
X j = X 3 + ∆X 3− j
Y j = Y3 + ∆Y3− j
De exemplu
X 201 = X 2 + ∆X 2 − 201
Y201 = Y2 + ∆Y2 − 201
X 301 = X 3 + ∆X 3− 201
Y301 = Y3 + ∆Y3− 201
Exemplu numeric
197
Figura 6.2 Exemplu numeric
Etape de calcul
Y1 − Y2 − 24.037 −
θ 2 −1 = arctg = arctg = 58.9247 = 258.9247
X1 − X 2 − 18.092 −
Y3 − Y2 + 35.482 +
θ 2 − 3 = arctg = arctg = 89.1003 = 110.8997
X3 − X2 − 6.135 −
198
■Calculul unghiului de orientare al staţiei 2:
α 2' = θ 2 −1 − dir1 = 258.9247 − 75.8610 = 183.0637
α 2' + α 2''
α2 = = 183.0636
2
θ 2 − i = α 2 + diri
∆X 2 − i = D2 − i cosθ 2 − i
∆Y2 − i = D2 − i sin θ 2 − i
X i = X 2 + ∆X 2 − i
Yi = Y2 + ∆Y2 − i
199
X 201 = X 2 + ∆X 2 − 201 = 785.765m
Y201 = Y2 + ∆Y2 − 201 = 1258.589m
Etapa de calcul
Y3 − Y2
θ 2−3 = arctg
X3 − X2
200
■ Calculul coordonatelor punctului A 1
∆X 2 − A1 = D1 cosθ 2 − 3
∆Y2 − A1 = D1 sin θ 2 − 3
X A1 = X 2 + ∆X 2− A1
Y A1 = Y2 + ∆Y2− A1
θ A− A1 = θ 2− A1 − 100 g
∆X A− A1 = D2 cos θ A− A1
∆Y A− A1 = D2 sin θ A− A1
X A = X A1 + ∆X A− A1
Y A = Y A1 + ∆Y A− A1
θ A− B = θ 2 −3
∆X A − B = D3 cosθ A − B
∆YA − B = D3 sin θ A − B
X B = X A + ∆X A− B
YB = Y A + ∆Y A− B
Exemplu numeric
201
Nr.pct. X (m) Y (m)
1 809,583 1745,124
2 818,171 1759,668
3 812,132 1795,471
D1 15,63m
D2 8,78m
D3 9,98m
Etapa de calcul
Y3 − Y2
θ 2−3 = arctg
X3 − X2
+ 35.803 +
θ 2−3 = arctg = 89.3621 = 110.6379
− 6.039 −
∆X 2 − A1 = D1 cosθ 2 − 3 = −2.599m
∆Y2 − A1 = D1 sin θ 2 − 3 = 15.412m
X A1 = X 2 + ∆X 2 − A1 = 815.572m
YA1 = Y2 + ∆Y2 − A1 = 1775.080m
∆X A − A1 = D2 cosθ A − A1 = 8.657m
∆YA − A1 = D2 sin θ A − A1 = 1.460m
X A = X A1 + ∆X A − A1 = 824.229m
YA = YA1 + ∆YA − A1 = 1776.540m
202
■ Calculul coordonatelor punctului B:
θ A − B = θ 2 − 3 = 110.6379
∆X A − B = D3 cosθ A − B = −1.660m
∆YA − B = D3 sin θ A − B = 9.841m
X B = X A + ∆X A − B = 822.569m
YB = YA + ∆YA − B = 1786.381m
Etapa de calcul
Y3 − Y2
θ 2−3 = arctg
X3 − X2
203
■ Calculul distanţei D 3 din coordonate:
D3 = D2−3 = ( X 2 − X 3 ) 2 + (Y2 − Y3 ) 2
θ 2 − A = θ 2 −3 − α
θ 3− A = θ 3− 2 + β
X A[1] = X 2 + D1 cosθ 2 − A
YA[1] = Y2 + D1 sin θ 2 − A
X A[2 ] = X 3 + D2 cosθ 3− A
YA[2 ] = Y3 + D2 sin θ 3− A
204
X A[1] + X A[2 ]
XA =
2
Y + Y A[2 ]
[1]
YA = A
2
Exemplu numeric
Se măsoară: distanţele D 1 şi D 2
Etapa de calcul
Y3 − Y2
θ 2−3 = arctg
X3 − X2
+ 35.635 +
θ 2−3 = arctg = 89.9931 = 110.0069
− 5.648 −
D3 = D2 − 3 = ( X 2 − X 3 ) 2 + (Y2 − Y3 ) 2 = 36.080m
205
D22 + D32 − D12 1955.5913 − 423.9481
β = arccos = arccos = 37.6567
2 D3 D2 1845.1312
θ 2 − A = θ 2 −3 − α
θ 3− A = θ 3− 2 + β
θ 2 − A = 61.3103
θ 3− A= 347.6636
X A = 824.473m
YA = 1552.605m
206
Etapa de calcule
α = dir 23 – dir 2A
β = dir 3A – dir 32
θ 2 − A = θ 2 −3 − α
θ 3− A = θ 3− 2 + β
207
■ Calculul coordonatelor punctului A folosind relaţiile de la intersecţia înainte
procedeul analitic:
Y3 − Y2 + X 2 tgθ 2− A − X 3 tgθ 3− A
XA =
tgθ 2− A − tgθ 3− A
Y A[1] = Y2 + ( X A − X 2 )tgθ 2− A
Y A[2 ] = Y3 + ( X A − X 3 )tgθ 3− A
Y A[1] + Y A[2 ]
YA =
2
Exemplu numeric
208
Nr.pct. X (m) Y (m)
1 854,517 1543,674
2 849,779 1558,718
3 852,513 1580,874
P.S. P.V. Direcţii
unghiulare
orizontale
măsurate
1 84,4450
3 257,2052
2 A 300,7851
3 2 125,4618
A 96,1820
Etapa de calcule
θ 2− A = θ 2−3 + α
θ3− A = θ3− 2 − β
θ 2 − A = 135.7637
θ3− A = 262.9040
209
■ Calculul coordonatelor punctului A folosind relaţiile de la intersecţia înainte
procedeul analitic:
Y3 − Y2 + X 2 tgθ 2− A − X 3 tgθ 3− A
XA =
tgθ 2− A − tgθ 3− A
Y A[1] = Y2 + ( X A − X 2 )tgθ 2− A
Y A[2 ] = Y3 + ( X A − X 3 )tgθ 3− A
Y A[1] + Y A[2 ]
YA =
2
YA[1] = 1567.928m
YA{2} = 1567.929m
Y A= 1567.9285m
210
8. METODA DRUMUIRII DE NIVELMENT
233
Figura 8.3. Schema drumuirii de nivelment cu punct nodal
234
cs + c j
cm =
2
Punctele citite sunt de două tipuri: puncte înapoi şi puncte înainte.
Punctul care este înapoi într-o staţie va fi punct înainte pentru staţia următoare.
Pentru eliminarea erorilor de divizare ale mirelor se recomandă să se
lucreze cu două mire, iar numărul niveleurilor să fie par, astfel încât mira care stă
pe punctul de pornire să fie şi pe punctul de închidere.
Citirile efectuate în teren se înregistrează într-un carnet de teren, după cum
urmează:
CS
RN 2 C mRN2 C RN2
Cj
Sume ∑a ∑b
Verificarea măsurătorilor în teren se face astfel:
∑ a − ∑ b = H RN 2 − H RN1
Unde:
∑ a - suma citirilor medii inapoi
∑ b - suma citirilor medii inainte
235
Neconcordanţa dintre cele două diferenţe generează o eroare ce trebuie
să se înscrie în toleranţă. Toleranţa se calculează cu următoarea relaţie:
Th = 3σ ∑ Dij (km)
h
Unde:
σ h este abaterea standard de determinare a diferentei de nivel
pe un km de dublu nivelment mentionata in cartea tehnica a aparatului
cu care se efectueaza masuratorile
∑ D este lungimea totala a traseului de drumuire exprimata in km
e h = (∑ a − ∑ b) − ( H RN 2 − H RN 1 )
Conditia este : eh ≤ Th
Dacă eroarea se înscrie în toleranţă se poate trece la compensarea
măsurătorilor şi calculul cotelor punctelor noi.
Etapa de calcule
∆H RN
`
1−1 = C RN 1 − C1
∆H 1`−2 = C1⋅ − C2
∆H 2` − RN 2 = C2⋅ − CRN 2
Verificarea calculelor:
∑ ∆H `
= ∑ a − ∑b
eh = ∑ ∆H ⋅ − ( H RN 2 − H RN 1 )
ch = −eh
ch
kh =
∑ Dij
236
⋅
∆H RN 1−1 = ∆H RN 1−1 + k h D1
∆H 1− 2 = ∆H 1⋅− 2 + k h D2
∆H 2 − RN 2 = ∆H 2 − RN 2 + kh D3
Verificare:
∑ ∆H = H RN 2 − H RN 1
H1 = H RN 1 + ∆H RN 1−1
H 2 = H 1 + ∆H 1− 2
H RN 2 = H 2 + ∆H 2 − RN 2
Verificare:
H RN2 calculat prin transmiterea cotelor este egal cu H RN2 cunoscut din datele problemei
Exemplu numeric
237
CS = 1.423
S3 2 C2⋅ = 1.221
Cm' 2 = 1.221
C j = 1.019
C S =1,558
RN 2 C mRN2 =1,426 C RN2 1,426
C j =1,294
Sume ∑ a = 3.780 ∑ b = 4.083
Verificarea măsurătorilor în teren se face astfel:
∑ a − ∑ b = H RN 2 − H RN1
3,780 - 4,083 = 90,137 – 90,452
-0,303 = -0,315
Etapa de calcule
∆H RN
`
1−1 = C RN 1 − C1 = 1.324 − 1.468 = −0.144m
238
■ Calculul erorii şi corecţiilor:
eh = ∑ ∆H ⋅ − ( H RN 2 − H RN 1 ) = −0.303 − (−0.315) = 0.012
ch = −eh = −12mm
ch − 0.012m
kh = = = −0.000066
∑ Dij 181.2m
■ Calculul diferenţelor de nivel compensate:
⋅
∆H RN 1−1 = ∆H RN 1−1 + k h D1 = −0.144 − 0.000066 * 48.8 = −0.144 − 0.003 = −0.147 m
Verificare:
∑ ∆H = H − H RN 2 RN 1
∑ ∆H = −0.315m
H RN 2 − H RN 1 = −0.315m
H RN2 calculat prin transmiterea cotelor este egal cu H RN2 cunoscut din datele problemei
239
Figura 8.5 Drumuire de nivelment geometric în circuit închis
Etapa de teren
240
CS
S4 3 C m3 C 3⋅
Cj
CS
R N1 C mRN1 C RN1
Cj
Sume
∑a ∑b
Verificarea măsurătorilor:
Deoarece reperul de plecare este acelaşi cu cel de sosire, diferenţa dintre suma
citirilor medii înapoi şi suma citirilor medii înainte trebuie să fie zero !
∑ a − ∑ b = H RN1 − H RN1 = 0
e h = (∑ a − ∑ b)
Conditia este : eh ≤ Th unde toleranţa se calculează cu relaţia:
Th = 3σ
h ∑ D (km)ij
Etapa de calcule
∆H 1`− 2 = c1⋅ − c 2
∆H 2` −3 = c 2⋅ − c3
∆H 3` − RN 1 = c3⋅ − cRN 1
Verificare:
∑ ∆H `
= ∑ a − ∑b
241
∆H 1− 2 = ∆H 1⋅− 2 + k h D2
∆H 2−3 = ∆H 2⋅ −3 + k h D3
∆H 3− RN 1 = ∆H 3⋅ − RN 1 + kh D 4
Verificare:
∑ ∆H = 0
D 1 , D 2 , D 3 , D 4 sunt lungimile niveleelor
Verificare:
H RN1 calculat prin transmiterea cotelor este egal cu H RN1 cunoscut din datele
problemei.
Exemplu numeric
242
1680
S3 2 1414 1414
1148
1353
3 1087 1087
0821
1620
S4 3 1363 1363
1106
1748
R N1 1483 1483
1218
Sume
∑a ∑b
Verificarea măsurătorilor:
∑a − ∑ b = H − H = 0 RN 1 RN 1
∑D ij = 403m
Etapa de calcule
243
Verificare:
∑ ∆H = ∑ a − ∑ b
`
∑ ∆H = −0.016
`
∑ a − ∑ b = −0.016
■ Calculul erorii şi corecţiilor:
eh = ∑ ∆H ⋅ = −16mm
ch = −eh = 16mm
ch 0.016m
kh = = = 0.00004
∑ D 403m
■ Calculul diferenţelor de nivel compensate:
⋅
∆H RN 1−1 = ∆H RN 1−1 + k h D1 = −0.172 + 0.00004 * 100.2 = −0.172 + 0.004 = −0.168m
Verificare:
∑ ∆H = 0
D 1 , D 2 , D 3 , D 4 sunt lungimile niveleelor
Verificare:
H RN1 calculat prin transmiterea cotelor este egal cu H RN1 cunoscut din datele
problemei.
H RN 1 = H 3 + ∆H 3− RN 1 = 125.768 − 0.116 = 125.652m
244
8.4 Drumuirea de nivelment geometric de mijloc cu punct nodal
Se dau: cotele reperilor de pornire pentru fiecare drumuire H RN1 , H RN2 , H RN3
Se cere să se calculeze cotele punctelor 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, N
Etapa de teren
245
Carnet de teren drumuirea 2
PS PV Citiri pe miră Citiri medii
Înapoi Înainte Înapoi Înainte
S4 R N2 CS
C mRN2 C RN2
Cj
3 CS
C m3 C3
Cj
S5 3 CS
C m3 C 3⋅
Cj
4 CS
C m4 C4
Cj
S6 4 CS
C m4 C 4⋅
Cj
5 CS
C m4 C5
Cj
S7 5 CS
C m5 C 5⋅
Cj
N CS
C mN CN
Cj
Sume
∑a ∑b
246
7 CS
C m7 C7
Cj
S 10 7 CS
C m7 C 7⋅
Cj
8 CS
C m7 C8
Cj
S 11 8 CS
C m8 C8⋅
Cj
N CS
C mN CN
Cj
Sume
∑a ∑b
Etapa de calcule
∆H = c1⋅ − c 2
`
1− 2 ∆H 3`− 4 = c3⋅ − c 4 ∆H 6` −7 = c6⋅ − c7
∆H `
= c 2⋅ − c N
2− N ∆H 4` −5 = c 4⋅ − c5 ∆H 7` −8 = c7⋅ − c8
∆H 5`− N = c5⋅ − c N ∆H 8`− N = c8⋅ − c N
∑ ∆H [ ] = ∑ a − ∑ b ∑ ∆H [ ] = ∑ a − ∑ b ∑ ∆H [ ] = ∑ a − ∑ b
`1 ⋅2 ⋅3
247
Calculul ponderilor:
Drumuirea 1 Drumuirea 2 Drumuirea 3
1 1 1
p1 = p2 = p3 =
∑ D [1] ∑ D [2 ] ∑ D [3]
Calculul erorilor
Drumuirea 1 Drumuirea 2 Drumuirea 3
eh = H N[1] − H N
[1]
eh = H N[2 ] − H N
[2 ]
eh = H N[3] − H N
[3]
eh ≤ Th
Th = 3 * σ i ∑ D[km]
Unde σ i este abaterea standard pe un kilometru de dublu nivelment care
depinde de aparatul cu care se lucrează, având valori cuprinse între 3 – 7 mm.
Dacă eroarea se înscrie în toleranţă vom trece la calculul corecţiilor.
Calculul corecţiilor
Drumuirea 1 Drumuirea 2 Drumuirea 3
[1] [1] [2 ] [2 ]
c h = −e h c h = −e h c h[3] = −eh[3]
c h[1] c h[2 ] c h[3]
k h[1] = k h[2 ] = k h[3] =
∑ D [1] ∑ D [2 ] ∑ D [3]
⋅ [1] ⋅ [2 ] ⋅ [3]
∆H RN 1−1 = ∆H RN 1−1 + k h D1 ∆H RN 2 − 3 = ∆H RN 2 − 3 + k h D4 ∆H RN 3− 6 = ∆H RN 3 − 6 + k h D8
248
Drumuirea 1 Drumuirea 2 Drumuirea 3
H1 = H RN 1 + ∆H RN 1−1 H 3 = H RN 2 + ∆H RN 2 − 3 H 6 = H RN 3 + ∆H RN 3− 6
H 2 = H 1 + ∆H 1− 2 H 4 = H 3 + ∆H 3− 4 H 7 = H 6 + ∆H 6−7
H 5 = H 4 + ∆H 4−5 H 8 = H 7 + ∆H 7 −8
Verificare
H N = H 2 + ∆H 2− N H N = H 5 + ∆H 5− N H N = H 8 + ∆H 8− N
Exemplu numeric
Etapa de teren
249
Lungimile porteelor şi niveleelor sunt următoarele:
D RN1-1 D 1-2 D 2-N
60,0 60,20 50,10 50,4 50,20 50,00
D1 120,20 D2 100,50 D3 100,20
250
Carnet de teren drumuirea 3
Etapa de calcule
251
Drumuirea 1 Drumuirea 2
∆H `
R1−1= cR1 − c1 = 1.130m ∆H `
R 2 −3 = cR 2 − c3 = −0.574m
∆H `
= c1⋅ − c2 = −1.195m
1− 2 ∆H 3` − 4 = c3⋅ − c4 = −0.488m
∆H `
2− N= c2⋅ − cN = 0.358m ∆H 4` − 5 = c4⋅ − c5 = −1.048m
∆H 5` − N = c5⋅ − cN = 0.714m
∑ ∆H [ ] = ∑ a − ∑ b
`1
∑ ∆H [ ] = ∑ a − ∑ b
⋅2
Drumuirea 3
∆H `
R 3− 6 = cR 3 − c6 = −0.584m
∆H 6` − 7 = c6⋅ − c7 = −0.494m
∆H 7` −8 = c7⋅ − c8 = 0.291m
∆H 8` − N = c8⋅ − cN = 0.356m
∑ ∆H [ ] = ∑ a − ∑ b
⋅3
− 0.431 = −0.431
Calculul ponderilor:
Drumuirea 1 Drumuirea 2
1 1 1 1
p1 = [1] = = 0.0031 p2 = [2 ] = = 0.0031
∑ D 320.9 ∑ D 327.2
252
Drumuirea 3
1 1
p3 = [3] = = 0.0029
∑ D 341.2
p1H N⋅[1] + p2 H N⋅[2 ] + p3 H N⋅[3] 1.0978643
HN = = = 120.644m
p1 + p2 + p3 0.0091
Calculul erorilor
Drumuirea 1 Drumuirea 2 Drumuirea 3
eh = H N[1] − H N
[1]
eh = H N[2 ] − H N
[2 ]
eh = H N[3] − H N
[3]
Calculul corecţiilor
Drumuirea 1 Drumuirea 2 Drumuirea 3
ch = −eh[1] = 0.001m
[1]
ch = −eh[2 ] = −0.006m
[2 ]
ch = −eh[3] = 0.004m
[3]
Drumuirea 1
∆H RN 1−1 = ∆H ⋅
RN 1−1 + kh[1]D1 = 1.130 + 0.001 = 1.131m
∆H1− 2 = ∆H1⋅− 2 + kh[1]D2 = −1.195 + 0 = −1.195m
∆H 2 − N = ∆H 2⋅ − N + kh[1]D3 = 0.358 + 0 = 0.358m
Drumuirea 2
∆H RN 2 − 3 = ∆H ⋅
RN 2 − 3 + kh[2 ]D4 = −0.574 − 0.001 = −0.575m
∆H 3− 4 = ∆H 3⋅ − 4 + kh[2 ]D5 = −0.488 − 0.002 = −0.490m
∆H 4 − 5 = ∆H 4⋅ − 5 + kh[2 ]D6 = −1.048 − 0.002 = −1.050m
∆H 5 − N = ∆H 5⋅ − N + kh[2 ]D7 = 0.714 − 0.001 = 0.713m
253
Drumuirea 3
∆H RN 3− 6 = ∆H ⋅
RN 3 − 6 + kh[3]D8 = −0.584 + 0.002 = −0.582m
∆H 6 − 7 = ∆H 6⋅ − 7 + kh[3]D9 = −0.494 + 0.001 = −0.493m
∆H 7 −8 = ∆H 7⋅ −8 + kh[3]D10 = 0.291 + 0 = 0.291m
∆H 8 − N = ∆H 8⋅ − N + kh[3]D11 = 0.356 + 0.001 = 0.357 m
Drumuirea 1
H1 = H RN 1 + ∆H RN 1−1 = 120.35 + 1.131 = 121.481m
H 2 = H1 + ∆H1− 2 = 121.481 − 1.195 = 120.286m
H N = H 2 + ∆H 2 − N = 120.286 + 0.358 = 120.644m
Drumuirea 2
H 3 = H RN 2 + ∆H RN 2 − 3 = 122.046 − 0.575 = 121.471m
H 4 = H 3 + ∆H 3− 4 = 121.471 − 0.490 = 120.981m
H 5 = H 4 + ∆H 4 − 5 = 120.981 − 1.050 = 119.931m
H N = H 5 + ∆H 5 − N = 119.931 + 0.713 = 120.644m
Drumuirea 3
H 6 = H RN 3 + ∆H RN 3− 6 = 121.071 − 0.582 = 120.489m
H 7 = H 6 + ∆H 6 − 7 = 120.489 − 0.493 = 119.996m
H 8 = H 7 + ∆H 7 −8 = 119.996 + 0.291 = 120.287 m
H N = H 8 + ∆H 8 − N = 120.287 + 0.357 = 120.644m
254
Figura 8.6 Drumuire de nivelment trigonometric
Etape de calcul
Di − j = Li − j cos α i − j
∆H A` 1 = DA1tgα A1
∆H12` = D12tgα12
∆H 23
`
= D23tgα 23
∆H 3` B = D3 Btgα 3 B
Condiţia care se pune este ca suma diferenţelor de nivel provizorii să fie egală cu
diferenţa dintre cota reperului de sosire şi cota reperului de plecare.
Condiţie: ∑ ∆H ` = H B − H A
Nerespectarea acestei condiţii conduce la calculul erorii:
eh = ∑ ∆H ` − ( H B − H A )
Eroarea trebuie să fie mai mică sau egală cu toleranţa:
eh ≤ Th
Th = 0,2 Dkm
Dacă eroarea se încadrează în toleranţă se va calcula corecţia totală şi corecţia
unitară:
255
ch = −eh
ch
kh =
∑D
■ Calculul diferenţelor de nivel compensate:
∆H A1 = ∆H A` 1 + kh DA1
∆H12 = ∆H12` + kh D12
∆H 23 = ∆H 23
`
+ kh D23
∆H 3 B = ∆H 3` B + kh D3 B
Verificare: ∑ ∆H = H B − HA
H1 = H A + ∆H A1
H 2 = H1 + ∆H12
H 3 = H 2 + ∆H 23
H B = H 3 + ∆H 3 B
Exemplu numeric
Etape de calcul
256
Di − j = Li − j cos α i − j
DA1 = 35.68 cos 5.5674 = 35.544m
D12 = 29.76 cos 3.2685 = 29.721m
D23 = 32.75 cos 4.3698 = 32.673m
D3 B = 35.51cos 4.6548 = 35.415m
Condiţia care se pune este ca suma diferenţelor de nivel provizorii să fie egală cu
diferenţa dintre cota reperului de sosire şi cota reperului de plecare.
Condiţie: ∑ ∆H ` = H B − H A
Nerespectarea acestei condiţii conduce la calculul erorii:
eh = ∑ ∆H ` − ( H B − H A )
eh = 1.937 − 1.959 = −0.022
257
∆H A1 = ∆H A` 1 + kh DA1 = 3.116 + 0.006 = 3.122m
∆H12 = ∆H12` + kh D12 = −1.527 + 0.005 = −1.522m
∆H 23 = ∆H 23
`
+ kh D23 = −2.246 + 0.005 = −2.241m
∆H 3 B = ∆H 3` B + kh D3 B = 2.594 + 0.006 = 2.600
∑ ∆H = H − H
B A
Verificare: ∑ ∆Η = 1.959
H B − H A = 1.959
258
9. METODA RADIERII DE NIVELMENT GEOMETRIC
Etapa de teren
Etapa de calcule
259
9.1 Metoda cotei punctului cunoscut
H1 = H RN+ (CRN − C1 )
H 2 = H RN+ (CRN − C2 )
H 3 = H RN+ (CRN − C3 )
H 4 = H RN+(CRN − C4 )
Calculul cotei fiecărui punct nou se face în funcţie de cota punctului măsurat
anterior:
H1 = H RN+(CRN − C1 )
H 2 = H 1+(C1 − C2 )
H 3 = H 2+(C2 − C3 )
H 4 = H 3+(C3 − C4 )
260
Figura 9.3 Metoda cotei de la punct la punct
261
Exemplu numeric
Calculul cotei fiecărui punct nou se face în funcţie de cota punctului măsurat
anterior.
262