Professional Documents
Culture Documents
Chapter 3 - Shareholder's Equity PDF
Chapter 3 - Shareholder's Equity PDF
SHAREHOLDERS’ EQUITY
PROBLEMS
• Land 1,000,000
Building 2,950,000
Ordinary share (12,500 x 300) 3,750,000
Share premium - Ordinary 200,000
3-2.
a. Cash (10,000 x 200) 2,000,000
Ordinary share (10,000 x 150) 1,500,000
Share premium - Ordinary 500,000
c. Cash 18,000,000
Preference share 2,500,000
Ordinary share 10,000,000
Share premium – Preference 2,000,000
Share premium – Ordinary 3,500,000
MV: Pref – 5,000 x 800=4M
Ord – 100,000 x 120 = 12M
Allocation:
Pref: 18M x 4/16 = 4.5M
Ord: 18M x 12/16 = 13.5M
e. Land 5,000,000
Cash 40,000
Donated capital 4,960,000
Chapter 3 – Shareholders’ Equity
Contributed capital
10% Preference share, cumulative and non-participating, P100 par
30,000 shares authorized; 12,000 shares issued and outstanding P1,200,000
Ordinary share, P10 par, 100,000 shares authorized, 30,000 shares
issued, 29,000 shares outstanding 300,000
Subscribed ordinary share, 4,500 shares 45,000
Subscription receivable – Ordinary (43,200)
Share premium – Preference 275,000
Share premium –Ordinary 77,000
Total contributed capital P1,853,800
Retained earnings
Appropriated for treasury share P 15,000
Unappropriated 335,000 350,000
Treasury shares, 1,000 ordinary shares, at cost ( 15,000)
Total shareholders’ equity P2,188,800
The total amount of P2,048,800 may also be obtained without necessarily preparing
the shareholders’ equity in good format (if not required) as follows:
26
Chapter 3 – Shareholders’ Equity
The total shareholders’ equity may also be obtained by determining the balance of
the shareholders’ equity accounts, as follows:
Ordinary Share, P10 par (99,000 shares issued and outstanding) P 990,000
Share Premium 297,000
Retained Earnings 978,000
Total shareholders’ equity P2,265,000
(c) Memo: Effected a 2 for 1 stock split on 100,000 shares P100 par
27
Chapter 3 – Shareholders’ Equity
28
Chapter 3 – Shareholders’ Equity
29
Chapter 3 – Shareholders’ Equity
30
Chapter 3 – Shareholders’ Equity
31
Chapter 3 – Shareholders’ Equity
(b)
Shareholders’ Equity
Ordinary Share Capital, P100 par, 193,000 shares
issued; 500 shares in the treasury P19,300,000
Share Premium 4,080,000
Paid in Capital from Treasury Shares 52,500
Retained Earnings 1,422,500
Treasury Shares (47,500)
Total shareholders’ equity, December 31, 2013 P24,807,500
32
Chapter 3 – Shareholders’ Equity
33
Chapter 3 – Shareholders’ Equity
(b)
01/01/13 Granted 100 share options to each of its 200 employees to buy
P100 par ordinary share at P220 per share. The options are
exercisable starting January 1, 2011 provided that the employees
are still in the service. Options expire on December 31, 2012.
34
Chapter 3 – Shareholders’ Equity
35
Chapter 3 – Shareholders’ Equity
01/01/13 Memo: Issued to its CEO share options for the purchase of ordinary shares at
a strike price of P50. The options are exercisable beginning January 1, 2016
and expire on December 31, 2017. The number of share options will be based
on the level of sales for 2015.
36
Chapter 3 – Shareholders’ Equity
(b) (2) Assuming that the rights were exercised on December 31, 2016, when the
market price is P172.
12/31/16 Share Appreciation Rights Payable 450,000
Compensation Expense 10,000 (172 – 165) 70,000
Cash 10,000 x (172-120) 520,000
37
Chapter 3 – Shareholders’ Equity
(c)
01/01/13 Granted each of the four executives the right to choose either
1,000 ordinary shares or to receive cash payment equal to 900
shares, conditional upon the completion of three years of service.
38
Chapter 3 – Shareholders’ Equity
Land 1,500,000
Buildings 1,875,000
Machinery and Equipment 350,000
Accum. Depreciation – Buildings 875,000
Accum. Depreciation – Machinery & Equipment 150,000
Revaluation Surplus 3,700,000
Revaluation Surplus 2,300,000
Retained Earnings 2,300,000
39
Chapter 3 – Shareholders’ Equity
Problems
MC23 C 230,000 + 525,000 + 5,000 = 760,000
MC24 B 480,000 x 110/120 = 440,000; 440,000-400,000 = 40,000
MC25 D
MC26 D (60,000 x 2) – (5,000 x 2) = 110,000
MC27 D 125,000 x 3 = 375,000
MC28 A 375,000 – [(12,000 x 3) + 5,000] = 334,000
MC29 A 20,000 x 9 = 180,000; 180,000/2 = 90,000 x 1/2 = 45,000
MC30 C 600,000 x 5 = 3,000,000
MC31 B 1,000,000 + (10,000 x 20) – (2,000 x 20) = 1,160,000
MC32 A 7,000,000 + (35,000 x 70) = 9,450,000
MC33 B 2,000 x 8 = 16,000
MC34 C 70 – (70/2) = 35
MC35 B (5,000 x 80) – (5,000 x 40) = 200,000
MC36 B 600 x 10 x 60% = 3,600; 6,000 – 3600 = 2,400
MC37 D Interest expense for 2009 = 100,000 x 10% x 9/12 = 7,500
MC38 C 2,120,000 – (2,000 bonds x 1,040) = 40,000
MC39 B 945,000/ 70 = 13,500; 13,500/90,000 = 15%
MC40 D 80,000 + (2,000,000 x 8%) = 240,000; 300,000 – 240,000 = 60,000
MC41 D (3,000,000 x 5% x 2 years) – 100,000 = 200,000 arrears, end
MC42 B (110,000 + 10,000) x 2 = 220,000 issued; 220,000 – (4,000 x 2) = 212,000
MC43 A 24,000+48,000=72,000; 108,000-72,000-24,000 = 12,000
72,000 + (12,000 x 4/6) = 80,000; 24,000 + (12,000 x 2/6) =28,000
80,000/4,000 = 20; 28,000/20,000 = 1.40
MC44 A 8,000,000 – (10,000 x 70) – 1,200,000 = 6,100,000
MC45 A (15 x 2)/5 = 6.00
MC46 B 25,000 x 40 = 1,000,000; 10% x 2,500,000 = 150,000
1,000,000 + 250,000 = 1,250,000
MC47 C (40,000x105) – (600 x 110) + (400 x 95) + 830,000 – 200,000 = 4,802,000
MC48 C 5,520,000 – 25,000 – 170,000 + 40,000 + 900,000 = 6,265,000
MC49 D (2,000 x 85) – (800 x 42.50) = 136,000
MC50 D [3,000 x (50-20)] / 3 years = 30,000
MC51 C 4,500,000 x 95% = 4,275,000; 4,275,000/3 = 1,425,000
MC52 B 4,500,000 x 94% x 2/3 = 2,820,000; 2,820,000 – 1,425,000=1,395,000
MC53 B (4 x 200 x 300) x ½ = 120,000
MC54 D (90% x 7 x 200 x 300) – 120,000 = 258,000
MC55 B 360,000 – 70,000 = 290,000; 290,000/5,000 = 58
MC56 B 3,150,000/ 50,000 = 63
MC57 B 3,150,000 – (5,000 x 120) = 2,550,000; 2,550,000/50,000 = 51
40
Chapter 3 – Shareholders’ Equity
41