Professional Documents
Culture Documents
com
VERİLENLER
Ne = 70 Ps, N = 2000 d/dak
Sourer motoru, taşıt diesel motoru. Diesel, su soğutmalı, dört silindirli (z = 4),
dört zamanlı.
SEÇİLENLER
1. ε = 1,05 – 1,2 … Yüksek devirli diesel mot.
2. Pme = 5,5 – 6,5 kp/cm2 … Taşıt diesel mot.
Ne
D = 104,53 Formülünden hesaplanacak.
ε .n.Pme.z
70
1-) Pme = 5,5 ve ε = 1,1 için; D = 104,5.3 = 11,82cm = 118,2mm
1,1.2000.5,5.4
70
2-) Pme = 6 ve ε = 1,1 için; D = 104,5.3 = 11,48cm = 114,8mm
1,1.2000.6.4
70
3-) Pme = 6,5 ve ε = 1,1 için; D = 104,5.3 = 11,18cm = 111,8mm
1,1.2000.6,5.4
70
4-) Pme = 5,5 ve ε = 1,15 için; D = 104,5.3 = 11,64cm = 116,4mm
1,15.2000.5,5.4
70
5-) Pme = 6 ve ε = 1,15 için; D = 104,5.3 = 11,31cm = 113,1mm
1,15.2000.6.4
70
6-) Pme = 6,5 ve ε = 1,15 için; D = 104,5.3 = 11,01cm = 110,1mm
1,15.2000.6,5.4
70
7-) Pme = 5,5 ve ε = 1,2 için; D = 104,5.3 = 11,48cm = 114,8mm
1,2.2000.5,5.4
70
8-) Pme = 6 ve ε = 1,12 için; D = 104,5.3 = 11,15cm = 111,5mm
1,2.2000.6.4
70
9-) Pme = 6,5 ve ε = 1,2 için; D = 104,5.3 = 10,85cm = 108,5mm
1,2.2000.6,5.4
1
www.forum.alghaform.com
H
ε= Pme = 5,5 Pme = 6 Pme = 6,5
D
D = 11,82 cm D = 11,48 cm D = 11,18 cm
ε = 1,1
H = 13,00 cm H = 12,63 cm H = 12,30 cm
D = 11,64 cm D = 11,31 cm D = 11,01 cm
ε = 1,15
H = 13,40 cm H = 13,00 cm H = 12,66 cm
D = 11,48 cm D = 11,15 cm D = 10,85 cm
ε = 1, 2
H = 13,78 cm H = 13,38 cm H = 13,04 cm
2
www.forum.alghaform.com
2-ENDİKATÖR DİYAGRAMININ ÇİZİMİ
TERMODİNAMİK HESAPLAR
SEÇİLENLER
P0=Patm=1 kp/cm2
t0=27ºC => T0=300ºK
P1=Patm=1 kp/cm2
T1=67ºC => T1=340ºK
ΔT = T3 - T2 = 800ºK, T4 - T3 = 500ºK
ρ = 2,2 (Kesme Oranı) ε = 13 (Sıkıştırma Oranı)
ns = 1,38 ng = 1,23 >> Politropik Üsler
πD 2 π .(1,1) 2
VH = H= (1,3) ⇒ VH = 1,235lt
4 4
0 Noktası Şartları
VH 1,235
V0 = VC = = = 0,1029 V0 = 0,1029 lt, VC = 0,1029 lt
ε − 1 13 − 1
T0 = 27+273 = 300 ºK, P0 = Patm = P1; P0 = 1 atm = 1 kp/cm2
1 Noktası Şartları
P1 = 1 kp/cm2; T1 = 67 + 273 = 340 ºK
V1 = VC + a.VH = 0,1029 + 1,235 => V1 = 1,251 lt
P1 = 1 kp/cm2; T1 = 340 ºK
2 Noktası Şartları
ε d = 1 + a.(ε − 1) = 1 + 0,93.(13 − 1) = 12,16 ⇒ ε d = 12,16
V2 = VC = 0,1029lt
V2 = 0,1029 lt; P2 = 31,42 kp/cm2; T1 = 878 ºK
3
www.forum.alghaform.com
3 Noktası Şartları
ΔT = T3 - T2 = 800ºK,
ΔT ΔP T − T2 P3 − P2 800 P3 − 31,42
= ⇒ 3 = ⇒ =
T2 P2 T2 P2 878 31,42
800.31,42
P3 = + 31,42 = 60km / cm 2
878
V3 = VC = V2 = 0,1029 lt; T3-T2 = 800 ºK =>T3 = 800+878 = 1678 ºK
V3 = 0,1029 lt; P3 = 60 kp/cm2; T3 = 1678 ºK
4 Noktası Şartları
V4
= ρ ⇒ V4 = ρ .V3 = 2,2.0,1029 = 0,226lt
V3
P4 = P3 = 60 kp/cm2; T4-T3 = 500 ºK => T4 = 500+1678 = 2178 ºK
V4 = 0,226 lt; P4 = 60 kp/cm2; T4 = 2178 ºK
5 Noktası Şartları
ng ng
P4 .V4 = P5 .V5
V5 = VC + VH = 0,1029 + 1,235 = 1,338 lt.
60.(0.226)1, 23 = P5 .(1,338)1, 23
60.(0.226)1, 23
P5 = 1, 23
= 6,7kp / cm 2
(1,338)
1 1
T5 = T4 . .ρ ng −1 = 2178. .(2,2)1, 23−1 => T5 = 1447 ºK
ε ng −1 1, 23−1
13
V5 = 1,338 lt; P5 = 6,7 kp/cm2; T5 = 1447 ºK
4
www.forum.alghaform.com
5
www.forum.alghaform.com
ORTALAMA EFEKTİF BASINÇ HESABI
Ne 70
Pme = (104,5) 3 . = (104,5) 3 .
ξ .n.z.D 3
1,2.2000.4.(11) 3
Pme = 6,252 kp/cm2
πD 2 π .(1,1) 2
VH = H= (1,3) ⇒ VH = 1,235lt
4 4
VH : Toplam silindir hacmi = 1.235.4 = 4,94 lt
Nlt’NİN HESABI
Ne 70 Ps
N lt = = = 14,17 strokhacmi
VH 4,94 lt
6
www.forum.alghaform.com
3.1 – PİSTON HESABI
Pistonun vazifesi, silindir kafası ve silindir çeperleri ile havayı veya gaz
karışımlarını kaçırmayacak şekilde bir odacık teşkil etmek ve gazın genişlemesi
sırasında gaz basıncından aldığı kuvveti biyel yardımı ile krank miline geçirmektir.
D – SEGMAN ADETİ
Dieseller için . . . ØD<135 mm olduğundan;
Kompresyon segmanı adeti = 3
Yağ segmanı adeti = 2
Toplam 5 adet .. >> Ders Notları
F – PERNO GÖZÜ
Dieseller için : dd = 0,4.D = 0,4.110 = 44 mm . . . . . . . . . . . . . (1)
di/dd = 0,80 ÷ 0,82 = 0,81 => di = dd.0,81 = 44.0,81≈36 mm . (2)
di = Pernonun iç çapı, dd = Pernonun dış çapı
300 mm < dd < 50 mm olduğundan; Perno toleransı = -0+0,007 mm(3)
7
www.forum.alghaform.com
bb = 25 + (110-70). 25/50 = 45 mm. bb=45mm
0,5.Pmax
hc ≅ r. Elde edilir.
σ max
σ değeri seçilirken bir emniyet faktörü alınır.
α : Emniyet katsayısı
20.....30
σ = σ max ≤ σ em = kp / mm 2
α
Pmax (En büyük yanma basıncı) = 60 kp/cm2 dir. (P3=P4)
25
σ max = = 12,5kp / mm 2 ⇒ σ em = 12,5kp / mm 2 = 1250kp / cm 2
2
r = Piston yarıçapı =D/2 =110/2 = 55 mm = 5,5 cm
0,5.Pmax 0,5.60
hc = r. = 5,5.
σ max 1250
8
www.forum.alghaform.com
PİSTON MUKAVEMET HESABI
9
www.forum.alghaform.com
Segman aralıkları için: 4 tane segman aralığı var.
hl = 4 mm idi. : 4 tane aralık için 4.hl = 4.4 = 16 mm olur.
2.h = 20 + [(4+3,5+3)+(6+5,5)]+16 = 58 mm
2.h = 58 mm ise h=29 mm olur.
Kompresyon segmanları için : 4,4 mm
Yağ segmanları için : 4,2 mm
10
www.forum.alghaform.com
PİSTON İÇ ÖLÇÜLERİ
Diesel motorları pistonlarında iç boyutlar piston çapına bağlı olarak grafiklerde
verilmiştir.
11
www.forum.alghaform.com
12
www.forum.alghaform.com
3.1 – PERNO
PERNONUN HESABI
dd: Perno dış çapı Dieseller için : dd = 0,4.D = 0,4.110 = 44 mm
di: Perno iç çapı di = 0,81.dd = 0,81.44 = 36 mm
πD 2
F : Pim yatağına (perno yatağına) gelen kuvvet = Pmax .
4
b: biyel başı eni
dd : Perno dış çapıdır.
13
www.forum.alghaform.com
Pmax .π .D 2 / 4 60 .π .(11) 2 / 4
Pyp = = ≈ 230 kp/cm2 Pyp ≈ 230 kp/cm2
d d .( L p − bb ) 4,4.(10 − 4,5 )
14
www.forum.alghaform.com
Pyp 2 Pyp 2
= olması gerekir. ≈ olduğundan uygundur.
Pyb 3 Pyb 3
π .D 2 π .(110) 2
Рmax = Pmax = 0,6 = 5702kp
4 4
1 L p + bb 1 100 + 45
M eğ = Pmax .( ) = .5702.( ) ≅ 103348,75kp.mm
2 4 2 4
π 44 − 36
4 4
π
d d4 − d i4
W = .( ) = .( ) ≅ 4615mm 3
32 dd 32 44
M eğ 103348,75kp.mm
σ eğ = = 3
≅ 22,4kp / mm 2
W 4615mm
EC.60 çeliği için: σ em = 30kp / mm 2
15
www.forum.alghaform.com
PERNO MALZEMESİ
Perno malzemesi olarak seçilecek malzemede oldukça iyi vasıflar aranır. Bu
vasıfları şu şekilde sıralayabiliriz.
1) Malzemenin mukavemeti fazla olmalıdır.
2) Eğilmesi az olmalıdır.
3) Kayma özellikleri müsait olmalıdır.
4) Isı altında uzaması az olmalıdır.
Bu vasıfları yerine getirmek üzere muhtelif tertipteki krom-nikelli çelikler
kullanılır. Malzemenin umumiyetle iç kısmı oldukça elastiki, dış kısmının ise fazla sert
olması istenir. Bunun için de perno malzemesi olarak ekseriya sementasyon çelikleri
kullanılır. Avrupa da en çok kullanılan perno malzemesi 1C60 çeliğidir.
Burada adı geçen perno malzemesi olarak 1C60 çeliği seçilmiştir.
1C60 çeliğinin terkibi:
C Cr Mn Si
%0,12…0,18 %0,6…0,9 %0,4…0,6 %0,35
Mukavemet değerleri;
Kopma mukavemeti : 70…90 kg/mm2
Akma mukavemeti : 70 kg/mm2
Uzama (10.d) : 9…14 %
Büzülme : 50…60 %
Çentik darbe mukavemeti : 8 kg.m/cm2
Sürekli eğilme mukavemeti : 30 8 kg/mm2
16
www.forum.alghaform.com
Pernonun yanma maksimum basıncı altındaki eğilmesi bizzat pistonda tepki
yapacak kadar büyük olmamalıdır. Pistonun ölü noktalardan titreşim yapmadan atalet
kuvvetlerini yenerek atlayabilmesi için pernonun içi boşaltılır. Böylece basınca
dayanıklılık artar.
Zayıf piston pernoları daima çok tehlikelidirler. Perno zayıf olduğu takdirde
eğilmesi fazla olduğundan ekseriya pernoda herkes tarafından tanınan meşhur
çatlamalar oluşur. Yahut da piston bizzat eğilir. Bu yüzden de segmanlar sıkışıp kalırlar.
Pernonun piston tarafındaki yuvalarının genişlemesi ve bu suretle eğilme ve
kırılmalarının oluşması da pernonun zayıf olarak boyutlandırılmış olmasındandır.
Aynı şekilde pernonun pistondaki yuvalarının konstrüksiyonu da önemlidir. Gaz
basınçlarının piston yüzünden perno yuvalarına iletimi daha ziyade kaburgalar vasıtası
ile olur.
Bugünkü yüksek kompresyon, yüksek güç ve yüksek devirli otomobil ve
kamyon motorlarında, piston pernolarının aşınıp arıza yapmadan uzun süre çalışması
için hassas olarak alıştırılması gerekir.
Perno yuvası mümkün olduğu kadar rijit olmalıdır. Pernoyu kuşatan malzemenin
piston ekseni istikametinde kalınlaşan et kalınlığı ile inşası temin edilmelidir. Bunun
için yuvanın dış çemberi çizilirken üst ve altta 2 mm fazla yarıçap olması kâfidir.
Yuvanın dış kısmı 10º ila 15 º meyille ve iyi bir yuvarlatma ile piston kenarının iç
çeperine bağlanır.
Piston pernosunun alıştırılmasını pernoyu yuvaya sokmak için pistonun 120 º ye
kadar ısıtılması kâfi şekilde yapılmalıdır. Perno yerine sıkı geçmelidir. Piston 120 º
kadar ısıtıldığı zaman elle yerine kolayca sürülebilmelidir. Böyle olursa normal çalışma
esnasında perno hafifçe döner ve iyice yağlanmış olur. Daha sıkı bir alıştırma pernonun
uzaması dolayısı ile piston şaftının yuvarlaklığını kaybetmesini doğurur ki buda
mahsurlu neticeler verir.
17
www.forum.alghaform.com
PERNO
18
3.3 – SEGMANLAR
Segmanların başlıca aşağıdaki 3 esas görevi vardır.
1) Piston ile silindir arasındaki sızdırmazlığı temin ederek gazların yanma
odasından kartere kaçmasını önlemek.
2) Piston üst ölü noktada iken silindire sıçrayan yağı aşağıya inerken sıyırarak bu
yağın yanma odasına geçmesini önlemek.
3) Pistonun soğumasını temin etmek.
19
www.forum.alghaform.com
Hızı az motorlarda ve büyük silindir çaplarında yüksek yüzey basınçları
güçlükler doğurur.
Bazı hallerde kendi kendini geren segmanlar da segman titreşimi denilen
aksaklıklar oluşur ki bu esnada yanma odasından krank mili hacmine doğru segman
sistemiyle husule gelen gaz kaçağı normal zamandakinin pek çok misline çıkabilir. Bu
arızalar esnasında bilhassa karakteristik olan nokta, motorun yağ sarfiyatının pek fazla
artmasıdır.
SEGMAN ADETİ
Dieseller için : ØD<135 mm olduğundan
Kompresyon segmanı adedi = 3 (Normal teğetsel gerilimli)
Yağ segmanı adeti = 2 (Normal teğetsel gerilimli)
Toplam = 5 adet segman
Toplam 5 adet normal teğetsel gerilimli segman kullanılacak.
KOMPRESYON SEGMANI SEÇİMİ
Üç adet normal teğetsel gerilmeli kompresyon segmanı seçildi. (DIN82102’ye göre)
Silindir Çapı : D = 110 mm
Kalınlık : a = 4,4 mm, fark = ± 0,12
Yükseklik :b
1. Sıra . . . b = 4 mm
2. Sıra . . . b = 3,5 mm
3. Sıra . . . b = 3 mm
Teğetsel gerilme : z : kg ± %10
1. Sıra . . . z : 2,4 kg
2. Sıra . . . z : 2,1 kg
3. Sıra . . . z : 1,8 kg
Ağırlık :m
1. Sıra . . . m = 42,4 gr
2. Sıra . . . m = 37,1 gr
3. Sıra . . . m = 31,8 gr
Yarık (Eğik)
S2 = (0,28 . . . 0,48) mm.
Yüzeysel Basınç . . . kg/cm2
1,1 ± 0,11
20
www.forum.alghaform.com
YAĞ SEGMANI SEÇİMİ
İki adet Normal Teğetsel Gerilimli yağ segmanı kullanılacak.
(DIN 73104’e göre)
Silindir Çapı D=110 mm
Kalınlık a=4,2 mm, fark =±0,12
Yükseklik (h)
1. Sıra . . . h = 6 mm
2. Sıra . . . h = 5,5 mm
Teğetsel Gerilme (z)
1. Sıra . . . z = 2,15 kg ± %10
2. Sıra . . . z = 2 kg ± %10
Yarık (S)
S = (0,4 – 0,6) mm
b = 1 mm (± 0,05)
t = 1,2 mm (± 0,05)
Sayı n = 10
C ± 0,05
1. Sıra C = 1,8 mm
2. Sıra C = 1,65 mm
Ağırlık (m)
1. Sıra m = 35,2 gr
2. Sıra m = 32,8 gr
21
www.forum.alghaform.com
SEGMAN HESABI
Silindir çapı ve segman basıncı belli olduktan sonra segmanların hesabı
yapılabilir. Segmanların basıncı P, yüksekliği h ve eni a ile gösterildiğine göre gerekli
hesaplamalar buna göre yapılır.
Segmanın yarık kısmı ekseriya eğik olarak kesilir. Gerilmemiş segmanlarda
kesilmiş olan kısmının uzunluğuna “S” dersek;
S 3π P.h.r 4
= . elde edilir. Burada;
2 2 j .E
1
j: Atalet momenti = .h.a 3
12
D 110
r= = = 55mm
2 2
E = elastiklik modülüdür. E = 1.54.10 6 Kp / cm 2
22
www.forum.alghaform.com
SEGMAN MALZEME TEKNOLOJİSİ VE İMALAT ŞEKLİ
Segmanlar genel olarak perlitik – sorbitik bir iç yapıyı haiz dökme demirden
yapılırlar. Kullanılabilir bir segman malzemesi grafit yaprakçıları ile inkıtaa uğratılan
perlitik – sorbitik bir iç yapıyı haizdir.
Segmanın aşınmaya karşı olan direnci içyapısına bağlıdır. Malzeme seçilirken
bir sertlik aramak yerine daha ziyade silindir malzemesi ile segman malzemesinin
sertliklerinin birbirlerine uyması düşünülür.
Malzemenin içyapısının homojen olmasını temin için son zamanlarda segmanlar
teker teker dökülür. Çok sayıdaki segman kalıpları tek bir döküm giriş yolluğu ile
birleştirilir. Bu suretle her bir segman aynı şartlar altında dökülmüş olur.
Segmanlardan istenilen özelliklerden dolayı özel şekillerde ve özel
malzemelerden yapılmaya mecburdurlar. Piston yapım malzemesinde aranılan özellikler
arasında en önemlisi sağlamlık ve elastikiyettir. Bunlarla birlikte ayrıca silindir
yüzeyine uygunluk ve daima aşınabilir oluşu gibi durumlarda göz önünde
bulundurulmalıdır. Yapılan tecrübeler göstermiştir ki ömrü çok uzun olan segman
makbul değildir. Çünkü segmanların muayyen bir çalışma süresinde muayyen bir
miktarda aşınması gerekmektedir. Böylelikle segmanların silindir iç cidarlarına
tamamen intibakı sağlanmış olur. Ancak uzun süre çalıştıktan sonra hiç aşınma
göstermeyen segmanlar yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı iyi bir segman
sayılmazlar. Bunun aksine çok kısa zamanda aşınan segmanlar da tercih edilmez. Çünkü
bunların ömürleri gayet kısa olur. Bilhassa çelik hiçbir zaman iyi bir yapım malzemesi
değildir. Kuvvetli ve elastiki olmasına rağmen aşınmaya karşı azami bir direnci vardır.
Fakat buna rağmen muhtelif çalışma ısılarında gerek mukavemetini gerekse
elastikiyetini asla muhafaza edemez.
Bu yüzden kompresyon segmanları dökme demirden yapılırlar.
Gri dökme demirin aşınmaya karşı olan meyili kadar kırılmaya da temayülü
vardır. Fakat aşınma özelliği birinci planda nazari dikkate alındığından bu malzemenin
segman yapımında kullanılmasında fikir birliğine varılmıştır. Dökme demire ilave
edilen bazı alaşımlar dökme demirin metanet ve elastikiyetini geniş ölçüde çoğaltmıştır.
Bazı alaşımlarda ısı ve tekerrür eden yüklere karşı mukavemetini arttırmış ve keza
aşınma derecesini de normal hadlere çıkarmıştır.
23
www.forum.alghaform.com
Bugün segmanlar genel olarak font dökümden yapılırlar. Bunların kumda
dökümlerine uyan bileşimleri;
Toplam C 3,5 (max.) %
Bileşik C 0,55 – 0,80 %
Si 1,80 (max.) %
S 0,12 (max.) %
P 1,00 (max.) %
Mn 0,4 – 1.20 %
Segmanlar bakır, molibden, krom, nikel ihtiva eden alaşımlı dökme fonttan da
yapılmaktadır. Dökümde mesanatın ince olması arzu edilen bir durum olduğu için
segmanlar bugün santrifüj ve tek parça döküm şeklinde dökülürler.
Segmanlar genellikle gri dökme demirden yapıldığı gibi çelik alaşımlarından da
yapılanları vardır. Bu malzemeler iyi bir sürtünme yüzeyi teşkil ettiği gibi, motorda
meydana gelen yüksek sıcaklık ve basınca karşı koruyarak uzun zaman esneklikleri
kaybetmeden görevlerini başarı ile yapmaktadırlar.
Kompresyon segmanlarının alışma zamanlarını kısaltmak, aynı segmanların iyi
yağlanmasını sağlamak için segman yüzeyleri Cd, Sn, Cr, demir oksit, Mo, Ni, fosfat
veya siyah magnetik oksitle kaplanmıştır. Ayrıca özellikle ateş segmanı denilen birinci
kompresyon segmanı Cr ve Mo ile kaplanarak hem yüksek sıcaklığa daha fazla
dayanabilirler ve hem de silindirleri az aşındırırlar.
Burada segman malzemesi olarak ulanılan alaşımın bileşimi aşağıdaki gibidir.
Malzemenin adı : Piston segmanı
Cidar kalınlığı : 1,3 – 3 mm
Katık elemanları : %
C Si Mn P S
%3,6 %3,2 %0,4 %0,45 %0,06
Segmanların kayma yüzeyleri hassas olarak tornada çıkarılırlar. Bu şekilde
segmanlar kısa bir zaman sonra alışmış olurlar.
Talaş derinliği 0,2 – 0,3 olduğunda kalem hızı 0,2 – 0,3 mm alınabilir.
Segmanların yan yüzeylerinin işlenmesi de çok önemlidir. Bu yüzeyler taşlanır ve hafif
alaşım pistonları için basınç altında parlatılır. Bu suretle segmanların toleransı 0,01 mm
ve daha aşağısına kadar inebilir. Segmanlar işlendikten sonra muayene edilirler.
24
www.forum.alghaform.com
Önce silindir çapında bir parçanın çevrede meydana getirdiği çap farkı kadar
büyük torna edilir. Parça kesilip çıkarıldıktan sonra ağızlar kapatılarak segman dış çapı
silindir çapına, iç çapı da pistona göre torna edilir. Segman silindire sokulduğu zaman
silindirin cidarlarına her yerinden intibak eder. Yani kapatıldığı zaman silindirik,
açıkken silindirik değildir.
İkinci bir imalat şekli de önce tam bir silindir çapına göre segmanın içi ve dışı
tamamlanır. Sonra kesilerek çıkartılan parça kadar segman ağızları açtırılır. Yine
segman silindire sokulduğu zaman tam intibak eder.
Kompresyon segmanları ya konsantrik yada eksantrik tipte olurlar. Konsantrik
segmanların bütün çevreler boyunca kalınlıkları aynıdır. Eksantrik segmanların ise
segman ağızlarının karşısına düşen kısmı daha kalındır.
25
www.forum.alghaform.com
KOMPRESYON SEGMANI
26
www.forum.alghaform.com
YAĞ SEGMANI
27
www.forum.alghaform.com
3.4 - SÜPAPLAR
Diesel motorlarında sıkıştırma oranının yüksek olması neticesinde sıkıştırma
hacimleri oldukça ufaktır ve bu itibarla da sübapların yukarı alınması müsait bir hal
tarzı oluşturur. Gerek bu sebep ile ve gerek yanma odasına yanmaya daha uygun bir
şekil verilebilmesi sebebi ile Diesel motorlarında hemen daima yukarıdan sübaplı
konstrüksiyonlar mevcuttur.
Ayrıca diesel motorlarında sindir kovanı kullanmak mevcudiyeti mecbur
olduğundan sızdırmazlığın temini için esasen sübapların yukarıda olması faydalıdır.
Yukarıda belirtilen sebepler altında bütün Diesel motorlarında ve bu arada gemi,
santral ve gaz motorlarında yukarıdan sübaplar kullanılır.
28
www.forum.alghaform.com
Sübabın kendi kendisini merkezlemesi için genellikle ; θ = 45 0 alınır.
Kesik koninin yüzeyi: F
d 2 + d1
F= .h.π
2
d 2 + d 2 − 2.Δd1
F= .h.π
2
2 ( d 2 − Δd 1 )
F= .h.π
2
F = (d 2 − Δd 1 ).h.π
F = (d 2 − h.Sinθ ).h.π
h
Cosθ =
hv
h = hv.Cosθ
Δd1
Sinθ =
h
Δd1 = h.Sinθ
d1 = d 2 − 2.h.Sinθ
29
www.forum.alghaform.com
1 1
F = (d 2 − d 2 .0,707.0,707).π .0,707. d 2
4 4
2
F ≅ 0,486.d 2 = Fk
VP
F k = FP . olur.
Vg
30
www.forum.alghaform.com
Oturma yüzeyi genişliği : b Yuva dış çapı : dse
b = (0,1 : 0,12).dt dse = (1,2 : 1,16)*dt
b = 0,12*37 = 4,44 mm dse = 1,23*37 = 45,5 mm
Oturma Yükseklikleri : Supap sap çapları :
h1 = (0,025 : 0,045)*dt emme ds = (0,18 :0,23)*dt
h1 = 0,040*37 = 1,48 mm ds = 0,205*37 = 7,58 mm
h2 = (0,10 : 0,13)*dt eksoz ds = (0,22 :0,28)*dt
h2 = 0,115*37 = 4,25 mm ds = 0,25*37 = 9,25 mm
Yuva Yüksekliği : hs Oturma yüzeyi açısı : θ
hs = (0,18 : 0,25)*dt Emme ev eksoz için : θ = 45º alındı.
hs = 0,215*37 = 7,95 mm
SÜPAP KLAVUZLARI
Süpap kılavuzları supaplara yataklık yapar. Klavuzlar kır dökümden veya
yüksek güçlü motorlarda ısı geçişini kolaylaştırmak için bronzdan yapılır ve kafaya sıkı
geçirilir. Klavuzların eksenel hareketi faturalarla önlenir.
Bazı motorlarda klavuzlar doğrudan doğruya silindir bloğuna açılmıştır ve
aşındıklarında değiştirilmeleri mümkün değildir. Ancak raybalayarak düzgün bir şekilde
genişletilir ve standarttan daha büyük Süpap kullanılır.
Geçme Süpap klavuzları bunlara “gayt” ismi de verilir ve gri fonttan yapılırlar.
Motorun zamanla çalışması sonunda klavuzlar aşınırlar. Aşıntı değerleri ölçülerek
kontrol edilir. Genellikle supap sapı ile kılavuz arasındaki yağ boşluğu 0,05 mm
kadardır.
Ölçülendirme sonunda bu boşluk 0,05 mm’yi geçmiş ise motor yağ yakar. Süpap
kırar ve gürültülü çalışır. Bu arızaları önlemek için klavuzların değiştirilmesi gerekir.
Değiştirme anında klavuz yuvasının temizliğine ve klavuzun eksende takılmasına itina
edilir.
Üstten süpaplı taşıt dizel motorlarında klavuz boşluğu normal ölçüde olsa bile
motorun yağ yaktığı görülür. Bu nedenle lastik conta ve şapkalar takılarak klavuza
giden yağ sızıntıları önlenmiş olur.
Klavuzlar silindir kapağındaki emme ve eksoz deliklerine açılan kısımlara
geçirilir ve süpap tablası (süpap başı) silindir kapağının alt yüzüne gelecek ve silindir
31
www.forum.alghaform.com
içine açılacak şekilde yerleştirilir. Klavuzların içine açılan delik, süpapın iyice
oturmasını temin için süpap yuvası ile dikey bir duruma getirilerek hizalandırılmalıdır.
Süpap klavuzlarının uzunluğu: (8 : 10)*ds kadar alınır.
Emme süpapı için : 9*ds = 9*7,58 ≅ 68 mm
Eksoz süpapı için : 9*ds = 9*9,25 ≅ 83 mm
Klavuz dış çapı ise : (1,4 : 1,6)*ds kadar alınır.
Emme süpapı için : 1,6*ds = 1,6*7,58 ≅ 12 mm
Eksoz süpapı için : 1,5*ds = 1,5*9,25 ≅ 14 mm
Süpapın sapı ile klavuzun içi arasıdaki boşluk ise
Emme süpaplarında : Δ = 0,02 : 0,05 mm
Eksoz süpaplarında : Δ = 0,05 : 0,07 mm alınır.
Ayrıca eksoz süpap klavuzlarının alt uçlarında süpap ömrünün uzaması için 10
mm uzunluğundaki bir kısımda çap 0,5 mm kadar büyük tutulur.
SÜPAP YAYLARI
Süpap yayları kaliteli yay çeliğinden yapılmışlardır. Isıya ve ani darbelere
dayanıklıdırlar, esnektir ve yaylanma kuvveti fazladır.
Süpap yaylarının ana görevi süpabın açılması sırasında, süpap hareketi hareket
mekanizmasının ataletini karşılamak için yeter kuvveti temin etmek ve onun
sıçramasına engel olmak üzere süpap milini eksantrik milinin seddiyle temas halinde
tutmaktır.
Süpap yaylarının sarım sayıları ve boyutları motor konstrüksiyonuna bağlıdır.
İstatistiki değerlere göre yayların dış çapı (da) ve iç çapı (di), süpap boğaz çapına (yani
dt’ye) bağlı olarak şöyledir.
da = (0,75 : 1,0) * dt = 0,80*37 ≅ 30 mm
di = (0,50 : 0,75) * dt = 0,65*37 ≅ 24 mm
Atalet kuvvetleri yüksek olduğu zaman iki veya üç yaylı bir süpap kullanılır.
Yay tel çapı; 4 : 5 mm kadardır.
32
www.forum.alghaform.com
SÜPAP MALZEMESİ
Süpaplar devamlı açılıp kapanmalarından dolayı sabit vuruntuya dayanabilecek
nitelikte yapılırlar. Ayrıca çok yüksek sıcaklık ve basınca da dayanmak zorundadırlar.
Emme sübapları: Krom – Silisyumlu, Krom – Nikelli Çelik ve Krom – Nikel –
Molibdenli çelikten,
Eksoz sübapları ise : Isıya dayanıklı çelikten yapılırlar. Örneğin Krom – Nikel –
Volframlı özel çeliklerden imal edilirler.
Diesel taşıt motorlarında süpap malzemesi olarak umumiyetle yukarıda adı
geçen kromlu çelikler kullanılmaya müsaittir.
Bu çeliklerin sıcaklıktaki mukavemeti oldukça yüksektir ve 650 ºC ye kadar
kullanılabilirler. Östenitik yapılı eksoz süpaplarını 850 ºC ye varan sıcaklıklara
dayanabilirler.
Yukarıda açıklanan sebeplerden dolayı burada süpap malzemesi olarak kromlu
çelikler seçilmiştir.
Böyle bir çeliğin terkibi şöyledir:
C Mn Si Cr Mo Co
%0,5 : 0,6 % 0,3 % 0,4 % 13 : 16 % 1,0 % 1,0
Süpapların ömürlerini uzatmak için oturma yüzeyleri %60 Ni ve %15 Cr ihtiva
eden stellit ile kaplanır. Süpap pabuçları sert metal ile kaplanır.
Saplar 1,025 mm kalınlığında Cr ile kaplanır. Sodyum ile soğutulur. Her kalkışta
döndürücüler kullanılır. Süpap tablaları çelik veya dökme demirden yapılır. 2,5 mm
kalınlığa kadar yüzey sertleştirilmesi yapılır.
33
www.forum.alghaform.com
EGSOZ SÜBABI
34
www.forum.alghaform.com
EMME SÜBABI
35
www.forum.alghaform.com
4 – BİYEL KOLU
GENEL BİLGİLER
Motorlarda piston ile krank mili arasında bağlantıyı sağlayan biyel kolu, çeşitli
ve değişken kuvvetlerin tesiri altında olup dinamik yükleri krank miline ileten parçadır.
Kısaca biyel piston pernosundan gelen piston kuvvetini krank muylusuna iletir. Gerek
bu kuvvetlerin durumu dolayısıyla ve gerekse şeklinin icabı olarak biyelin basit ve ket’i
bir surette mukavemet hesabını yapmak imkansızdır. Bu itibarla bütün biyel hesapları
yaklaşık hesaplardır ve bu hesapların yaklaşık olması dolayısıyla yeni bir biyel
konstrüksiyonu yapılırken daima evvelce benzer motorlar için yapılmış ve muvaffak
olmuş biyelleri nazari itibara almalı, yani konstrüksiyonu bu mevcutlarla mukayese
ederek şekillendirmelidir.
Biyel konstrüksiyon olarak piston pernosuna geçen biyel küçük başı krank
miline geçen büyük başı ve bunları birleştiren gövde kısmından ibarettir. Biyel gaz
kuvvetleri, atalet kuvvetleri ve sürtünme kuvvetlerinin tesiri altında çalışır.
Biyel konstrüksiyonunda ki güçlükler bilhassa hızı çok motorlarda kendini
gösterir. Hızı çok motorlarda hareket elemanlarının ve bu arada da biyelin azami bir
şekilde hafif yapılması için gayret etmek icap eder.
Bilhassa biyelde zorlanmalar değişken yönlerde vaki olduğundan malzeme
olarak ancak muhtelif çelikler kullanılabilir. Bu malzemenin ise ağır olmasından dolayı
biyelin hafifletilmesi ancak fuzuli malzeme yığınlarının ortadan kaldırılması ve müsait
bir şekil verilmesi ile temin edilebilir. Bu itibarla bugün bilhassa hızı çok motorlarda
kullanılan biyel konstrüksiyonunda şu noktalara dikkat etmek lazımdır.
a-) Biyel mümkün olduğu kadar hafif olmalıdır.
b-) Biyeldeki gerilme birikme noktaları giderilmelidir.
c-) En müsait malzeme seçilmiş olmalıdır.
d-) Malzeme gerilmelere en iyi tahammül edecek bir surette işleme tabi
tutulmalıdır.
e-) Biyel imalinde fabrikasyon hatalarının önlenmesi için azami gayret
sarfedilmelidir.
36
www.forum.alghaform.com
Biyel konstrüksiyonuna geçmeden evvel biyelin tipinin tespiti gerekir. Motorun
inşa tipine göre biyelin de şekli değişir. Mesela: Sıra, V, W ve yıldız motorlarda çeşitli
biyeller kullanılır. Bazı hallerde motorun tipine göre biyel tipini seçmek imkan
dahilindedir. Dazı hallerde ise belli bir motor konstrüksiyonun için belli tip bir biyel
kullanmak mecburiyeti vardır.
Umumiyetle biyel küçük başı tek parça halinde, yani göz şeklide yapılır. Büyük
başı ise parçalı olarak inşa edilir.
BİYELİN HESABI:
1-BİYELİN UZUNLUĞU:
Biyelin uzunluğu motorun inşa tipine göre, Strok oranına (H/D) ve çalışma
motoruna bağlıdır. (Dört zamanlı, iki zamanlı, otto yahut diesel motoru)
Biyelin uzunluğu biyeli iki başı arasındaki mesafedir. Taşıt diesel motorlarında
krank milinin sökülüş tarzı biyel uzunluğunun tespiti için çok önemlidir.
Hızı çok yüksek diesel motorlarında krank muylusu çapı oldu için birçok
hallerde hareket elemanlarını yanlamasına kesilmiş biyel konstrüksiyonunda
söküldükten sonra silindir içinde çıkarmak imkansızdır. Bu sebeple pistonun ve biyelin
bu durumda krank mili takılı kaldığı halde aşağıdan çıkarılması istenir.bunun için
silindir alt kenarı ile krank kolu arasındaki mesafe pistonun çıkmasına yetecek
büyüklükte yapılır. Bunun için λ ’nın takriben 1 : 4,5 olması gerekir.
Elemanlar sökülürken belki krank milini el ile döndürmek icap eder. Karşı
ağırlıklara şekil verilirken pistonun çıkarılabilmesi problemi nazari itibara alınmalıdır.
r 1 l
λ= = ise = 4,6 buradan l = 4,6.r olur.
l 4,6 r
H 130
r= = = 65mm l = 4,6.65 ≅ 300mm l ≅ 300mm
2 2
37
www.forum.alghaform.com
BİYELİN ŞEKİLLENDİRİLMESİ
Biyel konstrüksiyon olarak piston pernosuna geçen biyel küçük başı, krank mili
muylusuna geçen biyel büyük başı ve bunları birleştiren gövde (şaft) kısmından
ibarettir.
1-BİYELİN UZUNLUĞU
Biyelin küçük başının konstrüksiyonu piston pernosunun boyutlarına ve bunun
tespit şekline bağlıdır. Üst biyel yatağının ( biyel küçük başının ) yanma basıncını ve
pistonun kütleler kuvvetini biyel şaftı vasıtası ile iletmektedir. Biyel küçük başı piston
pernosu ekseninde sarkaç bir hareket yapar.
Biyelin küçük başına bronz veya iki metalli burçlar zarflar yerleştirilir. Taşıt
motorlarında genel olarak serbest pernolar kullanılır. Bunlar motorun çalışması
esnasında kendi eksenleri etrafında döner tiplerdir. Alüminyum (Al) alaşımlı pistonlarda
ise bu dönme piston 120 0 ’ ye eriştikten sonra olur.küçük başın üst kısmı düz yapılmaz ,
genellikle 15 0 lik bir açı verilir yağlama deliklerini üst kısmında ve gerilmelerin düşük
bulunduğu yerlerde açılması gerekir.
Burç kalınlığı :(=t)
Burcun et kalınlığı takriben perno çapının 1/12’ si kadardır. Serbest pernolu
halde biyelin küçük başına bronz veya iki metalli burçlar yerleştirilir. Burç (zarf)
kalınlığı genel olarak perno dış kalınlığına bağlı olarak aşağıdaki gibi hesap edilir.
38
www.forum.alghaform.com
Biyel küçük başı perno etrafında gerili çekmeye zorlanan bir tel gibi hesap edilir.
GI
PI = .r.W 2 .(1 + λ )............[ Kg ] → Pistonu Ü.Ö.N.’da basmaya çalışan kuvvet
g
Burada;
π .n π .2000
W : Açısal hız = = ≅ 210rad / sn
30 30
G I = Gk + Gbkb / 2
π .d 2 d π .d 2 i π .(4,4) 2 π .(3,6) 2
G perno = γ .L p .[ − ] = 7,8.10.[ − ] = 392 gr
4 4 4 4
γ : Perno malzemesinin Özgül ağırlığı [gr/ cm 3 ]
Perno malzemesi olarak EC60 çeliği seçilmiştir.
EC60 çeliği için γ = 7,8 gr/ cm 3
L p : Perno uzunluğu = 110 mm = 11 cm olarak bulunmuştu.
G perno = 392gr
π .d 2 bd π .d 2 bi π .(6,5) 2 π .(4,4) 2
Gkbk = γ .b.[ − ] = 7,8.4.[ − ] = 560.9 gr
4 4 4 4
39
www.forum.alghaform.com
b : Biyel başı eni = 40 mm = 4 cm olarak bulmuştuk.
d bd : Biyel küçük başının dış çapı = 65 mm = 6,5 olarak alındı.
Gkbk =560,9 gr
Gbkb 560,9
G I = Gk + = 2171,3 + = 2466,75 gr G I ≅ 2,5kg
2 2
GI 2,5
PI = .r.W 2 .(1 + λ ) = .0,065.210 2.(1 + 0.21) = 876,6kg
g 9,81
H 130
r= = = 65mm = 0,065mm
2 2
π .n π .2000
W : Açısal hız = = ≅ 210rad / sn bulunmuştu
30 30
g : Yerçekimi ivmesi = 9,81 m / sn 2
1
λ= = 0,21 dir.
4,6
PI = 876,6 kg
I-I Kesitinin yüzey alanı = 2.s.b dir.
PI
I-I kesitindeki çekme gerilmesi: σ = kg / cm 2 dir.
2.s.b
Hızı çok diesel motorları için bu çekme gerilmesi olarak aşağıdaki σ em değerleri
çok kullanılır:
σ em =200 kg / cm 2
Bu yuvanın yatağında yanma basıncı altında yüzeysel basıncı:
240 : 380 kg/cm2 almak uygundur.
b=bb-5 = 45 – 5 = 40 mm
bb: Perno gözleri arasındaki mesafe = 45 mm bulunmuştu.
b: Biyel küçük başının eni b= 40 mm olarak daha önce perno bahsinde de hesap
edilmişti.
PI 876,6
S= = = 0,55cm = 5,5mm S = 5,5 mm
σ I .b.2 200.4.2
40
www.forum.alghaform.com
Burç ile perno arasındaki boşluk = (Δ)
Δ = (0,0004 : 0,0015). dd
Δ = 0,00095. dd = 0,00095.44 = 0,0418 mm Δ = 0,0418 mm
Biyel küçük başı yatağının yağlanması biyelin uzunlama ekseninde açılan bir
delik vasıtasıyla olur.
2-BİYEL ŞAFTI
Biyel şaftı (biyel gövdesi) biyelin boylamasına eksenine göre simetrik
konstrüksiyon olması gerekir. Şaft genel olarak I profili şeklinde yapılır. Gövdenin
içindeki boşluktan yağ ve soğutucu akışkan geçirilebilir.
Şaft kesiti (gövde kesiti) atalet kuvveti altında çekmeye, gaz kuvvetleri altında
basmaya çalışır.
Büyük diesel motorlarında burkulma (flambaj) kontrolünün de yapılması
gerekir.
Biyel şaft kesiti I profili şeklindedir. Biyel şaftı aşağıdaki zorlanmaların tesiri
altındadır:
A) Yanma basıncı altında basma ve flambaj zorlanması.
B) Şaftın merkezkaç kuvvetlerle eğilmeye zorlanması
C) Şaftın kütleler kuvvetiyle çekmeye zorlanması.
Biyel şaftı yukarıda sayılan çeşitli zorlanmaların tesiri altında çalıştığından,
şaftın bu zorlamalar altında tahrip olmadan görevini yapabilmesi için şaft
konstrüksiyonunun çok iyi etüt edilmesi gerekir. Biyel şaftının bu zorlamalara göre ayrı
ayrı kontrolünün yapılması ile işletme esnasında doğabilecek sakıncaları asgariye
indirmek imkan dahiline girer.
41
www.forum.alghaform.com
ŞAFT KESİTİNİN TAYİNİ :
Biyel şaft kesiti I profili şeklindedir.
H 1 = 2 .r0 = 2 .25,5 = 36mm
d d + 2.t 44 + 2.3,5
r0 = = = 25,5mm
2 2
H 2 = (1,3 : 1,5).H 1
H 1 + H 2 36 + 46
H= = = 41mm
2 2
B 1
=
H 1,5
H 41
B= = ≅ 27
1,5 1,5
“B” Tüm kesit boyunca sabittir.
42
www.forum.alghaform.com
F=B.H-2.k.h=27.36-2.9.18=648 mm2 = 6,48 cm2 F = 6,48 cm2
B.b 3 b.h 3 27.9 3 9.18 3
J = 2. + = 2. + = 7654mm 4 J= 7654mm 4
12 12 12 12
J=0, 7654cm 4
43
www.forum.alghaform.com
BİYEL ŞAFTININ MUKAVEMET KONTROLÜ:
Biyelin ortasında I-I kesiti:
A- Yanma basıncı altında basma ve flambaj zorlanması:
π .d 2 π .(11) 2
Piston yüzeyi : Fb = = = 95cm 2
4 4
Max. Yanma basıncı : Pmax = 60kg / cm 2
π .d 2
Max. Yanma kuvveti : Pz = Pmax . = 60.95 = 5700kg
4
F = Fmin = FI = 6,93cm 2
Pz 5700
σ basma = = ≅ 823kg / cm 2
Fmin 6,93
l 30,0
x : Narinlik derecesi. x= = = 76,8
i I 0,423
l : Biyel kolu uzunluğu = 30 cm
x = 76,8 > 60 olduğundan biyelin flambaja (burkulmaya) göre de kontrolünün
yapılması gerekir. Burada :
x < 105 olduğundan flambaj kontrolü için “TETMAYER” denklemi caridir.
Akma sınırını σ − s ile gösterirsek, flambaj gerilmesi : σ k ise ,
44
www.forum.alghaform.com
Yanma basıncı altında basma dolayısı ile flambaj zorlanması:
l:Biyelin uzunluğu = 300 mm = 30 cm, λ = 0,21
Kesit alanı : FI=6,93 cm2
Atalet Momenti : JI = 1,2405 cm4
Atalet Yarıçapı : iI = 0,423 cm
Narinlik Derecesi : x = 76,8
PZ 5700
σI = = ≅ 823kg / cm 2
FI 6,93
Buna göre flambaj emniyeti :
σ k 6160
S= = = 7,48
σI 823
45
www.forum.alghaform.com
B- Şaftın merkezkaç kuvvetlerle eğilmeye zorlanması:
Biyel şaftı kütleler kuvveti dolayısı ile eğilmeye zorlanır.
Motor max. Dönme sayısı ile çalışırken tesir eden
merkezkaç kuvvetlerinin max. Değeri krank kolu ile
biyel şaftının birbirlerine ne zaman 90º durdukları
zamandır.
Burada w için motor rölanti halinde
çalışırkenki en büyük açısal hız yani takriben
normal açısal hızın 1,1 misli alınır.
l2 30 2
Mbmax = q. = 19,1. = 1260kp.cm
16 16
Bu momentin piston pernosu ortasından : 0,577. l = 0,577.325 = 187,5 mm
mesafede husule gelir. Kesitin I-I kesitlerinin boyutunda bütün uzunlukta aynı kaldığı
kabul edilir. Atalet dolayısı ile direnç momenti
JI 1,2405
W= = = 1,379cm 3
B / 3 2,7 / 3
Mbmax 1260
σb = = = 914kg / cm 2
W 1,378
46
www.forum.alghaform.com
Biyel malzemesi : Islah edilmiş CM için;
σ em = 1200 ÷ 1700kg / cm 2 (Hızı çok diesel motorlar için)
47
www.forum.alghaform.com
D- Toplam Zorlanma :
Buna göre biyel şaftının toplam zorlanması - σ I ile + σ z arasında değişmektedir.
Eğilme zorlanmasının maksimum değeri çekme ve basma zorlanmalarının maksimum
değerine nazaran zaman bakımından kaymış durumdadır.
σ I gerilmesi +192 kp/cm2 ile +823 kg/cm2 arasında değişmektedir. Eğilme
zorlanması zaman itibari ile kaymış olarak tesir eder. Yani basma ve çekme
gerilmelerine ilave edilemez.
II-II Kesiti:
A- Yanma basıncı dolayısı ile basma gerilmesi:
FII : Kesit alanı = 6,48 cm2 hesaplandı.
Pz : Max yanma kuvveti = 5700 kg
σ II : II-II kesitinde meydana gelen basma gerilmesi.
Pz 5700
σ II = = = −880kg / cm 2
FII 6,48
Hızı çok diesel motorlarda biyeller için emniyetli çekme gerilmesi : σ zem
48
www.forum.alghaform.com
C- Toplam zorlanma:
σ II gerilmesi +204 kg/cm2 ile -880 kg/cm2 arasında değişmektedir.
III-III Kesiti:
Bu kesit biyelin en kuvvetli kesiti olduğundan diğer kesitler için hesaplanan
zorlanmalara karşı mukavim yani emniyetli olacağı aşikârdır. Dolayısı ila bu kesit için
mukavemet hesabı yapmaya gerek yoktur.
2-BİYEL ŞAFTI
Biyel büyük başı konstrüksiyonunda aşağıdaki özellikler aranır.
a-) İnce yatakların kullanılabilmesi için yüksek rijitlik. Biyel başı ekseriya ince
olan biyel burcunu kâfi miktarda destekleyebilmelidir.
b-) Boyutlarının mümkün olduğu kadar küçük olması, böylece blok ve karter
boyutlarının küçük, krank muylusuna tesir eden kuvvetlerin küçük ve aşınmalarının az
olması sağlanır.
c-) Geçiş noktalarında gerilme birikmelerinin bulunmaması için geçiş şeklinin
düzgün olması. Biyel başı şaftın basma ve çekme kuvvetlerini almalı ve burca doğru
bunları iletmelidir. Şaft kesiti tedrici olarak, kesit değişikliklerini fazla tutmadan, büyük
geçiş çapları ile biyel başına bağlanmalıdır.
d-) Demontaj esnasında silindir içerisinden kolaylıkla çıkarılabilmelidir.
Biyel başı şahmerdanda iktisadi olarak yapılabilmelidir. Bu arada bilhassa kesit
geçişlerine dikkat etmek lazımdır. Geçişler ani olursa dövmede elyaf zarar görür ve
ayrıca ıslah olayında güçlükler doğar.
Belli bir meyil yapmak zaruriyeti vardır. Bölünmemiş krank miline biyeli
takabilmek için büyük başını iki parçalı yapmak gerekir. Yatak kapağını biyelin şaft
kısmına bağlanması biyel civataları veya saplamaları ile olur. Bu civataların boyutları
biyel büyük başının boyutlarının tespiti için çok önemlidir.
Biyel büyük başının boyutları krank mili muylusunun çapı ve uzunluğuna
bağlıdır. Biyel büyük başı yatakları iki parça halindedir. Üst parça geçici bir zaman gaz
kuvvetlerine, alt parça ise daha uzun süre tesir eden atalet kuvvetlerine maruzdur.
Motorun yataklarında ince zarflı yataklar (burçlar) kullanılır. Yatakların alt ve
üst parçaları birbirinin aynıdır.
49
www.forum.alghaform.com
Yatak zarflarının kalınlığı: t
t = (0,03 : 0,05).dk = 0,04.dk
dk : krank mili kol muylusu çapıdır.
dk = 70 mm (krank bahsinde hesaplanmıştır.)
t = 0,04.70 =2,8 mm t =2,8 mm
Yatak malzemesi : (0,2 : 0,5) mm kalınlığındadır.
Büyük baş yataklarındaki çapsal boşluk : Δ. dk
Δ.dk = (0,0005 : 0,001).dk olup en küçük boşluk yağın girebilmesi için 0,0005mm ile
sınırlandırılmıştır.
Δ.dk = 0,00075.dk = 0,00075.70 = 0.525 mm Δ.dk = 0,525 mm
Biyel büyük başının krank muylusu ekseni boyunca hareketi yani,
eksenel boşluk (0,10:0,15) mm’yi geçmez.
Daha büyük boşluklar yanlardan merkezkaç. Tesirler etkisi ile yağ kaçaklarına
ve basıncın düşmesine sebep olurlar. Yatak zarflarının radyal dönmesi merkezleme
girintileri ile önlenir.
50
www.forum.alghaform.com
Civatalara gelen toplam kuvvet (çekme kuvveti) : Patalet
r.W 2
Pat = .[(Ga + Gk ).(1 + λ ) + Gb − Gd ]
g
Burada:
Ga = Gbiyel .0,25 = 3840.0,25 = 960 gr = 0,96kg
Şapka...ağğırlığ π (d 2 d − d 2 i ) Lk
Gd = = .γ .
2 4 2
d i = d k : Krank kol muylusu çapı = Biyel büyük başının iç çapı.
π (9 2 − 7 2 ) 7
Gd = .7,8. = 686 gr = 0,686kg
4 2
6,5.(210) 2
Pat = .[(0,96 + 2,17).(1 + 0,21) + 2,88 − 0,686] ≅ 1738kp
981
Pat Pat
σ= dan A=
2. A 2.σ
σ em = 500 ÷ 700kg / cm 2 (Taşıt diesel motorları için sınır gerilmeler. )
σ em = 700kg / cm 2 seçildi.
A : Cıvata diş dibi kesiti (mm2)
Pat 1738
A= = = 1,24cm 2
2.σ 2.700
Civatalarının seçimi:
Diş dibi kesiti A=124 mm2 ye en yakın olan öngergili civatalar seçilecektir.
Bu değerlere en yakın norm cıvata olarak:
10K kalitesinde, Metrik normal vida dişli
M16*2, öngergili cıvata (TS.61.8) seçildi.
51
www.forum.alghaform.com
Seçilen civatanın boyutları şöyledir: (öngergili)
Vida çapı : d = 16 mm
Vida adımı : h = 2 mm
Bütün dairesi çapı : d2 = 14,701 mm
Diş dibi çapı : d1 = 13,402 mm
Diş yüksekliği : t1 = 1,299 mm
Yuvarlıklar : r = 0,22 mm
Diş dibi kesiti : A =141 mm2
Cıvata malzemesi : 41Cr4
Kalite : 10K
Min. Kopma direnci : 100 : 120 kg/mm2
Brinell sertliği :HB = 293 : 350 kg/mm2
Akma sınırında minimum gerilme : σ s = 90kg / mm 2
Eğilme : σ b = 54kg / mm 2
Burulma : τ d = 32kg / mm 2
Kesme : τ b = 43kg / mm 2
Pat 1738
σ= = = 6,16kg / mm 2 = 616kg / cm 2
2. A 2.141
σ = 616kg / cm 2 < σ em = 700kg / cm 2 olduğundan:
Seçilen civatalar uygundur.
52
www.forum.alghaform.com
BİYELİN MALZEME TEKNOLOJİSİ VE İMALAT ŞEKLİ
Biyel Malzemesi : ,
Biyel kolu çeşitli zorlamaların tesiri altında bulunduğu için kaba şekline ancak
dönme işlemi ile getirilir. Bu nedenle dövmeye elverişli ve mukavemeti yüksek
çeliklerin kullanılması mecburiyeti vardır.
Kullanıldığı yere bağlı olmak üzere biyellerde genel olarak karbonlu yahut
alaşımlı çelikler kullanılır.
Biyel malzemelerinden her şeyden evvel yüksek bir çentik mukavemeti ve
büyük bir uzama istenir. Çeliğin ısıl işlemi de buna göre ayarlanmalıdır. Aşırı zorlanma
altında bulunan biyelleri şekillendirdikten sonra ayrıca mekanik olarak esaslı bir şekilde
işlemek lazımdır.
Büyük diesel motorlarının biyel kolları ekseriya sonradan işlenmez. Hızı çok
diesel motorlarında ve yüksek zorlanmalı otto motorlarında VCMo135 yahut VCMo125
norm çelikleri kullanılır.
Biyel malzemesi olarak VCMo135 Krom-Molibden çeliği seçildi.
VCMo135 Krom-Molibden çeliğinin bileşkesi:
C: % 0,3 : 0,7
Cr : % 0,9 : 1,2
Mo : % 0,12 : 0,8
Mn : % 0,5 : 0,8
Si : % 0,35
Mukavemet Değerleri :
Çekme Mukavemeti : 85 : 95 kg/mm2
Akma Sınırı : 70 kg/mm2
Uzama (Sd) : 10 %
Büzülme : 60 :50 %
Çentik Direnci :12 kg.m/cm2
Sürekli eğilme mukavemeti : 44 kg/mm2
Su verilmemiş çeliğin sertliği: 230 : 290 kg/mm2 Brinell kadardır.
53
www.forum.alghaform.com
Biyel için ikinci bir malzeme olarak : VCMo125 çeliği de kullanılabilir.
VCMo125 Krom-Molibden çeliğinin bileşkesi:
C: % 0,22 : 0,29
Cr : % 0,9 : 1,2
Mo : % 0,15 : 0,25
Mn : % 0,5 : 0,8
Si : % 0,35
Mukavemet Değerleri :
Çekme Mukavemeti : 70 : 80 kg/mm2
Akma Sınırı : 50 kg/mm2
Uzama (Sd) : 18 %
Büzülme : 50 :60 %
Çentik Direnci :12 kg.m/cm2
Sürekli eğilme mukavemeti : 38 kg/mm2
Brinell sertliği : 207 : 235 kg/mm2 kadardır.
Alaşımsız çelikler çentik tesirine karşı hassasiyetleri az olduğundan kalıpta
dökülerek imal edilen biyellerde sürekli mukavemet bakımından alaşımlı çeliklerle aynı
değerdedir.
İmalat Şekli:
Biyellerde pistonla krank milini mafsallı olarak birbirine bağlar ve pistondan
almış olduğu gaz basıncını krank miline iletirler. Biyellerde genellikle karbonlu çelikler
kullanılır. Genel olarak kullanılan biyel malzemesi.
C% Mn % Si % Cr % Mo %
0,35-0,36 0,5-0,8 0,35 0,9-1,2 0,15-0,25
Aşırı zorlanma altında bulunan biyelleri şekillendirdikten sonra ayrıca mekanik
olarak işlemek lazımdır. Piston kolunu teşkil eden malzemenin mukavemet gücünden
bazı noktalarda istifade edildiği için (bilhassa çentik ve delik olan yerlerde çatlama
tehlikesi mevcuttur.) mukavemet değeri çok yüksek olmayan ve buna karşılık genleşme
değeri iyi olan malzemenin kullanılması gerekir. Piston kollarında karbon miktarı
şöyledir. %0,32 : 0,40 olan karbonlu çelikler yeterlidir. Dış şekillerin işlenmesine pek
gerek yoktur. Bu çeliklere 60 : 70 kp/mm2 ye kadar tavlama yapılır. Önemli olan
dövmeden meydana gelen çapakların enine değil boyuna taşlanmasıdır.
54
www.forum.alghaform.com
Taşıt dizel motorlarında krank milinin sökülüş tarzı biyel uzunluğunun tespiti
için önemlidir. Hızı çok diesel motorlarında krank muylusu çapı büyük olduğu için
birçok hallerde hareket elemanlarını yanlamasına kesilmiş biyel konstrüksiyonunda
söküldükten sonra silindir içerisinden çıkartmak imkansızdır. Bu sebeple pistonun ve
biyelin bu durumda krank mili takılı kaldığı halde aşağıdan çıkarılması istenir.
Elemanlar sökülürken belki krank milini el ile döndürmek icap eder. Karşı ağırlıklara
şekil verilirken pistonun çıkarılabilmesi nazari itibara alınmalıdır.
Biyelin genel şekillendirilmesinde motorun heyeti umumiyesini göz önüne
almak lazımdır. Bir biyelden işletme esnasında arıza göstermemesi, emin bir şekilde
çalışması istenirken yerine göre ucuz olması da istenir. Fakat biyel ileri geri hareket
eden bir eleman olduğundan her şeyden evvel hafif olmalıdır. Bu itibarla fuzuli
malzeme yığınları muhakkak bit surette önlenmelidir. Biyele şekil verilirken tabiatı ile
piston ve krank mili gibi komşu elemanların biyele yapacağı tesirleri de nazari itibara
almak lazımdır.
Biyelin kol kısmının kesiti seçilirken imal tekniğini ve hafiflik meselelerini de
birlikte düşünmek gerekir. gerekli mukavemet, bu arada çekme basma, eğilme ve
flambaja karşı olan mukavemet her türlü kesit ile elde edilebilir. Fakat diğer faktörler
nazari itibara alınınca muhtelif kesit şekilleri arasında önemli farklar derhal gözükür.
Bunun için en uygun kesit “I” profili şeklinde olan kesittir.
55
www.forum.alghaform.com
BİYELİN DENGELENMESİ
Biyelin Ağırlık Merkezi: “Cross Metodu” ile bulundu.
Karışık düzlemsel hareket yapan biyelin kütlesi birkaç noktada toplanmış farz
olunan ve dinamik tesiri eşdeğer olan kütlelerle değiştirilmektedir. Bu işleme “Biyel
kütlesinin indirgenmesi” denir.
Böylece problemin çözümünde bağıntılar basitleştirilmiş olur. Biyel için en
uygun noktalar krank muylusu merkezi ile piston pernosu merkezidir. Zira bu iki nokta
sadece dönme ve sadece doğrusal hareket yapmaktadır. Aşağıda “üç kütle metoduna”
göre bağıntılar yazılacaktır. Görüleceği gibi bu metotta nokta sayısını ikiye indirmek
mümkündür.
Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi üç kütle metodunda biyelin kütlesi, krank
muylusu merkezinde, piston muylusu merkezinde ve ağırlık merkezinde yerleştirilmiş
olan üç kütleli bir sistem ile değiştirilir. Bu yeni sistemin dinamik bakımından biyel
kütlesine eşdeğer olması için aşağıdaki şartlar gerçekleşmelidir.
a ) Yeni m1, m2, m3 kütlelerinin toplamı biyelin mb kütlesine eşit olmalıdır.
b ) Yeni sistemin ağırlık merkezi , biyelin G ağırlık merkezi ile intibak etmelidir.
56
www.forum.alghaform.com
c ) Yeni sistemin ağırlık merkezinden geçen ve motorun krank mili eksenine
paralel eksene göre atalet momenti biyelin aynı eksene göre θ b atalet momentine eşit
olmalıdır.
Bu şartlara göre aşağıdaki üç denklem yazılabilir;
1- Toplam kütlenin aynı kalması : m1 + m2 + m3 = mb
2- Ağırlık merkezi konumunun değişmemesi : m1.a- m2.b = 0
3- Atalet momentinin aynı kalması : m1.a2- m2.b2 = θ b = m.i2
Burada i biyelin G ağırlık merkezinden geçen eksene göre atalet yarıçapıdır. m1
kütlesi krank kütlelerini temsil eden mkrank kütlesi ve m2 kütlesi de gidip gelme hareketi
yapan piston sisteminin kütlesine eklendiği zaman bu iki notada toplanmış olan kütleler
m3 ‘e nazaran çok daha büyüktür. Bu durumu göz önüne alarak 1. denklemdeki m3
kütlesini ihmal edebiliriz. (m3=0)
Buna göre ilk 2 denklemi yazarsak;
m1 + m2 = mb (1)
m1.a- m2.b = 0 (2)
(2)’den;
a
m2 = m1 . değerini (1)’de yerine yazarsak;
b
a a
m1 + m1 . = mb ⇒ m1 (1 + ) = mb
b b
b.mb
m1 =
a+b
Ve (1)’den;
m2 = mb - m1 bulubur.
G b = 3,84kg = 3840 gr olarak daha önce bulunmuştu.
a = 80 mm = 8 cm
b = 220 mm = 22 cm olarak tespit edildi.
Gb 3,84(kg )
mb = = 2
≅ 3,9.10 −3 kg.cm −1 .sn 2
g 981cm / sn
b.mb 22.3,9.10 −3
m1 = = = 2,86.10 −3 kg.cm −1 .sn 2
a+b 8 + 22
57
www.forum.alghaform.com
m1 = 2,86.10 −3 kg.cm −1 .sn 2
θ b = 0,6864kg.cm.sn 2
Piston-Biyel Sisteminin Eşdeğer Atalet Momenti : ( θ eş )
⎡ 1 ⎤
θ eş = ⎢mdön + m gg ⎥.r 2
⎣ 2 ⎦
mdön = m1 = 2,86.10 −3 kg.cm −1 .sn 2
⎡ 1 ⎤
θ eş = ⎢2,86.10 −3 + 1,04.10 −3 ⎥.(6,5) 2
⎣ 2 ⎦
θ eş = 0,1428kg.cm .sn 2
λ2 λ2
NOT = değeri çok küçük olduğundan yukarıdaki θ eş formülünde, 1 +
4 4
değeri ihmal edilmiştir. Şayet bu değer ihmal edilmezse, θ eş momentinin değeri
⎡ 1 (0,21) 2 ⎤
θ eş = ⎢2,86.10 −3 + 1,04.10 −3.(1 + )⎥.(6,5) 2
⎣ 2 4 ⎦
θ eş = 0,1430kg.cm .sn 2
Bu durumda yeni formüle nazaran yapılan hata oranı:
0,1430 − 0,1428
( ) x100 = 0,1398 ≅ 0,14 ≅ %14 olur.
0,1430
58
www.forum.alghaform.com
59
www.forum.alghaform.com
60
www.forum.alghaform.com
61
www.forum.alghaform.com
4 – KRANK MİLİ
GENEL BİLGİLER
Krank milleri biyelden gelen gaz ve atalet kuvvetlerini motorun iç miline
döndürme momenti olarak taşıyan elemanlardır. Yapıları icabı çeşitli dış tesirlerin
altında bulunurlar.
Krank milinin kütle kuvvetleri mil yatakları tarafından karşılanır. Motorun ilk
tasarlanmasında krank milinin boyutları daha imal edilmiş konstrüksiyon oranlarından
örnek alınır.
Krank milinin boyutları : ana ve biyel yataklarının sayısı, motor bloğunun yapısı,
silindir kafalarının tertibi ve yapısı, V tipi motorlarda biyelin terkibine, krank mili
malzemesi ve imal şekline bağlıdır.
Krank mili krank kutusundaki yataklar içerisinde yataklanmıştır. Biyelden gelen
ve krank muylusu ile iletilen gaz ve kütle kuvvetleri mil yataklarında reaksiyon
kuvvetleri ve mil üzerinde iş yapan bir moment husule getirirler.krank milinden geçen
kuvvet akımı mekanik zorlanmalar doğurur. Krank milinin ve ona bağlı olan piston,
biyel ve volan gibi hareket elemanlarının kütleleri milin elastikliği ile titreşime müsait
bir sistem husule getirirler ki, dolayısı ile bu sistemde periyodik olarak tesir eden
kuvvetler tesiri altında ekseriya yüksek mekanik zorlanmalar husule getiren titreşimler
doğabilir. Yataklarda ayrıca kayma yüzeyleri zorlanmaları mevcuttur.
Bu günkü teknik icaplarına göre taşıt diesel motorlarının krank millerinde her
muyludan sonra bir ana yatak bulunmalıdır. Son zamanlarda taşıt diesel motorlarında
genel olarak ıslak silindir kovanı kullanılmaktadır. Bunun sebebi kolay değiştirilebilir
olması ve daha iyi döküm malzemesinin kullanılabilmesi imkanıdır.
Krank milleri motorun üst karterinde bulunan ana yataklara muylular yardımı ile
bağlanır. Krank milinin ana muylularından birinin iki yan yüzü teniz işlenmiştir. Klavuz
muylu denilen bu muyluya yatak kusinetleri takılır. Krank milinin eksenel hareketi bu
yatak yardımı ile sınırlandırılır.
62
www.forum.alghaform.com
KRANK SEÇİMİ:
Dört silindirli, su soğutmalı, sıra tip taşıt dizel motoru krank milinde dört tane
muylu yatağı, beş tanede ana yatak bulunmaktadır. Biyel muyluları ikişer ikişer aynı
eksende ve ortak bir düzlem içinde bulur. Buna göre dış uçtaki birinci ve dördüncü biyel
muyluları aynı eksende, ortadaki ikinci ve üçüncü biyel muyluları ise 180º farklı
eksende ve her iki eksen de aynı düzlem üzerinde bulunur. Yani: 1 ve 4 aynı, 3 ile 2
aynı eksendedir. Krank beş defa yataklanmıştır.
Motorun ateşleme sırası: 1-3-4-2 dir.
Ateşleme sırası: 1-3-4-2 olduğundan, silindirlerdeki durum şöyle olacaktır:
1 2 3 4
Ateşleme Sırası
1. Silindir İş egsoz Emme Sıkıştırma
2. Silindir Sıkıştırma İş Egsoz Emme
3. Silindir Emme Sıkıştırma İş Egsoz
4. Silindir Egsoz Emme Sıkıştırma İş
Bu ateşleme sırasına göre : Motorun kam milindeki kamlar, birinci silindir güç
(iş) zamanında iken üçüncü silindir sıkıştırma zamanında, dördüncü silindir emme
zamanında ve ikinci silindir egsoz zamanında bulunacak şekilde düzenlenmiştir.
63
www.forum.alghaform.com
KRANK MİLİ BOYUTLARI
Krank mili konstrüksiyonunda seçilecek en mühim değerlerden birisi kankın ve
muyluların uzunluğunu tespit edecek olan silindirler arasındaki mesafedir. Bu mesafe
çeşitli motorlarda çeşitli mülahazalar altında seçilir. Diesel motorlarında silindir
mesafeleri umumiyetle daha büyüktür. Taşıtlarda kullanılan sıra tip diesel motorlarında
krank milinin boyutları genellikle aşağıdaki gibidir.
f-Krank Koları
Genişlik = (1,0 : 1,2).D ≅ 1,1.D ≅ 1,1.110 ≅ 120mm
Kalınlık ≅ 0,24.D ≅ 0,24.110 ≅ 26mm
Geçiş ≅ 0,08.D ≅ 0,08.110 ≅ 8mm
64
www.forum.alghaform.com
KRANK MİLİ MUKAVEMET HESABI
Krank mili pistondan biyel vasıtası ile gelen kuvveti moment halinde motor
volanına verir. Bu moment iş yapan moment olup menşei gaz ve atalet kuvvetleridir.
Ortalama bir değer halinde tesir eden iş momentinden ayrı olarak, krank miline, bir de
değişken olan ve volan tarafından alınan ve dengelenen momentler tesir ederler. Krank
mili bu kuvvetlerin esiri ile eğilmeye ve burulmaya zorlandığı gibi ayrıca yatak
basınçlarına göre de zorlanır. Diğer taraftan krank mili titreşime müsait bir elemandır.
Titreşimler krank miline eğilmeye ve burulmaya zorlarlar.
Krank mili titreşimleri büyük tehlikeler doğurabilirler ve dolayısı ile önlenmesi
için azami bir gayret sarfı gerekir.
Umumiyet itibariyle iki kritik vaziyette krankın hesabını yapmak mecburiyeti
vardır.
1-Piston üst ölü noktada iken; yanmanın husule getirdiği basınç azami
değerindedir. Bu vaziyette tesir eden kuvvet Pmax olup ancak atalet kuvvetleri ile bir
miktar azaltılmış durumdadır. Bu kritik durumda krank muylusu eğilmeye zorlanır.
2-Piston üst ölü noktadan takriben 35º sonrada iken bu vaziyette Pt = 0,4.Pmax
teğetsel kuvveti maksimum burulma momenti husule getirir. Ayrıca radyal Pr kuvveti de
muyluyu eğilmeye zorlar.
Krank milinin bu iki duruma göre mukavemet hesabı yapılacaktır.
Krank millerinde kuvvet bir kol üzerinden tesir eder. Şekilden de görülebileceği
gibi krank kolunun ortasına tesir eden piston biyelinin kuvveti F1 krank yolu dairesine
radyal FR ve teğer FT diye iki bileşene ayrılabilir.
65
www.forum.alghaform.com
σ top = σ z + σ b
66
www.forum.alghaform.com
Bilinenler:
Krank kolu ölçüleri: b = 1,1.D = 1,1.110 ≅ 120 mm (Genişlik)
h = 0,24.D = 0,24.110 =26 mm (Kalınlık)
Lk 50
e= = = 25mm
2 2
Fr 5700
a)- σz = = ≅ 183 kp / cm 2
b.h 12.2,6
Fr .e 5700.2,5
b)- σb = = ≅ 1054 kp / cm 2
b.h 2 12.(2,6) 2
6 6
σ top = σ z + σ b = 183 + 1054 = 1237 kp / cm 2
Ft . y
a-) Ft.y = My momenti ile :σ b =
h.b 2
6
Ft
b-) Tarafsız tabakada kayma : τ =
2
.b.h
3
c-) Ft.e momenti ile burkulma : kol kesiti kare olduğu için, bu momentin iki
maksimumu vardır.
Ft .e
τ t 0,1 = (0 ve 1 noktalarında)
2
.h.b 2
9
Ft .e
τ t 6,7 = (6 ve 7 noktalarında)
2
.b.h 2
9
Bunlardan değeri yüksek olanını hesaba katmak gerekir.
Fakat biz burada emniyet bakımından : τ t = τ t 0,1 + τ t 6,7 olarak alacağız.
67
www.forum.alghaform.com
2280.10
a-) σb = 2
≅ 365 kp / cm 2
2,6.(12)
6
2280
b-) τ= ≅ 110 kp / cm 2
2
.12.2,6
3
2280.2,5
c-) τ t 0,1 = ≅ 68 kp / cm 2
2 2
.2,6.12
9
2280.2,5
τ t 6,7 = ≅ 316 kp / cm 2
2
.12.2,6 2
9
τ t = τ t 0,1 + τ t 6,7 = 68 + 316 =384 kp / cm 2
B- EĞİLMEYE ZORLANMA:
Krank milleri ile ilgili belirli kritik noktalarda hesabın yapılması kafidir.
Umumiyetle iki kritik değerde hesap yapıır.
Piston Ü.Ö.N.’ da iken basınç maksimumdur. Yani Pmax’dır. Bu durumda piston
eğilmeye zorlanır. Piston Ü.Ö.N.’ dan takriben 350 aşağı indiği vaziyette Pt (teğetsel
kuvvet) Pt =0,4.Pmax ile max. burulma momenti husule getirir. Ayrıca Pr radyal kuvveti
de eğilmeye zorlar.
68
www.forum.alghaform.com
dk: Kol muylusunun çapı.
la lk 48 50
L1 = + +h= + + 26 = 75mm alındı.
2 2 2 2
Ls : Silindirler arası mesafe = 150 mm
A, B, C, D, E :Yatak tepki kuvvetleri.
P1, P2, P3, P4 :Biyelden muylulara gelen kuvvetler.
Piston Ü.Ö.N.’da iken teğetsel kuvvet yok kabul edilip maksimum
kuvvet : Pr = Pmax’ dır. Pmax ise maksimum yanma basıncı olan Pmax’dan dolayı
oluşan kuvvettir. Bu durumda:
P1 ≠ P2 ≠ P3 ≠ P4 = Pmax = Pr (Değişik periyotlarda)
P1 P2 P3 P4
A B C D E
LA LB LC LD
69
Bu denklemi basitleştirirsek:
M A = M E = 0 idi. Bu durumda
P1. L1 2 P L3 B
2. M B .( L A + LB ) + M C LB = − .( L A − L21 ) − 2.
LA LA
LS 150
L A = L1 + = 75 + = 150mm L A = 150mm
2 2
LS 150
LB = L1 + = 75 + = 150mm LB = 150mm
2 2
1. Durum :
1 ve 4 nolu pistonlar Ü.Ö.N.’ da iken :
π .D 2 π .(11) 2
Ρ = P.F = P. = P. ≅ 95.P (kp) Ρ = 95 P
4 4
A-) 1. piston iş başlangıcında : P = P4 = Pmax = 60 kp/cm2
P1 = Pmax =95.60 = 5700 kp P1 = 5700 kp
B-) 2. piston eksoz başlangıcında :P = P5 = 6,7 kp/cm2
P2 =95.6,7 = 636,5 kp P2 = 636.5 kp
C-) 3. piston sıkıştırma başlangıcında: P = P1 = 1 kp/cm2
P3 =95.1 = 95 kp P3 = 95 kp
D-) 4. piston emme başlangıcında: P = P0 = 1 kp/cm2
P4 =95.1 = 95 kp P4 = 95 kp
150 150
600.M B . + M C 150 = −48093750 − 14321250
70
www.forum.alghaform.com
LS
3 P3. ( )
P2. L B 2 .[ L2 C − ( LS ) 2 ]
M B .LB + 2M C . ( LB + LC ) + M D LC = − −
LA LC 2
150
95.( )
636,5.(150) 3 2 .[150 2 − (150 ) 2 ]
M B .150 + 2 M C (150 + 150) + M D .150 = − −
150 150 2
150( M B + 4.M C . + M D ) = −14321250 − 801562
LC LC
95.75 95.150 3
M C .150 + 2M D .(150 + 150) + 0 = − .[150 − 75 ] −
2 2
150 150
150( M C + 4.M D ) = −801562 − 2137500 = −2939062
− 416100 − M C
MB =
4
71
www.forum.alghaform.com
− M C ± 4.M D = ±19594
14.M C = 32418
32418
MC = ≅ 2316 kp.mm M C ≅ 2316 kp.mm
14
Bu değer C noktasındaki momenttir. O halde C noktasına göre sağ ve sol
taraftaki kuvvetlerin momentlerini alırsak:
1-) Sol taraftan gidilerek:
RA.(LA+LB)-P1.(LS+L1)+RB.LB-P2.L1=MC
RA.( 150+150)-5700.(150+75)+RB.150 -636,5.75 = 2316
RA.( 150+150) -1282500+RB.150 -47737,5 = 2316
150.(2.RA+RB) – 1330237 = 2316
150.(2.RA+RB) = -1332553
2.RA+RB ≅ 8884 kp
2-) Sağ taraftan gidilerek:
RE.(LD+LC)-P4.(LS+L1)+RD.LC-P3.L1=MC
RE.(150+150)-95.(150+75)+RD.150-95.75 = 2136
150.(2.RE+RD) – 28500 = 2316
2.RE+RD ≅ 205 kp
72
www.forum.alghaform.com
Ayrıca:
MC ≅ 2316 kp.mm değerini (a) da yerine yazarsak:
4.M B + M C = −416100 kp.mm idi.
73
www.forum.alghaform.com
RA.(150+150+150)– 5700.(150+75+150) + RB.(150+150) – 636,5.(75+150) +
RC.150 - 95.(150-75) = -5479 kp.mm
150.(3.RA + 2RB + RC)-2287838 = -5479 kp.mm
3.RA + 2RB + RC = 15216 kp.mm
RA = 2153 kp 3.2153 + 2.4578 + RC =15216
RB = 4578 kp RC = -398 kp
2-) Sağ taraftan gidilerek:
RE.LD – P4.(LD-L1) = MD
RE.150 - 95.(150-75) = MB
RE ≅ 11 kp
2.RE + RD ≅ 205 kp bulunmuştu.
2.11 + RD ≅ 205 den
RD ≅ 183 kp
Moment diyagramı için:
MX = RA.X ; X = 0 için MX = 0 = MA = 0
X = L1 için MP1 = RA.L1 = 2153.75 =161475 kp.mm
MX1 = RA.X1 – P1.(X1-L1)
X1 = L1 MX1 = MP1
X1 = LA MX1 = MB = RA.LA – P1.(LA-L1)
MB = 2153.150 – 5700.(150-75) = -104550 kp.mm
MX1 = 0 ise X1 =?
RA.X1 - P1.(X1- L1) = 0 dan 2153.X1 – 5700.(X1-75)=0
2153. X1-5700. X1+5700.75 = 0 ⇒ X1 ≅ 120,5 mm
X1 ≅ 120,5 mm ise MX1= 0 dır.
MX2 = RA.X2 – P1.(X2-L1) + RB.(X2-LA)
X2 = LB için MX2 = MB=-104550 kp.mm idi (sağlama)
X2 = L1+LS için MX2 = MP2 = RA.(L1+LS) – P1.LS + RB.(L1+LS-LA)
MP2 = 2153.(75+150) – 5700.150 + 4578.(75+150-150)
MP2 = - 27225 kp.mm
74
www.forum.alghaform.com
MX2 = 0 ise X2 =?
RA.X2 - P1.(X2- L1)+ R1.(X2- LA) = 0
2153.X2 – 5700.(X2-75) + 4578.(X2- 150) =0
2153. X2 - 5700. X2 +5700.75+ 4578.X2 = 0 ⇒ X2 ≅ 251,4 mm
X2 ≅ 251,4 mm ise MX2= 0 dır.
MX3 = RA.X3 – P1.(X3-L1) + RB.(X3-LA)- P2.[X3-(L1+LS)]
X3 = L1+LS için MX3 = MP2= -27225 kp.mm
X3 = LA+LB için MX3 = MC olur.
MC = RA.(LA+LB) – P1.[(LA+LB)- L1] + RB.LB –P2.L1
MC = 2153.(150+150) – 5700.[(150+150)- 75]+4578.150
– 636,5.75)
MC = 645000 -1710000+427500+686700-47737,5
MC ≅ 2362 kp.mm
MX3 = 0 ise X3 =?
RA.X3 - P1.(X3- L1)+ RB.(X3- LA)- P2.[X3-(L1+LS)] = 0
2153.X3 – 5700.(X3-75) + 4578.(X3-150) - 636,5[X3- (75+150)] = 0
2153.X3 – 5700.X3-5700.75 + 4578. X3-4578.150 - 636,5.X3 -636,5.225 = 0
394,5. X3 –115987,5 = 0
394,5. X3 = 115987,5 den X3 = 294 mm
X3 = 294 mm ⇒ MX3 = 0 dan geçer.
75
www.forum.alghaform.com
X1’ ≅ 85 mm ⇒ M X1’ = 0
M X2’ = RE. X2’- P4.( X2’-L1) + RD.( X2’-LD)
X2’ = LD için M X2’ = MD = -5475 kp.mm
X2’ = L1+LS için M X2’ = MP3
LS
MP3 = RE.(L1+LS) – P4.LS+RD.
2
150
MP3 = 11.(75+150) – 95.150 + 183. den MP3 =1950 kp.mm
2
M X2’ = 0 ise X2’=?
RE. X2’ – P4.( X2’-L1) + RD.( X2’-LD)= 0
11. X2’- 95. X2’+95.75 + 183.( X2’-150)= 0
99. X2’+7125-27450 = 0 dan X2’ =205.3 mm
X2’ =205.3 mm ⇒ M X2’ = 0 dan geçer.
M X3’ = RE. X3’ - P4( X3’- L1)+ RD.( X3’- LD)- P2.[ X3’- (L1+LS)]
X3’ = L1+LS için M X3’ = M P3 = 1950 kp.mm
X3’ = LA+LB için M X3’ = M C = 2362 kp.mm
MC = RE.(LD+LC) – P4.[(L1+LS) + RD.LC –P3.L1
MC = 11.(150+150) – 95.[(75+150) + 183.150 – 95.75
MC = 2362 kp.mm (Maksimum eğilme momenti.)
76
www.forum.alghaform.com
2. Durum :
(2. ve 3. pistonlar Ü.Ö.N.’ da iken )
A-) 1. piston eksoz başlangıcında: P = P5 = 6,7 kp/cm2
π .D 2 π .(11) 2
Ρ1 = .P = .6,7 = 95.6,7 = 636,5kp Ρ1 = 636,5 kp
4 4
B-) 2. piston emme başlangıcında: P = P0 =1 kp/cm2
Ρ2 = 95.1 = 95kp Ρ2 = 95 kp
C-) 3. piston iş başlangıcında: P = P4 =60 kp/cm2
Ρ3 = 95.60 = 5700kp Ρ3 = 5700 kp
D-) 4. piston sıkıştırma başlangıcında: P = P1 =1 kp/cm2
Ρ4 = 95.1 = 95kp Ρ4 = 95 kp
LA LA
Yine : M A = M E = 0 dır.
636,5.75 95.150 3
2. M B .(150 + 150) + M C 150 = − .(150 2 − 75 2 ) −
150 150
150.(4. M B + M C ) = - 7507968,7
4. M B + M C = - 50053 kp.mm
Şimdi üç moment teoremini MA’yı almadan sağa doğru tekrar uygulayacağız. Bu
durumda artık MB ≠ 0’dır.
L
3 P3 . S
M B .LB + 2M C .( LB + LC ) + M D .LC = −
P2 .LB
− 2 .[ L2 − ( LS ) 2 ]
C
LA LC 2
77
www.forum.alghaform.com
Şimdi üç moment teoremini orta ve sağ açıklıklara uygulayacağız. Bu durumda
ise MA ve MB dikkate alınmayacaktır ve MB = 0 dır.
P3 .L1 2 P .L3
M C .LC + 2M D .( LC + LD ) + M E .LD = − .[ LC − L12 ] − 4 D
LC LC
5700.75 95.150 3
M C .150 + 2M D .(150 + 150) + 0 = − .[150 2 − 75 2 ] −
150 150
150.(MC+4.MD )= -50231250 kp.mm
MC+4.MD = -334875 kp.mm
Bulunan bu üç denklemi ortak çözerek MB, MC, MD momentlerini bulabiliriz.
1. Durumdaki çözüme benzer şekilde:
− 50053 − M C
MB = Bunu (b) de yerine yazalım:
4
− 50053 − M C
+ 4.M C . + M D = −334875 kp.mm
4
15.M C .
+ M D = −322361,75
4
15.M C + 4.M D = −1289447 kp.mm
(c) ve (d) yi beraber çözersek:
M C + 4.M D = −334875
14.M C = 954572
M C ≅ 954572 kp.mm
Bu değer C noktasındaki momenttir. O halde C noktasına göre sağ ve sol
taraftaki kuvvetlerin momentlerini alırsak:
1-) Sol taraftan gidilerek:
RA.(LA+LB)-P1.(LS+L1)+RB.LB-P2.L1=MC
RA.( 150+150)-636,5.(150+75)+RB.150 -95.75 = - 68184
150.(2.RA+RB) ≅ 82154
2.RA+RB ≅ 548 kp
2-) Sağ taraftan gidilerek:
RE.(LD+LC)-P4.(LS+L1)+RD.LC-P3.L1=MC
78
www.forum.alghaform.com
RE.(150+150)-95.(150+75)+RD.150-5700.75 = -68184 kp.mm
2.RE+RD = 2538 kp
Ayrıca:
MC ≅ -68184 kp.mm değerini (a) da yerine yazarsak:
4.M B + M C = −50053 kp.mm idi.
79
www.forum.alghaform.com
159.(3.RA + 2RB + RC) = 74513 + 246325,5 + 416955 kp.mm
3.RA + 2RB + RC = 3703 kp.mm
2-) Sağ taraftan gidilerek:
RE.LD – P4.(LD-L1) = MD
RE.159 - 95.(159-90) = - 74513
RE ≅ -427 kp
2.RE + RD ≅ 2950 kp bulunmuştu.
2.(- 427) + RD ≅ 2950 den
RD ≅ 3804 kp
3.RE + 2RD + RC = 9217 kp.mm bulunmuştu
3.(-427)+2.3804+ RC = 9217
RC = 2890 kp
Moment diyagramı için:
MX = RA.X ; X = 0 için MX = MA = 0
X = L1 için MX = MP1 = RA.L1 = 295.90 =26550 kp.mm
MX1 = RA.X1 – P1.(X1-L1)
X1 = L1 MX1 = MP1
X1 = LA MX1 = MB = RA.LA – P1.(LA-L1)
MB = 295.159 – 636,5.(159-90) = 2986,5 kp.mm
MX2 = RA.X2 – P1.(X2-L1) + RB.(X2-LA)
X2 = LB için MX2 = MB= 2986,5 kp.mm idi (sağlama)
X2 = L1+LS için MX2 = MP2 = RA.(L1+LS) – P1.LS + RB.(L1+LS-LA)
L1+LS-LA= LS/2
MP2 = 295.(90+159) – 636,5.138 + 36.69
MP2 = - 2301 kp.mm
MX2 = 0 ise X2 =?
RA.X2 - P1.(X2- L1)+ R1.(X2- LA) = 0
295.X2 – 636,5.(X2-90) + 36.(X2- 159) =0
195. X2 – 636,5. X2 +636,5.90+ 36.X2+36.159 = 0 ⇒ X2 ≅ 167 mm
X2 ≅ 167 mm ise MX2= 0 dır.
80
www.forum.alghaform.com
MX3 = RA.X3 – P1.(X3-L1) + RB.(X3-LA)- P2.[X3-(L1+LS)]
X3 = L1+LS için MX3 = MP2= -23061 kp.mm
X3 = LA+LB için MX3 = MC olur.
MC = RA.(LA+LB) – P1.[(LA+LB)- L1] + RB.LB –P2.L1
MC = 295.(159+159) – 636,5.[(159+159)- 75]+36.159 – 95.90)
MC ≅ - 59862 kp.mm
MX3 = 0 ise X3 =?
RA.X3 - P1.(X3- L1)+ RB.(X3- LA)- P2.[X3-(L1+LS)] = 0
295.X3 – 636,5.(X3-90) + 36.(X3-159) - 95.[X3- (90+159)] = 0
295.X3 – 636,5.X3 -636,5.90 + 36. X3- 36.159 - 95.X3 - 95.228 = 0
-472,5. X3 +84669 = 0
-472,5. X3 = -84669 dan X3 = 179,2 mm
X3 = 179,2 mm ⇒ MX3 = 0 dan geçer.
MX’ = RE.X’ : X’= 0 için M X’ = ME = 0 olur.
X’= L1 için M X’ = MP4 = RE.L1 = -427.90 = -38430 kp.mm
81
www.forum.alghaform.com
M X3’ = RE. X3’ - P4( X3’- L1)+ RD.( X3’- LD)- P2.[ X3’- (L1+LS)]
X3’ = L1+LS için M X3’ = M P3 = 152010 kp.mm
X3’ = LA+LB için M X3’ = M C = RE.(LD+LC)-P4.(L1+LS)+RD.LC –P3.L1
MC = -427.(159+159) – 95.[(90+138) + 3804.159 – 5700.90
MC = - 65610 kp.mm (Maksimum eğilme momenti.)
MX3’ = 0 ise X3’ =?
RE. X3’- P4.( X3’- L1)+ RD.( X3’- LD)- P3.[ X3’-(L1+LS)] = 0
-427. X3’ – 95.( X3’-90) + 3804.( X3’-159) - 5700.[ X3’- (90+138)] = 0
-427. X3’ – 95. X3’ - 95.90 + 3804. X3’- 3804.159 - 5700. X3’- 5700.228 = 0
-2418. X3 +703314 = 0 X3’ = 291 mm
X3’ = 291 mm ⇒ MX3 = 0 dan geçer.
I. DURUM İÇİN MOMENT DİYAGRAMI:
82
www.forum.alghaform.com
113301
σe = ≅ 1.7 kp/mm2 ≅ 170 kp/cm2
π (88) 3
32
Muylu momentlerinin en büyüğü (max.) 1. muyludadır.
(MP1=158490 kp.mm)
M P1 π .d12
σ muylu = ; w=
w 32
dk: Kol muylusu çapı = 90 mm
158490
σ muylu = ≅ 4,70 kp/mm2 ≅ 470 kp/cm2
π (70) 3
32
Sonuç:
1- σ e < σ em olduğundan ana yatak muylusunun mukavemeti uygundur.
83
www.forum.alghaform.com
KRANK MİLİNİN MALZEME TEKNOLOJİSİ VE İMALAT ŞEKLİ
Dövme krank milleri karbonlu ve alaşımlı çeliklerden imal edilir. Krank milinin
burulma titreşimleri bakımından durumu hemen sadece boyutlarına bağlıdır. Fakat
bütün çeliklerin kayma modülleri hemen hemen aynı olduğu için yapılmış olduğu
malzemeye bağlı değildir. Bu sebeple malzeme seçimi için sadece mukavemet
zorlanmaları ve krank ile yatak muylularındaki malzemenin sertliği ile artan aşınmaya
karşı direnç önemlidir. Yüzey basınçları ne kadar küçük olursa yatak madenleri ve
muylu yüzeyleri o kadar yumuşak olabilir.
84
www.forum.alghaform.com
Diesel ve yüksek zorlanmalı otto taşıt motorlarında bugün gittikçe artan ölçüde
Doppeldura veya benzer bir metotla kolayca sertleştirilebilen krom-molibden çelikleri
kullanılmaktadır. Sertlik malzemenin yüzeyinde 3-4 mm içeriye kadar girer ve bu
suretle taşlama neticesinde sert kısım uzaklaştırılmış olmaz. Doppeldura metoduna göre
sertleştirilmede mil aşağı bir dönme sayısı ile döner. Muylular bir asetilen alevi ile
ısıtılır ve arkasından derhal su püskürtülerek soğutulur. Mil su verildikten sonra
doğabilecek gerilmeleri izole için yağ banyosun menevişlenir su verildikten sonra
muylular taşlanır ve bu suretle sertleştirmeden doğabilecek deformasyon izole edilir.
Yüzeylerde bu metot ile 500-550 kg/mm2 brinell sertliği elde edilir bu metot için norm
çeliği(DIN 1663). VCMo135 ve yahut diğer benzer özelliklerdeki ıslah çelikleri
müsaittirler.
Mukavemet Değerleri:
Çekme mukavemeti : 85 : 95 kg/mm2
Akma sınırı : 70 kg/mm2
Uzama (Sd) : 10 %
Büzülme : 60 : 50 %
Çentik Direnci : 12 m.kg/cm2
Sürekli eğilme mukavemeti : 44 kg/mm2
Su verilmemiş çeliğin sertliği : 230 : 290 kg/mm2 Brinell kadardır.
85
www.forum.alghaform.com
Mukavemet değerleri aşağıdakilerdir:
Çekme mukavemeti : 68 : 79 kg/mm2
Sertlik : 250 : 320 kg/mm2 Brinell
Uzama (Sd) : 2,5-3 %
Taşıt diesel motorlarında ise daha sert yatak madenleri bu arada mesela; Bronz
yataklar daha çok kullanıldıklarından bunlarda muyluları sertleştirmek lazımdır.
Muyluların sertleştirilmesinde son yıllarda kullanılan usuller Doppeldura usulü ile
Tocca usulüdür.
86
www.forum.alghaform.com
Döküm krank milinin en büyük faydası kranka en müsait şeklin verilmesindeki
kolaylıktır. Aynı zamanda bu tip krank milinin imali de nispeten ucuzdur. Bu miller
daha çok hızı çok motorlar için kullanılır. Krank milini dövmeye nazaran döküm yolu
ile yapmanın faydası şekil vermenin daha serbest ve daha kolay olması ve aynı zamanda
da imalin ucuz olmasıdır. Döküm krank mili mukavemet bakımından en müsait şekli
alabilir. Ayrıca döküm vasıtası ile mil üzerinde gayet az fazla malzeme bırakılır yani bu
suretle işleme, dövülmüş millere nazaran çok ucuz olur.
Döküm krank milinde muyluların içinde özel oyuklar vardır. Milin mukavemeti
bakımından bu şekil oyuklar gayet müsaittir. Bu oyukları dövülmüş millerde temin
etmek pek güçtür.
Bu sebeple dökülmüş krank mili dövülmüşün yanında pek fazla önemli değildir
ancak belki bazı firmalar tarafından mahdut olarak bazı yerlerde kullanılabileceklerdir.
Mesela Ford Co. firmasının kullandığı malzemeler çelik alaşımları ve alaşımlı dökme
demirdir.
Alaşım dökümden sonra sertleştirilir. Bunun için döküm 20 dakika 900 C0ısıtılır
sonra havada 650 C soğutulur,sonra 1 saat 800 C de ısıtılır ve sonra 1 saat 540 C tutulur.
87
www.forum.alghaform.com
88
www.forum.alghaform.com
89
www.forum.alghaform.com
VOLAN HESABI
Diğer yandan;
Fres
FC = yazılabilir.
cos β
FC değeri (Tf)’de yerine yazılırsa:
sin(α + β )
T f = Fres . sonucu bulunur.
cos β
90
www.forum.alghaform.com
Burada;
TF : Tanjantsal kuvvet (teğetsel kuvvet)
Fres : Motor yatağına tesir eden kuvvet
Motor yatağına tesir eden (Fres) kuvveti 2 bileşene ayrılır. Bunlar;
FC : Fres’in biyel eksenine boyunca olan bileşeni
N : Fres’in silindir eksenine dik yönde olan bileşeni ki bu kuvvet motoru
devirmeye çalışır.
GAZ KUVVETLERİ DİYAGRAMININ ÇİZİMİ (Fg diyagramı)
Gaz kuvvetleri;
Fgaz = P . Ap …(kg)
Fgaz : Gaz kuvvetleri (kg)
P : Silindir içerisindeki basınç (kg/cm2)
Ap : Piston üst yüzey alanı
π .D 2
Ap = , D= 110 mm = 11 cm
4
π .112
Ap = = 95cm 2 ⇒ Ap = 95cm 2
4
Piston üzerine etki eden P(kg/cm2) basıncı α [o] krank açısına bağlı olarak (P-V)
diyagramından alınmıştır. Krankın her 10o lik açı artışında piston üzerindeki mevcut
basınç (P-V) diyagramından tesbit edilerek alınır ve böylece Tablo:1 düzenlenir.
Tablo:1 düzenlendikten sonra;
Fg=f( α ) olmak üzere “toplam gaz kuvvetleri diyagramı” çizilmiştir.
(Diyagram:1)
ATALET KUVVETLERİ DİYAGRAMININ ÇİZİMİ (Fi diyagramı):
Atalet kuvvetleri aşağıdaki formüllerle hesaplanır:
Fi = −mi .r.w 2 (cos α + λ. cos 2α )
Burada;
mi = mP+m2
mp = Piston kütlesi (segmanlar ve perno ile beraber)
m2 = Biyelin piston pernosuna indirgenmiş kütlesi
Gp = 1600 + 179,3 + 892 = 2171,3 gr = 2,171 kg olarak bulunmuştur.
91
www.forum.alghaform.com
92
TABLO : 1
GAZ KUVVETLERİ TABLOSU (F= f( α ) )tablosu)
π .D 2
α [o] krank açısı P(kg/cm2) Basınç Fg = .P(kg )
4
EMME STROKU (0-1)
0 0,9 -85,5
10 0,9 -85,5
20 0,9 -85,5
30 0,9 -85,5
40 0,9 -85,5
50 0,9 -85,5
60 0,9 -85,5
70 0,9 -85,5
80 0,9 -85,5
90 0,9 -85,5
100 0,9 -85,5
110 0,9 -85,5
120 0,9 -85,5
130 0,9 -85,5
140 0,9 -85,5
150 0,9 -85,5
160 0,9 -85,5
170 0,9 -85,5
180 0,9 -85,5
SIKIŞTIRMA STROKU (1-3)
190 1,00 95,0
200 1,1 104,5
210 1,25 118,75
220 1,50 142,5
230 1,60 152,0
240 1,80 171,0
250 2,04 193,8
260 2,25 213,75
270 2,70 256,5
280 3,6 342,0
290 5,0 475,0
300 7,2 684,0
310 9,9 940,5
320 13,5 1282,5
330 17,7 1681,5
340 22,5 2137,5
350 27,0 2565,0
360 57,0 5415,0
93
www.forum.alghaform.com
94
www.forum.alghaform.com
Gp 2,171kg
mp = = 2
≅ 2,213.10 −3 kg.sn 2 / cm
g 981cm / sn
m p = 2,213.10 −3 kg.sn 2 / cm
mi .r.w 2 = 927kg
NOT: Piston alt ölü noktaya hareket ettiği durumda formülde (-) işaret kullanılır,
atalet kuvvetleri negatif değerler alır. Daha sonra krankın her 10o lik açısı için
(cos α + λ. cos 2α ) değeri tespit edilir.
Burada λ değeri olarak;
95
TABLO : 2
ATALET KUVVETLERİ TABLOSU (Fi tablosu)
r
α [o] krank açısı λ= (cos α + λ. cos 2α ) Fi = −927.(cos α + λ . cos 2α )
L
96
www.forum.alghaform.com
97
98
www.forum.alghaform.com
TANJANTSAL KUVVETLER DİYAGRAMININ ÇİZİMİ (Tf diyagramı)
Fres = Fg + Fi ; Fres : Eşdeğer kuvvet
sin(α + β )
T f = Fres .
cos β
Burada;
sin(α + β )
değeri (Assoc Prof. H. SEZGEN Internal Combustion Engine
cos β
Design Syf:127’den) λ değerine göre verilmiştir.
sin(α + β )
λ ≈ 1 4,3 değerine göre değeri seçildi.
cos β
99
www.forum.alghaform.com
TEĞETSEL KUVVETLER DİYAGRAMI (T tablosu)
r sin(α + β ) sin(α + β ) r sin(α + β ) sin(α + β )
λ= T f = Fres . λ= T f = Fres .
α[˚] L Fres cos β cos β α[˚] L Fres cos β cos β
100
www.forum.alghaform.com
101
www.forum.alghaform.com
TOPLAM TEĞETSEL KUVVETLER DİYAGRAMI ÇİZİMİ (Ttop=f( α )):
Bundan önce bir silindir için teğetsel kuvvetler tablosu hazırlandı. (Tablo:3) ve
buradan yine bir silindir için “teğetsel kuvvetler diyagramı” çizildi. (Grafik:3)
Şimdi ise bir silindire ait teğetsel kuvvetler diyagramından istifade edilerek dört
silindir için “toplam teğetsel kuvvetler diyagramı” (Ttop=f( α )) çizilecektir.
Bunun için ise;
Bir silindirin teğetsel kuvvetler diyagramı 920˚ lik krank açısı için çizilir.
Bundan sonra makinenin ateşleme aralıklarının 720:4=180˚ olduğu göz önünde
tutularak bir silindir için çizilen aynı eğri, ilk eğriye göre 180˚, 360˚, 540˚ kaydırmak
sureti ile 3 defa daha çizilir. Yani her silindir için ayrı bir eğri alarak 4 silindir için 4
tane aynı eğri çizilir.
Bu eğrilerin toplamı motorun istenilen “teğetsel kuvvetler diyagramını”
gösteriri.
Bu düşüncenin ısı altında TABLO:4 (toplam teğetsel kuvvetler tablosu)
hazırlandı. Hazırlanan bu tablodaki değerlere göre motorun toplam teğetsel kuvvetler
diyagramı çizilmiştir. (Grafik:4)
ORTALAMA TEĞETSEL KUVVET : [Tfm] (Grafik:4):
Çizilen toplam teğetsel kuvvetler diyagramında bir periyot için pozitif ve negatif
alanlar hesaplanır, yani ölçülür. Bu hesaplama sonunda;
SP1 : Birinci pozitif alan = 13,70 cm2
SP2 : İkincipozitif alan = 36,30 cm2
SP = SP1 + SP2 =13,70 + 36,30 = 50 cm2
SN : Negatif Alan = 4,00 cm2 olarak tespit edildi.
α : Yatay eksendeki ölçek => 180˚ → 9 cm ile gösterilmiş. Yani α =9
1
σ :Düşeyeksendeki ölçek => σ = cm / kg
100
S p − SN 1
T fm = . (kg) ile hesap edilecektir.
α σ
50 − 4 1
T fm = . = 511kg
9 1 / 100
T fm = 511kg olarak bulundu.
102
www.forum.alghaform.com
TABLO:4
103
www.forum.alghaform.com
104
www.forum.alghaform.com
İŞ FAZLALIĞININ BULUNMASI (∆E)
105
www.forum.alghaform.com
VOLANIN SEÇİMİ
D : Volan dış çapı (cm) d : Volan iç çapı (cm)
D ve d çapları motorun montaj şeklinden tespit edildi. Şekilden;
Ddış = 37,5 x 8 = 300 mm = 30 cm
diç = 22,5 x 8 = 180 mm = 18 cm
30 − 18
Volan sürtünme yüzeyi ise : = 6cm olur.
2
Buna göre D= 30 cm ve d = 18 cm
i : Seçilecek volanın atalet yarıçapı (cm) (Volanın içi boştur.)
i = 0,354. Ddıı
2
+ d iç2 (cm) i = 0,354. 30 2 + 18 2 = 12,68cm
32,6
GV = = 36,22kg alındı.
0,90
106
www.forum.alghaform.com
HOLZER METODU İLE NATUREL PÜLZASTON (Açısal Frekans (w)):
1 λ2 π γ
θ = [mdön + m g .g (1 + )].r 2 + .D 4 .H . [kg.cm.sn 2 ]
2 4 32 g
θ eş : Biyelin dengelenmesi bahsinde
θ eş : 0,1430 (kg.cm.sn2) olarak hesaplanmıştır.
π γ
θ = 0,1430 + .D 4 .H . (kg.cm.sn 2 ) olur.
32 g
D : Kol muylusu çapı = 70 mm = 7 cm
H : Kol muylusu uzunluğu = 50 mm = 5 cm
γ : Krank malzemesinin yoğunluğu = 7,85.10-3 kg.cm-3
g : Yerçekimi ivmesi = 981 cm/sn2 alınacaktır.
π 7,85.10 −3
θ = 0,1430 + .7 4.5. ⇒ θ = 0,1524(kg.cm.sn 2 )
32 981
θ 1 = θ 2 = θ 3 = θ 4 = θ = 0,1524 (kg.cm.sn 2 ) olur.
θ T = 4. θ = 4.0,1524 ≅ 0,610 (kg.cm.sn 2 )
107
www.forum.alghaform.com
θ V : Volan atalet momenti
G.D 2 .10 4
θV = ≅ 2,55.GD 2 (kg.cm.sn 2 )
4. g
2.10 4
θV = ≅ 5,1(kg.cm.sn 2 )
4.981
e : Burulma esnekliği (kg-1.cm-1)
e1 = e2 = e3 olduğundan bunlardan birini hesaplayalım.
e : Krank mili burulma esnekliğini hesaplamak için birçok ampirik formüller
mevcutur. Bunlar içinde en sık kullanılanları Sulzer formülü, seelmann formülü ve
Carter formülleridir. Biz krankın burulma esnekliğini bu 3 formülde de uygulayalım:
108
www.forum.alghaform.com
4 d3 4 83
r1 = r − . 2 = 6− . = 2,60cm
3π d 3π 8 2
5 + 0,4.7 2,6 4 + 0,4.8
e1 = 1,23.10 −5 ( 4
+ 0,8. 3
+ )
7 2.12 84
l 20
e4 = 1,23.10 −5. 4
= 1,23.10 −5. 4 = 6,00.10 −8 kg −1 .cm −1
d 8
109
www.forum.alghaform.com
e2 6,42.10 −8
e= + e3 + e 4 = + 6,42.10 −8 + 6,00.10 −8 = 1,562.10 −7 (kg −1cm −1 )
2 2
e = 1,562.10 −7 (kg −1cm −1 )
İki kütleli sistem için : ( θ T veθ V )
θ T + θV 0,610
w= = = 3426 sn −1
θ T .θ v .e 0,610.5,1.1,563.10 −7
w = 3426sn −1 w 2 = 11737476( sn −1 )
(İlk HOLZEER tablosu bulunan bu w ile doldurulacaktır.)
N
θ (1) θ .w 2 (2) λ (3) θ .w 2 .λ (4) ∑θ .w .λ (5)
2
e(6)
e.∑ θ .w 2 .λ (7)
o
0,152 6,42.10
1 1,79.106 1,000 1,79.106 1,79.106 6
0,1149
5
0,152 0,885 6,42.10
2 1,79.106 1,58.106 3,37.106 6
0,2166
5 1
0,152 0,668 6,42.10
3 1,79.106 1,19.106 4,56.106 6
0,2931
5 5
0,152 0,375 6,42.10
4 1,79.106 0,67.106 5,23.106 6
0,3139
5 4
59,86.10 0,061
5 5,1 6
3,68.106 +8,91.106=Mdış
5
Deneme No:1 ile yapılan hesapta Mdış momenti sıfıra eşit çıkmadığı için w=3426
değeri aranılan natürel frekans değildir. Şu halde ikinci bir denemeye geçmek lazımdır.
İkinci cetvel için münasip yani en kısa yoldan natürel frekans götüren w’nun seçilmesi
için bariz kaideler mevcuttur. Fakat biz burada keyfi bir değer mesela; w=3500 sn-1
110
www.forum.alghaform.com
(w2=12250000 sn-2) alalım ve neticeyi ancak ikinci cetveli doldurduktan sonra tahlil
edelim.
w2=12250000 sn-2’ye ait hesapları HOLZER tablosunda toplanmıştır. (Birinci
çeşiti Deneme No:2)
Birinci çeşit w=3500 w2=12250000 Deneme No:2
N
θ (1) θ .w 2 (2) λ (3) θ .w 2 .λ (4) ∑θ .w .λ (5)
2
e(6)
e.∑ θ .w 2 .λ (7)
o
0,152 1,868.10 6,42.10
1 6
1,000 1,868.106 1,868.106 6
0,1199
5
0,152 1,868.10 0,880 6,42.10
2 6
1,64.106 3,51.106 6
0,2254
5 0
0,152 1,868.10 0,654 6,42.10
3 6
1,22.106 4,73.106 6
0,3038
5 6
0,152 1,868.10 0,390 6,00.10
4 6
0,655.106 5,38.106 6
0,3231
5 8
1,152 62,47.10 0,027
5 6
1,73.106 +7,1.106=Mdış
5 7
İkinci deneme donunda da elde edilen moment sıfıra eşit çıkmadığından yine
aranan natürel frekans w bulunamadı.
Bu durumda en uygun yol Tolle tarafından teklif edilen Mdış=f(w) eğrisini göz
önüne almaktır. Bu eğriyi elde etmek için w’nin muhtelif değerleri ile HOLZER
tablolarını doldurmak ve hesaplanan Mdış Momentlerini (ait oldukları w’ların hizsında)
ordinatlar alarak alıpi uç noktaları bir eğri ile birleştirmek lazımdır. Pratik maksatlar
için bu eğrinin gidişatını bilmek kafidir. Eğrinin karakteri aşağıda gösterilmiştir.
111
www.forum.alghaform.com
Bizim için mühim olan bu eğrinin ordinatlarının 0 ile birinci w, pülzasyonu
arasında pozitif olmasıdır. Bu keyfiyet aşağıdaki mülahazalardan anlaşılır.
W sıfır olduğu zaman (2), (4), (5) ve (9) numaralı sütunlardaki sayılar sıfır olur
ve Mdış momenti de sıfırdır. (w=0 pülzasyonlu “titreşim” sisteminin rijit bir cisim olarak
düzgün dönmesidir.)
Küçük bir w için (2) sütunundaki sayılar küçük ve dolayısı ile (3) .cü
sütundakiler 1’den çok az fark eder. Böylece Mdış değerlerini veren (5) numaralı
sütünda gittikçe artan (pozitif) değerler alır.
0 ile w1 arasında ordinatlar (yani: HOLZER tablosunda kalan Mdış momenti)
pozitif, w1 ile w2 pülzasyonları arasında ise negatiftir.
Şekildeki eğriden anlaşılıyor ki ikinci HALZER tablosu yani Deneme NO:2 için
seçilen w2 doğru istikamette alınmıştır. Zira birinci tabloda kalan Mdış momenti gibi
ikinci denemede de elde edilen Mdış No:1’deki w değerinden büyük seçilmiştir.
Demek oluyor ki aranılan natürel pülzasyon bu iki w’dan da daha büyüktür. Şu
halde üçüncü deneme için w=3500 sn-1 ‘den daha büyük bir değer almak lazımdır. Fakat
bu sefer hesapları uzatmamak için şimdiye kadar yapılan iki denemeden yararlanacağız.
w ≅ 3775sn −1 bulunur.
Bu hesap şekildeki eğrinin w1 natürel pülzasyonu civarındaki parçası doğru
olarak kabul edilerek yapılmıştır. Yani eğrinin göz önüne alınan parçası gerçekten bir
doğru parçası olsaydı, bu değer aradığınız pülzasyon olacaktı. Kolayca anlaşıldığı gibi
bu sebepten dolayı yapılabilecek hata ehemmiyetsizdir. Fakat ilk iki tablodaki hesapları
kontrol etmek için bir veya iki HALZER tablosunu daha doldurmak çok faydalı olur.
Üçüncü HALZER tablosu (Deneme No:3) w=3750 sn-1 yani w2 = 14062500 sn-2
için hesaplanmıştır.
112
www.forum.alghaform.com
Birinci çeşit w=3750 w2=14062500 Deneme No:3
Kontrol:
w 2 (λ1 .θ 1 + λ 2 .θ 2 + λ3 .θ 3 + λ 4 .θ 4 + λ 5 .θ 5 ) = 0 eşitliğini sağlamalıdır.
113
www.forum.alghaform.com
114
www.forum.alghaform.com
4 SİLİNDİRLİ MOTORUN DENGELENMESİ:
4 silindirli bir motorun çalışması esnasında temeline (ağırlığından başka) aşağıda
gösterilen kuvvetler etki eder;
1- Birinci mertebeden atalet kuvvet:
PI = m.r.w 2 . cos α
2- İkinci mertebeden atalet kuvvet:
PII = m.r.w 2 .λ. cos 2α
PI ve PII daima silindir ekseni boyunca tesir ederler. Bu kuvvetlerin şiddetleri
periyodik olarak değişir.
3- Dengelenmiş dönen kütlelerin atalet kuvveti (Merkezkaç kuvveti)
PC = m r .r.w 2
PC kuvvetinin değeri sabit olup, doğrultusu sürekli bir şekilde değişir. Şimdi 4
silindirli motor üzerinde bu kuvvetlerin denge durumunu inceleyelim;
∑P I =0
115
www.forum.alghaform.com
2-) İkinci mertebeden atalet kuvvetleri (PII)
PII (1) = m.r.w 2 . cos 2α
∑P II = 4.m.r.w 2 .λ . cos 2α ∑P II ≠0
m r
8.m x .ρ 2 .w 2 = m.r.w 2 .λ ⇒ m x = . .λ
8 ρ2
m=2,86.10-8 kg.cm-3.sn2
r=6,5 cm
λ =0,21
ρ =6 cm
2,86.10 −3 kg.cm −3 .sn 2 6,5cm
mx = . .0,21 ≅ 8,13.10 −5 kg.cm −3 sn − 2
8 6cm
m x ≅ 8,13.10 −5 kg.cm −3 sn −2
116
www.forum.alghaform.com
3-) Dönen kütlelerin merkezkaç kuvvetleri (PC)
PC (1) = m.r.w 2
PC (2) = −m.r.w 2
PC (3) = −m.r.w 2
PC (4) = m.r.w 2
∑P C =0
∑M I =0
∑M II =0
∑M C =0
117
www.forum.alghaform.com
118
www.forum.alghaform.com
119
www.forum.alghaform.com
120
www.forum.alghaform.com
121
www.forum.alghaform.com
122
www.forum.alghaform.com
123
www.forum.alghaform.com
KAYNAKLAR
Kitabın Adı: Yazar
Ders Notları N.YILMAZ
Motor Konstrüksiyonu H. BINARK
Hızı Çok Motorlarda Hareket Elemanları H. BINARK
Diesel Motorları Tekniği İ. ORGA – O.ORGA
Konstruierer Und Rechenn Dr. W. HAEDER
Motor Teknolojisi M. ÖZTUNA
Internal Combustion Engine Design Assoc Prof. H. SEZBEN
Taschen Fur Den Maschinen-bau I-II BUBBEL
Pistonlu Makinalar Dinamiği S. PALAVAN
Mekanik Titreşim Dersleri S. PALAVAN
Makine Elemanları Ş. OKDAY
Malzeme Bilgisi III M. YILDIRIM
Diesel ve Benzinli Motor Teknolojisi R. YALÇINTEPE
124