You are on page 1of 7

1

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI

PERMAINAN BOLA TAMPAR

Kemahiran : Servis dan Menyangga (digging)

BUTIRAN AM
Tarikh : 21 Oktoberr 2010 Hari : Khamis
Masa : 5.00– 6.00 Petang (1 Jam )
Bilangan Pelajar : 14 orang

BUTIRAN KHAS
Tunjang Pembelajaran : Kemahiran
Tajuk Pembelajaran : Permainan Bola Tampar
Fokus Pembelajaran : Kemahiran servis dan menyangga (Digging)
Pengetahuan Sedia Ada :Pelajar telah menguasai kemahiran gerak kaki dan hantaran bola.

Objektif Pembelajaran
Diakhir sesi pengajaran dan pembelajaran ini, diharapkan para pelajar dapat menguasai tiga domain di bawah melalui aktiviti yang dirancang dalam kemahiran
servis dan menyangga (digging)
.
a) Psikomotor
i) Melakukan pergerakan lakuan servis dan menyangga tanpa menggunakan teknik bayangan
ii) Mengaplikasikan rentak lakuan pergerakan dalam kemahiran servis dan menyangga bersama bola dengan mekanisma lakuan yang betul
iii) Membuat cubaan lakuan mekanisma dan teknik yang betul

b) Kognitif
i) Mengaplikasikan variasi-variasi aktiviti kemahiran servis dan menyangga dalam permainan.
ii) Menyampaikan pengetahuan berkaitan secara lisan seperti:
 Jenis-jenis servis dan menyangga
 Langkah-langkah keselamatan ketika melakukan aktivti
 Nyatakan tiga kepentingan aktiviti memanaskan badan

c) Afektif
i) Membina keyakinan diri dalam bentuk akspresi pelakuan semasa melakukan aktiviti servis dan menyangga
ii) Menggambarkan satu keseronokan dan rasa kepuasan dikalangan pelajar melalui aktiviti yang dijalankan
iii) Mewujudkan satu komitmen dan semangat melakukan aktiviti berpasukan
iv) Membina nilai kendiri individu iaitu bersikap jujur dan bertanggungjawab

Alat Bantu Mengajar : Bola 5 biji Wisel

1
2
Skitel 10 biji stopwatch

Fasa / Masa Isi Pengajaran ( Aktiviti ) Butiran Pembelajaran Organisasi ABM Catatan

1. Psikomotor Berkumpulan
Permulaan 1. Melakukan aktiviti Berlari keliling gelanggang i. Dua kumpulan ; - Wisel
( Set Induksi ) regangan. sebanyak satu pusingan mengikut aktiviti regangan.
5 minit - otot-otot utama - Bola
rentak berlari anak
- keseluruhan badan
2. Kognitif
2. Melakukan aktiviti Fungsi membuat regangan dan
memanaskan badan. memanaskan badan.
- Berlari satu pusingan - Persediaan tubuh badan
mengelilingi gelenggang serta mengelakkan
- hantaran bola kecederaan otot. Pelajar selaku ketua.
berpasangan.
3. Afektif
ii. Satu kumpulan-
Bekerjasama melakukan aktiviti. memanaskan badan
3.Pengenalan kepada alatan

Pengawasan guru

2
3
Psikomotor
i) Posisi mula.
Perkembangan 1) Tunjuk cara teknik servis - Berdiri dengan kaki kangkang, - bola Jarak mengikut
bawah tangan jaraknya lebih kurang luas bahu. sasaran mata yang
Aktiviti 1 - Posisi mula Guru - kon ditetapkan oleh guru
- Kaki kiri ke hadapan untuk
- Lambungan peservis yang biasanya
( Ansur Maju ) x x - wisel
- kontak /aksi tangan menggunakan tangan kanan (right
8 minit 2) Kemahiran melakukan servis handed server). x x
menggunakan bola dengan - Kaki depan menuju ke arah di
kaedah yang betul. mana servis akan ditujukan. x x
- Bengkokkan sedikit lutut.
x
- Badan menghadap ke hadapan.
- Letak bola di tangan kiri untuk
peservis tangan kanan di depan dan
sebelah kanan badan. Perlakuan individu
- Berdiri berjauhan di antara 2 kedudukan dalam
hingga 10 kaki daripada garisan kumpulan di kawasan yang -Senarai langkah
belakang. ditetapkan keselamatan
ii) lambungan
- Lutut dibengkokkan dan kaki ke
belakang sedikit. A
- Pada masa yang sama bola
dilambungkan terus ke atas di
hadapan tangan sekaligus tangan
akan memukul bola tersebut
(striking hand)
iii) kontak/aksi tangan
- Semasa bola dilambungkan tangan
yang menbuat servis ditarik ke
belakang mengikut pergerakan buah
bandul jam.
- Apabila bola yang dilambungkan
telah mencapai puncaknya, berat B
badan Akan dipindahkan dan
hayunan tangan ke hadapan
dimulakan.
-Kontak bola dimulakan tangan
memukul (Sama ada dengan

3
4
bahagian bawah tangan, tapak
tangan atau buku Lima).
- Bola dipukul di tengah atau di
bawah sedikit dengan lengan yang
lurus.

-Ikut lajak dengan lengan servis


dihadkan.
- Pergerakan tangan ditegarkan
untuk mengelakkan putaran bola.
- Memastikan mata sentiasa
mengikut laluan bola
Kognitif
- Koordinasi mata, tangan, kaki,
kedudukan badan dan cara servis
menggunakan bola dengan betul.
- Dapat menyenaraikan sistem tuas
dan kontraksi otot yang terlibat.
Afektif
- Pelajar bekerjasama untuk
melakukan kemahiran menguis.
- Dapat melihat kesungguhan
pelajar dalam melakukan aktiviti.

Psikomotor
Aktiviti 2 1) Tunjuk hantaran bola bawah - Bola Dua kaedah
i) Posisi bersedia
( 8 minit ) tangan (Digging) - Kaki hendaklah dijarakkan seluas - wisel 1. menghantar bola
bahu.
- Posisi bersedia - Lutut dibengkokkan dan tubuh selari dengan
hendaklah sedikit tegak.
- pergerakan - Lengan diluruskan. kedudukan kawan
-Siku-siku diputarkan ke arah satu
- kontak /aksi tangan
sama lain dan dikuncikan.

4
5
2) Kemahiran melakukan - Letakkan tangan di atas tapak
tangan sebelah tangan yang lain
menyangga menggunakan bola serta ibu- ibu jari ke bawah dengan Berkumpulan
rata.
dengan kaedah yang betul
- Pergelangan tangan terkunci ke G
bawah. 2.melepasi jaring
-Lengan-lengan sejajar kepada x -------------- x
paha.
-Meletakkan berat badan di bebola x -------------- x
kaki tetapi dalam posisi seimbang.
x -------------- x
ii) Pergerakkan
- Bergerak ke arah bola.
-Melangkah ke arah bola dengan
lengan dihulurkan ke hadapan.
- Melangkah dengan kaki yang
terdekat dengan sasaran.
- Melangkah ke sasaran dan
menghulurkan lengan-lengan untuk
bola yang lambat.
-Menarik sedikit atau mengendur
lengan-lengan untuk bola yang laju.
-Melangkah ke sasaran dengan
lutut. Punggung dan bahu menuju
ke arah bola yang hendak
dihantarkan.
3) Kontak
- Kontak bola di hadapan badan
dan di antara lutut-lutut.
- Kontak bola dengan bahagian
tangan yang berisi iaitu dua hingga
enam inci ke atas dari pergelangan
tangan.
- Mata sentiasa memandang bola
semasa penghantaran dibuat.

5
6
Kognitif
-Wujudkan koordinasi mata, tangan
dan kaki dengan berkesan
-Pelajar menyenaraikan jenis otot-
otot yang terlibat dalam aktiviti ini.

Afektif
- Melahirkan semangat kerja
berpasukan.
- Membentuk imej kendiri setiap
pelajar
- Memberi satu kepuasan kepada
para pelajar daripada aktiviti yang
dilakukan.
Berpasukan
Psikomotor 1. Mata dikira
Aktiviti 3 1. Permainan berkumpulan - kebolehan membuat servis bawah - bola mengikut teknik yang
- menggunakan teknik servis tangan melepasi jarring dengan cara betul
Permainan kecil bawah tangan dan menyangga - wisel
yang betul 2.Tidak dibenarkan
( 10 minit )
2. Bermain mengikut peraturan - kebolehan menyangga dan A - stopwatch menggunakan teknik
servis dan menyangga yang menghantar bola kepada ahli selain servis bawah
betul kumpulan . tangan dan
Kognitif menyangga sahaja

-Wujudnya koordinasi pergerakan B


semasa membuat servis bawah
tangan dan menyangga
-Dapat memikirkan arah tuju servis
dan menyangga yang dibuat
Afektif

-Mempercayai kebolehan diri


sendiri melakukan aktiviti.
-Berminat melakukan aktiviti
-Membuat pengukuhan dalaman.

6
7
Penutup / 1. Aktiviti menyejukkan badan Melakukan aktiviti penyejukan
badan untuk memulihkan kembali
Kesimpulan keadaan otot serta menstabilkan
tahap kadar nadi pada keadaan
( 10 minit )
normal.

Mengadakan sesi perbincangan /


pengukuhan objektif:
- Memberi peneguhan
kepada pelajar terhadap
2. Sesi perbincangan dan kemahiran yang dipelajari
pengukuhan (Lembaran Kerja) - Sebagai satu motivasi
kepada pelajar
- Cara membuat pembetulan
ke atas kesalahan
kemahiran yang dilakukan
pelajar

ULASAN GURU :
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………

ULASAN PENSYARAH
:
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………

You might also like