You are on page 1of 15

Број и наслов на Модерни пронајдоци – обработка на вокабулар и

Број на час
наставна единица текст
Наставна Време на
Одделение Учебник Настаbик
целина реализирање
Валентна
седмо Messages 2 Unit 7 01.03.2018
Мустачки
Потребни ресурси Учебник, тетратка, табла, ЦД и касетофон
Форми и методи на Форми: индивидуална, фронтална,
работа Методи: Набљудување, пауза за разјаснување, демонстративна;
Цели - Да се пронаоѓаат конкретни и глобални информации
- Да се збогати вокабуларот
- Се запознаат ѕчениците со вокабулар поврзан со модерни пронајдоци
Исходи -Ученикот успешно пронаоѓа конкретни и глобали информации
-Учениците зборуваат за пронајдоци и модерни изуми
- Прави споредба како луѓето живееле во минатото и денес
Оценување Се оценува соработката на ученикот, неговото залагање и креативност за
употреба на нови конструкции при излагањето
Активности на наставникот Активности на учениците
 Воведен дел  Воведен дел
Им вели на учениците да набројат неколку апарати што г - Дел од учениците дискутираат
користиме денес  Главен дел
 Главен дел
- Учат нов вокабулар
- Презентира вокабулар
- Дискутираат
- Поставува тема за дискусија
-Дава насоки за читање на текст – читање со разбирање - Читаат краток текст
- Потставува прашања за проверка на разбирање - Одговараат на прашање
- Дава насоки за читање и преведување на текст - Одговараат на прашања – вежби за
- Помага со исговор и превод на нови зборови пронаоѓање на конкретни/глобални
- Задава вежба - одговот на прашања информации
- Го преведуваат
 Завршен дел - Одговараат на прашање
- Ги проверува одговорите на учениците -
 Завршен дел
- Ги читаат одговорите
Домашна работа

Забелешки за постигањата, потешкотиите и импликации за работата во иднина

Број и наслов на
Број на час Придавки - компаратив
наставна единица
Наставна Време на
Одделение Учебник Настаbик
целина реализирање
Валентна
седмо Messages 2 Unit 7 28.02.2017
Мустачки
Потребни ресурси Учебник, тетратка, табла,
Форми и методи на Форми: индивидуална, фронтална
работа Методи: Набљудување, пауза за разјаснување, демонстративна;
Цели - Да се увежба вокабулар поврзан со придавки
- Да се збогати вокабуларот
- Се ѕвежба вокабулар поврзан со модерни пронајдоци
Исходи -Ученикот успешно прави споредба и описи
- Правилно го користи вокабуларот за современи пронајдоци
- Да се увежбаат присвојните придавки
Оценување Се оценува соработката на ученикот, неговото залагање и креативност за
употреба на нови конструкции при излагањето
Активности на наставникот Активности на учениците
 Воведен дел  Воведен дел
Ги прашува учениците што се придавки и како ги - Дел од учениците одговараат
степенувааме  Главен дел
 Главен дел
- Презентираат правила
- Прашува и проверува дали учениците ги знаат правилата
- Задава вежба за компаративна форма кај придавките - Работат на вежби
- Ги читаат одговорите
- - Ги проверува одговорите на учениците и дава повратна - Пишуваат на таблата
информација
- Проверува вокабулар
-  Завршен дел
-

 Завршен дел
- Ги проверува одговорите на учениците

Домашна работа

Забелешки за постигањата, потешкотиите и импликации за работата во иднина

Број и наслов на Негативна компарација со as придавка as


Број на час
наставна единица и вежби ИКТ
Наставна Време на
Одделение Учебник Настаbик
целина реализирање
Валентна
седмо Messages 2 Unit 7 2.03.2018
Мустачки
Потребни ресурси Учебник, тетратка, табла,
Форми и методи на Форми: индивидуална, фронтална, во парови
работа Методи: Набљудување, пауза за разјаснување, демонстративна;
Цели - Да се усвојат правилата за споредба на лица и предмети во компаратив о
употреба на конструкцијата as придавка as и
- Да можат учениците правилно да ја користст граматичката конструкција во
устна и писмена комуникација
Исходи - До крајот на часот од повеќето ученици очекувам да ги усвојат правилата
за употреба на as придабкa as
Ученикот правилно ја користст граматичката конструкција во устна и писмена
комуникација

Оценување Се оценува соработката на ученикот, неговото залагање и креативност за


употреба на нови конструкции при излагањето
Активности на наставникот Активности на учениците
 Воведен дел  Воведен дел
Прегледува и проверува домашно - Дел од учениците го читаат домашното
Дава повратна информација за истото  Главен дел
Главен дел
- Учат нови правила и пишуваат во тетратките
- Прашува и проверува дали учениците ги знаат правилата
- Работат на вежба 4 цтр. 75
- Ги проверува одговорите на учениците
- Ги читаат одговорите
- Задава вежба 4 стр.75
- Пишуваат во тетратките
- - Ги проверува одговорите на учениците и дава повратна
- Решаваат вежба -5 стр. 75
информација
- Ги читаат одговорите
- Проверува вокабулар
- Работат вежба 5б
- Задава вежба 5a – иста страна
- Задава вежба 5b – иста страна
Завршен дел
- Ги проверува одговорите на учениците и дава повратна
информација  Завршен дел
- Ги читаат одговорите и бележат домашна
работа

Домашна работа
- вежба број 6 на стр. 75
Забелешки за постигањата, потешкотиите и импликации за работата во иднина

Број и наслов на Присвојни придавки и присвојни заменки


Број на час
наставна единица ИКТ
Наставна Време на
Одделение Учебник Настаbик
целина реализирање
Unit 6
Валентна
седмо Messages 2 Echoes of the 07.03.2018
past
Мустачки

Потребни ресурси Учебник, тетратка, табла, ЦД и касетофон


Форми и методи на Форми: индивидуална, фронтална,
работа Методи: Набљудување, пауза за разјаснување, демонстративна;
Цели - Да се повторат и прошират граматичките правила за искажување на
присвојност
Исходи -Ученикот прави разлика помеѓу присвојни заменки и присвојни придавки
- Правилно ги користи присвојните заменки и присвојните придавки
Оценување Се оценува соработката на ученикот, неговото залагање и креативност за
употреба на нови конструкции при излагањето
Активности на наставникот Активности на учениците
 Воведен дел  Воведен дел
Пишува на таблата Yours or mine и им вели на учениците да - Дел од учениците одговараат
одговорат што искажуваме со реченицата  Главен дел
 Главен дел
- Слушаат разговор
- Прашува и проверува дали учениците ги знаат правилата
- Одговараат на прашање
- Задава вежба за слушање на разговор
- Работат на вежба – точно или неточно
- Проверува дали учениците го разбираат разговорот
- Учат нови правила
- Задава вежба точно или неточно
- Пишуваат во тетратките
- - Ги проверува одговорите на учениците и дава повратна - Пополнуваат табела
информација - Ги пронаоѓаат присвојните заменки и придавки
- Проверува вокабулар во разговорот
- Задава вежба пополнување на табела
- Презентира правила
- Задава вежба за проверка дали ги разбираат правилата  Завршен дел
- Ги читаат одговорите

 Завршен дел
- Ги проверува одговорите на учениците

Домашна работа

Забелешки за постигањата, потешкотиите и импликации за работата во иднина

Број и наслов на
Број на час Суперлатив кај придавките
наставна единица
Наставна Време на
Одделение Учебник Настаbик
целина реализирање
Валентна
седмо Messages 2 Unit 7 15.03.2018
Мустачки
Потребни ресурси Учебник, тетратка, табла,
Форми и методи на Форми: индивидуална, фронтална
работа Методи: Набљудување, пауза за разјаснување, демонстративна;
Цели - Да се увежба вокабулар поврзан со придавки
Ученикот правилно споредува еден премет, лице или др со останатите од
групата
- Да се збогати вокабуларот
-
Исходи -Ученикот успешно прави споредба и описи
- Правилно го користи формата супрлатив

Оценување Се оценува соработката на ученикот, неговото залагање и креативност за


употреба на нови конструкции при излагањето
Активности на наставникот Активности на учениците
 Воведен дел  Воведен дел
Ги прашува учениците што се придавки и како ги - Дел од учениците одговараат на прашањето на
степенувааме наставникот
 Главен дел  Главен дел
- Прашува и проверува дали учениците ги знаат правилата
- Учат нови птравила и пишуваат во тетратките
- Појаснува правила
- Пополнуваат табела
Пишува на таблата-
- Работат на вежби
- Задава вежба за форма суперлатив кај придавките
- Ги читаат одговорите
- - Ги проверува одговорите на учениците и дава повратна
информација  Завршен дел
- Проверува вокабулар - Во парови –поставуваат прашања и
- одговараат на истите

 Завршен дел
- Ги проверува одговорите на учениците

Домашна работа
Забелешки за постигањата, потешкотиите и импликации за работата во иднина

Број и наслов на
Број на час Обработкка на структури со Going to + Инфинитив
наставна единица
Наставна Време на
Одделение Учебник Настаbик
целина реализирање
Unit 5 On the Валентна
седмо Messages 2 16.03.2018
move Мустачки
Потребни ресурси Учебник, тетратка, табла
Форми и методи на Форми: индивидуална, фронтална, во парови, GTM
работа Методи: Набљудување, пауза за разјаснување, демонстративна; аудио –
лингвален, GTM
Цели - -Да можат учениците да зборуваат са идни планови и намери со правилна
употреба на Going to
Да се вежбаат вештините за читање и зборување
Да се пронаоѓаат конкретни и глобални информации
Да се збогати вокабуларот
Исходи Ученикот може да зборува и пишува са идни планови и намери со правилна
употреба на Going to
Ученикот успешно пронаоѓа конкретни и глобали информации
-Учениците правилно читаат
Оценување Се оценува соработката на ученикот, неговото залагање и креативност за
употреба на нови конструкции при излагањето
Активности на наставникот Активности на учениците
 Воведен дел  Воведен дел
 - Прашува дали имаат планови за викендот, што ќе прават - Дискутираат
 Дава насоки да отворат на страна 82 и прашува што  Главен дел
гледаат на мапата - Го читаат текстот
 Главен дел - Учат нови зборови
- Дава насоки за читење на текст и подредување на - Го преведуваат текстот
настани - Одговараат на прашања – вежби за
- Помага со изговот пронаоѓање на конкретни/глобални
- Помага со превод на вокабулар информации
- Задава вежби за проверка на разбирање  Завршен дел
- Ги проверва одговорите - Ги читаат одговорите на прашашањата –
 Завршен дел одговараат точно или неточно
- Проверува – ги одобрува и корегира одговорите на - Учат нови правила и пишуваат во тертатките
учениците
- Појаснува правила за употреба на глаголската форма Going
to

Домашна работа
Краток состав- What are you going to do this weekend?

Забелешки за постигањата, потешкотиите и импликации за работата во иднина


Број и наслов на
Број на час Обработка на текст – Амбицијата на Емили
наставна единица
Наставна Време на
Одделение Учебник Настаbик
целина реализирање
Unit 6
Валентна
седмо Messages 2 Echoes of the 22.03.2018
past
Мустачки

Потребни ресурси Учебник, тетратка, табла, ЦД , касетофон


Форми и методи на Форми: индивидуална, фронтална, во парови,
работа Методи: Набљудување, пауза за разјаснување, демонстративна, дијалошка,
GTM
Цели - Да се пронаоѓаат конкретни и глобални информации
- Да се збогати вокабуларот
- Се оспособат учениците да зборуваат во минато време и да ги користат
граматичките форми
Исходи -Ученикот успешно пронаоѓа конкретни и глобали информации
-Учениците правилно се изразува во минато време со употреба на
could/couldn’t
- Ученикот правилно се изразува и ги користи граматичките форми во минато
време -
Оценување Се оценува соработката на ученикот, неговото залагање и креативност за
употреба на нови конструкции при излагањето
Активности на наставникот Активности на учениците
 Воведен дел  Воведен дел
- Го проверува домашното - Дел од учениците го читаат домашното и
- Поставува прашање во врска со сликите од текстот одговараат на прашања на наставникот
–кои се личностите на сликите и што прават тие
 Главен дел
Главен дел - Слушаат приказна
-Дава насоки за слушање на приказна - Читаат
- Ги проверува учениците колку се вешти во читањето - Ја преведуваат приказната
-Ги проверува учениците колку се вешти со превод - Ги пронаоѓаат глаголите во минато време и ги
омага со вокабулар пишуваат н атаблата глаголите во сегашно
- Прашува од кои главни глаголи се глаголите во минато време
време - Работат на вежба за разбирање
- Дава повратна информација
- Задава вежби за проверка на разбирање  Завршен дел
- Ги читаат одговорите

 Завршен дел
- Ги одобрува или корегира одговорите на учениците

Домашна работа

Забелешки за постигањата, потешкотиите и импликации за работата во иднина

Број и наслов на
Број на час Самоевалвација на темата
наставна единица
Наставна Време на
Одделение Учебник Настаbик
целина реализирање
7.
Валентна
Осмо Messages 3 Achivement 23 .03.2018
Мустачки
s
Потребни ресурси Учебник, тетратка, табла,
Форми и методи на Форми: индивидуална, фронтална
работа Методи: Набљудување, пауза за разјаснување, демонстративна;
Цели - Да се повтори вокабуларот и граматичките структури од целината
Исходи - Учениците успешно одговараат на зададените вежби
Оценување Се оценува соработката на ученикот, неговото залагање и креативност за
употреба на нови конструкции при излагањето
Активности на наставникот Активности на учениците
Воведен дел Воведен дел
Ги наглцува целите и задачите на часот Главен дел
Главен дел - Решаваат вежба 1 стр. 86
- Дава насоки за изработка на вежби - Ги читаат одговотите
- Поставува прашање за проверка на разбирање - Ја работата вежба 2 на истата страна
- Дава повратен одговор - Пишувааат во тетратките
- Ги одобрува или корегира одговорите на учен. - Работат на вежба 4
- Дава насоки за изработка на вежба 1, 2, 4, 5 и 6 – - Го читаат одговорите
стр. 86 - Паботат на вежба 5
- Ја надгледува работата на учениците - Преведуваат реќеници
- Ги проверува одговорите на учениците
- -Дава повратна информација Завршен дел

Завршен дел - Ја бележат домашната во тетратките


- Задава домашно
Домашна работа
- Вежба 3 на стр. 77

Забелешки за постигањата, потешкотиите и импликации за работата во иднина


Број и наслов на
Број на час Повторување на темата
наставна единица
Наставна Време на
Одделение Учебник Настаbик
целина реализирање
7.
Валентна
Осмо Messages 3 Achivement 28 .03.2018
Мустачки
s
Потребни ресурси Учебник, тетратка, табла,
Форми и методи на Форми: индивидуална, фронтална
работа Методи: Набљудување, пауза за разјаснување, демонстративна;
Цели - Да се повтори вокабуларот и граматичките структури од целината
Исходи - Учениците успешно одговараат на зададените вежби
Оценување Се оценува соработката на ученикот, неговото залагање и креативност за
употреба на нови конструкции при излагањето
Активности на наставникот Активности на учениците
Воведен дел Воведен дел
Ги наглцува целите и задачите на часот Главен дел
Главен дел - Одговараат на прашањата на
- Бара од учениците да ги повторат граматичките наставникот
правила од целината - испрашува - Решаваат вежба 1 стр. 88
- Дава насоки за изработка на вежби - Ги читаат одговотите
- Поставува прашање за проверка на разбирање - Ја работата вежба 2 на истата страна
- Дава повратен одговор - Пишувааат во тетратките
- Ги одобрува или корегира одговорите на учен. - Работат на вежба 4
- Дава насоки за изработка на вежба 1, 2, 4, 5 - Го читаат одговорите
- Ја надгледува работата на учениците - Паботат на вежба 5
- Ги проверува одговорите на учениците - Преведуваат реќеници
- -Дава повратна информација
Завршен дел
Завршен дел
- Задава домашно - Ја бележат домашната во тетратките
Домашна работа
-
Забелешки за постигањата, потешкотиите и импликации за работата во иднина

Број и наслов на
Број на час Живот и култура – најдолгиот пат во светот
наставна единица
Наставна Време на
Одделение Учебник Настаbик
целина реализирање
Unit 6
Валентна
седмо Messages 2 Echoes of the 4.04.2018
past
Мустачки

Потребни ресурси Учебник, тетратка, табла, ЦД , касетофон


Форми и методи на Форми: индивидуална, фронтална, во парови,
работа Методи: Набљудување, пауза за разјаснување, демонстративна, дијалошка,
GTM
Цели - Да се пронаоѓаат конкретни и глобални информации
- Да се збогати вокабуларот
-
Исходи -Ученикот успешно пронаоѓа конкретни и глобали информации
- Ученикот правилно се изразува и ги користи граматичките форми во минато
време -
Оценување Се оценува соработката на ученикот, неговото залагање и креативност за
употреба на нови конструкции при излагањето
Активности на наставникот Активности на учениците
 Воведен дел  Воведен дел
- Поставува прашање – колку често патуваат, кое е - Дел од учениците одговараат на прашања на
омилното превозно средства, каке најдалеку омаат наставникот
одено
 Главен дел
Главен дел - Слушаат текст
-Дава насоки за слушање на тркст
- Ги проверува учениците колку се вешти во читањето - Читаат
-Ги проверува учениците колку се вешти со превод - Го преведуваа
омага со вокабулар Одгоараат т на прашања од текстот
- - Работат на вежба за разбирање
- Дава повратна информација

- Задава вежби за проверка на разбирање  Завршен дел


- Ги читаат одговорите

 Завршен дел
- Ги одобрува или корегира одговорите на учениците

Домашна работа

Забелешки за постигањата, потешкотиите и импликации за работата во иднина

You might also like