You are on page 1of 9

ОПШТИ ПОДАЦИ

Студент: Драгана Мандић 24/2006


Учитељ - ментор: Јасмина Митић
Датум: 18.02.2010.
Школа: "Јован Миодраговић"
Разред и одељење: IV-5
Час по реду: Пети
ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ
Наставна тема: Скуп природних бројева
Наставна јединица: Једначине са множењем
Претходна наставна јединица: Дељење збира и разлике
Наредна наставна јединица: Једначине са множењем (утврђивање)
Ученици треба да знају појмове: једнакост, први
чинилац, други чинилац, производ, рачунску операцију
множења у скупу природних бројева, дељеник, делилац,
Потребно знање ученика:
количник, рачунску операцију дељења у скупу
природних бројева; треба да знају везу множења и
дељења.
Тип часа: Обрада
Обновити, утврдити и проширити (на цео скуп
природних бројева) стечена знања о решавању једначина
са множењем; увежбавање операција множења и дељења
у скупу природних бројева; уочавање повезаности
Циљ часа:
множења и дељења у скупу природних бројева;
обнављање и коришћење усвојене терминологије;
продубљивање и примена стеченог знања о непознатом
чиниоцу.
Задаци часа:
а) образовни: Проширивање стечених знања о једначинама са
множењем на цео скуп природних бројева. Ученици
након овог часа треба да знају кораке, разликујући
познате и непознате елементе, састављања, једначења и
решавања једначине уз обавезну проверу решења.
б) функционални: Развијање способности уочавања повезаности рачунских
операција множења и дељења; развијање логичког
мишљења; подстицање самосталног мишљења и
закључивања при састављању једначина и израчунавању
непознатог чиниоца; примена стечених знања у новим
примерима.
Развијање способности запажања, расуђивања и
закључивања, систематичности, поступности и
в) васпитни:
самосталности у раду; развијање и неговање прецизног
изражавања и употребе математичке терминологије код
ученика.
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Метода разговора, метода писаних радова, метода
Наставне методе:
самосталног рада ученика, метода демонстрације
Наставна средства: Наставни листић, хамер
Дејић Мирко, Егерић Милана (2005): Методика наставе
математике, Учитељски факултет
Коришћена литература: Разиграна математика 4, уџбеник за четврти разред:
Нова Школа
Maтематика 4б, уџбеник за четврти разред: Едука
СТРУКТУРА ЧАСА СА ВРЕМЕНСКОМ АРТИКУЛАЦИЈОМ
Обнављање и провера градива: Заједно са ученицима понављам појмове први други
Трајање: 2 минута чинилац, производ, дељеник, делилац и количник.
Стварање мотива за учење новог
Понављамо појмове на које се ослања усвајање поступка
материјала:
израчунавања непознатог чиниоца.
Трајање: 4 минута
Најава наставне јединице: Најава наставне јединице и истицање циља часа.

Презентација новог материјала: Ученицима објашњавам поступак израчунавања


Трајање: 10 минута непознатог чиниоца.
Вођено вежбање
Ученици раде задатке на хамеру уз објашњење.
Трајање: 10 минута
Индивидуални рад уз колективну
проверу: Самосталан рад ученика, уз колективну проверу.
Трајање: 15 минута
Систематизација наученог
градива: Кратка провера наученог кроз задатак на хамеру.
Трајање: 3 минута
Домаћи задатак:
Упутство за домаћи задатак.
Трајање: 1 минут
ТОК ЧАСА
Обнављање и провера градива: Говорим ученицима да ћемо на почетку данашњег часа
подсетити се неких сегмената које су они обрађивали на
претходним часовима математике. На хамеру (прилог
број 1) показујем ученицима једнакост 6 · 8 = 48 Питам
их која рачунска операција је представљена (множење).
Како називамо број 6, број 8 и број 48 у овој једнакости
(број 6 је први чинилац, број 8 је други чинилац и број 48
је производ). Откривам запис на хамеру након датих
дачних одговора. Затим показујем другу једнакост 72 : 8
= 9 Питам ученике која рачунска операција је
представљена (дељење). Како називамо број 72, број 8 и
број 9 у овој једнакости (број 72 је дељеник, број 8 је
делилац и број 9 је количник). Откривам запис на
хамеру.
Стварање мотива за учење новог Прекривам редом бројеве у првом примеру. У
материјала: претходним разредима сусретали су се са бројевима чију
вредност за разлику од првог примера нису знали, питам
их како су их тада обележавали (а, b, c…x). Изабраћемо
једно слово које ће означавати тај број. Дакле, овим
бројевима означавамо било који број, чију вредност не
знамо.
Затим ученици излазе и даље попуњавају хамер, уз моја
додатна објашњења и питања. Записују производ
непознатог броја x и броја 50 чија је вредност 7 500 и
производ броја 44 и непознатог броја x чија је вредност 8
800. Питам их, да ли су нам у датим једнакостима x · 50
= 7 500 и 44 · x = 8 800 сви елементи познати (Нису).
Како називамо записане једнакости са непознатом x · 50
= 7 500 и 44 · x = 8 800 ( Једначине ). Ако, случајно, не
знају, говорим им.
Најава наставне јединице: На данашњем часу радићемо једначине са множењем.
Подсетићемо се како да израчунамо чинилац који нам је
непознат. Запишите наслов у својим свескама. Наслов
исписујем на табли.
Презентација новог материјала: Решавамо претходно две састављене једначине. Питам
ученике шта нам је у првој једначини познато (други
чинилац), шта нам је непознато (први чинилац), а шта
нам представља број 7 500 (производ). Решавамо
једначину:
x · 50 = 7 500 7500 : 50 = 150
x = 7 500 : 50 - 50
x = 150 250
- 250
- 00
0

провера: 150 · 50 = 7 500


Након тога решавамо другу једначину:
44 · x = 8 800 8800 : 44 = 200
x = 8 800 : 44 - 88
x = 200
провера: 44 · 200 = 8 800
Изводимо закључак на основу два примера, по
принципу непотпуне математичке индукције. Шта
закључујемо? Како се израчунава непознати чинилац?
Непознати чинилац израчунава се тако што се производ
подели познатим чиниоцем. Откривам поменути запис
на хамеру. Ученици записују примере и правило.
Вођено вежбање: Лепим други хамер на таблу (прилог бр. 2) и делим
ученицима наставне листиће да би могли да прате. Док
један ученик решава задатак на хамеру, остали ученици
решававају на својим наставним листићима.
Индивидуални рад уз колективну Делим ученицима наставне листиће за самосталан рад
проверу: (прилог бр. 3) и дајем оквирна упутства. Ученицима који
међу првима заврше, дајем додатни задатак (прилог бр.
4). Када већина ученика реши задатке, проверавамо их
на хамеру.
Решавамо сви заједно један задатак (прилог бр. 5) на
Систематизација наученог
хамеру. Пре задатка говорим ученицима занимљивости о
градива:
Ајфеловој кули.
Делимо ученицима наставне лисиће (прилог бр. 6) за
Домаћи задатак:
домаћи задатак.
ПРИЛОГ БРОЈ 1:
Изглед хамера за обнављање и проверу градива,стварање мотива за учење новог
материјала и презентацију новог материјала

6 · 8 = 48

први други производ


чинилац чинилац

72 : 8 = 9

дељеник делилац количник

Запиши једнакост:
а) производ непознатог броја и броја 50 је 7 500 x · 50 = 7 500
б) производ броја 44 и непознатог броја је 8 800 44 · x = 8 800

Једнакости x · 50 = 7 500 и 44 · x = 8 800 називају се ЈЕДНАЧИНЕ.

x · 50 = 7 500 44 · x = 8 800
x = 7 500 : 50 x = 8 800 : 44
x = 150 x = 200
пр: 150 · 50 = 7 500 пр: 44 · 200 = 8 800

Ако је а · x = b онда је x = b : а
Ако је x · а = b онда је x = b : а

Непознати чинилац израчунава се тако што се производ подели познатим


чиниоцем.
ПРИЛОГ БРОЈ 2:
Хамер са задацима за вођено вежбање

1. Реши дате једначине и провери тачност решења:


а) x · 4 = 1 600
x = _____ : __
x = ____
пр: ____ · ____ = 1 600

б) 60 · x = 3 000
x = _____ : __
x = ____
пр: ____ · ____ = 3 000

2. Ако је први чинилац 35, а производ 7 735. Израчунај други чинилац. Састави
једначину, реши је и провери тачност решења.

___________________________

___________________________

___________________________

пр:________________________

3. Милан плаћа летовање у 13 месечних рата. Колико износи једна рата, ако
укупно летовање кошта 16 250 динара. Састави једначину, реши је и провери
тачност решења.

___________________________

___________________________

___________________________

пр:________________________

Одговор:_________________________________________________________.
ПРИЛОГ БРОЈ 3:
Наставни листић са задацима за индивидуалан рад ученика

1. Реши дате једначине и провери тачност решења:


а) x · 9 = 1 341
x = _____ : __
x = ____
пр: ____ · ____ = 1 341

б) а · 25 = 1 625
x = _________
x = ____
пр: _________________

2. Када неки број увећаш 43 пута, производ је 5 805. Који је то број? Састави
једначину, реши је и провери тачност решења.

_________________________

_________________________

_________________________

пр:______________________

3. У Републици Србији потрошња млека је 5 пута већа него у Војводини и износи


4 740 милиона литара. Колика је потрошња млека у Војводини? Састави
једначину, реши је и провери тачност решења.

Одговор: ________________________________________________________.
ПРИЛОГ БРОЈ 4:
Додатни задатак

На основу дате једначине, састави текст а · 89 = 9 256


А затим, израчунај непознати чинилац и провери решење.

ПРИЛОГБРОЈ 5:
Задатак за систематизацију

Ајфелову кулу месечно посети 532 500 људи. Ако месец има 30 дана, састави
једначину и израчунај колико људи дневно посети Ајфелову кулу.
ПРИЛОГ БРОЈ 6:
Домаћи задатак

Решавај редом примере, пронађи решења поред звездица, повежи са следећим


добијеним резултатом и добићеш слику сазвежђа које се назива Мали медвед.
Састави једначине, реши их и провери решења.

а) први чинилац је 8, б) други чинилац је 55, г) први чинилац је 50,


производ је 1 248 производ је 2 035 производ је 3 500
________________ _________________ ________________
________________ _________________ ________________
________________ _________________ ________________
пр:______________ пр:_______________ пр:______________

д) други чинилац је 120, 25


производ је 9 360
_________________
_________________ 15
_________________
пр:______________ 33

156
ђ) први чинилац је 12,
производ је 1 872
_________________ 37
_________________
_________________
пр:_______________ 78
70

е) други чинилац је 97, ж) први чинилац је 356, з) други чинилац је 654,


производ је 3 201 производ је 5 340 производ је 16 350
_________________ _________________ _________________
_________________ _________________ _________________
_________________ _________________ _________________
пр:______________ пр:______________ пр:______________

You might also like