You are on page 1of 3

ČAS BROJ: 71 ODELJENJE: DATUM:

NASTAVNA TEMA: LET’S PLAY BALL!


NASTAVNA JEDINICA: LET’S PLAY BALL! / Lessons 3 & 4 – Song + Phonics
TIP ČASA: obrada i utvrđivanje
CILJ ČASA:
Učenici će moći da komuniciraju o aktivnostima na plaži i da prepoznaju glas / ʌ / koji proizvodi slovo u u sredini reči.
OBRAZOVNI ZADACI:
- ponavlajne vokabulara sa prethodnog časa;
- učenje i uvežbavanje tri nove reči kojima se imenuju predmeti za plažu;
- učenje i uvežbavanje glasa / ʌ / koji proizvodi slovo u u sredini reči;
- uočavanje razlike između glasova / ɒ /, / ɪ / i / ʌ / u sredini reči.
VASPITNI ZADACI:
- osim što se zabavljamo na plaži, moramo da vodimo računa i kako da se zaštitimo od sunca;
- razvijanje kolaborativnih veština u radu.
METODE I TEHNIKE RADA: kombinovani – igra memorije, slušaj i ponovi / pokaži, pitanja – odgovori,
demonstracija, TPR, opisivanje slika, čitanje i zaokruživanje, slušanje i povezivanje parova, pantomima
OBLICI RADA: frontalni, individualni, u paru
NASTAVNA SREDSTVA: fleš kartice za beach words (sve) i phonics + phonics za box i bin , udžbenik, radna
sveska, CD
KORELACIJA SA DRUGIM PREDMETIMA / TEMAMA: Građansko vaspitanje (vaspitni zadatak 2); Zdravlje i
higijena (briga o telu);

UVODNI DEO:

Provera domaćeg zadatka (frontalno – usmeno i pismeno)

 Učenici govore rešenja, nastavnik piše na tabli, poziva učenike da ispravljaju greške i po potrebi daje objašnjenja.

GLAVNI DEO:

Warm – up. Memory game. (frontalno – usmeno – slušaj i pronađi – ponavljanje vokabulara sa prethodnog
časa)
 Nastavnik podiže kartice, jednu po jednu i pita What’s this? Pošto učenici odgovore, kartice se ređaju na tablu
jedna pored druge da ih učenici vide. Kada su sve poređane, nastavnik ih okreće licem prema tabli. Iznad napiše
brojeve i pita – What’s number 3? Učenici pogađaju.

Class Book, page 102 - Song

Lead-in. Introducing three new words. (frontalno – usmeno – slušaj i ponovi / pokaži)

 Nastavnik uvodi tri nove reči. Podiže kartice, izgovara reči, jednu po jednu više puta, učenici ponavljaju u horu.
Kako se koja reč pokaže i ponovi, kartice se odlažu na različita mesta u učionici. Listen and point – nastavnik
izgovori reč, učenici pokazuju odgovarajuću karticu. Kartice ostaju na istim mestima.

Exercise 1. Listen point and repeat. (frontalno – slušanje i pokazivanje / ponavljanje + pantomima i
imenovanje radnji)

 Instrukcija glasi – Open your books at page 102. Look at the pictures (nastavnik otvara svoj udžbenik i pokazuje
stranu 102 i slike). Listen and point. Učenici slušaju i pokazuju slike i reči u knjizi. Sledi novo slušanje - Now
listen, point and repeat. Ovoga puta slušaju, pokazuju i ponavljaju radnje, nastavnik pauzira CD posle svake reči
(2 X).

 Imenovanje reči – nastavnik pozove tri učenika da stanu ispred, šapne im reč koju treba da prepoznaju na kartici,
donesu je, podignu i pitaju – What’s this?

1
Exercise 2. Listen and sing. (frontalno)

 Uvod u pesmu – razgovor o slikama - Nastavnik kaže – Look at the pictures. Name as many things as you can.

 Slušanje pesme - Učenici slušaju i prate reči pesme – Listen and follow the song in your Class Books. Slušanje se
ponavlja nekoliko puta, nastavnik poziva učenike da pevaju dok slušaju i prate pesmu u knjizi – Listen and sing
along.

Exercise 3. Sing and do. (frontalno – TPR)

 Nastavnik kaže – And now exercise 3. What are we going to do? (listen to the song and do the actions) Let’s
decide about the actions. Look at the pictures. Nastavnik govori i pokazuje, učenici ga prate.

Hey, Hey! – Wave your hands!


Don’t forget your sun cream! – Put on sun cream.
Don’t forget your hat! – Put on a hat.
Don’t forget your frisbee! – Throw a frisbee.
Or your ball and bat. – Hit a ball with a bat.
Have an ice – cream / a drink / a nice lolly. – Eat or drink.

 Učenici slušaju pesmu, pevaju i rade radnje koje su prethodno uvežbali. Nastavnik peva i radi radnje zajedno sa
njima.

Class Book, page 103 - Phonics

Exercise 1. Listen, point and repeat. (frontalno – slušanje i pokazivanje)

 Nastavnik kaže – Today you will be looking at the letter u that reperesents the sound / ʌ / - i napiše krupno slovo u
na tabli. Objašnjava – This is a new sound. Listen! ʌ! Repeat. U nastavku pokazuje phonics kartice i izgovara reči,
jednu, po jednu. Učenici ponavljaju, nekoliko puta.

 Go to page 103 now. Nastavnik podiže svoj udžbenik, pokazuje stranu 103 i kaže – Look at exercise 1. Listen and
point. Sluša se CD jednom u celini. Sledi nova instrukcija – Listen, point and repeat. CD se sluša ponovo, učenici
ovoga puta pokazuju i ponavljaju reči koje čuju. Nastavnik pauzira CD posle svake reči.

Exercise 2. Listen and chant. (frontalno – slušanje i pevanje pesmice)

 Nastavnik okači phonics flashcards na različita mesta po učionici. Prvo slušanje - učenici slušaju pesmicu i
pokazuju odgovarajuće kartice. Drugo slušanje - pravi se pauza posle svakog reda kako bi učenici ponovili ono što
su čuli. Treće slušanje - učenici gledaju tekst / slike u udžbeniku, slušaju i ponavljaju.

Exercise 3. Read and circle the u in the middle of the words. (frontalno+u paru – čitanje i zaokruživanje
odgovarajućeg glasa)

 Nastavnik zajedno sa učenicima pročita prvi red pesmice, pokaže zaokruženo u u reči rug – Read the chant again.
Circle other examples of u in the middle of words. Work with your partner. Učenici rade, nastavnik obilazi, prati,
ne pomaže. Provera se radi frontalno.

Odgovori: line 2 – rug, rug, rug line 3 – jug; line 4 – jug, jug, jug; line 5 – mum; line 6 – Mum, mum, mum; line 7
– sum; line 8 – sum, sum, sum.

2
Exercise 4. Listen to the sounds and join the letters. (frontalno – slušanje i povezivanje, razlikovanje glasova
/ ɒ /, / ɪ / i / ʌ / u sredini reči)

 Nastavnik kaže – Where is the dog? – slegne ramenima. Nastavlja – You can find out where the dog is by listening
to the sounds and joining the letters in the maze. Nastavnik demonstrira. Učenicima je ova aktivnost već poznata.
Prvo slušanje – učenici slušaju i povezuju slova. Drugo slušanje – učenici proveravaju, nastavnik učestvuje tako
što ’’kao’’ povlači liniju od jednog slova do drugog. Na kraju pita – Where’s the dog? (On the rug.)

ZAVRŠNI DEO:

Round – up – Listen and point. (frontalno, usmeno – dodatno uvežbavanje glasova)

 Nastavnik stavi bin, box, rug phonics kartice na tri različita mesta u učionici. Izgovara reči jug, fig, fox, tin, mum,
big, six, nut, doll, lunch, dog – učenici slušaju i pokazuju kartice sa rečima u kojima se pojavljuje isti glas (rug –
jug, nut, lunch; bin – fig, tin, big, six; box – fox, doll, dog.)

Domaći zadatak: Radna sveska, strane 102 i 103 + starana 115 (Picture dictionary, The beach)
ZAPAŽANJA O ČASU I SAMOEVALUACIJA:

Problemi koji su nastali i kako su rešeni:


____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________

Sledeći put ću drugačije uraditi / promeniti:


____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________

Opšta zapažanja:
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________

You might also like