You are on page 1of 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN SAINS KELAS TAHUN 2 MUTIARA

TARIKH/ HARI 13.2.2018 / SELASA KEHADIRAN MURID / 20 MASA 10.40 – 11.10

TEMA SAINS HAYAT TAJUK HAIWAN

STANDARD
3.1 Pembiakan dan tumbesaran haiwan
KANDUNGAN

4.1.1 Menyatakan cara haiwan membiak.


STANDARD
4.1.2 Mengelaskan haiwan berdasarkan cara pembiakan
PEMBELAJARAN
4.1.3 Menjelaskan pemerhatian tentang pembiakan dan tumbesaran melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1. Mengenalpasti sekurang-kurangnya 3 ciri-ciri ibu bapa yang boleh diwarisi oleh anak secara lisan.
2. Menjelas dan memberi 3 contoh ciri pada anak yang boleh diwarisi daripada keturunan.

1. Murid memerhatikan sebuah kotak tisu yang ditunjukkan oleh guru dimana ia mempunyai sebiji telur ayam di dalamnya.
2. Murid diminta meneka benda (telur) yang terdapat di dalam kotak itu dan seorang lagi murid diminta mengambil telur
tersebut dan menunjukkan kepada murid-murid yang lain.
3. Murid-murid bersoaljawab dengan guru mengenai benda tersebut dan murid dijelaskan bahawa ayam bertelur untuk
membiak.
4. Murid-murid dipaparkan sebuah persembahan ‘powerpoint’ mengenai pelbagai haiwan dan cara pembiakan masing-
AKTIVITI PENGAJARAN masing dan kemudian mendengar penerangan daripada guru menggunakan ‘peta pokok’.
& PEMBELAJARAN
5. Murid menjawab soalan guru mengenai beberapa perkara berdasarkan ‘powerpoint’ yang ditunjukkan.
(PdP)
6. Setiap kumpulan diberikan lembaran kerja. Mereka dikehendaki berbincang dan setiap murid dalam kumpulan diarahkan
untuk menyumbang idea bagi melengkapkan peta tersebut dengan menyenaraikan haiwan-haiwan mengikut cara
pembiakannya berdasarkan ‘powerpoint’ yang ditunjukkan. (Round Table)
7. Jawapan dibincang melalui kaedah ‘Gallery Walk’ dan murid-murid dengan bimbingan guru membetulkan jawapan setiap
kumpulan jika terdapat kesalahan.
8. Murid membuat refleksi P&P.

Pembiakan dan tumbesaran haiwan Mengelaskan haiwan berdasarkan cara pembiakan.


TAHAP PENGUASAAN
 TP 1  TP 2  TP 3  TP 4  TP 5  TP 6
 Mengingat  Mengaplikasi  Menilai
ARAS PEMIKIRAN
 Memahami  Menganalisis  Mencipta

BAHAN BANTU BELAJAR  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen

(BBB)
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Benda Maujud  Lain-lain : ______________
 Muzikal   Naturalis
KECERDASAN PELBAGAI  Interpersonal Kinestatik
 Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang
 Intrapersonal

 Peta Buih  Peta Buih Berganda  Peta Alir


 Peta Bulatan
PETA PEMIKIRAN
 Peta Titi  Peta Pokok  Peta Pelbagai Alir  Peta Dakap

 Gallery Walk / Gallery Tour  Round Robin  Rally Robin  Three Stray, One Stay
 Hot Seat  Round Table  Rally Table  Peta i-THINK
 Role Play  Think – Pair - Share  Rotating Review  Lain-lain : ________________

  Keusahawanan
ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa Sains & Teknologi
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

  Membuat Keputusan
 Membanding beza Menghubungkait  Membuat Inferens
KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai
 Menjana Idea

 Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENTAKSIRAN PDPC  Lembaran Kerja
 Kuiz  Buku aktiviti (ms 21-22)  Projek
 Hasil Kerja

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bantuan guru dan rakan sekelas dan diberi
bimbingan di kelas seterusnya.
REFLEKSI
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan  Program Sekolah  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
 Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar

You might also like