You are on page 1of 5

RANCANGAN MENGAJAR BAHASA MELAYU

Tarikh: 12 Ogos 2010


Masa: 60 minit (8.00-9.00 pagi)
Tahun: 6 Gemilang
Bilangan murid: 30 orang
Mata Pelajaran: Bahasa Melayu
Tema/Tajuk: Kemerdekaan

Hasil Pembelajaran:

Fokus Utama:
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan
intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara
yang dibaca.

Aras 2 :
i. Membaca bahan sastera dengan sebutan dan intonasi yang
betul.
ii. Menyatakan maklumat penting dalam bahan yang dibaca.

Fokus Sampingan:
10.1 Menghasikan pelbagai genre (prosa dan puisi ) termasuk
e-mel yang mudah, menarik dan bermakna.

Aras 3 :
i. Menghasilkan prosa dan puisi secara terancang, tertib dan
kemas dengan menggunakan bahasa yang tepat, indah dan
menarik.

Objektif:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membaca sebuah sajak dengan sebutan dan intonasi yang
betul.
2. Menulis lima isi tersurat dengan menggunakan ayat yang
gramatis.
3. Menghasilkan sebuah karangan pendek berdasarkan sajak
menggunakan susunan ayat songsang.

Sistem Bahasa:

1
Tatabahasa : sintaksis – susunan ayat, iaitu susunan ayat biasa
dan songsang (frasa sendi nama).
Sebutan dan intonasi
Kosa kata: keramat, ilusi, berdaulat, tekad.

Pengisian Kurikulum:
Ilmu - Kesusateraan Melayu, Sivik, Muzik
Nilai - kepatuhan, kerjasama, berdikari.
Teknik - perbincangan kumpulan, bacaan mekanis.
Kemahiran Bernilai Tambah:
Kemahiran Berfikir - menjana idea
Kecerdasan Pelbagai - interpersonal, intrapersonal, verbal-
linguistik, muzik, kinestatik.

Bahan Bantu Mengajar:


Video klip lagu ”Malaysiaku Gemilang”, teks sajak, lembaran kerja,
lirik lagu, kertas sebak, pen marker, laptop, LCD, layar skrin.

Pengetahuan Sedia Ada Murid:


Murid pernah mendengar atau membaca teks prosa dan puisi
menerusi media cetak atau elektronik.

2
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Tayangan video klip lagu 1. Murid mendengar dan membaca lirik
“Malaysiaku Gemilang” : lagu berjudul “Malaysiaku Gemilang”. BBM:
2. Murid melihat video yang Video, lirik lagu,
Soalan : ditunjukkan oleh guru dengan teliti laptop, LCD, layar
1. Apakah tajuk lagu dan menyanyikan lagu tersebut skrin.
tersebut? (Malaysiaku bersama-sama beserta gaya.
Gemilang) 3. Murid bersoal jawab dengan guru KBT :
Set Induksi tentang perkataan-perkataan yang
2. Dimana kita boleh 1) Kecerdasan
8.00-8.05 pagi tidak difahami daripada klip video
mendengar lagu ini? pelbagai - muzik,
(5 minit) yang dipertontonkan.
3. Bilakah kita biasa kinestatik.
mendengar lagu ini? 4. Guru bersoal jawab dengan murid 2) Kemahiran
4. Apakah tema lagu tentang perkara yang disampaikan teknologi maklumat
tersebut? (patriotik, melalui lagu tersebut. dan komunikasi.
kemerdekaan)

Langkah 1 Kemahiran membaca sajak ”53 1. Murid merujuk dan meneliti sajak ”53
8.05-8.25 pagi Tahun Merdeka” mengikut Tahun Merdeka” yang diedarkan oleh BBM:
(20minit) sebutan dan intonasi guru. Teks sajak bertajuk
-tinggi rendah nada suara 2. Murid diminta membaca sajak ”53 Tahun Merdeka”
-sekiranya ada unsur-unsur tersebut secara senyap (individu).
semangat, nada ditinggikan. 3. Guru menjelaskan kemahiran Teknik:
-sekiranya ada unsur-unsur membaca sajak dengan sebutan, Bacaan mekanis
sedih, nada direndahkan. intonasi dan gaya bacaan yang betul.
4. Guru memilih murid secara rawak Nilai:
Gaya bacaan untuk mendeklamasikan sajak di Kepatuhan
-pergerakan tubuh badan dari hadapan kelas dengan menggunakan
pinggang ke atas. sebutan, intonasi dan gaya bacaan KBT:
yang betul.
Kecerdasan pelbagai:
verbal-linguistik,
intrapersonal
Isi penting : 1. Murid diminta berbincang untuk
1. mengenal pasti isi penting yang BBM: kertas sebak
2. terdapat dalam teks sajak tersebut dan pen marker
3. dalam kumpulan.
4. 2. Guru mengedarkan kertas sebak Nilai: kerjasama
5. dan pen marker kepada setiap
Langkah 2 kumpulan. Teknik: perbincangan
8.25-8.40 pagi Ayat gramatis ialah ayat yang 3. Guru menjelaskan bahawa setiap isi kumpulan
( 15 minit) akur dengan rumus-rumus menggunakan ayat yang gramatis.
tatabahasa. 4. Setiap kumpulan diminta menulis KBT:
maklumat yang diperoleh pada 1) Kemahiran berfikir
kertas sebak tersebut. 2) Kemahiran belajar
5. Apabila tamat perbincangan, setiap cara belajar
kumpulan membentangkan hasil
kerja mereka di hadapan kelas.
Tatabahasa: susunan ayat
-susunan biasa 1. Guru menjelaskan mengenai Nilai: berdikari
- subjek dihadapan, predikat susunan ayat (biasa dan songsang)
dibelakang 2. Murid diminta menulis semula sajak
cth : saya pergi ke sekolah. ”53 Tahun Merdeka” dalam bentuk KBT:
Langkah 3 prosa(karangan pendek). 1) Kemahiran berfikir-
8.40-8.55 pagi -susunan songsang (frasa sendi menjana idea
(15 minit) nama) 2) Kecerdasan
- predikat dihadapan, subjek pelbagai
dibelakang 3) Pembelajaran
cth : ke sekolah saya pergi. konstruktivisme

Penutup Rumusan: Kognitif dan sosial. 1. Guru membimbing murid untuk


membuat rumusan tentang
pelajaran hari ini.
2. Sebelum mengakhiri pembelajaran,
(5 minit)
murid dan guru bersama-sama
menyanyikan lagu ”Malaysiaku
Gemilang”.

Refleksi:

Yg tmpt kosong mcm isi sajak tuh abaikn k.. aku xsempat cari.. hoho

Tuan Punya RPH,


Siti Nurdiyana bte Mohd Yusof
4 PISMP PEM (BM)/MT

You might also like