You are on page 1of 5

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MATA Sains (Tingkatan 1) KELAS 3A2


PELAJARAN
TARIKH / 22/08/2019 MASA 0730 pg – 0830 pg
HARI Khamis
TEMA Tema 3: TAJUK 5.0: Jirim
Penerokaan Unsur Dalam Alam
STANDARD 5.1 Jirim dalam alam
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.1 Menyatakan bahawa hampir semua benda yang wujud dalam
PEMBELAJARAN alam adalah jirim.
5.1.2 Membuktikan bahawa benda hidup dan bukan hidup
mempunyai jisim dan memenuhi ruang.
OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran ini, murid-murid dapat:
PEMBELAJARAN a) Menyatakan benda yang wujud dalam alam adalah jirim.
b) Membuktikan benda hidup dan bukan hidup mempunyai jisim
dan memenuhi ruang.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1) Memberikan 2 contoh benda lain di sekeliling yang
merupakan jirim.
2) Menerangkan 1 perubahan yang berlaku kepada belon
apabila :
i. ditiup
ii. selepas dicucuk dengan jarum
iii. kedudukan penyedut minuman selepas belon dicucuk
dengan jarum.
PENGETAHUAN Murid telah mengetahui maksud 3 jenis keadaan jirim iaitu pepejal,
SEDIA ADA MURID cecair dan gas.
BAHAN BANTU Laptop, LCD, Projektor, Belon, Penyedut minuman, Benang, Jarum,
MENGAJAR (BBM) Pita selofan, Lembaran Kerja

ELEMEN Sains dan Teknologi


MERENTAS
KURIKULUM
(EMK)
KBAT / i-THINK Mengaplikasi
PENILAIAN Jawapan murid terhadap soalan yang diajukan, pemerhatian
PENGAJARAN & terhadap penglibatan murid.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Memerhatikan (KPS), Berkomunikasi (KPS)
SAINTIFIK (KS)
KEMAHIRAN Mencirikan (KB Kritis), Meramalkan (KB Kreatif)
BERFIKIR (KB)
SIKAP SAINTIFIK Bekerjasama, Menyedari bahawa sains merupakan salah satu cara
DAN NILAI MURNI untuk memahami alam.
ISI AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
KANDUNGAN PEMBELAJARAN (PdP)
AKTIVITI Tajuk DEMONSTRASI GURU
PERMULAAN pelajaran:  Murid ditayangkan KB:
(Orientasi) Pengenalan dengan video. Menghubungkaitkan
(5 minit) kepada topik  Kemudian murid KS: Memerhatikan
pembelajaran. ditanya: BBM:
1. Apakah yang dapat LCD
kamu faham Laptop
daripada tayangan Projektor
video itu tadi?
2. Berikan contoh
benda lain di
sekeliling yang
merupakan jirim.
 Murid diperkenalkan
dengan tajuk
pembelajaran pada
hari ini iaitu jirim
dalam alam.
 Murid diterangkan
dengan objektif
pembelajaran dan
kriteria kejayaan.
AKTIVITI UTAMA  Murid diagihkan KB: Mencirikan
kepada beberapa KS: Memerhatikan
(Pencetusan Idea) kumpulan yang EMK: Bahasa
(20 minit) terdiri daripada 5 BBM:
orang. Belon, Penyedut
 Setiap kumpulan minuman,
dibekalkan dengan Benang,
dua biji belon, Jarum,
penyedut minuman, Pita selofan
benang, pita selofan
dan sebatang jarum.
 Murid kemudian
ditunjukkan dengan
gambar aktiviti dan
diberi masa 10 minit
untuk menjalankan
aktiviti seperti dalam
gambar.
 Kemudian murid
ditanya:
1. Apakah yang
berlaku kepada
belon apabila ditiup?
Terangkan.
2. Apakah yang
berlaku kepada
belon selepas
dicucuk dengan
jarum?
3. Bagaimana
kedudukan
penyedut minuman
selepas belon
dicucuk dengan
jarum? Terangkan.
(Penstrukturan Sifat-sifat jirim.  Seterusnya murid KB: Mencirikan
semula idea) diterangkan: KS: Berkomunikasi
(15 minit) a) Jirim EMK: Bahasa, nilai
mempunyai Nilai: Bekerjasama
jisim dan BBB:
memenuhi Lembaran kertas
ruang.
 Kemudian setiap
kumpulan akan
menerima sehelai
kertas dan
berbincang selama
5 minit:
1. Dua cadangkan
aktiviti lain yang
menunjukkan
bahawa jirim
mempunyai jisim
dan memenuhi
ruang.

(Aplikasi Idea) Isi pelajaran:  Setiap murid KB: Mencirikan


(10 minit) Mengaplikasik diedarkan dengan KS: Memerhatikan
an sehelai lembaran KBAT: Mengaplikasi
pemahaman kerja. BBM:
berkenaan  Murid diterangkan Lembaran kerja
dengan sifat- tentang arahan
sifat jirim. untuk melengkapkan
latihan dalam
lembaran kerja
tersebut.
 Murid diberikan
masa selama 8 minit
untuk menyiapkan
tugasan yang
diberikan.
AKTIVITI Sifat-sifat jirim.  Murid dan guru KB: Mengitlak
PENUTUP membincangkan KS: Memerhatikan
(Refleksi) jawapan soalan KBAT: Mengaplikasi
(10 minit) tugasan yang EMK: Bahasa
diberikan. BBB: Lembaran
 Sesi sumbang saran kerja
(bersoal jawab).
REFLEKSI

You might also like