You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KELAS PEMULIHAN KHAS

Nama Guru : Eva Elvitah Jaukim Bil. Murid : 6 orang

Sekolah : SK Podos Tarikh : 4 September 2017

Kelas : 2 Cluster Masa : 8.00 pagi – 8.30 pagi

Mata pelajaran: Bahasa Melayu Hari : Isnin

PERKARA KUMPULAN LAVENDAR KUMPULAN ORKID


(sederhana) (lemah)
NAMA MURID 1. Fransisca Poungin 1. Huda Ainun Abd
2. Adib Akmal Azhar Azman
3. Aurella Aurell Azhael 2. Afiq Fikriey Osman
4. Zack Odell Lark
KEMAHIRAN Kemahiran 18 Kemahiran 9

TAJUK Perkataan KV+KVK Perkataan KVK

HASIL Mengeja dan membunyikan Mengeja perkataan KVK


PEMBELAJARAN cantuman suku kata KV+KVK dengan betul.
dengan lancar.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran murid dapat; pembelajaran murid dapat;

1. Membunyikan 5 1. Mengeja 4 daripada 6


daripada 6 cantuman perkataan KVK
suku kata KV+KVK berdasarkan gambar.
berdasarkan gambar. 2. Menulis 4 daripada 6
2. Menulis 5 daripada 6 perkataan KVK
perkataan KV+KVK berdasarkan gambar.
berdasarkan gambar.

PENGALAMAN Murid telah menguasai suku Murid telah menguasai suku


SEDIA ADA kata KV+KV. kata KV
KEMAHIRAN Menghubung kait Menjana idea
BERFIKIR
NILAI Kesabaran Kesabaran
Hormat-menghormati Hormat-menghormati

ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
ALAT/BAHAN BANTU 1. Papan permainan ‘Letter and 1. Kad gambar KVK
MENGAJAR Ladder’ 2. Kad ‘Ya’ atau ‘Tidak’.
2. Kad soalan KV+KVK 3. Lembaran kerja.
3. Lembaran kerja

LANGKAH AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Kumpulan Lavendar Kumpulan Orkid


(Sederhana) (Lemah)

1. Slaid lirik lagu ‘Pak Atan ada Ladang’ dipaparkan.


Set Induksi 2. Muzik akan dimainkan ketika slaid lirik lagu tersebut
( 5 minit )
dipaparkan.
3. Guru melakukan demonstrasi dengan menyanyikan lagu
‘Pak Atan ada Ladang’ kepada murid-murid.
4. Murid-murid menyanyi lagu tersebut bersama-sama
dengan guru.
5. Guru mengaitkan isi pelajaran dengan lagu yang
dinyanyikan.

Pengajaran:
Langkah 1
( 20 minit ) 1. Murid dikehendaki duduk dalam kumpulan.
2. Di bawah meja murid
3.

Permainan Pengukuhan
Langkah 2 (‘Letter and Ladder’)
(15 minit )
1. Guru mengedarkan
1. Guru memberi
lembaran kerja.
penerangan tentang
2. Murid menulis perkataan
cara bermain permainan
KVK berdasarkan gambar
ini.
yang telah disediakan.
2. Permainan ini berbentuk
permainan papan dan
murid akan bermain 3. Guru dan murid
mengikut giliran yang membincangkan
ditentukan melalui jawapannya bersama-
‘O-Som’. sama.
3. Murid akan membaling
dadu untuk menentukan Contoh:
berapa langkah untuk
maju ke hadapan.
4. Setiap petak
mengandungi soalan
berkaitan dengan
KV+KVK dan terdapat
beberapa petak
mempunyai tangga yang
menentukan sama ada
pemain maju ke
hadapan atau undur ke
belakang.
5. Soalan KV+KVK
tersebut disediakan
dalam bentuk kad dan
murid dikehendaki
mencabut satu kad jika
mendapat petak soalan
KV+KV.
6. Pemain pertama yang
sampai ke petak
‘TAMAT’ akan dikira
sebagai pemenang.

Pengukuhan Permainan
Langkah 3 (‘KVK Yes, KVK No’)
(15 minit ) 1. Guru mengedarkan
lembaran kerja.
1. Guru memberi penerangan
2. Murid melengkapkan
tentang permainan ‘KVK
perkataan KV+KVK
Yes, KVK No’.
berdasarkan gambar dan
2. Setiap murid akan diberi
menulisnya semula. kad ‘Ya’ dan kad ‘Tidak’.
3. Guru dan murid 3. Guru menayangkan kad
membincangkan gambar dan murid perlu
jawapannya bersama- meneka sama ada gambar
sama. tersebut menggunakan
perkataan KVK atau tidak.
Contoh: 4. Murid akan mengangkat
kad ‘Ya’ jika gambar
tersebut menggunakan
perkataan KVK atau ‘Tidak’
jika gambar tersebut tidak
menggunakan perkataan
KVK.
5. Jika murid mengangkat
perkataan ‘Ya’, murid
haruslah mengeja
perkataan KVK tersebut
berdasarkan gambar yang
ditayangkan.
6. Murid yang dapat meneka
paling banyak akan dikira
sebagai pemenang.

Penutup 1. Guru memilih beberapa murid secara rawak untuk menyebut


( 5 minit ) perkataan yang telah dipelajarinya.
2.Guru dan murid bertepuk tangan kerana berjaya menjalankan
sesi pengajaran dan pembelajaran.
3. Guru memberikan pujian kepada murid atas usaha mereka.
4. Guru memberikan token berbentuk bintang kepada semua
murid sebagai pendorong untuk belajar bersungguh-sungguh.

Refleksi guru:

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
___________________________________

You might also like