You are on page 1of 2

Редни број

НАСТАВНИК: ЈАСНА ТАНАСКОВИЋ Разред Месец


часа
ОШ “МИЛУТИН И ДРАГИЊА ТОДОРОВИЋ” КРАГУЈЕВАЦ 4
VI септембар
ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА MATEMATИKE
НАСТАВНА
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: СРЕДСТВА:
1) Апсолутна вредност целог броја. Упоређивање бројева Табла, креда

2) Тип часа: обрада

3) Наставна тема: Цели бројеви

ОБЛИЦИ РАДА:
ОБРАЗОВНИ ЗАДАЦИ:
Ученици треба да: 1. фронтални
 подсете се појма скупа целих бројева и структуре овог скупа;
 усвоје појам апсолутне вредности целог броја и схвате да је то мера
НАСТАВНЕ
удаљености боја од нуле на бројевној правој; МЕТОДЕ:
 упознају уређеност скупа целих бројева;
 умеју симболички да записују скупове Z, Z, Z+;
 умеју да одреде апсолутну вредност целог броја и да упореде свака два монолошка
илустративна
цела броја применом релације <, = или >;
схвате скуп Z као проширење скупа N, потребу увођења апсолутне вредности и скуп
целих бројева као уређен скуп
 усаврше правилно цртање бројевне праве и правилно графичко
представљање координата тачака на њој, уз развијање прецизности при
цртању;
 стичу навику јасног изражавања и коректне употребе синтагме
„апсолутна вредност од...“;
се оспособљавају за закључивање, нарочито путем аналогије
ВАСПИТНИ ЗАДАЦИ:
Ученици треба да развијају:
концентрацију; способност за упоран и предан рад; систематичност у раду;
тачност, прецизност и уредност у раду; позитиван однос према математици и
уважавање математике као подручја људске делатности;
самопоуздање и поверење у властите математичке способности.
ЦИЉ ЧАСА: Усвајање појма апсолутне вредности броја и упоређивања целих
бројева
ОБРАЗОВНИ СТАНДАРДИ: MA2.1.2.
АРТИКУЛАЦИЈА НАСТАВНОГ ЧАСА ПРИМЕДБЕ:
1. УВОДНИ ДЕО ЧАСА
Поновити појмове: негативан број, супротан број, скуп целих
бројева, бројевна права
2. ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА

Апсолутна вредност
Обележи на бројевној правој тачке A (+4) i B (–2). Ако је дужина јединичне дужи 1
cm, колико је растојање тачака A i B од координатног почетка?
Растојње од тачке A(a) до координатног почетка O(0) назива се апсолутна вредност
броја a и обележава се са |a|.
Задатак1.: Користећи бројевну праву одреди апсолутне вредности бројева -2, 3, -5,
-4, 1, -3
Закључак: Апсолутна вредност броја не може бити негативан број јер дужина не
може бити негативна.
Супротни бројеви a и –a имају једнаке апсолутне вредности.
|a| = |–a|
Апсолутна вредност се дефинише на следећи начин
a , a  0
a  
 a , a  0

Задатак2.: Попуни табелу:


a 3 -6 0 +27
–a -3 12 -31
|a|
|–a|

Поређење целих бројева


Овај део наставне јединице се у потпуности наслања на причу о апсолутној
вредности. Као главни аргумент при доношењу одговарајућих закључака користи се
бројевна права, то јест чињеница да бројеви слева надесно расту и апсолутна
вредност броја, то јест удаљеност броја од координатног почетка. Због овога је
битно да су ученици схватили појам апсолутне вредности броја.
Задатак 3: Поређај бројеве од најмањег до највећег
-2, -6, -3,-7, -10, -15
3. ЗАКЉУЧАК
Број 0 већи је од сваког негативног броја и мањи од сваког позитивног броја.
Сваки позитиван број већи је од било ког негативног броја.
Од два негативна броја већи је онај чија је апсолутна вредност мања јер је он ближи
нули на бројевној прави.

4. ДОМАЋИ ЗАДАТАК ОЦЕНА:

5. АНАЛИЗА И ВРEДНОВАЊЕ

You might also like