You are on page 1of 12

Profesor: ADRIANA NEDELCU

PROIECT DE LECŢIE
Data: 16-20 XII 2013
Clasa a V a
Obiectul: Biologie

Disciplina de învăţământ: Biologie (Anatomia şi fiziologia omului)

Tema lecţiei: Encefalul – Creierul mare

Unitatea de învăţare: Funcţiile de relatie

Competenţe specifice:
1.1.Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi
sistemelor de organe ale corpului uman ;
2.1.Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului
uman;
3.1.Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza
modelelor;
4.1.Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite
situaţii de comunicare;
4.2.Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare.

Tipul de lecţie: formare de competenţe

Obiectivele operaţionale:
Obiective cognitive: La sfârşitul lecţiei elevii ar trebui să fie capabili:
Oc1: să explice alcătuirea morfologica a creierului mare
Oc2: să explice structura interna a creierului mare
Obiective procedurale: La sfârşitul lecţiei elevii ar trebui să fie capabili:
Op1 să modeleze prin desen structura emisferelor cerebrale
Obiective atitudinale. La sfârşitul lecţiei elevii ar trebui să fie capabili:
Oa1 :să efectueze riguros sarcinile de lucru
Mijloace de învăţămant :
-mulajul emisferelor cerebrale
-nuci
-atlase anatomice
-manuale

Forme de organizare a activitatilor : frontal, pe grupe;

Bibliografie:
-Costică ,Naela , „Didactica biologiei”.,Ed. Ştef. Iaşi,2008
-Costică, Naela “Metodica predării Biologiei”, Editura Grphys, Iaşi,
2008
-Ion, Iordache “Metodica predării-învăţării Biologiei”,Editura Solaris,
Iaşi 2004
-Cerghit, Ioan-« Metode de învăţământ », Editura Polirom, 2006
-Lazăr, Viorel, Nicolae, Mariana-« Lecţia, formă de bază a organizării
procesului de predare- învăţare-evaluare la disciplina biologie », Editura
Arves, 2007
-Ţibea, Florica-« Atlas de biologie –Anatomia omului »,Editura
Didactică şi Pedagogică, 2006
-Partin, Zoe, Logofătu, Luminiţa, Cezar
Th.,Niculescu-« Biologie »,Manual pentru clasa a VII-a, Editura Corint,
2006
Scenariul didactic

Etapeleactivitățiididactice Activitateaaprofesorului Activitateaelevului ResurseEvaluare


Obiective Conținuturi Materiale Procedurale Timp
operaționale

Moment organizatoric Verifică prezenţa Comunicarea Catalog Conversația 2’


Pregăteştematerialul didactic absenţilor. Material
Asigură ordinea și disciplina Pregătireapentrulecţie didactic
Urmăresc indicațiile
Verificarea 10’
cunoştinţelor -Împarte elevii în 6 grupe -Elevii se Flipchart Conversaţia
anterioare/a temei şi, folosind metoda organizează pe grupe
Pentru Oa1: să cubului realizează o şi rezolvă sarcina
acasă efectueze verificare a cunoştinţelor dată.
riguros dobândite în lecţiile -Grupa 1 trebuie să
sarcinile de anterioare.Astfel: descrie componentele
lucru grupa 1 are ca sarcină să neuronului: corp
descrie componentele celular si prelungiri,
neuronului; reprezentate prin
dendrite si axon;
grupa 2 are ca sarcină să -Grupa 2 trebuie să
compare structura interna compare structura
a maduvei spinarii cu cea interna a maduvei cu
a trunchiului cerebral; cea a trunchiului
cerebral precizand
grupa 3 are ca sarcină organizarea
asocierea SNC cu substantei cenusii sub Metoda
structurile ce il protejeaza, forma literei H la cubului
nivelul maduvei si
grupa 4 are ca sarcină să existenta nucleilor de
analizeze alcatuirea si substanta cenusie in
structura cerebelului, trunchi datorita
incrucisarii fibrelor
grupa 5 are sarcina de a ascendente cu cele
aplica cunoştinţele descendente;
dobandite realizand un -Grupa 3 trebuie să Explicatia
desen cu structura prezinte cele trei
trunchiului cerebral structuri cu rol
protector: structuri
grupa 6 are ca sarcină să osoase, meninge,
argumenteze legatura LCR
dintre cele doua -Grupa 4 are sarcina
proprietati ale neuronului de a preciza existenta
celor doua emisfere
cerebeloase unite la
mijloc prin vermis,
prezenta substantei
cenusii la exterior,
alcatuind scoarta
cerebeloasa, iar in
interior nuclei de
substanta cenusie
dispersati in
substanta alba
-Grupa 5 realizeaza
desenul trunchiului
cerebral precizand
componentele sale:
bulb, punte,
mezencefal;in plus,
vor adauga pe desen
-Profesorul aduce la nucleii de substanta
cunoştinţă elevilor faptul cenusie
că au doar 5 minute -Grupa 6 trebuie să
pentru a-şi rezolva aminteasca cele doua
sarcina, dupa care, fiecare proprietati, faptul ca
grupă îşi va alege câte un excitabilitatea
lider care va prezenta determina aparitia
frontal ideile scrise. impulsului nervos, ce
este condus datorita
celei de-a 2 a
proprietati, respectiv,
conductibilitatea.
-La finalul fiecărei
prezentări profesorul face
completări, acolo unde
este cazul.

Profesorul capteaza Folosindu-se de Se lucrează


atentia elevilor prin noţiunile dobândite Miez de frontal 25’
Oc1să Alcatuirea prezentarea unei jumatati din clasa a 6-a , elevii nuca
explice creierului dintr-un miez de nuca, vor preciza faptul că
alcatuirea mare rugandu-i pe elevi sa acea jumatate de Conversație
creierului precizeze ce structura nuca se aseamana cu
mare invatata in clasa a 6-a creierul mare.
poate fi asemanata cu Invatarea
jumatatea de nuca. -Notează titlul lecţiei prin
descoperire

-Plecând de la -Elevii vor preciza


informaţiile culese de la dimensiunile net Observatia
elevi, profesorul anunţă superioare ale
titlul noii lecţii şi îl scrie creierului mare fata
pe tablă; de celelalte Evaluare
-Anunţă obiectivele noii componente formativă
lecţii Tabla (orală)
-Facand apel la unul din -Notează pe caiete. Conversatia
desenele prezentate in
lectiile anterioare, Explicatia
profesorul intreaba elevii
despre raportul dintre
componentele encefalului
Mulajul Observatia
creierului
-Profesorul noteaza la
tabla concluzia trasa de
elevi
-Notează în caiete Conversatia
-Facand analogie cu Evaluare
miezul de nuca profesorul formativa
explica existenta celor (orala)
doua emisfere cerebrale -Elevii vor constata
Oc2: să Structura separate printr-un sant faptul ca suprafata
explice creierului interemisferic emisferelor nu este
structura mare -Folosind mulajul neteda, ci se cuteaza
interna a creierului mare,
creierului profesorul le arata elevilor
mare santul si existenta Modelarea
substantei albe un -Elevii desenează în
profunzime, ce are rolul caiete lobii
de a lega cele 2 emisfere emisferelor cerebrale Mulajul
-Profesorul noteaza la creierului Observatia
tabla structura creierului
mare, prezenta santului
interemisferic, dar si -Elevii noteaza in
existenta substantei albe caiete
din profunzime
-Profesorul prezinta
elevilor mulajul si Modelarea
intreaba elevii despre
suprafata emisferelor
-Elevii vor observa Evaluare
distribuirea formativă
-Profesorul completeaza substantei cenusii la (orala)
precizand existenta unor exterior , asa cum au
santuri invatat la cerebel, dar
Op2: să si prezenta substantei Tabla Explicatia
modeleze Structura -Cu ajutorul unui desen, albe la interior
prin desen emisferelor profesorul schiteaza la
Structura cerebrale tabla santurile profunde -Elevii noteaza in
creierului care delimiteaza lobi ce caiete Conversatia
mare iau numele oaselor cutiei
craniene

-Profesorul precizeaza
faptul ca santurile mai
putin adanci delimiteaza
giri sau circumvolutii
cerebrale

-Folosind mulajul,
profesorul il desface in
doua si roaga elevii sa
observe structura interna a
creierului mare

-Profesorul noteaza la
tabla concluziile
desprinse, mentionand
termenul de scoarta
cerebrala si nu
cerebeloasa

-Profesorul completeaza
informatiile despre
scoarta : se mai numeste
si cortex, are intre 1,2 -4,5
mm grosime, o suprafata
de 2200cm2 si contine
intre 16-18 miliarde
neuroni
Fixarea Formuleazăîntrebări : Răspund la întrebări. Conversaţie
Noilor -Din ce este alcatuit 3’
cunoştinţe creierul mare ?
-Ce se observa pe suprafata
emisferelor cerebrale ?
-Ce rol au cutele ?
-Care este structura interna
a emsferelor ?

Evaluare -Fiecare grupa primeste o


cunoştinţelor noi fisa de evaluare ce contine 7’
diagrama Venn si o 1.Rezolvă Flipchart Evaluare
problema sarcinile formativa
-Folosind diagrama Venn, (scrisă)
elevi au ca sarcina
identificarea asemanarilor
si deosebirilor intre
creierul mare si creierul
mic

Tema de casă. Indicaţii pt. 1.Comunica tema:Realizati 1.Notează Instructaj 3’


învăţare. Aprecierealecţiei un rebus astfel incat pe temaşiindicațiile de Conversaţie
verticala sa iasa realizare
ENCEFALUL, folosind
notiuni studiate .

2.Oferă indicații pentru


realizarea rebusului

3.Apreciază activitatea
elevilor.
Schema lectiei:
Encefalul : Creierul mare

-cel mai voluminos


-alcatuit din 2 emisfere cerebrale
-emisferele sunt separate printr-un sant si unite in profunzime prin
substanta alba
-pe suprafata emisferelor se observa cute
-emisferele sunt brazdate de santuri;
-unele santuri sunt profunde si delimiteaza lobi
-lobii iau numele oaselor cuiei craniene : frontal, parietal, temporal,
occipital

Structura
-la exterior-substanta cenusie-scoarta cerebrala
-la interior substanta alba
-scoarta cerebrala= cortex
-are grosimea=1,2 – 4,5 mm
-suprafata=2200cm2
-contine 16-18 miliarde neuroni

You might also like