You are on page 1of 7

TUGASAN

_________________________________________________________________________
HBML2103
MORFOLOGI DAN SINTAKSIS DALAM BAHASA MELAYU
SEMESTER MEI 2019
_________________________________________________________________________

ARAHAN KHUSUS

1. Jawab dalam bahasa Melayu.

2. Jumlah patah perkataan: 2500 – 3000 patah perkataan tidak termasuk rujukan.

3. Hantar tugasan SEKALI sahaja dalam SATU fail.

4. Tugasan ini dihantar secara ONLINE.

5. Tarikh penghantaran: 8 Julai 2019 hingga 21 Julai 2019.

6. Tugasan ini menyumbang sebanyak 60% dari jumlah markah kursus.

1/7
SOALAN TUGASAN

Dalam sintaksis bahasa Melayu, terdapat beberapa perkara yang berkaitan dengan ayat,
iaitu ragam, jenis, bentuk dan pola ayat.

Dalam tugasan ini, anda dikehendaki membincangkan


i. ragam ayat dari segi konsep, kategori, proses, dan disertakan dengan contoh-
contoh yang jelas.
ii. cadangan kaedah pengajaran ragam ayat aktif dan ayat pasif bagi murid-murid
sekolah rendah.
[40 markah]

iii. Sediakan Rancangan Pengajaran Harian untuk mengajarkan ragam ayat Bahasa
Melayu sama ada di peringkat sekolah rendah atau menengah.

Berikut ialah cadangan rangka RPH yang boleh dijadikan panduan:

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Nama guru:
Kelas:
Lingkungan usia murid:
Fokus: (jenis kemahiran)
Tarikh/Masa:
Tempoh pelaksanaan:
Bahan pembelajaran:
Objektif pembelajaran:

2/7
Langkah-langkah Pelaksanaan

Set induksi:
Pengenalan:
Aktiviti permainanan:
Rumusan dan pengayaan:

(20 markah)

Tulis tugasan anda dalam bentuk format laporan ilmiah yang betul dan disokong dengan
fakta dan rujukan daripada sekurang-kurangnya LIMA rujukan yang berkaitan dan
terkini.

[Jumlah: 60 markah]

3/7
LAMPIRAN
RUBRIK TUGASAN
HBML2103 / MORFOLOGI DAN SINTAKSIS DALAM BAHASA MELAYU /MEI 2019
Cemerlang Baik Sederhana Lemah Tidak Lengkap Markah
Kriteria Wajaran 4 3 2 1 0 Penuh
Pengenalan 1 Pengenalan atau latar Pengenalan atau latar Pengenalan atau latar Pengenalan atau Tiada sebarang 4
belakang kajian yang belakang kajian yang belakang kajian yang latar belakang kajian pengenalan atau
sangat menarik dan menarik dan menarik dan yang sederhana dan latar belakang kajian
membincangkan ragam membincangkan ragam membincangkan tidak dan tidak
ayat dengan jelas. ayat dengan jelas. ragam ayat. membincangkan membincangkan
ragam ayat. definisi ragam ayat.

Isi Kandungan 2.5 Membincangkan secara Membincangkan konsep, Perbincangan yang Perbincangan ringkas Tiada langsung 10
jelas dan terperinci ragam ayat termasuk ayat agak jelas namun konsep, ragam ayat perbincangan
tentang konsep, ragam- aktif dan ayat pasif jelas tidak begitu teratur termasuk konsep konsep, ragam ayat
ragam ayat termasuk ayat dan terperinci. Contoh- dan tidak terperinci ayat aktif dan ayat termasuk ayat aktif
aktif dan ayat pasif contoh yang bersesuaian ragam ayat iaitu ayat pasif. dan ayat pasif.
dengan jelas, terperinci, disertakan untuk aktif dan pecahannya,
menyeluruh dan menyokong ayat pasif dan
disertakan dengan perbincangan. pecahannya. Contoh
contoh-contoh yang turut disertakan bagi
sesuai. menyokong
perbincangan namun
tidak begitu berkaitan.

Cadangan 2.5 Memberikan cadangan Memberikan cadangan Memberikan Memberikan Tidak memberikan 10
kaedah kaedah pengajaran ayat kaedah pengajaran ayat cadangan kaedah cadangan kaedah sebarang cadangan
pengajaran aktif dan ayat pasif. ayat aktif dan ayat pasif pengajaran yang pengajaran yang kaedah pengajaran.
Perbincangan turut dengan baik dan teratur sederhana dan contoh ringkas.
disokong dengan contoh- namun tidak begitu sokongan sangat
contoh yang sangat baik terperinci. Contoh-contoh minimum.
dan amat berkaitan bagi yang berkaitan turut
menyokong perbincangan disertakan bagi
dengan berkesan. menyokong
perbincangan.

4/7
Maklumat 2 Huraian dijelaskan secara Huraian dijelaskan secara Huraian dijelaskan Huraian disertakan Huraian tidak 8
sokongan terperinci dan disertakan terperinci dan disertakan secara terperinci dan dengan DUA dijelaskan dengan
dengan sekurang- dengan sekurang- disertakan dengan maklumat sokongan baik. Tiada maklumat
kurangnya LIMA kurangnya EMPAT TIGA maklumat yang kurang tepat sokongan.
maklumat sokongan yang maklumat sokongan yang sokongan yang umum. dan memerlukan
jelas dan terperinci. terperinci. penerangan.

Kesimpulan 1 . Kesimpulan yang jelas Kesimpulan yang jelas Kesimpulan yang Kesimpulan yang Kesimpulan yang 4
dan padat serta dan menjawab persoalan boleh diterima. Ia boleh diterima tetapi tidak jelas dan tidak
menjawab persoalan tugasan dengan baik. menjawab persoalan tidak menjawab menjawab persoalan
tugasan dengan sangat tugasan. persoalan tugasan tugasan
jelas dan menyeluruh. dengan baik.

Organisasi 1 Kebanyakan keterangan Keterangan disusun Kebanyakan Beberapa keterangan Kebanyakan 4


disusun mengikut logik mengikut logik dan keterangan disusun tidak disusun keterangan tidak
dan penulisannya jelas, penulisannya adalah mengikut logik dan mengikut logik dan disusun mengikut
menarik dan bermakna. bermakna. cara penulisannya cara penulisannya logik dan
adalah memuaskan. adalah tidak penulisannya adalah
Penulisan mengikut Penulisan mengikut memuaskan. tidak bermakna
kriteria iaitu kriteria iaitu Penulisan tidak
mengandungi bahagian mengandungi bahagian mengikut kriteria Penulisan tidak
pengenalan, huraian dan pengenalan, huraian dan walaupun mengikut kriteria
pelaporan tentang tajuk pelaporan tentang tajuk mengandungi yang dikehendaki
serta rumusan disusun tetapi rumusan kurang bahagian pengenalan, dan format yang
mengikut format. tersusun. Penulisan huraian dan pelaporan ditetapkan. Penulisan
Penulisan bibliografi bibliografi tidak mengikut tentang tajuk tetapi bibliografi tidak
mengikut gaya APA gaya APA sepenuhnya. rumusan kurang mengikut gaya APA.
sepenuhnya.. tersusun. Penulisan
bibliografi tidak
mengikut gaya APA.

JUMLAH 10 40

5/7
BAHAGIAN 2
RPH Wajaran 4 3 2 1 0 Markah
Tempoh sangat Tempoh bersesuaian Tempoh kurang Tempoh tidak Tiada tempoh
bersesuaian dengan dengan aktiviti bersesuaian dengan bersesuaian langsung dinyatakan.
Tempoh 0.5 aktiviti pembelajaran. pembelajaran. aktiviti pembelajaran. dengan aktiviti 2
pembelajaran.

Sangat bersesuaian Bersesuaian dengan Kurang bersesuaian Tidak bersesuaian Tiada bahan
dengan perkembangan perkembangan murid, dengan perkembangan dengan perkembangan pembelajaran
Bahan murid, usia murid dan usia murid dan murid, usia murid dan kanak-kanak, usia kanak- dinyatakan.
0.5 2
pembelajaran objektif pembelajaran. objektif pembelajaran. objektif pembelajaran. kanak dan objektif
pembelajaran.

Ditulis dengan baik, Berdasarkan standard Berdasarkan standard Tidak berdasarkan Tiada objektif
berdasarkan standard pembelajaran dan pembelajaran tetapi tidak standard pembelajaran pembelajaran
Objektif pembelajaran dan bersesuaian dengan bersesuaian dengan dan tidak bersesuaian dinyatakan.
1 4
pembelajaran bersesuaian dengan pelaksanaan aktiviti. pelaksanaan aktiviti. dengan pelaksanaan
pelaksanaan aktiviti. aktiviti.

Langkah-langkah di Langkah-langkah di Langkah-langkah di dalam Langkah-langkah di Tiada langkah-


dalam set induksi sangat dalam set induksi set induksi kurang dalam set induksi tidak langkah set
baik dan berupaya berupaya menarik menarik kesediaan kanak- menarik kesediaan induksi
menarik kesediaan kesediaan kanak- kanak untuk mengikuti kanak-kanak untuk dinyatakan.
Set induksi 0.5 2
kanak-kanak untuk kanak untuk aktiviti pembelajaran. mengikuti aktiviti
mengikuti aktiviti mengikuti aktiviti pembelajaran.
pembelajaran. pembelajaran.

Langkah-langkah dalam Langkah-langkah Langkah-langkah dalam Langkah-langkah dalam Tiada langkah-


pengenalan sangat baik, dalam pengenalan pengenalan kurang pengenalan tidak langkah
menarik dan menjurus menjurus kepada menjurus kepada objektif menjurus kepada pengenalan
Pengenalan 0.5 2
kepada objektif objektif pembelajaran. pembelajaran. objektif pembelajaran. dinyatakan.
pembelajaran.

Langkah-langkah dalam Langkah-langkah Langkah-langkah dalam Langkah-langkah dalam Tiada langkah-


aktiviti sangat menarik dalam aktiviti aktiviti kurang menarik, aktiviti tidak menarik, langkah aktiviti
Aktiviti 1.5 dan jelas, bersuaian menarik, bersuaian kurang bersuaian dengan tidak bersuaian dengan dinyatakan. 6
dengan usia dan dengan usia dan usia dan keupayaan usia dan keupayaan
keupayaan kanak-kanak keupayaan kanak- kanak-kanak dan kurang kanak-kanak dan tidak

6/7
dan bersesuaian dengan kanak dan bersesuaian bersesuaian dengan bersesuaian dengan
objektif pembelajaran. dengan objektif objektif pembelajaran. objektif pembelajaran.
pembelajaran.

Berjaya merumuskan Telah merumuskan Tidak dapat merumuskan Tidak merumuskan Rumusan dan
dengan baik keseluruhan dengan baik dengan baik keseluruhan dengan baik keseluruhan pengayaan tidak
pembelajaran yang telah keseluruhan pembelajaran yang telah pembelajaran yang telah dinyatakan.
dilakukan. Terdapat pembelajaran yang dilakukan. Kurang dilakukan. Tiada
Rumusan dan
0.5 unsur pengayaan dalam telah dilakukan. pengayaan. pengayaan. 2
pengayaan
rumusan. Terdapat unsur
pengayaan dalam
rumusan.

Jumlah 5 20

https://www.academia.edu/4709912/NESTOR_-_HBML2103
https://www.slideshare.net/faridahusin/hbml2103-morfologi-dansintaksis
https://ms.oxforddictionaries.com/teroka/ragam-ayat-ayat-aktif-dan-ayat-pasif/
http://tatabahasabm.tripod.com/tata/ragayat.htm
http://www.ipbl.edu.my/portal/penyelidikan/jurnalpapers/jurnal2011/wongsh.pdf
https://prezi.com/zrg-6j25w8-c/jenis-dan-ragam-ayat/
http://amelan2013.blogspot.com/2013/06/ragam-ayat.html
http://cikgusyazza.blogspot.com/2014/10/rph-tatabahasa-ple-w6.html
http://dygnuriziamah88.blogspot.com/2010/10/ragam-ayat-ayat-aktif-dan-ayat-pasif_15.html

7/7

You might also like