You are on page 1of 10

Priprema za usmerenu aktivnost iz

Razvoja govora

Mentor: Student:
dr Miloš Đorđević Jelena Kocić
Ljiljana Kelemen br. indeksa: 75/2008

Vršac, jun 2013. godine


OPŠTI PODACI
Predavač: Jelena Kocić
Vrtić: "Zvezdica"
Mesto: Mirijevo, Beograd
Datum: jun 2013.
Uzrasna grupa: starija
Vaspitač:

OPŠTI METODIČKI PODACI

Vaspitno-obrazovna oblast: Razvoj govora


Jedinica aktivnosti: „Ptica u kavezu“ - Jovan Jovanović Zmaj
Vrsta aktivnosti: Usmerena
Tip aktivnosti: Obrada teksta - pesme
Cilj aktivnosti: Razvijanje interesovanja za književno stvaralaštvo, kao i
sposobnost njihovog doživljavanja povezano sa
sopstvenim iskustvom, usavršavanje govora i
komunikacije

OPERATIVNI ZADACI AKTIVNOSTI:

a) Obrazovni: - Podsticati interesovanje za razumevanje pesme "Ptica


u kavezu".
- Sticanje znanja o novim rečima (hranitelj, grumečak,
izjadati, jad, njojzi).
- Podsticati decu da uoče kako da se pravilno odnose
prema životinjama.

b) Funkcionalni: - Osposobljavanje dece da zapažaju glavnog junaka i da


prepoznaju njegove karakteristike (usamljena, tužna,
osetljiva...)
- Osposobljavanje i vežbanje dece da govore jasno i
glasno.
- Sticanje iskustva da se sluša i shvati poruka.
- Sticanje sposobnosti pravilnog izgovaranja
novoprihvaćenih reči.
- Koristiti svaku situaciju za vežbanje i razvoj dečjeg
rečnika.
- Podsticanje razvoja mašte i kreativnosti.
- Negovanje sposobnosti slušanja, razumevanja,
doživljavanja, tumačenja, prepričavanja književnog
teksta.

v) Vaspitni: - Utvrđivanje i dopunjavanje pravila ponašanja prema


životinjama.
- Podsticanje razvoja discipline i pažnje za vreme
slušanja
- Podsticanje dece da shvate pouku pesme , odnosno, da
je sloboda najveće bogatstvo.
Oblici rada: Frontalni, individualni, rad u paru
Metode rada: Verbalna metoda, demonstrativna metoda
Sredstva rada: Književni tekst, slika Spensera Vilijamsa "Plava ptica
sreće", muzička kompozicija K. Sen Sansa "Karneval
životinja" (Ptice), laptop, slika ptice u kavezu, mrve
hleba, pozorište sličica, slike na štapićima, maska ptice,
korpa sa hlebom
Mesto realizacije: Radna soba
Korišćena literatura: - Kamenov, E.(2010): Dečje dramsko
stvaralaštvo, Dragon, Novi Sad.
- Kamenov, E.(2010): Mudrost čula IV deo- dečje
govorno stvaralaštvo, Dragon, Novi Sad.
- Mr Ljubica Dotlić, Dr Emil Kamenov,
Književnost u dečjem vrtiću, Tampograf, Novi
Sad 1996.

STRUKTURA AKTIVNOSTI SA
VREMENSKOM ARTIKULACIJOM

I Uvodni deo aktivnosti 5minuta


1. Doživljajno-saznajna motivacija dece
2. Najava teksta
3. (Tumačenje nepoznatih reči)

II Glavni deo aktivnosti 20 minuta


1. Govorna interpretacija književnog teksta
2. Izražavanje neposrednog doživnjaja
3. Ponavljanje govorne interpretacije
Knjižnjvnog teksta
4. Tumačenje doživljaja književnog
teksta
III Završni deo aktivnosti 5 minuta
1. Pokretna igra

TOK I STRUKTURA AKTIVNOSTI

I Uvodni deo aktivnosti

1. Doživljajno–saznajna motivacija dece Deca sede u radnoj sobi u polukrugu na stolicama.


Motivaciju ću zasnivati na motivu (ptica), vizuelnim i
auditivnim elementima, muzičkim i likovnim delima,
najavljivanju pojedinosti u tekstu. Kako bih izazvala
snažne doživljaje kod dece, upotrebiću likovno delo i
muzičku kompoziciju u isto vreme. Deci pokazujem
sliku Spensera Vilijamsa "Plava ptica sreće" (prilog br.
2), a u pozadini se čuje muzička kompozicija K. Sen
Sansa "Karneval životinja" (Ptice) na laptopu (prilog br.
3) i za to vreme ne bi valjalo remetiti decu nikakvim
preuranjenim pitanjima, komentarima i remetiti njihov
susret sa likovnim i muzičkim delom. Nakon toga sledi
razgovor:
- Šta osećate dok posmatrate sliku?
- Šta je prikazano na slici?
- Kako ptica izgleda?
- Čime je prekriveno telo ptice?
- Čime se ptice hrane?
- Gde ptice žive?
- Šta osećate dok slušate cvrkut ptica?
- Šta osećate dok posmatrate pticu u letu?
Pokazujem deci sliku ptice u kavezu (prilog br. 4) i
pitam decu:
- Šta je prikazano na slici?
- Šta osećate dok posmatrate pticu u kavezu?
- Šta mislite kako se ptice u kavezu osećaju?
- Hajde da poslušamo sledeću pesmu i saznamo!
(Ovim pitanjima želim da dam deci nagoveštaj šta će
raditi, da ih podstaknem na prepoznavanje i opisivanje
ptice, da izazovem interesovanje dece za likovna i
muzička dela i pobudim njihove emocije i maštu, da
podstaknem decu da razdovaraju o osećanjima dok
posmatraju pticu u letu i pticu u kavezu).

Najavljujem tekst, tako što kažem deci: Sada ću vam


izrecitovati pesmu koja se zove „Ptica u kavezu“ koju je
2. Najava teksta napisao Jovan Jovanović Zmaj (prilog br. 1).

Deci ću nepoznate reči tumačiti pre govorne


interpretacije pomoću sinonima i sinonimskih sintagmi,
3. (Tumačenje nepoznatih reči) a reč grumečak objašnjavam slikovno-grafičkim
postupkom, tj. predmetom (mrvicama hleba) (prilog br.
5). Pitaću ih da li znaju značenje sledećih reči:
hranitelj - onaj koji brine o nekom, koji ga hrani
grumečak - mrvica
njojzi - njoj
izjadati - reći nekom šta nas muči
jad - tuga, bol, žalost
Ukoliko ne znaju objasniću im.

II Glavni deo aktivnosti Pesmu recitujem izražajno vodeći računa o znacima


interpunkcije. Trudim se da kod dece izazovem
odgovarajuće emocije. Recitujem tečno, prijatnim tonom
1. Govorna interpretacija književnog teksta i umerenim tempom.
Nakon recitovanja pesme, ostaviću deci malo vremena
da dožive tekst kroz psihološku pauzu.

Moje prvo pitanje biće:


- Zašto je ptica bila tužna ?
2. Izražavanje neposrednog doživnjaja Nadovezujem se na pojedinosti iz teksta i postavljam
deci pitanje.
(Ovim pitanjem želim da vidim da li su deca pažljivo
slušala i uvidela da je ptica tužna zato što je zatvorena u
kavezu, zato što nije slobodna)

Deci ću recitovati pesmu još jednom, ali sada uz pomoć


pozorišta sličica (prilog br. 6) i slika na štapićima (prilog
3. Ponavljanje govorne interpretacije br. 7). Izražajno ću recitovati pesmu.
književnog teksta

Tumačenje doživljaja književnog teksta zasnivam na


temi (ptica u kavezu koja pati za slobodom), motivu
(tuga, deca kojoj je bio zabranjen izlazak iz kuće, briga
4. Tumačenje doživljaja književnog o kućnim ljubimcima), kompoziciji, idejnom i etičkom
teksta smislu. Sledeća pitanja koja postavljam deci su:
- O kome se govori u ovoj pesmi?
- Gde se ptica nalazila?
- Gde je kavez stajao?
- Kako se ptica osećala u kavezu?
- Jeste li vi nekada bili tužni? Kada?
- Kako se ponašate kada ste tužni?
- Kako ste se tada osećali?
(Ovim pitanjima želim da vidim da li su deca pažljivo
slušala i da li su upamtila redosled događaja, da uvide da
je ptica bila zatvorena u kavezu na prozoru, da je zbog
toga tužna i plače joj se, da se nadovežu na lična
isksutva i osećanja kada su bili tužni).
- Ko je nakon toga došao?
- Šta je hraniteljka dala ptici?
- Imate li vi kućne ljubimce u kući ili stanu?
- Kako se brinete o njima?
- Kako se osećate tada?
- Šta je hraniteljka upitala pticu?
- Šta je hraniteljka sve pružala ptici?
- Šta je harniteljka predložila ptici?
- Da li je ptica želela da peva? Zašto tako mislite?
- O čemu mislite da bi ptica pevala dok je zatvorena u
kavezu?
(Ovim pitanjima podstičem decu da uvide da je
hraniteljica dala ptici mrve hleba, da se nadovežu na
lična iskustva i osećanja vezana za brigu o kućnim
ljubimcima, da uvide da je hraniteljica pitala pticu da joj
izjada jade, da uvide da joj je pružila dom i hranu, da joj
je rekla da bi mogla da peva, da ptica nije želela da peva
jer je tužna što je zatvorena, da osmisle šta bi ptica u
kavezu mogla da peva, npr: o slobodi, o samoći, o
kavezu...).
- Šta je ptica rekla hraniteljici?
- Šta je ptica u kavezu imala što nemaju druge ptice?
- A šta joj je nedostajalo?
- Da li je vama nekada bio zabranjen izlaz iz kuće?
Kada?
- Kako ste se tada osećali?
- Jeste li nekada poželeli da se poistovetite sa pticom?
Zašto?
- Kuda biste odleteli kada bi mogli da letite?
- Deco, možda bi hraniteljica putila pticu iz kaveza da ju
je lepo zamolila. Šta mislite, kako bi mogla da je
zamoli?
(Ovim pitanjima želim da deca uvide da je ptica rekla
hraniteljici da ima svega i da joj ljudi čine dobro, da ima
dom i hranu što nemaju druge ptice, ali da nema
slobode, podstičem decu da se nadovežu na lična
iskustva i osećanja kada im je bio zabranjen izlaz iz
kuće, da odgovore zašto bi želeli da se poistovete sa
pticom, da osmisle gde bi odleteli kada bi imali krila i
kako bi zamolila ptica hraniteljicu da je pusti).
- O čemu ste razmišljali dok ste slušali ovu pesmu?
- Čiji postupci vam se nisu svideli? Zašto?
- Da li vam je ova pesma poručila nešto lepo? Šta?
- Pošto ste čuli ovu pesmu šta biste poručili svojim
vršnjacima?
- Koju poslovicu biste mogli reći ptici u kavezu?
(Ovim pitanjima želim da usmerim pažnju dece na
likove i njihove postupke, da shvate pouku pesme, a to
je da je sloboda najveće bogatstvo, da osmisle pouku,
npr.: Teško drugu bez svojega druga i slavuju bez zelena
luga).

Prvo deci ponavljam pesmu još jednom, učimo stihove


napamet, zatim svi zajedno recitujemo, a potom dečaci,
pa devojčice, uz moju pomoć. Nakon toga ću pitati decu
da li neko želi samostalno da izrecituje pesmu ili u grupi
po dvoje – troje dece.

U završnom deli radimo improvizaciju pesme „Ptica u


5. Učenje stihova napamet kavezu“. Razbrajalicom Ed-den-dore biram dva deteta
za dve uloge (hraniteljica i ptica). Oba deteta imaće
adekvatne maske i predmete (prilog br. 8) lika koga
predstavljaju. Objašnjavam deci kako će i na koji način
da improvizuju priču uz moju pomoć, dok su ostala deca
publika. Nakon toga izvodim još dvoje dece koja će da
osmisle drugačiji kraj, tj. da pokažu kako je ptica postala
slobodna.
III Završni deo aktivnosti

Prilog br. 1

Ptica u kavezu

Na prozoru kavez stoji,


u kavezu ptica mala,
a tužna je, vrlo tužna,
tek što nije zaplakala.

Pa je pita hraniteljka
kad grumečak njojzi dade:
"Šta je tebi, ptico moja?
Izjadaj mi svoje jade!
Ta sad imaš lepu kuću,
ja ti dajem lepo hrane,
sad bi mogla pevat' pesme
da se ori na sve strane."

Iz kaveza ptica veli


gledeć' tamo u daljine:
"Imam svega, teško meni,
i ljudi mi dobra čine.

I suviše imam svega


što nemaju druge ptice,
al' najvećeg dobra nemam -
nemam svoje slobodice!

Jovan Jovanović Zmaj

Prilog br. 2

Prilog br. 3
Prilog br. 4

Prilog br. 5

Prilog br. 6 - Pozorište sličica (u pozadini slika prozora sa pogledom na nebo i ptice koje lete)
Prilog br. 7

Prilog br. 8

You might also like