You are on page 1of 12

IMPAKPENSYARAHPEMBIMBING

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH

Mata Pelajaran dan


Sejarah Tahun 4 mawar
Kelas

Tema/Tajuk Kerajaan Melayu Awal


Tarikh 28 Ogos 2018 (Selasa)
Masa 7.45-8.45 ( 60 minit)
Bilangan murid
21
Standard
4.1 Kedudukan kerajaan-kerajaan Melayu Awal
Kandungan

4.1.2 Mengenal pasti lokasi kerajaan-kerajaan Melayu Awal.

Standard 4.1.3 Menamakan laut, selat, teluk,


dan pulau di sekitar
Pembelajaran
kerajaan Melayu Awal.

K4.1.7 Menyatakan kepentingan menghargai kemakmuran


negara.
Objektif P&P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;

1. Menyatakan 3 daripada 6 lokasi kerajaan-kerajaan Melayu


Awal dengan betul.
2. Mengemukakan 4 daripada 8 arah dengan betul.

3. Mengemukakan 3 daripada 6 kepentingan menghargai


kemakmuran negara.
Aktiviti 1. Bermain dart dan belon lalu melabel lokasi pada peta.

2. Melihat gambar peta dan lokasi kerajaan Melayu Awal.

3. Membuat lembaran kerja berkaitan lokasi kerajaan Melayu


Awal (melabel).

4. Penerangan mengenai arah.

5. Permainan kotak beracun.

6. Menyenaraikan kepentingan menghargai kemakmuran


negara dalam peta minda.

7. Kuiz lisan.
EMK Nilai Murni : Yakin
IMPAKPENSYARAHPEMBIMBING

KPS : Elemen asas sejarah

TMK : Belajar melalui TMK


Bahan Bantu Belajar Poster, pembesar suara, lagu, lembaran kerja, belon dan dart
Refleksi Selepas P&P
IMPAKPENSYARAHPEMBIMBING

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAH AKTIVITI EMK


CATATAN
Set induksi (5 Melontar dart Nilai BBM
minit) pada belon. - Yakin - Dart, belon

1. Guru memilih 3
orang murid untuk
melontar dart bagi
meletupkan belon
yang berisi label
yang perlu dilekatkan
pada peta.
2. Guru meminta
murid untuk
membaca setiap
label yang terdapat
dalam belon yang
dapat dipecahkan.
3. Guru mengaitkan
label tersebut
dengan apa yang
akan
dipelajari hari
ini
Langkah 1 (15 minit) Melihat poster peta dan
2. Murid merujuk buku teks
. lokasi kerajaan Melayu
untuk melabel lokasi-lokasi
Awal
kerajaan Melayu Awal
Murid melihat poster peta pada
lokasi kedudukan-
kedudukan kerajaan
Melayu Awal seperti:

- Kedah Tua

- Chih Tu

- Santubong

- Gangga Negara

- Temasik

- Beruas
IMPAKPENSYARAHPEMBIMBING

BBM - Poster
IMPAKPENSYARAHPEMBIMBING

peta.

Langkah 2 (15 minit) Penerangan mengenai BBM


arah -Poster, peta Malaysia,
1. Guru menerangkan
lembaran kerja
kepada murid mengenai
arah-arah mata angin.

2. Guru memberi peta


Malaysia kepada
murid.

3. Guru meminta murid


melengkapkan lembaran
kerja merujuk
peta
Malaysia dan arah
angin.

Langkah 3 (15 Permainan Kotak mendapat kotak Nilai


minit) Beracun beracun setiap - Yakin
1. Guru bersoal
kali lagu berhenti
jawab dengan Kemahiran Berfikir
akan berdiri
murid? - Menilai
-Apakah yang
anda faham
mengenai
kemakmuran?
-Apakah
kepentingan
menjaga
kemakmuran
negara?

2. Guru
seterusnya
membimbing
permainan kotak
beracun di mana
murid yang
IMPAKPENSYARAHPEMBIMBING

BBM - Lagu, kotak beracun,


pembesar suara, templet peta buih
IMPAKPENSYARAHPEMBIMBING

dan memberikan contoh


kepentingan menjaga
kemakmuran negara.
3. Guru mengedarkan
lembaran kerja yang berisi
templet peta buih.
4. Guru meminta murid
mengisi kepentingan
menjaga kemakmuran
negara di dalam templet
tersebut.

Pengukuhan Kuiz lisan Kemahiran berfikir


(5 minit) 1. Guru melakukan kuiz - Mengingat semula
lisan.
Di manakah lokasi
kerajaan-kerajaan
Melayu Awal pada
peta?
Apakah contoh arah
mata angin?
Apakah kepentingan
menjaga kemakmuran
negara?
Penutup Kesimpula Kemahiran berfikir
(5 minit) n - Mengingat semula
1. Guru bertanya semula
kepada murid apa yang telah
dipelajari pada hari ini.
2. Murid merumuskan apa
yang telah mereka pelajari
pada hari ini.
IMPAKPENSYARAHPEMBIMBING
IMPAKPENSYARAHPEMBIMBING

IMPAK GURU
PELATIH

Nama:

Tarikh:

Tanda tangan:
IMPAKPENSYARAHPEMBIMBING

IMPAK GURU PEMBIMBING


IMPAKPENSYARAHPEMBIMBING
IMPAKPENSYARAHPEMBIMBING

You might also like