Professional Documents
Culture Documents
Liquidity Ratios
If there are other Current Asset items other than Cash, Marketable Securities and Accounts Receivable,
current ratio is automatically higher than quick ratio.
Liquidity ratios:
•Current ratio= 32,500/ 17,300= 1.88
• Quick ratio= (4,250+9,500)/ 17,300= 0.79
•Cash ratio= 4,250/ 17,300= 0.25
•Net working capital= 32,500 –17,300= P15,200
Activity Ratios
Activity ratios
Debt Ratios
Debt ratios
•Debt ratio= 39,300/82,500= 0.48 or 47.64%
•Debt-to-equity ratio= 39,300/43,200= 0.91 or 90.97%
•Debt to capital= (2,500 + 22,000)/ (2,500 + 22,000 + 43,200)=0.36 or 36.19%
•Times-interest-earned= 20,950/4,950= 4.23x
•EBITDA coverage= (20,950 + 2,500 +800)/ (4,950 + 800 + (1,750/70%))= 2.94x
•Fixed payment= (20,950 + 800)/ (4,950 + 800 + (1,750/70%)) = 2.64x
Equity multiplier= 82,500/ 43,200 = 1.91x
Profitability Ratios
In other cases, Dividend Payout Ratio = Total Dividends / Total Earnings Available to Shareholders
Profitability ratios
•Gross Profit margin= 31,700/ 78,600= 40.33%
•Operating profit margin= 20,950/ 78,600= 26.65%
•Net profit margin= 11,200/78,600 = 14.25%
•ROA= 11,200/ ((80,000+82,500)/2)= 13.78%
•ROE= 11,200/ ((40,000+43,200)/2)= 26.92%
•BVPS= 43,200/10,000= P4.32/ share
•EPS= 11,200/ 10,000 = P1.12/ share
•Dividend payout= 0.84/1.12 = 75%
•ROIC= (20,950 x 70%)/ (24,250 + 41,600) = 22.27%
•Basic earning power= 20,950/ ((80,000+82,500)/2)= 25.78%
Market Ratios
Market ratios:
•P/E ratio= 16/1.12 = 14.29
•M/B ratio= 16/4.32= 3.70
•Dividend yield= 0.84/16 = 0.0525
(for DuPont, use Total Assets for turnover not average, but for consistency, use average in our case.)
Dupont Illustrative:
TA turnover = 324,000/216,000 = 1.5
ROA= 5.4% x 1.5 = 8.1%
ROE= 8.1% x 1.5 = 12.15%
Equity multiplier= 1.5/1 = 1.5
ROE risks not considered: the more debt you add, the more risk of bankruptcy or insolvency.
Window dressing -
Knowledge Check (Theory)
1. False
2. False, per Sales
3. True
4. False, Other things held constant, the lower, the total debt to total capital ratio, the
lower the interest rate the bank would charge.
11. D
12. B
13. D
14. B
15. D
16. C
17. D
18. B
19. B
20. C
Q#1 Problems solution:
21. (9,064,000-7,870,000)/ 7,870,000 = 15.17%
22. 600,000 x (100% + 40-44%) = 840,000; 846,000; 852,000; 858,000; 864,000
23. 7M – 5.6M + 125,000 = P1,525,000
24. 1,608,000 - (1,525,000 + (-206,000 - 310,000))= 599,000
2018 OCF= 1,146,000 + 250,000 + 212,000 = 1,608,000
25. 2,400,000 + 750,000-800,000 -3,000,000 = 150,000; 160,000; 170,000; 180,000; 190,000; 200,000
26. 599,000 - [(280,000-330,000 x 70% ) + (200,000 - 600,000)]= P803,000; P796,000; P789,000;
P782,000; P775,000; P768,000 OR P789,000 (regardless of given)
27. (1,580,000-1,595,000/947,000)^(1/10) - 1 = 5.25-5.35%
alternate answer considered: 32.5%-32.63%
28. 808,000/ 2,850,000 = 28.35%
29. 366,100/ 2,850,000 = 12.85%
30. [808,000 x (1-30%)] + 192,000 = 757,600
31. 72/ (9-12) = 8, 7.2, 6.55, 6 years
[ln(40/20) / ln(1+ (9-12%/12))] /12 = 7.73; 6.96; 6.33; 5.81 years
32. 502,367.2954-802,367.2954 * (1.00625)60 = 730,087.58 ; 875,417.02; 1,020,746.46 ; 1,166,075.90
Balance to be paid in lumpsum: 1,750,000-2,050,000 - 1,247,632.7046 = 502,367.2954-802,367.2954
PV of montlhy loan payments: P25,000 x [(1-1/(1.00625)^60)/0.625%] = 1,247,632.70455041
33. (420,000-520,000 – 380,000)/ 380,000 = 10.53% - 36.84%
2015 net income: 19% x (2,360,000/1.18) = 380,000
34. 156,500 + (20,000-25,000 x 70%) – 117,000 = 53,500-57,000
if you consider change in cash balance= 44,000-47,500
35. 156,500 – (117,000 - 15,000) = 54,500; alternate if you consider change in cash = 45,000
CFA formula, kapag SCF, iniignore na cash balance pero sa SFP sinasama cash.
11-15.) D, B, D, B, D
16-20.) C, D, A, B, C
21. 1.17
22. 0.07
23. 200,000
24. 1.044
25. 157.50
26. 12.6
Knowledge Check Problems:
21.)(30,0 00 + 40,500)/60,200 = 1.17
Current liabilities: (30K + 40.5K + 80K)/2.5= 60,200
22.) (207,000-130,000)/1,100,000 = 7%
sa formula ng EPS and BVPS, same lang ba ang preferred stock / preferred stock dividends? NO. Kasi sa EPS,
the numerator you pay dividends PS. Sa BVPS, preferred stocks ay book value ng preferred stocks mismo.
Quiz Explanation:
expect ROA to decrease becasue of lower Net Income. but ROE, it determines (depends on multiplier effect)