You are on page 1of 2

Наставник: Иванка Ангелеска

Датум : 16..12.2015
Одделение: VII одд.
Наставен предмет: Англиски јазик
Наставна тема: Тема бр. 4 :Entertainment
Наставна единица: Живот и култура : Обработка на текст – Правење
филмови(комбиниран час со ИКТ)
Ученикот да може:
Цели на часот : - да се запознаат со историјата на филмовите
-да се запознаат со нов вокабулар во врска со филмови и
филмски жанрови
- да се усоврши читањето и слушањето со разбирање
Наставни средства и Учебници, тетратки, училишен прибор, табла, креда, слики од
помагала : учебникот ,компјутер и сл.
Наставни методи: Демонстративен метод,, метод на практична
работа,комуникативен, писмено изразување
Наставни форми: фронтална работа, групна,работа во заедница, индивидуална
работа
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
Наставникот разговара со учениците за филмови, кои им се
Воведен дел омилени, какви видови на филмови најчесто гледаат и сл. Потоа
ги разгледуваат сликите во учебникот, ги читаат насловите и
разговараат во врска со тие филмови..
Наставникот им дава подетални информацци за дадените
филмови, кога се снимени, за приказната, ги запознава
учениците со новите зборови, ги запишува на таблата и го чита
Главен дел текстот. Потоа учениците го читаат текстот самостојно а
наставникот преку прашања проверува дали го разбрале
текстот.Во следната вежба учениците треба да го пронајдат во
текстот она што го бара задачата. Учениците работат во парови.
Наставникот на учениците им дистрибуира листови со податоци
Завршен дел од дадената тема.Учениците можат да ги искористат дадените
листови но исто така може да бараат податоци на интернет за да
дадат неколку заклучни реченици за добиените теми.Потоа
наставникот ги бодри учениците секоја група да ги презентираат
своите податоци за дадената тема
Домашна работа : Учениците да истражуваат на интернет за
некој познат филм ( да најдат слики, глумци, жанр на филмот, и
кратка содржина )
Очекувани резултати: - Учениците да го усвојат новиот вокабулар и да го усовршат
читањето со разбирање.
Методи на Постојано следење на активноста на ученикот (усвоеност на
оценување: вокабуларот, вежби), усни одговори на прашања од наставникот,
усна повратна информација,писмена повратна информациј и сл.
Рефлексија:
Корелација со други со македонски јазик (изговор, граматички структури)
наставни
предмети
Дневен оперативен план за час

Користени
е -содржини www.infoplease.com,, www.filmsite.org www.britannica.com
www.filmsite.org www.telegraph.co.uk www.criterion.com

ЕКО содржини
Задача за самостојна Учениците се поделени во 4 групи и секоја група треба да опише омилен
работа дома филм според дадениот жанр.Тие описи ке бидат на хамер и ке се
презентираат следниот час

You might also like