You are on page 1of 3

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN SK TAN SRI DR.

SULAIMAN DAUD
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI MINGGU
KELAS 3 CEMPAKA (35 ORANG) MASA 0940-1010
TARIKH 04.09.2018 HARI RABU
BIDANG : Kemahiran Rekreasi dan Kesengganan Tajuk : Rekreasi dan Kesengganan
1.14 Berkebolehan melakukan
aktiviti rekreasi dan 1.14.1 Bermain permainan
kesenggangan. strategi yang melibatkan
KOD kemahiran motor halus seperti
KOD STANDARD 5.2 Berkebolehan mempunyai STANDARD karom, dam, congkak, dan catur.
KANDUNGAN keyakinan dan tanggungjawab PEMBELAJAR
kendiri semasa melakukan AN 5.2.4 Menerima kemenangan
aktiviti fizikal. dan kekalahan dalam permainan
secara positif.

1. Bermain permainan strategi


Diakhir PdP, murid akan dapat : secara berkumpulan.
bermain permainan strategi yang 2. Meningkatkan kemahiran
OBJEKTIF melibatkan kemahiran motor halus KRITERIA motor halus.
PEMBELAJARAN secara berkumpulan dan KEJAYAAN 3. Menerima kemenangan serta
menerima kemenangan serta kekalahan secara positif.
kekalahan secara positif.

STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN

1. Menyatakan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan kepada murid.


AKTIVITI 2. Menunjukkan demonstrasi berkaitan kemahiran yang dipelajari kepada murid.
PERMULAAN
3. Melakukan pemanasan badan berbentuk permainan seperti “Rumah Pondok”
dan “Kamil Kata”.

1. Murid dibahagikan beberapa kumpulan


2. Setiap kumpulan diberikan pelbagai jenis permainan seperti dam, congkak,
catur dan banyak lagi.

AKTIVITI UTAMA 3. Kerja kumpulan :

3.1 Murid melakukan permainan rekreasi dan kesengganan


3.2 Melakukan aktiviti penyejukan badan bersama guru.
3.3 Merumus pelajaran hari ini murid tentang kemahiran yang dipelajari.

AKTIVITI 4. Menjawab soalan yang ditanya oleh guru bagi mendapatkan maklum balas
PENUTUP daripada murid.

1
 Round Table
 Pembentangan Hasil Sendiri
 Deklamasi Sajak/Nyanyian
 Three Stray, One Stay
 Peta I-Think
 Role Play/Main Peranan
PEMBELAJARAN  Gallery walk
ALAF 21  Think, Pair –Share
/ P. Koperatif  Hot Seat
 PBL  Lain – lain
________________________
 P. Masteri
 Catatan :
Inkuiri Pen.
1. Pembelajaran Koperatif : Murid bekerjasama menjalankan aktiviti secara berkumpulan
 PM. Masalah
sewaktu menjalani aktiviti permainan rekreasi.

 Internet
 Buku teks  Radio / TV
BAHAN BANTU  Eksperimen  Lain-lain : Dam, Congkak,
 Kad manila  Bola
BELAJAR (BBB) Karom, Catur
 Gambar
 Powerpoint  Field Marker
/cerita

 Interpersonal  Muzikal / Kinestatik  Naturalis


 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

KECERDASAN
PELBAGAI
Catatan :
1. Kinestatik : Murid melakukan permainan Pondok Rumah.
2. Interpersonal & Verbal Linguistik : Murid berinteraksi sesame ahli kumpulan dalam
melaksanakan aktiviti.
ELEMEN
MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  TMK  Keusahawanan
KURIKULUM
(EMK)
 Membanding  Membuat  Membuat
beza  Menghubungkait Inferens Keputusan
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat / Membuat
 Menjana Idea  Mencipta Analogi Ramalan Rumusan
KEMAHIRAN  Mentafsir  Menilai
BERFIKIR
Catatan :
1. Membuat rumusan : murid membuat rumusan berkaitan kemahiran yang dipelajari.

 Lembaran  Hasil
/ Lisan
Kerja Pembentangan  Lain – lain :
 folio
 Pemerhatian  Tugasan individu / ____________________
 Perbincangan
PENILAIAN  Kuiz kumpulan
 Senarai semak
PENGAJARAN &  Projek  Ujian
PEMBELAJARAN
Catatan :
1. Lisan : Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan proses PdP yang dijalanlan secara
lisan.

2
 Pemikiran Kritikal
/ Komunikasi
 Kreativiti dan
 Kolaboratif
inovatif
 Karektor
ELEMEN 6K  Kebangsaan

Catatan :
1. Komunikasi : Murid berkomunikasi bagi membincangkan teknik yang sewajarnya
dilakukan supaya dapat memastikan pelaksanaan aktiviti dilakukan dengan tepat.

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan


diberi latihan pengayaan / pengukuhan.
 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
 Mesyuarat /
 Cuti Rehat / Cuti
Kursus
REFLEKSI Sakit
 Program
Aktiviti pengajaran &  Cuti Bencana /
pembelajaran ditangguhkan Sekolah
kerana …. Cuti Khas
 Mengiringi
 Cuti Peristiwa /
Murid Keluar
Cuti
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke :

PEMULIHAN
KERJA SUSULAN
UNTUK MURID
PENGAYAAN

KEKUATAN :

KELEMAHAN :

CATATAN

CADANGAN PENAMBAHBAIKKAN :

DISEMAK OLEH : (PENSYARAH PEMBIMBING / GURU PEMBIMBING )

You might also like