You are on page 1of 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (TMK)

TARIKH 28 April 2018


HARI Rabu
MASA 8.30 pagi – 9.30 pagi
KELAS 4 Jujur
TEMA Bumi dan Sains Angkasa
UNIT 9.0 Sistem Suria
TAJUK 8 planet di Sistem Suria

9.1.1 Memerihalkan ahli dalam Sistem Suria melalui


STANDARD pemerhatian menerusi pelbagai media.
KANDUNGAN 9.1.2 Membuat urutan planet dalam Sistem Suria dengan
menjalankan aktiviti.
1. Menyatakan ahli dalam Sistem Suria.
2. Memerihalkan ahli dalam Sistem Suria
STANDARD PRESTASI 3. Menyusun mengikut urutan planet dalam Sistem
Suria.
4. Menyatakan ciri-ciri Planet dalam Sistem Suria

OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid dapat :


1. menyatakan ahli dalam Sistem Suria.
2. menyusun mengikut urutan planet dalam Sistem Suria.
3. Menyatakan dan membanding beza ciri-ciri setiap planet dalam Sistem Suria.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

TAHAP / MASA PELAKSANAAN AKTIVITI

1. Murid diberikan permainan JIGSAW tentang Sistem Suria.


INDUKSI 2. Murid secara rawak diminta menyelesaikan JIGSAW yang
disediakan oleh guru. (https://www.jigsawplanet.com)

3. Murid dan guru berbincang tentang JIGSAW yang


diselesaikan dan mengaitkan jawapan dengan tajuk
pembelajaran.

Langkah 1 4. Murid diberikan penerangan tentang Sistem Suria menerusi


(Penerangan video ringkas Powtoon
Guru ditukar
https://www.youtube.com/watch?v=WHslniC4BzM
kepada
penerangan 5. Murid diminta menonton video tersebut sambil mencatat isi
menerusi video) penting dalam _________.

6. Murid dan guru bersoal jawab dengan guru tentang video


Powtoon tersebut.

7. Murid mendengar penerangan daripada guru tentang cara


menggunakan Popplet dan Prezi.

8. Murid dibahagikan kepada lima kumpulan.


Langkah 2
9. Setiap kumpulan diminta menghasilkan Peta I-Think
(Perbincangan
menggunakan Popplet tentang ciri-ciri Planet dalam
Kumpulan)
Sistem Suria. http://popplet.com/app/#/4710520

10. Setiap kumpulan diminta membuat pembentangan tentang


tugasan kumpulan yang dihasilkan.

11. Murid lain diminta memberi komen terhadap pembentangan


kumpulan lain di laman Google Classroom.

12. Tugasan tersebut dimuat naik ke dalam Google Classroom.

https://classroom.google.com/u/0/h

Langkah 3 13. Murid diberikan pentaksiran tentang tajuk pembelajaran


menerusi Kahoot! https://play.kahoot.it/#/k/c93f0895-a90c-
(Pentaksiran)
467c-9357-903db6b67d17

dan Quizlet

https://quizlet.com/294510568/planet-di-alam-semesta-
diagram/

14. Setiap murid diminta turut serta kuiz yang disediakan oleh
guru.

Langkah 4 15. Setiap murid diminta membuat nota ringkas tentang planet
pilihan masing-masing menerusi Padlet.
(Latihan
Pengukuhan) https://padlet.com/shernasufina/planetdiangkasa

PENUTUP 16. Murid membuat rumusan keseluruhan tentang topik


pembelajaran
BAHAN PENGAJARAN

Murid diminta menyelesaikan Permainan Jigsaw di https://www.jigsawplanet.com.

Murid mendengar penerangan tentang Sistem Suria menerusi video Powtoon.


Setiap kumpulan diminta menghasilkan Peta I-Think menggunakan Popplet dan
Prezi tentang ciri-ciri Planet dalam Sistem Suria

Tugasan kumpulan dimuat naik ke dalam Google Classroom.


Murid diberikan pentaksiran tentang tajuk pembelajaran menerusi Kahoot! dan
Quizlet,

Kahoot!

Quizlet
Setiap murid diminta membuat nota ringkas tentang planet pilihan masing-masing
menerusi Padlet.

You might also like