You are on page 1of 2

ДНЕВНA ПОДГОТОВКA ЗА ДЕВЕТТО ОДДЕЛЕНИЕ

Наставен предмет : Англиски јазик Наставник: Ана Спировска Петровска


Дата на реализација: 26.09.2018 Одделение: IX в/г
Наставна целина: Час бр. Наслов на наставна единица:
Тема 1 (unit 1,unit 2, unit 3,unit 4) 12 Revision of Units 1 and 2-Повторување на
целини 1 и 2
Наставни цели и задачи: Очекувани резултати/исходи:
- Да се утврдат и проверат знаењата од областа на - Учениците успешно применуваат учен вокабулар и
вокабуларот и граматиката учени во целини 1 и 2 граматика од целини 1 и 2
-Да се вежбаат вештините за зборување и -Учениците правилно зборуваат и се изразуваат.
изразување
Тип на часот: Наставни средства/ресурси:
- Конверзациски; -Учебник (PET Buster)
- Лексички; -Тетратка;
- Граматички; - Наставно ливче

Наставни форми: Наставни методи и техники:


-Индивидуална, Набљудување, пауза за разјаснување,
-фронтална, демонстративна,структурална,дијалошка

Корелација / Интеграција: Македонски јазик


Тек на часот / активности на часот:
Активности на наставникот Активности на учениците
Воведен дел на часот
 Наставникот дава инструкции за правење на  Учениците се подготвуваат за диктат и ги
диктат и бара од учениците да се подготват за слушаат инструкциите на наставникот.
истиот.  Слушаат внимателно и ги запишуваат зборовите
што ги изговара наставникот.
 Наставникот чита одредени зборови и изрази  Учениците ги проверуваат зборовите и ги даваат
учени во целини 1 и 2. Го повторува секој збор по диктатите на наставникот.
два пати и дава време за пишување.

 Ги чита сите зборови уште еднаш,дава шанса за


проверка и ги собира диктатите.

Главен дел на часот


 Наставникот поделува наставни ливчиња со учени  Учениците ги добиваат наставните ливчиња, и ги
граматички структури од целини 1 и 2. слушаат објаснувањата на наставникот.

 Им ги објаснува вежбите на учениците и дава  Ги решаваат вежбите со Present Simple, Present


инструкции за работа. Continuous, imperatives и adverbs of frequency
индивидуално.
 Наставникот набљудува работа на учениците и
забележува кој колку совладал за ученото.

ПРЕДМЕТЕН НАСТАВНИК – АНА СПИРОВСКА ПЕТРОВСКА


ДНЕВНA ПОДГОТОВКA ЗА ДЕВЕТТО ОДДЕЛЕНИЕ

Завршен дел на часот


 Учениците ги читаат решенијата, поправаат по
потреба и добиваат УПИ д наставникот.
 Следи проверка на вежбите, наставникот ги
корегира решенијата и дава УПИ за истите.  Ги слушаат објаснувањата за најчестите грешки
и на што треба да поработат.
 Најчестие грешки што се јавуваат повторно ги
објаснува.

Домашна задача
За дома: / Да се повтори уште еднаш ученото од целини 1 и2 .
Цел на домашното: / Да се увежба учен вокабулар и граматика од целини 1 и 2
Очекуван исход: / Учениците успешно применуваат учен вокабулар и граматика од целини 1 и 2
Начин на проверување: /
Следење и оценување на постигањата на учениците / постапки, инструменти:
Се оценува соработката на ученикот, неговото залагање и креативност за употреба на нови конструкции
при излагањето;
Забелешка:

ПРЕДМЕТЕН НАСТАВНИК – АНА СПИРОВСКА ПЕТРОВСКА

You might also like