You are on page 1of 10

LAPORAN

TARIKH : 06/07/2015

MASA : 7.20 pagi – 12.30 tengahari

AKTIVITI :

 Menghadiri perhimpunan sekolah.


 Suaikenal bersama guru-guru SMK Kepong dan pelajar.
 Penerangan dari Pengetua dan Penolong Kanan berkenaan SMK Kepong.
 Penerangan tentang kedudukan kelas-kelas dan bilik-bilik khas di SMK Kepong.
 Penetapan jadual waktu oleh Penolong Kanan SMK Kepong.
 Penerangan oleh Guru Muzik sesi pagi dan sesi petang mengenai bilik-bilk muzik,
peralatan muzik, prop dan sebagainya.
 Perjumpaan dengan guru pembimbing.
 Melawat sekolah.
Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran : Pendidikan Muzik

Tingkatan : 1 Luhur

Tarikh : 07/07/2015

Masa : 3.00 – 4.00 petang

Bilangan pelajar : 37 orang

Bidang Pelajaran : Irama

Objektif (Kognitif) : 1) Memantapkan nilai-nilai not (semibrif, minim, krocet


dan kuaver) mengikut tempo yang betul.

2) Memperkenalkan pelbagai bentuk irama melalui tepukan


tangan.

Hasil pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, 80% pelajar dapat :

1) Mengetahui nilai-nilai not (semibrif, minim, krocet dan


kuaver) dengan lebih tepat.
2) Menepuk irama diiringi tempo dalam pelbagai bentuk irama
yang diberi oleh guru.
3) Mencipta sendiri bentuk irama.
Pengetahuan sedia ada : Pelajar mempunyai pengetahuan sedia ada iaitu :

1) Telah mempelajari nilai-nilai not (semibrif, minim, krocet


dan kuaver).
Bahan bantu mengajar : Bahan bantu mengajar adalah seperti berikut:

1) Papan putih
Sikap dan nilai : Sikap dan nilai murni yang terdapat dalam aktiviti ini adalah:

1) Meningkatkan pengetahuan pelajar mengenai tempo


2) Memberi pengalaman langsung terhadap konsep muzik
3) Menggalakkan kerjasama dalam kalangan pelajar
4) Melahirkan pelajar yang kreatif
Langkah-langkah pengajaran

Langkah / Masa Aktiviti pengajaran & Pembelajaran Catatan

Aktiviti guru Aktiviti pelajar

Langkah 1 :  Kawalan kelas  Pelajar diarahkan BBM:


(10 minit)  Papan
oleh guru untuk
Set Induksi
putih
memberi perhatian
 Guru mengimbas
 Pelajar diterangkan
kembali
mengenai pelajaran
pembelajaran lepas.
lepas.
 Guru
 Pelajar
memperkenalkan
diperkenalkan
tentang topik yang
tentang topik
akan diajar iaitu
baharu iaitu irama
irama dan tempo.
dan tempo.
Langkah 2 :  Guru menerangkan  Pelajar diterangkan BBM:
(15 minit)  Papan
Perkembangan dengan lebih lanjut dengan lebih lanjut
Pengajaran putih
mengenai nilai-nilai mengenai nilai-nilai
not (semibrif, not (semibrif,
minim, krocet dan minim, krocet dan
kuaver). kuaver) .
 Guru membuat  Pelajar di
demonstrasi untuk tujunjukkan cara
menepuk irama untuk menepuk
mengikut tempo irama mengikut
yang ditetapkan. tempo yang
ditetapkan.
Langkah 3 :  Guru memberi  Pelajar memberi BBM:
(20 minit)  Papan
Perkembangan contoh mengenai perhatian semasa
Pengajaran putih
irama dan tempo guru memberikan
contoh irama dan
tempo.
 Guru membuat
 Pelajar diberi
pelbagai bentuk
irama dan memilih pelbagai bentuk
pelajar secara irama dan dipilih
rawak untuk secara rawak untuk
melakukan tepukan melakukan tepukan
irama mengikut irama mengikut
tempo yang diberi. tempo yang diberi
oleh guru.
Langkah 4 :  Guru mengarahkan  Pelajar diarahkan BBM :
(10 minit)  Papan
Penilaian pelajar mencipta oleh guru mencipta
putih
sendiri bentuk sendiri bentuk
irama dan tempo. irama dan tempo.
Langkah 5 :  Guru membuat  Pelajar menedengar
(5 minit)
kesimpulan penjelasan guru
Penutup
mengenai pelajaran mengenai tajuk
yang diajar iaitu yang mereka
irama dan tempo. pelajari iaitu irama
 Guru mengarahkan dan tempo.
pelajar mencipta  Pelajar diarahkan
bentuk irama dan untuk mencipta
tempo sebagai kerja bentuk irama dan
rumah. tempo sebagai kerja
rumah.

Refleksi :

- Objektif pengajaran dan pembelajaran tidak tercapai sepenuhnya kerana masih ada
pelajar yang kurang faham mengenai tempo.

- kekangan masa yang tidak mencukupi untuk menjalankan aktiviti dalam kelas.

- pada masa akan datang, guru akan memastikan objektif bersesuaian dengan isi
pengajaran agar dapat dicapai sepenuhnya.

- aktiviti yang dijalankan perlu bersesuaian dengan tempoh kelas yang diberikan.
Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran : Pendidikan Muzik

Tingkatan : 1 Luhur

Tarikh : 08/07/2015

Masa : 11.00 pagi – 12.30 tengahari

Bilangan pelajar : 37 orang

Bidang Pelajaran : Sebutan Berirama

Objektif (Kognitif) : 1) Memantapkan nilai-nilai not (semibrif, minim, krocet


dan kuaver) mengikut tempo yang betul.

2) Memperkenalkan pelbagai bentuk irama melalui sebutan


perkataan tertentu mengikut tema.

Hasil pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, 80% pelajar dapat :

4) Mengetahui nilai-nilai not (semibrif, minim, krocet dan


kuaver) dengan lebih tepat.
5) Menyebut irama diiringi tempo dalam pelbagai bentuk irama
yang diberi oleh guru.
6) Mencipta sendiri sebutan irama.
Pengetahuan sedia ada : Pelajar mempunyai pengetahuan sedia ada iaitu :

2) Telah mempelajari nilai-nilai not (semibrif, minim, krocet


dan kuaver).
3) Telah mempelajari cara menepuk irama dengan tempo yang
betul.
Bahan bantu mengajar : Bahan bantu mengajar adalah seperti berikut:

2) Papan putih
Sikap dan nilai : Sikap dan nilai murni yang terdapat dalam aktiviti ini adalah:

5) Meningkatkan pengetahuan pelajar mengenai tempo


6) Memberi pengalaman langsung terhadap konsep muzik
7) Menggalakkan kerjasama dalam kalangan pelajar
8) Melahirkan pelajar yang kreatif
Langkah-langkah pengajaran

Langkah / Masa Aktiviti pengajaran & Pembelajaran Catatan

Aktiviti guru Aktiviti pelajar

Langkah 1 :  Kawalan kelas  Pelajar diarahkan BBM:


(10 minit)  Papan
oleh guru untuk
Set Induksi
putih
memberi perhatian
 Guru mengimbas
 Pelajar diterangkan
kembali
mengenai pelajaran
pembelajaran lepas.
lepas.
 Guru
 Pelajar
memperkenalkan
diperkenalkan
tentang topik yang
tentang topik
akan diajar iaitu
baharu sebutan
sebutan berirama.
berirama.
Langkah 2 :  Guru mengarahkan  Pelajar diarahkan BBM:
(20 minit)  Papan
Perkembangan pelajar menyalin untuk menyalin
Pengajaran putih
nota yang diberi. nota yang diberi.
 Guru menerangkan  Pelajar
tentang Sebutan diperkenalkan
Berirama dan tokoh dengan Sebutan
terkenal iaitu Carl Berirama dan tokoh
Orff. terkenal iaitu Carl
Orff.
Langkah 3 :  Guru memberi  Pelajar memberi BBM:
(20 minit) -Notasi lagu
contoh mengenai perhatian terhadap Are You
Perkembangan
Pengajaran sebutan berirama. contoh sebutan Sleeping
berirama yang
ditunjukkan oleh
 Guru mengarahkan guru.
pelajar untuk  Pelajar diarahkan
mengulangi cara mengulangi cara
sebutan berirama sebutan berirama
yang ditunjukkan. yang ditunjukkan
 Guru membentuk oleh guru.
beberapa kumpulan  Pelajar diarahkan
untuk membuat membentuk
sebutan berirama beberapa kumpulan
mengikut tema untuk membuat
tertentu. sebutan berirama
mengikut tema
yang diberi oleh
guru.
Langkah 4 :  Guru memberi  Pelajar diberi masa
(30 minit)
Penilaian masa selama 10 selama 10 minit
minit untuk pelajar untuk mencipta
mencipta sebutan sebutan berirama
berirama mengikut mengikut kumpulan
kumpulan dan tema dan tema yang
yang diberi. diberi.
 Persembahan  Persembahan
pelajar. pelajar.
Langkah 5 :  Guru membuat  Pelajar mendengar
(10 minit)
Penutup kesimpulan penjelasan guru
mengenai pelajaran mengenai tajuk
yang diajar iaitu yang mereka
sebutan berirama. pelajari iaitu
sebutan berirama.

Refleksi :

- Objektif pengajaran dan pembelajaran tidak tercapai sepenuhnya kerana masih ada
pelajar yang kurang faham mengenai sebutan berirama.

- kekangan masa yang tidak mencukupi untuk menjalankan aktiviti dalam kelas.

- pada masa akan datang, guru akan memastikan objektif bersesuaian dengan isi
pengajaran agar dapat dicapai sepenuhnya.
Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran : Pendidikan Muzik

Tingkatan : 2 Jujur

Tarikh : 09/07/2015

Masa : 1.40 – 2.40 petang

Bilangan pelajar : 39 orang

Bidang Pelajaran : Ensembel Muzik Tradisional Melayu

Objektif (Kognitif) : 1) Memperkenalkan Muzik Tradisional Melayu.

2) Memperkenalkan alat-alat muzik tradisional Melayu.

Hasil pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, 80% pelajar dapat :

7) Mengetahui tentang latar belakang muzik tradisional


Melayu.
8) Mengenali alat muzik tradisional Melayu.
Pengetahuan sedia ada : Pelajar mempunyai pengetahuan sedia ada iaitu :

4) Pernah mendengar muzik ghazal, dondang sayang dan


wayang kulit.
5) Tahu serba sedikit menenai alat-alat muzik tradisional
seperti violin dan gitar.
Bahan bantu mengajar : Bahan bantu mengajar adalah seperti berikut:

3) Papan putih
4) Buku rujukan
Sikap dan nilai : Sikap dan nilai murni yang terdapat dalam aktiviti ini adalah:

9) Meningkatkan pengetahuan pelajar mengenai muzik


tradisional Melayu.
10) Memberi pengalaman langsung terhadap konsep muzik
Lnagkah-langkah pengajaran

Langkah / Masa Aktiviti pengajaran & Pembelajaran Catatan

Aktiviti guru Aktiviti pelajar

Langkah 1 :  Kawalan kelas  Pelajar diarahkan BBM:


(10 minit)  Papan
oleh guru untuk
Set Induksi
putih
memberi perhatian
 Guru mengimbas
 Pelajar diterangkan
kembali
mengenai pelajaran
pembelajaran lepas.
lepas.
 Guru
 Pelajar
memperkenalkan
diperkenalkan
tentang topik yang
tentang topik
akan diajar iaitu
baharu iaitu
ensembel muzik
ensembel muzik
tradisional Melayu.
tradisional Melayu
Langkah 2 :  Guru meminta  Pelajar menyalin BBM:
(15 minit)  Papan
Perkembangan pelajar menyalin nota yang ditulis di
Pengajaran putih
nota yang ditulis di papan putih.
 Buku
papan putih.
 Pelajar diterangkan rujuk
 Guru menerangkan
dengan lebih lanjut an
dengan lebih lanjut
mengenai latar
mengenai latar
belakang ensembel
belakang ensembel
muzik tradisional
muzik tradisional
Melayu.
Melayu.
Langkah 3 :  Guru menerangkan  Pelajar memberi BBM:
(20 minit)  Papan
Perkembangan tentang jenis-jenis perhatian tentang
Pengajaran putih
alat muzik yang jenis-jenis alat
 Buku
digunakan di dalam muzik yang
rujuk
ensembel muzik digunakan di dalam
an
tradisional Melayu. ensembel muzik
tradisional Melayu.
 Guru menunjukkan  Pelajar diberi
contoh-contoh alat contoh-contoh alat
muzik yang muzik yang
digunakan dalam digunakan dalam
ensembel muzik ensembel muzik
tradisional Melayu tradisional Melayu
melalui buku melalui buku
rujukan. rujukan oleh guru.
Langkah 4 :  Guru meminta  Pelajar diarahkan BBM :
(10 minit)  Papan
Penilaian pelajar mengulang oleh guru untuk
putih
kembali serba mengulang kembali
sedikit mengenai serba sedikit
apa yang telah mengenai apa yang
mereka pelajari. telah mereka
pelajari.
Langkah 5 :  Guru membuat  Pelajar menedengar
(5 minit)
Penutup kesimpulan penjelasan guru
mengenai pelajaran mengenai tajuk
yang diajar. yang mereka
pelajari iaitu irama
dan tempo.

Refleksi :

- Objektif pengajaran dan pembelajaran tidak tercapai sepenuhnya kerana masih ada
pelajar yang tidak pernah mendengar dan melihat aalat muzik tradisional melayu.

- pada masa akan datang, guru akan memastikan objektif bersesuaian dengan isi
pengajaran agar dapat dicapai sepenuhnya.

- aktiviti yang dijalankan perlu bersesuaian dengan tempoh kelas yang diberikan.

You might also like