You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 13 Feb 2015


Masa : 0710 – 0810 (1 jam)
Tahun : 4 Gemilang
Bilangan Murid : __/23
Mata Pelajaran : Matematik
Bidang pembelajaran : Nombor dan Operasi
Tajuk : Tolak dalam lingkungan 100 000
Standard kandungan : Murid Dibimbing untuk:
3.2 mengaplikasikan penolakan berturut-turut dua
nombor daripada sebarang nombor.
Standard : Murid berupaya untuk:
pembelajaran i) Menolak berturut-turut dua nombor daripada
sebarang nombor
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, diharap murid
akan dapat:
i) Menyelesaikan 3 soalan penolakan dengan
menggunakan bentuk lazim dengan bantuan
guru.
ii) Menjawab soalan penolakan dua nombor
sehingga 100 000 sekurang-kurangnya 3
daripada 5 soalan dalam lembaran kerja yang
diberikan oleh guru.
Pengetahuan sedia : Murid tahu melakukan operasi tolak tanpa pengumpulan
ada semula.
Nilai moral : Kerajinan, kejujuran, kerjasama, mendengar arahan
Kemahiran berfikir : Logik, mengumpul dan mengelas, kerjasama
kreatif dan kritis
(KBKK)
Bahan bantu : Limau, Pokok nilai tempat, guli. Lembaran kerja
mengajar (BBM)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

FASA DAN ISI KANDUNGAN DAN CADANGAN CATATAN


MASA CADANGAN AKTIVITI KOMUNIKASI

a) Guru bertanya khabar 1. Apa khabar murid- Strategi


dengan murid-murid dan murid? berpusatkan
(SET INDUKSI)
meminta murid untuk 2. Buang sampah di bahan.
meluruskan meja, meja masing-masing
mengemaskan pakaian, dan pastikan BBM
dan membuang sampah pakaian kemas. Limau
yang ada. Mandarin
b) Guru mengeluarkan 3. Di tangan murid A
sebakul limau CNY berisi terdapat 25 biji
25 biji. limau. Nilai
Persediaan c) Gurubercerita sedikit mendengar
tentang limau untuk 4. Berapakah baki arahan
Pemerhatian & menarik perhatian murid. limau yang tinggal
analisis setelah murid B dan KB
C mengambil pengamatan
8 minit
sejumlah limau?
d) Murid A dipanggil ke
hadapan dan diberikan
kesemua kepadanya 5. Apakah operasi
yang terlibat?
kesemua limau itu.
e) Murid B dan murid C ke
hadapan dan mengambil
masing-masing 7 biji dan 4
biji limau daripada murid A.
f) Murid yang lain menjawab
soalan yang diajukan oleh
guru.
g) Berbincang dengan murid
operasi yang terlibat.

Imaginasi a) Guru menunjukkan bakul 1. Bagaimakah cara Strategi


yang berisi 190 biji guli. kamu menulis dalam berpusatkan
(Penjanaan Idea) b) Keluarkan 50 biji guli perkataan. bahan dan
(Sintesis Idea) daripada bakul tersebut. 2. Gantikan ayat di guru
c) Bimbing murid menulis ayat atas dengan nombor
matematik yang terlibat. dan gunakan simbol BBM
15 minit
tolak. -guli
190 − 50 = 140
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

d) Keluarkan lagi 120 biji guli Nilai


daripada bakul tersebut. mendengar
e) Bimbing murid menulis ayat arahan
matematik yang terlibat. kerjasama

140 − 120 = 20 KB
logik
f) Tunjukkan ayat matematik
yang melibatkan penolakan
berturut-turut.

190 − 50 − 120 = 20

Perkembangan 1. Bimbing murid menukar 1. Susunkan nombor di Strategi


ayat matematik kepada dalam petak berpusatkan
(Penambahbaika bentuk lazim ke dalam mengikut nilai guru
n) petak yang disediakan. tempat.
BBM
(Menilai) Contoh: pokok nilai
19 000 – 5 000 – 13 000 = tempat
20 minit _______

PuRi Ri Ra Pu Sa 2. Cuba kamu


selesaikan operasi Nilai
1 9 0 0 0
ini.
5 0 0 0 berdisiplin

KB
― menilai

2. Bimbing murid
menyelesaikan operasi
tolak dalam bentuk lazim
tanpa pengumpulan
semula.

Contoh:
3. Sila berbincang
PuRi Ri Ra Pu Sa dalam kumpulan
1 9 0 0 0 kamu dan
selesaikan soalan
5 0 0 0 ini.
1 4 0 0 0

4. Cuba isikan
maklumat ke dalam
petak bentuk lazim.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PuRi Ri Ra Pu Sa
1 4 0 0 0
- 1 3 0 0 0
Tolak sa:
1 0 0 0 7 – 9 tak boleh
potong 0 di nilai
puluh tak ada, ambil
1 ratus pada nilai
ratus jadi 10 puluh,
ambil 1 pada puluh
jadi 10 sa dan tinggal
9 puluh.
3. Edarkan soalan operasi Beza 7 dengan 9
tolak yang disediakan di ialah 2, kawan 10nya
atas kertas mahjong untuk ialah 8, letak 8 di nilai
diselesaikan secara sa.
berkumpulan. ii. Tolak puluh:
9 puluh – 1 puluh
4. Bincangkan jawapan bagi ialah 8 puluh.
setiap kumpulan. iii. Tolak ratus:
3 ratus – 8 ratus tak
5. Minta murid berbincang boleh, ambil 1 ribu
dalam kumpulan untuk pada ribu tinggal 7
menyelesaikan operasi ribu,.
tolak secara mengumpul Beza antara 3
semula. dengan 8 ialah 5,
kawan 10nya ialah 5,
Contoh: letakkan 5 di nilai
ratus.
28 407 – 11 819 – 13 079
iv. Tolak ribu:
= 7 ribu – 1 ribu ialah
PuRi Ri Ra Pu6 ribu. Sa
2 78 34 9 0 v. Tolak
10 7 puluh ribu:
1 1 8 10 2 puluh9 ribu – 1 puluh
- 1 ribu ialah 1 puluh
ribu.
1 6 5 8 vi. Hasilnya:
8
28 407 – 11 819
PuRi Ri Ra Pu= 16 Sa588
1 6 5 8 18
1 3 0 7 9
- Tolak sa:
8 – 9 tak boleh, potong
0 3 5 0 8 puluh9 tinggal 7 puluh.
Beza antara 8 dan 9
h) Bimbing murid ialah 1, kawan 10nya
menyelesaikan operasi ialah 9. Letak 9 pada
tolak dalam bentuk lazim. nilai sa.
i) Ulangi aktiviti dengan Tolak puluh:
contoh lain. 7 puluh – 7 puluh =
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

0 puluh
Tolak ratus:
5 ratus – 0 ratus =
5 ratus.
Tolak ribu:
6 ribu – 3 ribu = 3 ribu.

Tindakan a) Guru mengedarkan 1) Sila jawab semua Strategi


lembaran kerja kepada soalan. berpusatkan
(Pelaksanaan) murid secara individu. 2) Tanya jika tidak tugasan/
(Amalan b) Guru membincangkan hasil faham. murid.
Berterusan) kerja murid.
BBM
-lembaran
17 minit
kerja
3) Apakah yang sudah Nilai
(PENUTUP) c) Guru merumuskan topik kita pelajari hari ini?kerajinan
pengajaran hari ini.
Pentaksiran Berdasarkan kemampuan murid untuk menyelesaikan soalan yang
diberikan dalam aktiviti berkumpulan dan lembaran kerja.

Nilai dan Sikap Kerajinan, kejujuran, kerjasama, mendengar arahan

REFLEKSI:

______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

Disediakan oleh, Diperiksa oleh,

................................... ...................................
(Yizhar Efendy Gimik) (En. Haslan Manja)
- Guru Pelatih - Pensyarah Pembimbing
- IPG Kampus Kent - IPG Kampus Kent

Disemak oleh, Disahkan oleh,

................................... ...................................
(Puan Norasiah bte Aziz) (En. Andrew Gedeon)
- Guru Pembimbing - Guru Besar
- SK Sungai Damit, Tuaran - SK Sungai Damit, Tuaran

You might also like