Professional Documents
Culture Documents
1Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
Retaining wall
. وهى حوائط تستخدم لسند جوانب الحفر وتستخدم بصفة دائمة-
Masonry wall
2Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
R.c. wall
Counterfort wall
3Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
Stability of rigid walls
- Sliding failure
States of equilibrium
4Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
• Active earth pressure coefficient (Ka):
stresses when the retaining wall does not move at all, i.e. it is
“at rest”.
5Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
Stability analysis:-
- Sliding failure
6Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
Check of sliding:-
F.O.S = £V * ( tan α ) / £h
F.O.S . > OR = 2
7Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
Check of overturning:-
F.O.S . > OR = 2
8Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
Check of Bearing capacity
9Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
Types of retaining wall
-اما تكون الحائط الساند مسموح لنا رفرفة قواعدها من الجهتين او تكون
الحائط غير مسموح لنا غير الرفرفة فى جهة واحدة عندما تكون موجودة
على حافة االرض
11Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
Ex: - design retaining wall
اوال نفرض سمك القاعدة العادية والقاعدة المسلحة للحائط الساند بنفس-
تخانة القواعد الموجودة للمبنى
متر ونبدا فى عمل1.1 الى1 يتم فرض رفرفة للقاعدة وليكن-
11Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
Stability forces
W1 = 0.25 *3*2.5 = 1.875 t/m
W2 = 1.5*0.6*2.5= 2.25 t/m
W3 = 1.9*0.4*2.2 = 1.672 t/m
W4 = 1.25*3*1.8 = 6.75 t/m
W5 = 0.4*3.6*1.8 = 2.6 t/m
Total forces N = 15.15 t/m
12Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
Earth pressure forces
Ka = ( 1-sin ϕ ) / ( 1+sin ϕ )
Φ from soil report ( 30 to 45 )
Ka = ( 1-sin 30 ) / ( 1+sin 30 ) = 0.5 / 1.5 = 0.33333
e 1 = q * Ka = 0.3 * 0.33333 = 0.1 t/m2
e2 = ɣ * H * ka = 1.8 * 4 * 0.3333 = 2.4 t/m2
then get F1 and F2
F1 = 0.1*4 = 0.4 t/m
F2 = 0.5 * 4 * 2.4 = 4.8 t/m
Total horizontal forces = 0.4+4.8 = 5.2 t/m
Check of sliding
N = 15.15 t/m
H = 5.2 t/m
F.O.S = £V * ( tan α ) / £h
13Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
Check of over turning
Stability forces
N ARM MOMENT ) O1
W1 = 1.875 1.775 3.32
W2 = 2.25 1.15 2.6
W3 = 1.672 0.95 1.6
W4 = 6.75 1.025 6.9
W5 = 2.6 0.2 0.52
TOTAL 14.94
14Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
Check of stress
M net = 14.94- 7.2 = 7.74 t.m.
X = Mnet / N = 7.74 / 15.15 = 0.51 m
e = ( B/2 ) – X = ( 1.9/2) – 0.51 = 0.44 m
q1 = (-N / B )*( 1+6e/B ) = ( -15.15/1.9)*(1+6*0.44/1.9)
q1 = - 19 t/m2 ( comp.)
q2 = (-N / B )*( 1-6e/B ) = ( -15.15/1.9)*(1-6*0.44/1.9)
q2 = + 3.1 t/m2 ( tension )
q2/q1 = 3.1 / 19 = 0.16 < 0.3333 ( ok )
if q2/q1 > 0.33333 ( unsafe )
q* = 19 + 3.1 = 22.1 t/m2 < B/C ( ok safe )
15Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
Design of R.c. footing
Stability forces
N ARM MOMENT ) O2
W1 = 1.875 1.375 2.58
W2 = 2.25 0.75 1.7
W4 = 6.75 0.625 4.2
TOTAL 8.5
16Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
q1 = (-N / B )*( 1+6e/B ) = ( -10.9/1.5)*(1+6*0.46/1.5)
q1 = 20.65 t/m2 ( comp.)
q2 = (-N / B )*( 1+6e/B ) = ( -10.9/1.5)*(1-6*0.46/1.5)
q2 = 6.1 t/m2 ( tension )
q* = 26.75 t/m2 ,,,, arm = 1.25 m
M = 26.75 * 1.25*1.25/2 = 20.9 t.m.
Mu = 20.9*1.5 = 31.35 t.m , d = 55cm
As = 31.35*100000/3600/55/0.8 = 20 cm2
Use 8 bars 18 mm / m (bot. reinforcement )
17Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
18Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
Notes
-فى حالة وجود الحائط تسند قواعد جار يكون live loadsليست 333
كجم /م 2ولكنها بقيمة b/cلتربة الجار مثال تكون 1.1كجم /سم 2او
11طن /م 2وفى هذه الحالة نحتاج الحائط لرفرفة كبيرة وتسليح اكبر
-فى حالة وجود مياه الجوفيه سيتغير القوى االفقية وتتغير العزوم الجانبية
19Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
e1 = q * Ka = 0.3 * 0.3333 = 0.1 t /m2
F5 = 0.5 *2 *2 = 2 t/m
21Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
Retaining piles
-وهى خوازيق تستخدم لسند جوانب الحفر قبل عملية الحفر ويتم صبها
فى الموقع لمنع تهييل التراب الى داخل الموقع اثناء عملية الحفر ومنع
-بمعنى اذا كان ارتفاع الحفر Hيكون الطول الكلى للخازوق يساوى
21Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
Ex : design retaining pile for 4m height of
excavation
Solution
L = 4 + 1.5 * 4 = 4 +6 = 10 m
Assume d=30 cm
22Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
Earth pressure forces
Ka = ( 1-sin ϕ ) / ( 1+sin ϕ )
Φ from soil report ( 30 to 45 )
Ka = ( 1-sin 30 ) / ( 1+sin 30 ) = 0.5 / 1.5 = 0.33333
e 1 = q * Ka = 0.3 * 0.33333 = 0.1 t/m2
e2 = ɣ * H * ka = 1.8 * 4 * 0.3333 = 2.4 t/m2
then get F1 and F2
F1 = 0.1*4 = 0.4 t/m
F2 = 0.5 * 4 * 2.4 = 4.8 t/m
M = 0.4 * 2 + 4.8 * 4/3 = 7.2t.m. / m
For spacing 0.3 m
M = 7.2 * 0.3 = 2.16 t.m.
Mu = 2.16 *1.5 = 3.24 t.m.
T = 30 cm d = 25 cm
As = 3.24*100000/3600/0.8/25= 4.5 cm2
Use 3 bars dim. = 16 mm at tension
Use total reinforcement = 6 bars dim. = 16 mm
23Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
24Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437
Notes
-فى حالة وجود الحائط تسند قواعد جار يكون live loadsليست 333
كجم /م 2ولكنها بقيمة b/cلتربة الجار مثال تكون 1.1كجم /سم 2او
11طن /م 2وفى هذه الحالة يحتاج الخازوق الى قطر اكبر وتسليح
اكبر
-فى حالة وجود مياه الجوفيه سيتغير القوى االفقية وتتغير العزوم الجانبية
وستحتاج الخازوق ايضا الى قطر اكبر وتسليح اكبر ( االحمال الجانبية
25Page (10-RET. WALL & RET. PILES ) ENG. BAHI ABU ZAID MO:- 01111073437