You are on page 1of 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

5 Isnin 28/1/2019 1 12.00 -1.00 SAINS

TEMA: INKUARI DALAM SAINS UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK

TAJUK: KEMAHIRAN PROSES SAINS


STANDARD
1.1 Kemahiran proses sains.
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.2 Menguasai kemahiran berkomunikasi
PEMBELAJARAN
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
OBJEKTIF
1. Menyatakan apakah itu berkomunikasi.
PEMBELAJARAN
2. Menyatakan sekurangya 2 daripada 3 kaedah berkomunikasi
KRITERIA
Murid berjaya menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 kaedah berkomunikasi.
KEJAYAAN
1. Guru memanggil 5 orang murid ke hadapan kelas.
2. Guru memberitahu maklumat kepada seorang murid dan seorang murid memberitahu murid yang lain.
(KBAT)
3. Aktiviti tersebut dikaitkan dengan komunikasi.

AKTIVITI PDPC 4. Murid diterangkan dengan maksud komunikasi.


5. Murid dalam kumpulan diminta membuat satu komunikasi menggunakan lakaran dan tulisan. (PAK21)
6. Murid mempamerkan hasil kerja mereka di beberapa sudut dalam kelas. (PAK21)
7. Murid membuat buku aktiviti ms 4-6.
8. Perbincangan jawapan oleh guru.

AKTIVITI PAK-21 Stretch to Sketch (Lukis mengikut kreativiti) Galery Walk (Lawatan ke galeri)
Menggunakan
Memerhati / Mengelas Membuat inferens
nombor
KPS Meramal Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi Mengeksperimen
pembolehubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan specimen /
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan
BAHAN BANTU
Buku teks, buku aktiviti, kertas lukisan.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mengaplikasi Kreativiti dan Inovasi Bekerjasama

TP (PBS) 4 Penilaian / Pentaksiran Lembaran kerja


Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

4 Selasa 1/1/2019 1 SAINS

TEMA: INKUARI DALAM SAINS UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK

TAJUK: KEMAHIRAN PROSES SAINS


STANDARD
1.1 Kemahiran proses sains.
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.2 Menguasai kemahiran berkomunikasi
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Membina Model Biri-biri.
KRITERIA
Murid berjaya mencaritakan tentang model model yang dibina.
KEJAYAAN
1. Guru mengimbas semula pelajaran lalu.
2. Murid memerhati gambar biri-biri yang ditunjukkan oleh guru.
3. Murid menyediakan alat dan bahan seperti dalam buku teks halaman 5. (KBAT)

AKTIVITI PDPC 4. Murid membina model biri-biri mengikut kreativiti.


5. Murid menceritakan tentang model yang dibina dalam kumpulan masing-masing. (PAK21)
6. Murid membandingkan model biri-biri dengan gambar biri-biri. (KBAT)
7. Murid mempamerkan hasil kerja mereka di beberapa sudut dalam kelas. (PAK21)
Presentations (Persembahan)- individu,
AKTIVITI PAK-21 Galery Walk (Lawatan ke galeri)
berpasangan, berkumpulan.
Menggunakan
Memerhati / Mengelas Membuat inferens
nombor
KPS Meramal Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi Mengeksperimen
pembolehubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan sains / Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan specimen /
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan
BAHAN BANTU
Buku teks, buku aktiviti, kubis bunga, bunga anggur, pengcungkil gigi, gambar biri-biri.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mencipta Kreativiti dan Inovasi Bekerjasama

TP (PBS) 4 Penilaian / Pentaksiran Lembaran kerja


Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________

You might also like