Format RPH Dan Panduan

You might also like

You are on page 1of 6

Taklimat Trial Menghadapi Peperiksaan

1. Trial menghadapi peperiksaan pada pagi ini bertujuan untuk mengenal pasti kerjasama pelajar
menepati masa peperiksaan pada 18/5/2020 dan 20/5/2020 pada situasi Perintah Kawalan
Pergerakan Bersyarat (PKPB).

2. Pelajar menghadapai Peperiksaan Alternatif (PA) iaitu dalam bentuk Take Home Exam (THE) iaitu
soalan yang dilaksanakan di rumah dengan dibenarkan untuk membuat rujukan. Sehubungan itu,
format peperiksaan adalah berlainan daripada peperiksaan yang biasa dimana setiap soalan
memerlukan pelajar untuk berfikir dan membuat rujukan. Yang pastinya jawapan antara pelajar
adalah berbeza.

3. Pada pukul 8.00 pagi, pensyarah akan mengambil kehadiran pelajar dan akan melaporkan kepada
unit peperiksaan . Soalan peperiksaan akan diberi melalui wassap tepat pada jam 9.00 pagi.

4. Taklimat pelaksaan sebenar PA akan diberi pada hari peperiksaan jam 8.00 pagi.
Panduan Penulisan RPH mengikut Format Pendidikan Khas Masalah Pembelajaran

1. Panduan ini diberi supaya pelajar dapat menggunakan format RPH yang diselaraskan untuk
kegunaan mata pelajaran pendidikan khas masalah pembelajaran semasa peperiksaan dan
praktikum.

2. RPH perlu dalam bentuk orientasi potrait.

3. RPH terdiri daripada 3 bahagian iaitu;


a. Pendahuluan (dinomborkan 1-18 supaya semua pelajar ada perkara-perkara ini)
b. Kandungan (yang ada 4 lajur iaitu langkah, isi pelajaran, aktiviti pdp, catatan)
c. Refleksi pdp (hanya digunakan semasa praktikum @ di sekolah)

4. Pentaksiran PBD/formatif tidak semestinya dilakukan bagi setiap langkah. Tidak semestinya juga
sebilang masa dalam bentuk lembaran kerja. Guru perlu pelbagaikan jenis pentaksiran walau pun
menguji kemahiran yang sama. Gunakan standard prestasi dalam DSKP untuk membantu
menyediakan aktiviti pdp yang bersesuaian mengikut tahap murid.

5. Guru perlu mahir menghurai (unpack) kurikulum (DSKP) iaitu boleh membezakan antara
pengetahuan dan kemahiran. Kemahiran-kemahiran tersebut akan digunakan dalam penulisan
hasil pembelajaran tentang kemahiran dan pengetahuan yang murid diharap capai pada pdp yang
dilaksanakan. Bagi sesuatu stnadard pembelajaran tidak semestinya perlu diselesaikan dalam satu
sesi pdp, kadang kala memerlukan 2 atau lebih sesi pdp bergantung kepada penguasaan
kemahiran murid yang dicapai.

Contoh : rujuk sebahagian DSKP berikut;

Pengetahuan : nombor

Kemahiran : 1. membuat lakaran nombor (nombor apa dlm angka)


2. menulis nombor (nombor apa dlm angka @ perkataan)
3. membaca nombor (nombor apa)

Prestasi : sebagai panduan untuk membuat aktiviti dalam pdp dan PBD/pentaskiran
formatif

.6. Untuk mendapat markah yang cemerlang khususnya semasa praktikum, set induksi dan aktiviti pdp
mestilah yang bukan biasa2 (luar dari kebiasaan – tak de la sebilang masa guna muzik, nyanyian,
dan kad gambar semata-mata). Pdp perlu ada akiviti hands on yang menarik yang melibatkan
penglibatan aktif murid.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

1. Mata Pelajaran : Matematik


2. Tarikh : 21 April 2020
3. Hari : Selasa
4. Masa : 11.00 pagi – 12.00 tengahari
5. Tahun : 1
6. Tahun 1 Bestari
7. Bil. Murid : 6 orang

Bil Nama Murid Kategori Aras Kefungsian


Murid A Hiperaktif
Murid B Sindrom Down
Murid C Autisme
Murid D Autisme

8. Tajuk/Tema : Rujuk DSKP/Boleh letak tema pengajaran sekiranya mengaplikasi


pengajaran bertema pada keseluruhan pdp
9. Standard Kandungan : Rujuk DSKP
10. Standard Pembelajaran : Rujuk DSKP
11. Pengetahuan Sedia Ada : Pengetahuan/kemahiran yang murid telah kuasai pada pdp hari sebelum.
12. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid dapat;
Kumpulan aras kefungsian

Kumpulan aras kefungsian

- HP bermula dengan kata kerja yang murid diharap dapat


kuasai dan kata kerja boleh diukur (melalui
PBD/pemerhatian/pentaksiran formatif)
- HP perlu selari dengan aktiviti yang dinyatakan dalam RPH.
- HP kumpulan kefungsian tinggi perlu menunjukkan
perbezaan yang nyata dengan kumpulan kefungsian rendah.
- Menjawab lembaran kerja tidak sesuai diletak sebagai HP.
- HP perlu ringkas tetapi padat yang mencirikan kriteria
kejayaan murid yang diharapkan pada pdp tersebut.

13. Elemn Merentas : Ilmu


Kurikulum
Nilai Murni

Teknologi Maklumat dan Komunikasi

- Tidak perlu nomborkan jika lebih dari satu, memadai


menggunakan koma untuk menjimatkan ruang.
- Perlu ditulis lajur catatan RPH dimana ia digunakan
14. Bahan Bantu Mengajar : - Tidak perlu nomborkan jika lebih dari satu, memadai
menggunakan koma untuk menjimatkan ruang.
- Perlu ditulis lajur catatan RPH dimana ia digunakan
15. Kaedah/ Teknik - Tidak perlu nomborkan jika lebih dari satu, memadai
menggunakan koma untuk menjimatkan ruang.
- Perlu ditulis lajur catatan RPH dimana ia digunakan
- Memadai tulis teknik sahaja.
16. Penilaian PdP - Tidak perlu nomborkan jika lebih dari satu, memadai
menggunakan koma untuk menjimatkan ruang.
- Perlu ditulis lajur catatan RPH dimana ia digunakan
17. PAK21 - Tidak perlu nomborkan jika lebih dari satu, memadai
menggunakan koma untuk menjimatkan ruang.
- Perlu ditulis lajur catatan RPH dimana ia digunakan
18. Unsur Terapi i. - Tidak perlu nomborkan jika lebih dari satu, memadai
menggunakan koma untuk menjimatkan ruang.
- Perlu ditulis lajur catatan RPH dimana ia digunakan

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN


PEMBELAJARAN
Set Induksi Teka Saya 1. Murid di.............. BBM
(5 minit)
Boleh letak link url/lirik Nilai
lagu/gambar jika semua murid terlibat
permainan/saolan kuiz Terapi
Jangan ada pengajaran langsung pada set
induksi. Kaedah/Teknik

Langkah Demonstrasi Aktiviti 1: Menonton Video - Membilang BBM


1 Membilang 1. Murid ........
(15 minit) Video: link url Nilai
jika semua murid terlibat
Pada masa ini guru baru mula pengajaran, Terapi
biasanya berpusat guru/BBM terlebih dahulu
baharu berpusatkan murid. Kaedah/Teknik
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
PEMBELAJARAN
Membilang Objek Aktiviti 2 ; Membilang Objek

Aras Kefungsian Kumpulan Aras Kumpulan Aras


Tinggi Tinggi Rendah
gambar BBM yang 1. Murid di..... 1. Murid di......
diguna

Aras Kefungsian jika aktiviti berbeza mengikut kefungsian


Rendah
gambar BBM yang Pentaksiran : PBD/formatif berkaitan dengan
diguna langkah ini sahaja. tidak semestinya setiap
langkah ada pentaksiran bergantung kepada guru
nak buat dimana. jika nak buat pada setiap
langkah guru mampu ke menilai dan catat/rekod
pencapaian murid
LANGKAH isi pelajaran tentang Aktiviti : BBM
2 apa
(15 minit) Peringkat perkembangan Nilai

Terapi

Kaedah/Teknik

LANGKAH isi pelajaran tentang Biasanya aktiviti pengukuhan/pengayaan BBM


3 apa
(15 minit) Nilai

Terapi

Kaedah/Teknik

PENUTUP isi pelajaran tentang rumusan tentang apa yang telah dipelajari . blh BBM
(5 minit) apa minta murid buat secara lisan atau pengurusan
grafik atau apa sahaja secara hands on supaya Nilai
ending pdp yang seronok ....dan murid nak datang
lagi ke sekolah esok hari Terapi

Kaedah/Teknik

Refleksi PdP (hanya diguna semasa praktikum /jadi guru sebenar)


Kekuatan :
Kelemahan :
Cadangan penambahbaikan
Lampiran

Perkara yang perlu ada dalam lampiran RPH iaitu;

1. Langkah-langkah cara permainan (jadi dalam RPH tidak la terlalu panjang dengan
langkah-langkah kerana telah perincikan dalam lampiran)

2. Intsrumen pentaksiran

You might also like