You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (MATEMATIK TAHUN 3)

Mata Pelajaran : Matematik

Tarikh : 7 September 2018 (Jumaat)

Masa : 9.45 pagi hingga 10.15 pagi (30 minit)

Kelas : 3 Marikh

Bilangan Murid : 4 Orang

Bil Nama Umur Kumpulan Kehadiran


1. Eva Qaisara Batrisya binti Khairielnizan 9 tahun
2. Muhammad Danish Luffy bin Abdullah 9 tahun 1
3. Muhammad Afiq Farhan bin Mohd Fauzi 9 tahun
4. Nur Ainun Husna binti Mohamad 10 tahun 2

Tema : benda

Tajuk :

Kumpulan 1 Kumpulan 2
7.1 Mengenal perpuluhan hingga dua 1.0 Nombor Bulat Hingga 100( DSKP
tempat perpuluhan. (DSKP TAHUN 3) TAHUN 1)

Kemahiran/fokus :

Kumpulan 1 Kumpulan 2
Mengetahui dan memahami pecahan Memahami nilai tempat dan digit nombor
dalam perpuluhan mengikut turutan.

Kemahiran Sedia Ada :

Kumpulan 1 Kumpulan 2
Murid pernah melihat pembahagian Murid sudah mengenal nombor 1 hingga 100
dan keratan – keratan yang
menunjukkan operasi pecahan
Standard Kandungan :

Kumpulan 1 Kumpulan 2
7.1 Mengenal perpuluhan hingga dua 1.6 Menganggar (DSKP TAHUN 1)
tempat perpuluhan. (DSKP TAHUN 3)

Standarad Pembelajaran :
Kumpulan 1 Kumpulan 2
(ii) Menukar pecahan perseratus (i) Memberi anggaran bilangan
kepada perpuluhan. objek yang munasabah dengan
(a) Menyatakan kuantitinya.
(b) Menggunakan perkataan
“lebih daripada” dan “kurang
daripada”.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid 3 Marikh dapat :
Kumpulan 1 Kumpulan 2
- Menyebut sekurang – kurangnya 4 - Mengenal pasti jumlah kereta mainan
pecahan berdasarkan kad bergambar dengan betul.
dengan betul. - Menganggar jumlah kereta mainan
- Mewarnakan sekurang – kurangnya 4 dalam kotak yang diberikan secara
pecahan dengan betul berdasarkan lisan dengan betul
lembaran kerja. -
- Menulis sekurang – kurangnya 5
pecahan dalam perkataan secara
tulisan dengan betul.
Pentaksiran Berasaskan : Formatif (lembaran kerja dan lisan)
Sekolah

Tabiat Berfikir (HOM) : Berterusan, mengurus gerak hati, berfikir secara


fleksibel & berkomunikasi dengan jelas dan tepat.

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : Teknologi ICT dalam pembelajaran.

Penerapan Nilai : bekerjasama, berdikari, kerajinan, kesungguhan, berdikari


mendengar arahan.

Bahan Bantu Mengajar : komputer riba, lembaran kerja,kad nombor, kereta mainan,
kotak A, B

Unsur Terapi : terapi main,


LANGKAH – LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Langkah/ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Masa KUMPULAN 1 KUMPULAN 2
(Eva, Luffy, Afiq) (Ainun)
Set induksi 1. Murid dipastikan bersedia untuk sesi pengajaran dan BBM :
(3 minit) pembelajaran. Kereta mainan,
2. Guru memberikan dua kotak yang berlainan saiz kotak
yang berisi kereta mainan kecil. Terapi :
3. Murid dikehendaki meneka jumlah kereta mainan terapi main
yang terdapat dalam kotak tersebut. Nilai :
4. Murid dipilih secara rawak untuk mengira jumah kesungguhan,
kereta mainan tersebut. keberanian
5. Guru bersoal jawab dengan murid. HOM : berfikir
a) Berapakah bilangan kereta mainan di dalam secara fleksibel
kedua – dua kotak? KP : interpersonal
b) Kotak manakah yang mempunyai bilangan Strategi :
kereta yang banyak?. berpusatkan murid

A B

Langkah 1 INTERAKSI PENGUKUHAN Nilai murni :


(8 minit) 1. Guru menunjukkan 1. Murid diberikan Bekerjasama,
petak seratus kepada lembaran kerja. kerajinan,
murid. 2. Murid dikehendaki kesungguhan,
menyatakan nilai digit mendengar arahan
dan nilai tepat bagi BBM :
nombor yang bergaris. Lembaran kerja,
kad nombor
2. Murid memerhati petak
Unsur Terapi :
tersebut dengan teliti.
terapi pertuturan
3. Guru bersoal jawab
KP : Interpersonal
dengan murid.
HOM :
a) Ada berapa
berkomunikasi
banyak petak
3. Murid menyiapkan dengan jelas dan
yang kamu
lembaran kerja dengan tepat.
dapat lihat ?
4. Seterusnya, guru teliti. Strategi :
menunjukkan petak berpusatkan murid
seratus dalam dan guru
perpuluhan. Teknik :
penerangan, latih
tubi.

5. Murid bersoal jawab


dengan guru.
6. Guru menerangkan
tentang persamaan
bagi kedua – dua petak
tersebut.
Langkah 2 PENGUKUHAN INTERAKSI Nilai murni :
(8 minit) 1. Murid diberikan lembaran 1. Guru menunjukkan 2 berdikari, kerajinan
kerja. kotak yang berlainan BBM :
2. Murid dikehendaki saiz. lembaran kerja,
menukar pecahan kepada 2. Murid diberi kotak, kereta
perpuluhan penerangan tentang mainan
jumlah objek yang Unsur Terapi :
terdapat di dalam Terapi pertuturan
kotak. (kotak yang KP : Interpersonal
berisi kereta Strategi :
permainan kecil) berpusatkan murid
3. Murid dikehendaki HOM : Berterusan
menganggar jumlah Teknik :

3. Murid melengkapkan objek yang terdapat latih tubi.

dengan teliti. dalam kotak kedua –


dua tersebut.
4. Murid diminta
menyatakan kotak
manakah yang
mempunyai jumlah
yang banyak dan
sedikit.
5. Murid memerhati dan
mengenal pasti
jumalah objek yang
banyak dan sedikit.

A B

6. Guru bersoal jawab


dengan murid.
a. Berapa jumlah guli
yang ada?
b. Bekas mana
banyak isi banyak
guli?
c. Mengapa?
Langkah 3 PENGUKUHAN PENGUKUHAN Nilai murni :
(8 minit) 1. Murid diberi lembaran 1. Murid diberikan Keberanian,
kerja. lembaran kerja. mendengar arahan.
2. Murid dikehendaki 2. Murid diminta BBM : lembaran
memadankan pecahan menanda pada kerja,
dengan perpuluhan yang ruangan yang KP : Interpersonal
sama. disediakan jumlah Strategi :
yang banyak dan berpusatkan murid
kurang. dan guru
3. Murid melengkapkan Teknik :
dengan teliti. penerangan, latih
4. m/s 67 – 69 tubi.

3. Murid melengkapkan
dengan teliti.
Penutup 1. Guru bertanya kepada murid tentang pelajaran hari Nilai : kerajinan,
(3 minit) ini. kesungguhan
2. Guru membuat rumusan pengajaran pada hari mendengar arahan,
tersebut berdasarkan hasil kerja murid-murid secara
keseluruhan. KP : interpersonal
3. Murid diberikan pujian dan tepukan kerana berjaya
mengikuti sesi pengajaran dan pembelajaran (PdP) Strategi :
pada hari tersebut. berpusatkan murid
dan guru
Catatan refleksi guru pelatih:

Catatan guru pembimbing:

Catatan pensyarah penyelia:

You might also like