You are on page 1of 5

Periudha : 3

Java : 2

PLANIFIKIMI JAVOR : 03. 04. 2018 - 06. 04. 2018


E marte 03.04.2018
Fusha: Gjuhë dhe komunikim Lënda: Gjuhë shqipe -Abetare Shkalla: e Klasa : I-A ora : 4
parë
Tema mësimore: Shkruajmë : Situata e të nxënit :
Ushtrime për shkronjën Nj, nj . Fletore pune
Rezultatet e të nxënit të kopetencave gjuhësore dhe sipas temës Fjalët kyçe:
mësimore. Abetare
Nxënësi: Tingull, shkronjë NJ fjalor,
 dallon dhe shkruan shkronjat e gjuhës shqipe, të shtypit dhe të Shkronja e madhe dhe e vogël e shtypit
dorëso Lexim global dhe lexim i vetëdijshëm i
 tregon me saktësi lidhjen shkronjë- tingull rrokjeve dhe i fjalëve me shkronjat e
 respekton hapësirën mes shkronjave, fjalëve dhe fjalive mësuara .
 plotëson pjesët që u mungojnë fjalëve ose fjalive
 Ndan në rrokje fjalët dyrrokëshe të hapura
Burime: Lidhja me fushat e tjera ose me temat
Libri i nxënësit figura të ndryshme, etiketa me shkronja, Lapsa, fletore, ndërkurrikulare:
mjete për vizatim, fletë A4. Art - vizatim - muzikë. , Matematikë.

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënit


 Shpjegim, Analizë- sintezë, Vëzhgim, hulumtim, bashkëbisedim,
 Pune në grupe, demonstrim, pune e drejtuar, punë e pavarur.
Organizimi i oroës së mësimit:
1. Evokimi: Lexim : 5 min
Nënësit lexojnë duke drejtshqiptuar shkronjat e mësuara. A- NJ shtypi dhe dore.
2. Realizimi i kuptimit: Analizë- sintezë, punë e pavarur, bashkëbisedim 25 min
- Njihen nx me temën.
-Lexohet kërkesa nga 2-3 nxënës .
Analizohet dhe sqarohet me nënësit puna që ata duhet të bëjnë.
Punë e pavarur: Nxënësit plotësojnë fletoren e punës.
Nxënës të ndryshëm i plotësojnë ato në dërrasë. Klasa kontrollon vetveten

3. Reflektimi :Shkrim 15 min


Nxënësit kopjojnë në fletore fjalët e fletores së punës.
Vlerësimi:Nxënësit vlerësohen gjatë gjithë orës me shprehje stimuluse sipas kompetencave të orës për:
1. punët individuale në lidhje me temen, analizën- sintezën si dhe për përgjigjet që japin
2. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në diskutimet gjatë orës.
Detyrat: Niveli bazë + Niveli mesatar Kopjo fjalët e fjalorit me shkronja shtypi
Niveli i lartë Kopjo fjalët e fjalorit me shkronja shtypi
+ Pqërpiqu të shkruash me shkronja dore
Fusha: Gjuhë dhe Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: e parë Klasa : I-A ora : 1
komunikim
Tema mësimore: Lexojmë: Situata e të nxënit :

Punim i tekstit: “ Njollëzat e njomëzës”

Rezultatet e të nxënit të kopetencave gjuhësore dhe Fjalët kyçe:


sipas temës mësimore. Abetare
 Nxënësi: emërton shkronjat e alfabetit; Tingull, shkronjë NJ fjalor,
 dallon shkronjat e mëdha nga shkronjat e vogla; Shkronja e madhe dhe e vogël e shtypit
 dallon zanoret dhe bashkëtingëlloret e gjuhës Lexim global dhe lexim i vetëdijshëm i rrokjeve dhe i
shqipe; fjalëve me shkronjat e mësuara .
 përdor lidhjen mes shkronjës dhe tingullit për të
lexuar dhe kuptuar fjalë të reja;
 shqipton drejt tingujt, rrokjet dhe fjalët
Burime: Lidhja me fushat e tjera ose me temat
Libri i nxënësit figura të ndryshme, etiketa me shkronja, ndërkurrikulare:
Lapsa, fletore, mjete për vizatim, fletë A4. Art - vizatim - muzikë.
Matematikë.
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënit
 Shpjegim, Analizë- sintezë, Vëzhgim, hulumtim, bashkëbisedim,
 Pune në grupe, demonstrim, pune e drejtuar, punë e pavarur.
Organizimi i oroës së mësimit:
1-Evokimi: Stuhi mendimesh : 5 min
ÇFARË DINI PËR:

SEMUNDJET
I NXIT NXËNËSIT TË PËRSHKRUAJNË ME SA MË SHUMË HOLLËSI DHE ME FJALI TË PLOTA KËTË FRUT.
Shkruaj në derrasë mëndimet e nxënësve ashtu si vijnë.
2-Realizimi i kuptimit: Analizë- sintezë, punë e pavarur, bashkëbisedim 25 min
- Njihen nx me temën. “ Njollëzat e njomëzës”
Nxënës të ndryshëm e bëjnë këtë në dërrasë. Klasa kontrollon vetveten dhe shokun.
-Lexohet teksti në heshtje .
-Lexohet teksti pjese- pjese.
- Shpjegohen dhe formohen fjali mefjalët që nxenesit nuk i kuptojnë.
U terheq vwmendjen te enmdrra e Njomezes.
Lexohet TEKSTI në heshtje. Lexojet TEKSTI nga nxënës të ndryshëm.
- Nxitet klasa që të ndjeke leximin e shokut me gisht në libër dhe të ruajnë intonacionin.
Punohen ushtrimet e tekstit .dhe diskutohen një për një.
3-Reflektimi :Shkrim 15 min
Lojë: Nxënësit gjejnë në tekst e me pas shkruajnë me radhë fjalë që përmbajnë shkronjën NJ Lexohen fjalët nga nxënës
të ndryshem . Vërëhët pozicioni I shkronjës NJ në këto fjalë.

Vlerësimi:Nxënësit vlerësohen gjatë gjithë orës me shprehje stimuluse sipas kompetencave të orës për:
3. punët individuale në lidhje me temen, analizën- sintezën si dhe për përgjigjet që japin
4. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në diskutimet gjatë orës.
Detyrat: Niveli bazë + Niveli mesatar Kopjo e plotëso fjalitë.
FUSHA: EDUKIM FIZIK Lënda: EDUKIM FIZIK Shkalla: e parë Klasa : I-A ora : 2
SPORTE DHE SHENDET SPORTE DHE SHENDET
Tema: Loja :“DITA DHE NATA ” Situata e të nxënit : ushtrime për të mbajtur drejt
shpinën.
Rezultatet e të nxënit të kopetencave gjuhësore dhe Fjalët kyçe:
sipas temës mësimore. - Rreshtim , rregulla, drejtim, rrotullim
 Njeh rregullat e lojes
 Zbaton rregullat e mbrojtjes nga rreziku
Burime: Lidhja me fushat e tjera ose me temat
Figura të ndryshme, etiketa me shkronja, Lapsa, fletore, ndërkurrikulare:
mjete për vizatim, fletë A4. Gjuhë, art pamor.

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënit


 Shpjegim, bisedë, dëgjim muzikor, hulumtim, bashkëbisedim,
 demonstrim,
Organizimi i orës së mësimit:
Evokimi: Bisedë : 5 min
Ushtrime nxemje me 4 kohë të cilat mund të realizohen edhe kur zgjohemi.
Nxënësit flasin për kujdesin që duhet të këmi në lojë.
4. Realizimi i kuptimit: Shpjegim , demonstrim 25 min
- Njihen nx me temën dhe me rregullat e lojes Loja :“DITA DHE NATA ”
Nxënësit të respektojnë rregullat e lojes Loja :“DITA DHE NATA ”
Ushtrohen nxënësit në rreshtim dhe rrotullime në vend.
Reflektimi :Bisedë 5 min
Nxënësit flasin për emocionet që ndjenë gjatë lojes.
Vlerësimi:Nxënësit vlerësohen gjatë gjithë orës me shprehje stimuluse sipas kompetencave të orës për:
5. për përgjigjet që japin
6. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në diskutimet gjatë orës.
Detyrat:
FUSHA: LËNDA: Shkalla: e parë Klasa : I-A ora : 4
QYTETARI Edukim për shoqërinë
Tema mësimore: Ind, grupi, shoqëria Situata e të nxënit :
Rregullat ne shkolle

Rezultatet e të nxënit të kopetençave gjuhësore dhe sipas temës Fjalët kyçe:


mësimore.
 dallon dhe të vlerëson atë çfarë ai mund t’u japë të tjerëve dhe SHOQËRI . KUJDES, MBROJTJE
mjedisit që e rrethon; Rregulla , shkollë
 vlerëson mendimet dhe qëndrimet e veta dhe të të tjerëve;
 shpreh përgjegjësinë e tij ndaj të tjerëve dhe mjedisit etj.
Burime: Lidhja me fushat e tjera ose me temat
Figura të ndryshme, etiketa me shkronja, Lapsa, fletore, mjete për ndërkurrikulare:
vizatim, fletë A4. Gjuhë, art pamor.

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënit


 Shpjegim, bisedë, demonstrim,
Organizimi i orës së mësimit: SHKOLLA
Evokimi: Stuhi mendimesh : 10 min
Çfarë kuproni me fjalën :
Shkruaj mendimet enxënësve ashtu si vijnë.
Realizimi i kuptimit: Shpjegim , demonstrim 25 min
- Njihen nx me temën Rregullat ne shkollë
Nxiten ata që të flasin se si mu n d te hartojmë e të respektojnë Rregullat ne shkollë ?.
Hapet libri dhe diskutohen figurat .
Nxiten nxënësit të lexojnë dhe të shpjegojnë atë që lexojnë. Këmbëngul që ata të flasin me fjali të plota.
Reflektimi :Flasim 10 min
Nxënësit shkruajnë per përvojat e tyre lidhur me Rregullat ne shkollë
Vlerësimi: Nxënësit vlerësohen gjatë gjithë orës me shprehje stimuluse sipas kompetençave të orës për:
1- aftësinë në të folur lidhur me temën
2- aftësinë vëzhguese dhe analizuese të situatës
Detyrat:

You might also like