You are on page 1of 23

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Family Ties

Страница од учебникот: 6-7

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (Meet the ancestors)


Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, препознава конкретни
информации во параграфи и куси текстови и истите умее да ги поврзе со соодветни
наслови.

Корелација: социологија, македонски јазик

Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ

ZABELE[KA: УЧЕНИК НАСТАВНИК

 
ВОВЕДЕН ДЕЛ

Индивидуално даваат свои предлози Поттикнување на учениците da го објаснат


насловот на новата наставна единица преку
 Индивидуално опишуваат слики кои за користење синоними
нив претставуваат семејство
 Поттикнување на учениците да коментираат
 Пишуваат зборови за членови на
семејство за една минута, а потоа ги за значењето на сликата (трите дланки) а
потоа да дадат свои предлози за слика која би
10 MIN

читаат и допишуваат зборови кои им


недостасуваат во листата претставувала семејство

 Давање упатства за вежба А со контрола на


потребното време
*предлог одговори во прирачникот за
наставници стр. 8
10 МИН.

 
ГЛАВЕН ДЕЛ

Индивидуално запишуваат Насочување на фокусот на текстот и давање


упатства за вежба В и С со напомена за
 Го читаат текстот набрзина и ги употреба на техниката skimming.
поврзуваат насловите со соодветните
параграфи  Помагање на учениците преку посочување на
клучни зборови/реченици во параграфите
 Читаат и ги анализираат објаснувањата
25 МИН.

за дадените зборови во парови  Насочување на фокусот на Wordwise –


инструкции за читање и споредба на
 Внимателно читаат и го одбираат одговорите
точниот одговор
 Давање упатства за следната активност D-
 Го заокружуваат точното значење на одговаање на прашања со повеќечлен избор
*Close up
новите зборови според дадениот
контекст  Инструкции за следната вежба Е- со внимание
на изговорот
 Индивидуално издвојуваат нови
зборови и се обидуваат да го изнајдат  Поттикнување на учениците да додадат уште
најсоодветното значење нови зборови и истите да се објаснат според
контекстот
 
ЗАВРШЕН ДЕЛ

Внимателно слушаат и запишуваат Давање инструкции за изработка и


презентација на фамилијарно дрво
5 МИН.
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Family Ties

Страница од учебникот: 8 и 12

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:
Обработка на вокабулар (зборови поврзани со семејство, колокации, изрази)
Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од
контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со семејство
Корелација: македонски јазик

Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК
 го 
ВОВЕДЕН ДЕЛ

Одреден број ученици Поттикнување на учениците да го


објаснуваат сработеното презентираат своето фамилијарно дрво
10 MIN
10 МИН.

 Поврзуваат болдирани зборови со 


ГЛАВЕН ДЕЛ

Давање упатства за форматот иначинот


соодветно значење на кој треба да се сработат активностите
сокои се обновува вокабуларот
 Пополнуваат реченици со два  Патролирање низ училницата и давање
соодветни збора од дадени три во дополнителни инструкции и/или помош
контекст
35 МИН.

 Читаат текст и пополнуваат


реченици со дадените зборови

 Одредуваат точни колокации и


истите ги употребуваат во реченици

 Пополнуваат реченици со
соодветни предлози

 
ЗАВРШЕН ДЕЛ

Внимателно слушаат и запишуваат Задавање домашна работа од работната


тетратка стр. 4 и 5
2 МИН.
ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Family Ties

Страница од работната тетратка: 4 и 5

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:
Увежбување на вокабуларот
Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, препознава конкретни
информации во параграфи и куси текстови и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања,
дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и
правилно применува зборови и изрази поврзани со семејство

Корелација: македонски јазик


Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

 Индивидуално даваат предлози кои 


ВОВЕДЕН ДЕЛ

Запишување на зборот СЕМЕЈСТВО на


ги научиле од претходните часови табла и поттикнување на учениците да
додадат зборови што се
поврзани/асоцираат на истиот
5 MIN
10 МИН.
ГЛАВЕН ДЕЛ  Внимателно го читаат текстот и го  Давање упатства за форматот и начинот
одбираат точниот одговор од првата на кој треба да се сработат активностите
задача со повеќечлен избор со кои се повторува употребата на
вокабуларот поврзан со семејство во
 Ги поврзуваат прашањата со работната тетратка
соодветните одговори според  Патролирање низ училницата и давање
25 МИН.

понудените опции дополнителни инструкции и/или помош


 Ги пополнуваат празнините со
точниот збор според дадените
инструкции

 Го пополнуваат текстот со соодветни


форми од дадените глаголи

 Го заокружуваат точниот збор

 споредуваат 
ЗАВРШЕН ДЕЛ

Ги кажуваат и Проверка на сработеното и давање


одговорите иги поправаат грешките дополнителни информации околу
деловите каде учениците имале
најголеми потешкотии
5 МИН.

ZABELE[KA:
Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:

http://learnenglishteens.britishcouncil.org/grammar-vocabulary/phrasal-verb-videos/family

http://www.englishgateway.com/ArticleVm.aspx?SectionID=1aeff0d9-73fc-4f79-a4f1-
39f837394e6b&ArticleID=b61c6c7fef104b878da28e7952e0ea0a

http://www.dcielts.com/ielts-vocabulary/family-vocabulary-and-exercises/

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик


Наставник:

Наставна содржина: Family Ties

Страница од учебникот: 9 и 13

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:
Обработка на граматички структури (контрастирање сегашни времиња бројни/небројни
именки, изрази за количество)
Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува
структури на сегашните времиња во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува,
споредува и прави разлика меѓу форми на бројни и небројни именки, истите точно ги
користи во контекст заедно со соодветен израз за количество

Корелација: македонски јазик

Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕН ДЕЛ  Даваат свои образложенија  Давање пример на две реченици со употреба
на различна форма на сегашно време
 Поттикнување на учениците да ја наведат
разликата во употребата на глаголските
форми
3 MIN
10 МИН.

 
ГЛАВЕН ДЕЛ

Во парови поврзуваат притоа Насочување на фокусот на вежба А и В – да се


дискутирајќи ги различните употреби на поврзат речениците со понудените употреби
двете сегашни времиња на граматичкото време

 Внимателно слушаат/ читаат со  Давање упатства за наредната активност -


разбирање и го заокружуваат точниот вежби С и D- со објаснување на разлика меѓу
двата вида глаголи
40 МИН.

одговор
 Инструкции за вежба Е и F
 Ги пополнуваат речениците/текстот со
соодветната форма од понудените  Проверка на сработеното и дополнително
глаголи објаснување каде е потребно

 Ја следат проверката и поправаат каде е  Насочување на фокусот на страна 13-


потребно инструкции за вежба А

 Ја запишуваат соодветната ознака за


секоја именка и ги извлекуваат  Обрнување внимание на вежба В-
правилата за бројни/небројни именки споредување на две реченици со иста именка

 Дискутираат за различната употреба на


именката hair  Давање упатства за пополнување табела во
вежба С и D, а потоа се проверува
 Ги пополнуваат табелите едноподруго, сработеното со дополнителна помош ако е
внимателно јаследат проверката и потребно
поправаат каде е потребно
 Појаснување преку примери на употребата на
 Внимателно слушаат и запишуваат свои
оние именки кои можат да бидат и бројни и
примери небројни во зависност од контекстот
 Индивидуално решаваат а меѓусебно,
во парови, го проверуваат сработеното  Инструкции за последната вежба- одбирање
на точни одговори од понудени три
ЗАВРШЕН ДЕЛ  Разговараат меѓусебно и посочуваат  Колективна дискусија за граматичките
примери структури
2 МИН.

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Family Ties

Страница од работната тетратка: 6 и 7

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот: увежбување на граматиката


Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува
структури на сегашните времиња во сите форми (прашална, одречна и потврдна),
набројува, споредува и прави разлика меѓу форми на бројни и небројни именки, истите
точно ги користи во контекст заедно со соодветен израз за количество

Корелација: македонски јазик

Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

 
ДЕЛ 3 MIN

Индивидуално даваат примери Поттикнување на учениците да набројат


неколку бројни, односно небројни
именки
 Да наведат по една реченица со форми на
глаголи во сегашно време
ВОВЕДЕН
10 МИН .

 
ГЛАВЕН ДЕЛ

Го заокружуваат соодветниот збор Давање упатства за форматот и начинот


на кој треба да се сработат активностите
 Ги обележуваат точните реченици и со кои се повторува употребата на
правилно ги препишуваат неточните сегашните граматички времиња во
 Пополнуваат текст со дадени работната тетратка
 Патролирање низ училницата и давање
МИН.

зборови
30

дополнителни инструкции и/или помош


 Пополнуваат реченици со правилна
форма од глаголот СУМ во сегашно
просто време

 Одбираат точен одговор од


повеќечлен избор
ЗАВРШЕН ДЕЛ  Ги кажуваат и споредуваат  Проверка на сработеното и давање
одговорите и ги поправаат грешките дополнителни информации околу
деловите каде учениците имале
најголеми потешкотии
7 МИН.

ZABELE[KA:
Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:

http://www.ngllife.com/student-zone-grammar-practice-worksheets/intermediate

http://web2.uvcs.uvic.ca/elc/studyzone/330/grammar/simcon1.htm

http://www.perfect-english-grammar.com/support-
files/present_simple_or_present_continuous_3.pdf

https://www.ego4u.com/en/cram-up/grammar/simpre-prepro/tests?test3

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Family Ties

Страница од учебникот: 10 и 11

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:
Обработка на техники за слушање со разбирање и зборување
Очекувани исходи: разбира куси и подолги дијалози и разговори, препознава,
резимира, помни, поврзува, дополнува информации поврзани со истите; презентира
мислење, дискутира, прашува, предлага, објаснува, генерализира за типови
семејства и семејни вредности

Корелација: социологија, македонски јазик

Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК
 Меѓусебноразговараат анализирајќи 
ВОВЕДЕН ДЕЛ
Објаснување на вежба А- анализа и споредба
ги фотографиите и индивидуално ги на фотографии
кажуваат разликите
3 MIN
10 МИН.

 поврзуваат 
ГЛАВЕН ДEL

Индивидуално ги Давање упатства за следната активност-


прашањата со сликите, а потоа анализирање група на слики и
внимателно слушаат и заокружуваат поврзување со соодветно прашање а
потоа слушање на кратки дијалози и
 Внимателно слушаат и ја заокружување на точната слика
заокружуваат точната слика  Инструкции за слушање на шест кратки
30 МИН.

 Меѓусебно во парови се прашуваат и разговори проследени со прашање и


одговараат одбирање на точен одговор кој
соодветствува на една од трите понудени
 По анализа на фотографиите, ги слики
означуваат зборовите и водат  Насочување на фокусот на страна 11 и
меѓусебен разговор за истите притоа вежба А- кратко дискутирање по дадени
користејќи го помошниот вокабулар прашања
 Давање упатства за работа во парови-
соодветно обележување на зборовите и
споредба на дадени фотографии
 Патролирање низ училница и укажување
помош кому е потребно
 Се изјаснуваат според дадените 
ЗАВРШЕН ДЕЛ

Инструкции за групна дискусија по


прашања дадени прашања
5 МИН.

ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Family Ties

Страница од учебникот: 14 и 15

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:
Обработка на формат и структура за пишување електронско писмо
Очекувани исходи: ученикот парафразира, реконструира, пишува со свои зборови и ја
подобрува правилната употреба на сврзувачките средства при пишување електронско
писмо.

Корелација: македонски јазик

Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго

Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

 
ВОВЕДЕН ДЕЛ

Даваат свои предлози Поттикнување на учениците да дадат


примери на сврзувачки зборови и фрази
кои ги користат при пишување на
неформално писмо
5 MIN
10 МИН.
ГЛАВЕН ДЕЛ  Работат според дадените упатства  Насочување на фокусот на првата
вежба- заокружување на точните
 Индивидуално одговараат на зборови
прашањата во своите тетратки  Читање на упатства за следната
активност
 Го читаат писмото и ги подвлекуваат  Насочување на фокусот на предлог-
30 МИН.

сврзувачките зборови и фрази и писмото од вежба С и D- давање


дискутираат меѓусебно за нивната инструкции за истите
употреба  Инструкции за вежба Е- поврзување и
подредување на деловите од писмото
 Повторно го читаат писмото и според дадени одговори
соодветно обележуваат  Обрнување внимание на понудените
корисни изрази за следната вежба-
 Во парови ги поврзуваат деловите поправање грешки

 Индивидуално ги попрваат грешките


а потоа меѓусебно поправаат
доколку е потребно

 според 
ЗАВРШЕН ДЕЛ

Индивидуално работат Давање упатства за изработка на план


претходно дадените упатства за пишување електронско писмо
5 МИН.

ZABELE[KA:
*Пишувањето писмо е домашна задача и наставникот ги прегледува вон наставата и им ги враќа
на учениците со коментари и бодови според однапред утврдени критериуми

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:
Наставна содржина: Family Ties

Страница од учебникот: 16

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:
Обработка на видео
Очекувани исходи: ученикот следи, разбира видео на англиски јазик, помни и
препознава информации, поврзува, пополнува, дискутира на истата тема
Корелација: социологија, географија

Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕН ДЕЛ  Зборуваат во врска со темата  Поттикнување на дискусија за
фамилијарни врски според дадените
прашања
5 MIN
10 МИН.

 фаќаат 
ГЛАВЕН ДЕЛ

Внимателно гледааат и Давање инструкции за гледање краток


забелешки филм поврзан со темата за дискусија
 Насочување на фокусот на страна 16 –
 Индивидуално ја одредуваат вежба В со упатства за работа
точноста на речениците  Давање инструкции за следната вежба-
пополнување текст во врска со видеото со

35 МИН.

Читаат и соодветно пополнуваат понудени зборови

 
ЗАВРШЕН ДЕЛ

Искажуваат свои мислења Упатства за групна дискусија според


дадени прашања
1 МИН.

ZABELE[KA:
Кратките филмови се достапни со секој учебник
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(Оперативен план за час)

Наставен предмет: Англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: Family ties

Страница од учебникот:

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цел(и) на часот: проверка на знаењата

Методи:
1.. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима(The Silent Way)
4.Метод на пишување 9.Еклектичен (мешовит)
5.Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго

Форми:

1.Фронтална 3. Индивидуална
2.Групна 4. Работа во парови

Средства и помагала:
1.Слики / флеш карти 5. Наставно ливче
2.Видео касета / ДВД 6. Графологија
3.Играчки 7. Магнетна табла
4.Маски 8. Мапи/табели
9. Аудио ЦД
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК

 Внимателно го следат наставникот и 


ВОВЕДЕН ДЕЛ

Давање упатства, детали и насоки


евентуално поставуваат прашања во заначинотна кој треба да се сработи секој
врска со писмената задача дел од писмената работа/тест/наставно
ливче и какви се очекувањата и
критериумите за оценување
5 МИН
10 МИН.

 Внимателно ги следат инструкциите 


ГЛАВЕН ДЕЛ

Патролирање низ училницата,следење на


и индивидуално даваат одговори на работата на учениците, давање
задачите и доколку е потребно се дополнителни насоки и упатства доколку
консултираат со наставникот е неопходно
 На редовни интервали се потсетуваат
учениците за тоа колку време е останато
39 МИН.

до крајот на часот

 проверуваат 
ЗАВРШЕН ДЕЛ

Набрзина го Собирање на писмените


сработеното и го предаваат кај работи/тестовите/нставнителивчиња на
наставникот учениците
1 МИН.

ЗАБЕЛЕШКА:
*Предлог: утврдувањето може да се спроведе после секои 2 тематски целини преку деловите
Review од учебникот и работната тетратка.

You might also like