You are on page 1of 10

AZƏRBAYCAN MƏKTƏBİ. 2018.

№3 TƏHSİL TƏDQİQATLARI

Liseylərdə STEM dərslərin tədris


olunmasının elmi və praktik
əhəmiyyəti
Qalib Şərifov

Müəllif: Annotasiya. Məlumdur ki, yaşadığımız XXI əsr texnologiyalar


Qalib Şərifov — əsridir. Bu əsrin xüsusiliyi mürəkkəb problemlərin sinergetik
Azərbaycan Dövlət yanaşma metodu ilə həll edilməsindən ibarətdir. Həmin yanaşma
Pedaqoji Universitetinin metodlarından biri də STEM proqramıdır. Bu proqram üzrə
dosenti. Azərbaycan, Bakı. keçirilən dərsdə şagirdlərin fizika, kimya, biologiya, riyaziyyat,
E-mail: texnologiya, mühəndislik üzrə bilik və bacarıqlarının eyni zamanda
galib_sharifov@mail.ru əldə edilməsi mümkündür. Bu tip dərslər xarici ölkələrin təhsil
sistemində uğurla həyata keçirilir. STEM proqramı üzrə təhsil
alan universitet məzunları STEM peşələrinə yiyələnir. Məqalədə
STEM proqramının üstünlüyündən, onun liseylərdə tətbiqinin
vacibliyindən və bu proqramın tədrisinin mərhələlərindən bəhs
edilir. Göstərilir ki, lisey şagirdləri müəyyən elmi potensiala və
məntiqi baxımdan hərtərəfli düşünmə qabiliyyətinə malikdir.
Ona görə də liseylərdə STEM dərslərin keçirilməsi daha çox
məqsədəuyğundur. Bu zaman lisey şagirdləri 2 və ya 3 elmə aid
bilikləri eyni zamanda və kompleks şəkildə əldə edə bilər. STEM
proqramı ilə keçirilən dərslər zamanı şagirdlər hər hansı
tapşırıqları hazırlayarkən həmin tapşırıqların həllinə sinergetik
yanaşaraq bilik, bacarıq və təfəkkürün bütün formalarını dərindən
inkişaf etdirirlər. Müəyyən olunmuşdur ki, liseylərdə tətbiq
olunan STEM dərslər şagirdlərdə özünütəşkil prinsiplərini
aşılayaraq düşdüyü çoxvariantlı vəziyyətlərdə düzgün mülahizə
yürütmək bacarığını inkişaf etdirir. Bu məqalədə STEM dərslərinin
Açar sözlər: tədrisi mərhələləri, bu mərhələlərdə müəllimin tutacağı mövqe
STEM, sinergetik və STEM proqramı ilə keçirilən dərs nümunələri pedaqoji
yanaşma, fəal dərs, lisey. baxımdan ətraflı təhlil olunmuşdur.

DOI: 10.32906/AJES/683.2018.02.14

Məqaləyə istinad: Şərifov Q. (2018) Liseylərdə STEM dərslərin tədris olunmasının elmi və praktik əhəmiyyəti.
«Azərbaycan məktəbi». № 3 (684), səh. 9–18

Məqalə tarixçəsi
Göndərilib: 14.09.2018; Qəbul edilib: 16.10.2018

http://journal.edu.az 9
Azerbaijan Journal of Educational Studies. 2018. №3

The scientific and practical importance


of teaching STEM lessons in the
secondary schools
Galib Sharifov

Author: Abstract. It is known that the 21st century is a century of technology.


Galib Sharifov, The peculiarity of this century is the solution of complex problems
Associate Professor of through the synergetic approach method. One of the approaches is
Azerbaijan State the STEM program. The STEM program covers the acquisition of
Pedagogical University. students' knowledge and skills on physics, chemistry, biology, math-
Azerbaijan, Baku. ematics, technology and engineering at the same time. These classes
E-mail: are successfully implemented in the foreign educational system.
galib_sharifov@mail.ru Graduates of the University education system of which based STEM
program receive STEM professions. These professions are considered
to be the most profitable profession in the world and the preparing
of STEM specialized persons is one of the most important goals of
world education systems. The article deals with the advantages of
the STEM program, the importance of its application in lyceums,
and the stages of teaching this program. It is shown that pupils in
lyceum have a certain ability to think critically and logically. From
this point of view STEM classes in lyceums are more appropriate.
So, pupils in lyceums can acquire 2 or 3 science knowledge in
complex at the same time. During STEM classes, pupils using syner-
gistic approach to the solution of the tasks and they develop deeply
their knowledge, skills and all the forms of their thinking. It has
been established that the STEM lessons used in lyceum develop
pupils’ ability to correctly interpret the issue in multivariate situations
Keywords: by instilling self-discipline in them. In this article the stages of
STEM, synergistic STEM lessons, the position of the teacher in these stages are
approach, active lesson, explained in detail, and the examples of STEM lessons have been
lyceum. thoroughly analyzed from the pedagogical point of view.

DOI: 10.32906/AJES/683.2018.02.14

To cite this article: Sharifov G. (2018) The scientific and practical importance of teaching STEM lessons in the
secondary schools. Azerbaijan Journal of Educational Studies. Vol. 684, Issue III, pp. 9–18

Article history
Received: 14.09.2018; Accepted: 16.10.2018

10 http://journal.edu.az
Qalib Şərifov
Liseylərdə STEM dərslərin tədris olunmasının elmi və praktik əhəmiyyəti

Giriş Əsas hissə

Müasir dünyada elmin və texnikanın bütün STEM proqramının tətbiqi ideyası ilk dəfə
sahələrində çox böyük uğurlu irəliləyişlər 1990-cı illərin əvvəllərindən Amerika mək-
müşahidə olunur. Bu irəliləyişlər bütün təblərində irəli sürülmüşdü. Bu proqram elmin
sahələrdə olduğu kimi liseylərdə «Fizika» və texnologiyanın müəyyən sahələrinin vəh-
fənninin tədrisi prosesində də özünü büruzə dətini təşkil edir. «STEM» sözü «Elm» (Science),
verir. Müasir tələblərə cavab verən lisey şagirdi «Texnologiya» (Technology), «Mühəndislik»
10-15 il bundan əvvəlki bəsit sualların cavabını (Engineering) və «Riyaziyyat» (Mathematics)
internetin və sosial şəbəkələrin köməyi ilə sözlərinin birinci hərflərinin birləşməsindən
əldə edir [NRC, 2009]. O, müasir dövrdə əmələ gəlmişdir [Breiner, 2012; Sanders,
təbiətin sirlərinə aid mürrəkkəb və çətin 2009]. Elm dedikdə isə üç fənn, yəni fizika,
sualların cavabını müəllimdən öyrənməyə kimya və biologiya fənləri nəzərdə tutulur.
çalışır. Bununla yanaşı, şagirdlər lazım olan XXI əsr texnologiya əsri olduğundan fizika,
biliklərin əldə edilməsində formalizmin deyil, kimya, biologiya, riyaziyyat və mühəndislik
məhz politexnik təhsilin inkişafına meyillidir sahələrinə bələd olan insanlara daha çox ehti-
[Kennedy, 2014]. Bundan başqa, şagird passiv yac duyulur. STEM proqramı 2007-ci ildən
dinləyici mövqeyi tutmağa üstünlük vermir. başlayaraq Avropa ölkələrində daha geniş
O, dərsdə yeni yaradıcı tapşırıqların həllinə, tətbiq olundu [Sanders, 2009]. STEM proqramı-
şagird yoldaşları ilə əməkdaşlıq çərçivəsində nı ictimaiyyətə geniş şəkildə təqdim etmək
prosedural biliklərin əldə edilməsinə, müəllim üçün 2009-cu ildə Amerikanın sabiq Prezidenti
isə müəyyən fənnin tədrisində şagirdlərin Barak Obama tərəfindən «İnnovasiya üçün
elmi dünyagörüşünün formalaşmasına və təhsil vermək» (Educate to İnnovate) adlı
cəmiyyət üçün ən bilikli, praktik bacarıqları təbliğat kampaniyasına start verildi
yüksək olan şəxsiyyət yetişdirməsinə üstünlük (https://www.ed.gov) və onun hədəfi STEM
verir. Bunun üçün müəllim dövlətin onun təhsilin tətbiq coğrafiyasını genişləndirməkdən
qarşısında qoyduğu tələb və vəzifələrin tərkib ibarət oldu. Yəni bu təbliğat STEM proqramının
hissəsi olan özünütəkmilləşdirmə prosesini ümumtəhsil məktəblərinin 1 və 2-ci siniflərində
yerinə yetirməlidir [NRC, 2009]. tətbiq olunmasını da diqqət mərkəzində saxladı
Nəzərə alsaq ki, ölkəmiz dünya təhsil [Basham, 2013; Bybee, 2011; Lamb, 2015].
sisteminə inteqrasiya yolunda inamlı addımlar Bu təbliğat kampaniyasının hədəfində duran
atır, onda ölkəmizdə mövcud olan liseylərdə başlıca məsələ STEM üzrə ixtisaslaşmış pedaqo-
təhsilin Amerika, Britaniya, Sinqapur, Dani- ji kadrların hazırlıq səviyyəsini maksimuma
marka və s. kimi qabaqcıl ölkələrin liseylərin- yüksəltmək və onların bu sahədə elmi poten-
dəki təhsilə inteqrasiya olunması və ya həmin sialını, praktik bacarıqlarını daha dərindən
ölkələrin uğurlu təhsil proqramlarının inkişaf etdirməkdən ibarət idi [Corlu, 2012;
liseylərimizdə istifadə edilməsi daha çox məq- Baran, 2015]. Amerikada STEM təhsilə və
sədəmüvafiq olardı. Bu səbəbdən liseylərdə onunla əlaqədar peşələr üzrə ixtisaslaşan
STEM proqramının əsasında qurulan STEM şəxslərin yetişdirilməsinə verilən diqqət onun
dərsləri misal göstərmək olar. STEM proqra- bütün təhsil pillələrində özünü büruzə
mının liseylərdə tətbiqi şagirdlərdə əməkdaşlıq, vermişdir (Cədvəl 1).
ünsiyyət qurmaq, yaradıcılıq kimi şəxsi key- Cədvəldən göründüyü kimi, STEM təhsil
fiyyətləri çox mükəmməl şəkildə inkişaf ali məktəblərdə uğurla tətbiq olunurdu. 2011-
etdirəcək. Buna görə də həmin təhsil müəs- ci ildən həmin proqram bütün təhsil pillə-
sisələrində STEM proqramı ilə tədris onun lərində tətbiq olunmağa başladı. Bu prosesin
tam məqsədəuyğun hesab olunur. sürətlənməsinə əsas səbəb kimi Obama
administrasiyasının 2014-cü ildə STEM təhsilin

http://journal.edu.az 11
TƏHSİL TƏDQİQATLARI

Cədvəl 1. 2011-ci ildə Amerika təhsil sistemində STEM proqramı ilə təhsilalanların statistikası

Ümumi STEM peşələr STEM ilə əlaqəli peşələr Qeyri-STEM peşələr

1 — 7-ci siniflərin şagirdləri 12 108 097 52 816 49 630 12 005 651

8-ci siniflərin şagirdləri 33 889 052 464 689 516 668 32 907 695

Kollec şagirdləri 32 390 520 1 189 958 1 195 129 30 005 433

Bakalavrlar 27 481 228 3 196 297 2 377 546 21 907 385

Magistrlər 10 667 928 1 531 028 922 379 8 214 521

Doktorantlar 1 733 688 422 620 332 838 978 230

inkişafına qoyulan investisiyanı 2012-ci ilə • Massaçusets Texnologiya İnstitutu;


nisbətən 6,7 faiz artıraraq 3,1 milyard dollara • Kaliforniya Texnologiya İnstitutu;
çatdırmasını göstərmək olar. Bu cür təhsilin • Amerika Birləşmiş Ştatları Dəniz
hərtərəfli inkişaf etdirilməsi ilə əlaqədar Akademiyası;
Amerikada müxtəlif elmi təşkilatlar, o cümlədən • Cons Hopkins Universiteti;
Amerika Təhsil Departamenti də daxil olmaqla • Amerika Birləşmiş Ştatları Hava
13 təşkilatdan ibarət olan STEM Təhsil Qüvvələri Akademiyası;
Komitəsi yaradılmışdır [Gonzales, 2012]. • Amerika Birləşmiş Ştatları Sahil
STEM təhsil artıq bir sıra ölkələrdə: Çin, Mühafizəsi Akademiyası;
Hindistan, Rusiya, İran, İndoneziya, Yaponiya, • Corciya Texnologiya İnstitutu – Əsas
İngiltərə, Kanada, Tailand, Honq-Konq, bəzi Kampus;
Afrika dövlətləri, Qətər və Türkiyədə geniş • Amerikanın Roçester Universiteti;
yayılmağa başlamışdır [Bray, 2010; NRC, 2009]. • Amerikanın Vuster Politexnik İnstitutu;
Türkiyədə buna bəzən FeTeMM (Fen Bilimleri, • Amerikanın Keys Qərb Büro Bölgəsi
Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) adı Universiteti
altında müəllimlər və şagirdlərdən ibarət koa- • Kolorado Dağ Məktəbi;
lisiya kimi baxılır. Dünya Ekonomika Foru- • Amerikanın Klarkson Universiteti;
munun 2016-cı ildə apardığı statistikaya (Şəkil • Amerikanın Stoni Bruk Universiteti;
1) əsasən bu proqramla təhsilalanların ən • Amerikanın İllinoys Texnologiya
çoxu Asiya dövlətlərindədir. İnstitutu;
2016-cı ilin sonunda «Forbes» jurnalı STEM • Missuri Elm və Texnologiya Universiteti;
proqramının ölkələr üzrə tətbiqi ilə bağlı • Miçiqan Texnologiya Universiteti.
araşdırmalar aparmışdır. Müəyyən olunmuşdur Bu universitetlərin məzunları müvafiq
ki, bu proqramla təhsil alan şagirdlərin sayı STEM peşələrinə sahib olurlar. Həmin
ən çox Çin, Hindistan və ABŞ-ın payına düşür. peşələr dünyada ən gəlirli peşələr hesab
Dünyada bəzi universitet və kolleclərdə olunur. Bu peşələr aşağıdakıları aid etmək
tədris proqramı STEM proqramının əsasında olar:
tərtib olunur. Həmin universitetlərdən bəziləri • Arxitektor mühəndisliyi;
aşağıdakılardır [NRC, 2009; 2011]: • Biotibb mühəndisliyi;

12 AZƏRBAYCAN MƏKTƏBİ. 2018. №3


Qalib Şərifov
Liseylərdə STEM dərslərin tədris olunmasının elmi və praktik əhəmiyyəti

Şəkil 1. 2016-cı ildə ölkələr üzrə STEM proqramı ilə təhsilalanların sayı

Çin 4.7 m
Hindistan 2.6 m
ABŞ 568.000
Rusiya 561.000
İran 335.000
İndoneziya 206.000
Yaponiya 195.000

Şəkil 2. 2010–2020-ci illər ərzində STEM peşələrin ehtimal olunan artımının faizlərlə statistikası

• Kompüter şəbəkəsi üzrə arxitektor; olan insanlar üçün protezlər hazırlamaqdır.


• Elektrik mühəndisliyi; Buna görə də bu peşə üzrə ixtisaslaşmış şəxs
• Sənaye mühəndisliyi; biologiya, fizika, kimya, mühəndislik və riyaziy-
• Yarımkeçiricilər mühəndisliyi. yatdan müəyyən olunmuş əsas biliklərə malik
olmalıdır. Bu peşəyə tələbatın belə artmasına
Amerika Təhsil Departamentinin açıqladığı səbəb kimi onun dünyada robot sənayesinin
statistikaya (https://www.ed.gov) əsasən bəzi sürətli inkişafından qaynaqlandığını göstərmək
peşə sahələrinə olan ehtiyac 2020-ci ildə olar [Sanders, 2009].
sürətlə artacaq. Dünyanın qabaqcıl təhsil sistemlərinin əsas
Məsələn, biotibb mühəndisliyinə aid olan məqsədi dərs zamanı dərin düşünməyi, yeni-
peşəyə ehtiyacın 2020-ci ilə qədər artaraq likçi, tədqiqatçı olmağı və problemli vəziyyətdə
62% olma ehtimalı gözlənilir (Şəkil 2). Biotibb məntiqli addım atmaqla düzgün qərar vermək
mühəndisinin əsas işi fiziki imkanları məhdud bacarığını özündə cəmləşdirən yeni nəsil

http://journal.edu.az 13
TƏHSİL TƏDQİQATLARI

şagirdlərin yetişdirilməsidir. STEM dərslərinin 1. Problemin qoyuluşu. Müəllim tərəfindən


istedadlı şagirdlərə tətbiq edilməsi daha öz aktuallığı ilə fərqlənən bir problem şa-
məqsədəuyğundur. Məlumdur ki, liseylərdə girdlərin nəzərinə çatdırılır.
xüsusi istedada, bacarığa və yaradıcılıq qabi- 2. Əqli hücum. Şagirdlər müəllimin təklif
liyyətlərinə malik şagirdlər üstünlük təşkil etdiyi problemin hansı yollarla həll olunması
edir. Bu şagirdlərin məntiqi, tənqidi və yaradıcı ilə bağlı sürətli və aktiv cavablar verməklə,
təfəkkürünün baza hissəsi güclüdür. Həmin sualın nəzəri olaraq cavabının tapılması
şagirdlər əldə olunan biliklərin tətbiqini istiqamətində müzakirələr aparır.
müəyyən layihələrlə reallaşdırmağa və istənilən 3. Tədqiqat. Şagirdlər müəllimin təklif et-
problemə bir fənnin baxış bucağından baxmağa diyi problemin həlli istiqamətində tədqiqat
yox, sinergetik yanaşma metodu ilə həll etməyə işlərinə başlayır.
meyillidirlər [Wagner, 2008]. STEM dərslərin 4. Təqdimat. Şagirdlər araşdırdıqları
lisey şagirdlərinin müasir texnologiyaları dərk tədqiqat işinin tərkib hissəsi olan modeli ha-
etməsində, elmdə üzləşdiyi problemləri si- zırlayıb test edir. Bundan başqa, onlar qrup
nergetik yanaşma metodu ilə həll etməsində olaraq gördüyü işləri hesabat xarakterli təqdim
və texnologiyada lazım olan praktik bacarıqları edirlər.
əldə etməsində əvəzolunmaz rolu vardır. Lisey 5. Müzakirə. Hazırlanmış modellərin ef-
məzunlarının ölkəmizin gələcək həyatında fektivliyi və mükəmməlliyi müzakirə olunur.
böyük və önəmli xüsusi bir yerə sahib ola Bununla yanaşı, modelin hazırlanmasında
biləcəklərini nəzərə alsaq, bu şagirdlərdə hansı elmi istiqamətlər üzrə zəruri biliklərin
özünütəşkil prinsiplərini aşılamaq, sürətlə olması və onların mahiyyəti araşdırılır.
modernizə olunan dünyaya tez adaptasiya ol- 6. Dəyərləndirmə və qiymətləndirmə.
maq, düşdüyü çoxvariantlı hallarda düzgün Şagirdlər bir-birinin hazırladığı modelləri
qərar vermək, apardığı əqli əməliyyatlar zamanı dəyərləndirir və müəllim tərəfindən qiy-
çevik, düzgün reaksiya vermək, hər hansı mətləndirilir.
problemli situasiyada düzgün mülahizə STEM dərslərin bu mərhələlərlə tədris
yürütmək qabiliyyəti və onlarda innovativ, olunması dərsin keyfiyyətini, səmərəliliyini
kreativ düşünmə bacarıqlarını inkişaf etdirmək və effektivliyini inkişaf etdirir. Bu tip dərslərə
kimi vəzifələr müəllimlərin üzərinə düşür bir neçə nümunə əsasında diqqət yetirək.
[Stohlman, 2012].
1998-ci ildən başlayaraq STEM proqramı Nümunə 1. Reaktiv maşınlar.
üzrə ixtisaslaşan müəllimlər tərəfindən yüzlərlə 1) Problemin qoyuluşu. Müəllim şarla
layihə işləri tərtib olunmuşdur. Liseylərdə maşının hərəkət etməsinin mümkünlüyünü
belə dərslərin keçirilməsinin effektiv və söyləyir (Şəkil 3). Bu mövzu ilə əlaqədar şarla
səmərəli olması üçün müəllim bu tip dərslərin hərəkət edən maşının videosunu nümayiş et-
hər bir mərhələsinə düzgün əməl etməlidir. dirir.
Bundan başqa, müəllim tərəfindən seçilmiş 2) Əqli hücum. Burada layihənin icrası
STEM layihənin dəqiq məqsədi, onun hansı üçün nəyin lazım olduğunu soruşur. «Bu
fənlərin vəhdətini təşkil etdiyi və liseylərdə maşının sürətli getməsi üçün nə etmək
siniflər üzrə həmin inteqrativ fənlərin əhatə lazımdır?» sualı ilə şagirdlərə müraciət edilir.
etdiyi mövzuların mahiyyəti dəqiq bilinməlidir. Şagirdlərin hamısının aktiv müzakirədə iştirak
Belə dərslərin tədrisi sadəcə layihələr üzərində etməsinə şərait yaradılır.
tədqiqat işi kimi başa düşülməməlidir. STEM 3) Tədqiqat. Şagirdlər qruplar şəklində
dərslərin dəqiq mərhələləri olmalı və şarla hərəkət edən maşınlar hazırlamağa
müəllimin hansı mərhələdə hansı işləri başlayırlar. Müəllim də bu mərhələdə fasilitator
görəcəyi dəqiq məlum olmalıdır. STEM dərsi rolu oynayaraq hər bir qrupa texniki baxımdan
6 mərhələyə ayırmaq olar: düşə biləcəkləri çətinliklərdən çıxmasına

14 AZƏRBAYCAN MƏKTƏBİ. 2018. №3


Qalib Şərifov
Liseylərdə STEM dərslərin tədris olunmasının elmi və praktik əhəmiyyəti

Şəkil 3. Hava şarı ilə hərəkət edən maşının Şəkil 4. «Yumurta qüllə»nin modeli
modeli

kömək göstərir. Məsələn, müəllim bu prosesin


tərkib hissəsi olan plastik butulkanın deşilmə-
sini həyata keçirə bilməyən qruplara köməklik
göstərə bilər. Bundan başqa, o hər bir qrup
üzvlərini bu prosesdə aktiv iştirak etməyə
təhrik edir.
4) Təqdimat. Şagirdlər qrup şəklində
hazırladıqları maşınları nümayiş etdirərək
gördüyü işlər haqqında hesabat xarakterli
təqdimat edirlər.
5) Müzakirə. Bu mərhələdə hazırlanmış
maşınların effektivliyini, başqa sözlə, hansının
sürətli və ya yavaş getməsini müzakirə edirlər.
Bununla yanaşı, yavaş gedən maşınların sürətli
getməsi üçün nələrin zəruri olmasını müzakirə
edirlər. Müəllim isə bu mərhələdə şagirdlərin
söylədiyi fikirləri elmin müəyyən olunan
istiqamətləri ilə əlaqələndirir. Məsələn, şarın Çünki qiymətləndirmənin əsas hədəfi şagirdləri
boşalması ilə maşının getməsini fizikada Nyu- ruhlandırmaq, onları psixoloji ruh düşgün-
tonun III qanunu ilə, maşının sürətli getməsini lüyünə düçar etməmək olmalıdır.
şarın daxilində havanın həcmi ilə və təkərlərin
rahat fırlanmasını mühəndisliklə əlaqələn- Nümunə 2. Yumurta qüllə.
dirərək ətraflı izah edir. 1) Problemin qoyuluşu. Müəllim Yer
6) Dəyərləndirmə və qiymətləndirmə. kürəsində hündürlüyü 1 km olan binaların
Şagirdlər bir-birinin hazırladığı maşınların tikilə bilməməsi problemini söyləyir. Şagirdlərə
effektivliyini dəyərləndirir və bu tip modellərin «Yumurta qüllə»nin hazırlanması ilə bağlı
daha mürəkkəb quruluşunun raketlərə məxsus şəkil (Şəkil 4) və ya video göstərilir.
olduğunu qeyd edirlər. Müəllim hər bir qrup 2) Əqli hücum. Burada şagirdlərdən bu
və ya qrup üzvlərini qiymətləndirir. Qiymətlən- qüllənin hazırlanması üçün nəyin lazım olduğu
dirmənin rəqəmlə yox, «əla», «yaxşı», «kafi» soruşulur. Onlara «Yumurta qüllə»nin yıxıl-
sözləri ilə aparılması tövsiyə olunur. Burada maması üçün nə etmək lazımdır?» sualı ilə
müəllim qruplara «qeyri-kafi» qiyməti ver- müraciət edilir. Şagirdlərin fikirləri və təklifləri
məkdən mümkün qədər uzaq durmalıdır. ağ lövhədə qeyd edilir.

http://journal.edu.az 15
TƏHSİL TƏDQİQATLARI

3) Tədqiqat. Bu mərhələdə şagirdlər «Yu- qüllə»nin hazırlanıb təqdim olunması zamanı


murta qüllə»nin modelini hazırlamağa başlayır. qüllə dayanıqlıq vəziyyətinə gətirilir və hansı
4) Təqdimat. Təhsilalanlar hazırladığı qrupun hazırladığı qüllə dayanmırsa, bunun
modelləri təqdim edir. səbəbi dəyərləndirilir;
5) Müzakirə. Modellərin effektivliyi • Mühəndislik üzrə aparılan proses planlı
müzakirə olunur və onun dayanıqlığı dünyanın şəkildə olmalıdır. Məsələn, «Yumurta qüllə»nin
ən hündür qülləsi olan «Bürc xəlifə» qülləsinin icrasına ayrılan vaxt işin mürəkkəbliyindən
dayanıqlığı ilə müqayisə edilir. Əldə edilən asılı olaraq 1, 2 və ya 3 dərsdə icra oluna
elmi biliklərin müzakirəsi aparılır. Məsələn, bilər;
fizikadan ağırlıq qüvvəsi, cismin dayanıqlıq • Müəllim belə dərsdə şagirdlərə təklif ol-
halı, riyaziyyatdan qüllənin hündürlüyü, otu- unan problemin aktuallığını müəyyən etməlidir.
racağının sahəsi, yumurtanın həcminin tapıl- Məsələn, «Yumurta qüllə»nin hazırlanması ilə
ması qaydaları ətraflı izah olunur. Bəzi qrup- bağlı problemin həll edilməsinin aktuallığı
ların hazırladığı modellərin şaquli dayana izah olunmalıdır. Şagirdlərə nə səbəbdən Yer
bilməməsinin səbəbləri aydınlaşdırılır. kürəsində hündürlüyü 1 km yaxın olan qüllənin
6) Dəyərləndirmə və qiymətləndirmə. tikilməsinin mümkünsüzlüyü haqda məlu-
Şagirdlər bir-birinin modellərini dəyərləndirir matlar verilməlidir;
və özlərininki ilə müqayisə edir. Eyni zamanda • STEM dərsi zamanı şagirdlər qrup daxi-
müəllim hazırlanmış işləri 1-ci nümunədə lində problemin məzmununun araşdırılmasına
deyildiyi qayda ilə qiymətləndirir. cəlb olunmalıdır. Məsələn, «Yumurta qüllə»nin
STEM dərslərin liseylərdə uğurlu keçirilməsi hazırlanması zamanı müəllim şagirdləri araş-
üçün müəllim aşağıdakı məqamlara diqqətlə dırmalara cəlb etmək məqsədilə «Formula 1»
fikir verməlidir: maşınlarının dayanıqlı olmasının səbəbini
• Dərsin mövzusu yeni bilik və bacarıqların onların ağırlıq mərkəzinin yerə yaxın olması
əldə edilməsinə əsaslanmalıdır. Məsələn, «Yu- fikri ilə izah edə bilər;
murta qüllə»nin hazırlanması ilə bağlı mövzu • Bu cür dərslərdə təklif olunan problemin
keçirilirsə, burada fizikadan ağırlıq qüvvəsinin, həll edilməsi üçün müəllim qrupların fikir və
cismin dayanıqlıq hadisəsinin, riyaziyyatdan ideyalarını inkişaf etdirməlidir. Məsələn, o,
sahənin hesablanmasının, mühəndislikdən əqli hücum zamanı «Yumurta qüllə»nin
qüllənin qurulmasının mahiyyətinin şagirdlərə yıxılmaması üçün biz nəyi bilməliyik?» sualı
öyrədilməsi hədəf alınmalıdır; ilə müraciət edə və dərsin sonunda onların
• Mövzu haqqında bəhs edilərkən, dünyada söyləmiş olduqları fikirləri yenidən müzakirəyə
mövcud olan ən aktual problem əhatə olun- çıxara bilər;
malıdır. Məsələn, «Yumurta qüllə»nin hazır- • STEM dərsin tədrisi zamanı müəllimlər
lanması zamanı şagirdlər Birləşmiş Ərəb Əmir- şagirdlərin müəyyən bir ideyasını seçib, ona
liklərinin paytaxtında dünyanın ən hündür uyğun model hazırlamasına bələdçilik etməlidir.
binası olan «Bürc xəlifə» qülləsinin hazırlan- Məsələn, şagirdlər «Yumurta qüllə»nin
masının əsas detalları ilə tanış edilməlidir; hazırlanması zamanı qüllənin yıxılmaması
• Şagirdlər araşdırma apararkən görəcəkləri üçün onun dayaq sahəsinin geniş götürülməsi
işlər dəqiq məlum olmalıdır. Məsələn, «Yumurta ideyasını verə və bunun əsasında da öz mo-
qüllə»nin hazırlanması üçün qəzet material- delini hazırlaya bilər;
larını necə qatlamaq, hansı düzülüşdə yer- • Belə dərsdə şagirdlər digər qrupun
ləşdirmək və yumurtanın harada yerləşdi- hazırladığı modellərin dəyərləndirməsinə cəlb
rilməsi ilə bağlı məlumatlar dəqiq verilməlidir; olunmalıdır;
• STEM dərsdə kiçik layihənin uğurlu • STEM dərsin sonunda vaxt qalarsa
olmasını dəyərləndirmə üsulları dəqiq olma- şagirdlər öz modellərində təkmilləşmə pro-
lıdır. Məsələn, şagirdlər tərəfindən «Yumurta sesini həyata keçirə bilər.

16 AZƏRBAYCAN MƏKTƏBİ. 2018. №3


Qalib Şərifov
Liseylərdə STEM dərslərin tədris olunmasının elmi və praktik əhəmiyyəti

Nəticə sahələrdə ixtisaslaşan şəxslərə ehtiyacı olduğu


kimi, texnologiya sahəsində ixtisaslaşmış şəxs-
Qeyd etmək lazımdır ki, liseylərə qəbul lərə daha çox ehtiyacı var, onda belə dərslərin
olunan şagirdlərin bilik və praktik bacarıq- lisey şagirdlərinin inkişafında özünəməxsus
larının yüksək olması üçün tədris olunan yer tutacağını əminliklə söyləmək olar. Bu
proqramların hədəfi yalnız universitetlərə tə- dərslərin səmərəliliyi onların tədrisində hər
ləbə hazırlamaqdan ibarət olmamalı, onlar bir mərhələnin düzgün icra olunmasından
həm də yaşadığımız dövrün tələblərinə uyğun çox asılıdır. STEM təhsilin liseylərdə inkişafı
vətəndaş kimi yetişdirilməlidir. STEM dərsin şagirdlərin elmi potensialının, mühəndislik
tədrisi şagirdlərə hər hansı elmi problemin səriştəsinin, riyazi əməliyyatlardan məharətlə
həllinə kompleks yanaşmanı aşılayacaq. Nəzərə istifadə etmək bacarıqlarının inkişafına təkan
alsaq ki, ölkəmiz erməni qəsbkarları ilə müha- verəcək, onların peşə seçimində müstəqil
ribə vəziyyətində yaşayır və vətənimizin digər fikirli olmasına geniş zəmin yaradacaq.

İstifadə edilmiş ədəbiyyat 7. Bray J. H. (2010). Psychology as a core


science, technology, engineering, and
1. Azerbaijan Journal of Educational Studies mathematics (STEM) discipline. Washington
(2018), Sayı 683, №2, Bakı, CBC PP. DC: American Psychological Association.
2. Baran E.,Bilici, S., Mesutoglu, C. & Ocak, C. 8. Breiner J. M., Harkness, S. S., Johnson, C. C. &
(2016). Moving STEM beyond schools: Koehler, C. M. (2012). What is STEM? A
Students’ perceptions about an out-of-school discussion about conceptions of STEM in
STEM education program. International education and partnerships.bSchool Science
Journal of Education in Mathematics, Science and Mathematics, 112(1), 3-11.
and Technology, 4(1), 9-19. 9. Breiner J. M., Harkness, S. S., Johnson, C. C.,
3. Basham J. D. & Marino, M. T. (2013). Koehler, C. M. (2012). What is STEM? A
Understanding STEM education and discussion about conceptions of STEM in
supporting students through universal education and partnerships. School Science
design for learning. Teaching Exceptional and Mathematics, 112(1), 3-11.
Children,45(4), 8-15. 10. Brown R., Brown, J., Reardon, K. & Merrill, C.
4. Basham J. D., Marino, M. T. (2013). (2011). Understanding STEM: Current
Understanding STEM education and perceptions. Technology and Engineering
supporting students through universal Teacher, 70(6), 5-9.
design for learning. Teaching Exceptional 11. Bybee R. W. (2011). Scientific and engineering
Children, 45(4), 8-15. practices in k-12 classrooms: Understanding
5. Becker K., & Park, K. (2011). Effects of «a framework for K-12 science education».
integrative approaches among science, Science and Children, 49(4), 10-16.
technology, engineering, and mathematics 12. Bybee R. W. (2011). Scientific and
(STEM) subjects on students’ learning: A engineering practices in k-12 classrooms:
preliminary meta-analysis. Journal of STEM Understanding «a framework for K-12
Education: Innovations and science education». Science and Children,
research,12(5/6), 23-37. 49(4), 10-16.
6. Bray J. H. (2010). Psychology as a core 13. Corlu M. S. (2013). Insights into STEM
science, technology, engineering, and education praxis: An assessment scheme for
mathematics (STEM) discipline. Washington course syllabus. Educational Sciences:
DC: American Psychological Association. Theory and Practice, 13(4), 2477-2485.

http://journal.edu.az 17
TƏHSİL TƏDQİQATLARI

14. Corlu M. S. (2013). Insights into STEM 22. National Research Council. (2011).
education praxis: An assessment scheme for Successful K-12 STEM education: Identifying
course syllabi. Educational Sciences: Theory effective approaches in science, technology,
and Practice, 13(4), 2477-2485. engineering, and mathematics. Washington:
15. Fahrettin KORKMAZ – Pegem Eğitim ve The National Academies Press.
Öğretim Dergisi, 8(3), 2018, 439- 23. Sanders M. (2009). STEM, STEM education,
468463Hsu, Y. S., Lin, Y. H. & Yang, B. (2017). STEM mania. Technology Teacher, 68(4), 20–26.
Impact of augmented reality lessons on 24. Sanders, M. (2009). STEM, STEM education,
students’ STEM interest. Research and STEM mania. Technology Teacher, 68(4), 20–
Practice in Technology Enhanced Learning, 26.
12(1), 1-14. 25. Smolentseva A. (2013) Science, Technology,
16. Gonzalez H.B.& Kuenzi J.J.(2012). Science, Engineering and Mathematics: Issues of
technology, engineering, and mathematics Educational Policy in Russia. Contributing
(STEM) education: A primer Congressional consultant report to ‘STEM: Country
Research Service. Retrieved July 25, 2017 Comparisons’ project. On behalf of ACOLA,
from https://www. fas.org /sgp for the Australian Office for the Chief
/crs/misc/R42642.pdf. Scientist: Canberra. Retrieved July 28, 2017
17. Kelley T. R. & Knowles, J. G. (2016). A from http://www.acola.org.au/PDF/SAF02
conceptual framework for integrated STEM Consultants/Consultant%20Report%20-
education. International Journal of STEM %20Russia.pdf
Education, 3(1), 1-11. 26. Stohlmann M. & Roehrig, G.H. (2012).
18. Kennedy T. J. & Odell, M. R. L. (2014). Considerations for teaching integrated STEM
Engaging students in STEM education. education. Journal of Pre-College
Science Education International, 25(3), 246- Engineering Education, 2(1), 28–34.
258. 27. Wagner T. (2008). Rigor redefined.
19. Lamb, R., Akmal, T., Petrie, K. (2015). Educational Leadership, 66(2), 20-24.
Development of a cognition priming model 28. Wang H. H., (2012). A new era of science
describing learning in a STEM classroom. education: science teachers‘perceptions and
Journal of Research in Science Teaching, classroom practices of science, technology,
52(3), 410-437. engineering, and mathematics (STEM)
20. National Research Council. (2009). integration. Doctoral Thesis. Minnesota
Engineering in K-12 education: University, Minnesota.
Understanding the status and improving the 29. Wang H. H., Moore, T. J., Roehrig, G. H. & Park,
prospects. Washington: National Academies M. S. (2011). STEM integration: Teacher
Press. perceptions and practice. Journal of Pre-
21. National Research Council. (2009). College Engineering Education Research
Engineering in K-12 education: (J-PEER), 1(2), 1-13.
Understanding the status and improving the
prospects. Washington: National Academies
Press.

18 AZƏRBAYCAN MƏKTƏBİ. 2018. №3

You might also like