Professional Documents
Culture Documents
The Boat Trip
The Boat Trip
Цілі уроку:
Практична:
o вчити нові лексичні одиниці;
o читати та перекладати текст «How do you handle your parents?»;
o формувати навички розуміння на слух діалогічної та
монологічної мови;
o вчити вести діалог за ситуацією з використанням опор.
Освітня:
o формувати соціокультурну компетенцію;
o розширити світогляд та збагатити уяву та пам’ять.
Розвиваюча:
o розвивати індивідуальні психологічні особливості студентів:
увагу, спостережливість, обсяг оперативної та довготривалої
слухової/зорової пам’яті, фонематичний та інтонаційний слух,
гнучкість артикуляційного апарату, швидкість сприйняття, мовну
здогадку та мовленнєву реакцію;
Виховна:
o виховувати повагу до батьків;
o формувати поведінку студентів в типових ситуаціях спілкування,
виховувати культуру спілкування, повагу та толерантне ставлення один
до одного.
Література
1. Tim Falla. Solutions. Intermediate, 3rd [Student’s book]. Oxford University
Press, 2017. P. 14-15.
2. Tim Falla. Solutions. Intermediate, 3rd [Workbook]. Oxford University
Press, 2017. P. 13.
3. Murphy R. Essential Grammar in Use : [А self-study reference and practice
book for elementary students of English] / Raymond Murphy. University
Press, 2010. 259 c.
2
Хід заняття
I. Organization moment
V. Exercise 1 page 14
Go through the instructions and topics together. Then give students a minute
to think of more things they argue with their parents about. Elicit ideas and write
them on the board.
In pairs, students answer the questions.
Ask a few students to share their ideas with the class.
KEY
c
KEY
A Links to ‘they have lost’: … but they are probably feeling a sense of loss …
B Extra sentence (does not link to any highlighted words)
C Links to ‘made decisions’ and ‘telling you to’: … decide things for yourself …
don’t want to be told what to do …
3
KEY
1D2G3C4F5A
KEY
1 adolescence; adolescent
2 dependence; dependent
3 freedom; free
4 emotion; emotional
5 privacy; private
6 ideal; ideal / idealistic
7 impatience; impatient
8 concern; concerned
9 safety; safe
10 irritant / irritation; irritated / irritating
11 critic / criticism; critical
12 distrust; distrustful
X. Exercise 6 page 15
Go through the instructions together.
Ask students to include nouns and adjectives from exercise 5 in their
discussion. Give an example, e.g. I used to enjoy spending time with my parents,
but now I often get irritated when I’m with them.
4
Refer students to the sentence openers and encourage them to use them
when they are speaking.
In pairs or groups, students discuss the five changes and the advice given in
the text.
XIII. Homework