You are on page 1of 11

Rancangan Pengajaran Harian

PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 6 IBNU BATHUTA


 KESIHATAN MENTAL, EMOSI &
Tarikh 02 NOVEMBER 2020 ( ISNIN ) Tema
SOSIAL
Masa 08.10 am - 08.40 am Tajuk  KEKELUARGAAN

Kehadiran / 9 Orang Kemahiran


 Bekerjasama  Pengurusan mental dan emosi
Nilai murni
 Jujur
Standard  2.3 : Mengetahui dan mengaplikasi kemahiran interpersonal serta komunikasi
Kandungan berkesan dalam kehidupan harian.
Standard
 2.3.1 : Menganalisis situasi tekanan daripada rakan sebaya.
Pembelajaran

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


Pembelajaran  Menganalisis situasi tekanan daripada rakan sebaya.

APP/ABM  Buku teks dan carta.

Kriteria Saya berjaya jika dapat :


 Menganalis sekurang-kurangnya 3 situasi tekanan daripada rakan sebaya dengan
Kejayaan betul.

Kerangka Pengajaran
Aktiviti
 Paparkan gambar pelbagai situasi tekanan daripada rakan sebaya.
Permulaan

 Sumbang saran maklumat pelbagai situasi tekanan daripada rakan sebaya.


 Menganalisis pelbagai situasi tekanan daripada rakan sebaya.
Aktiviti Utama
 Bersoal jawab berkaitan situasi tekanan daripada rakan sebaya.
 Murid membuat latihan dalam buku latihan.

Aktiviti Penutup  Perbincangan dan rumusan.

Tahap
 TP 2
Penguasaan

Refleksi

Intervensi 

Catatan

PENDIDIKAN KESENIAN (MUZIK) TAHUN 2 IBNU YUNUS


Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh 02 NOVEMBER 2020 ( ISNIN ) Tema  Nyanyian

Masa 09.10 am - 09.40 am Tajuk  Burung Kenek-Kenek

Kehadiran / 7 Orang Kemahiran


 Bekerjasama  Nyanyian
Nilai murni
 Jujur
Standard
 2.2 : Kemahiran Seni Muzik
Kandungan
Standard
 2.2.8 : Bernyanyi mengikut pic
Pembelajaran

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


Pembelajaran  Menyanyikan lagu dengan pic yang betul.

APP/ABM  Buku teks, pembesar suara


Saya berjaya jika dapat :
Kriteria
 Menyanyikan lagu sekurang-kurangnya 2 baris lagu dengan pic rendah dan tinggi
Kejayaan
yang betul.
Kerangka Pengajaran
Aktiviti  Murid diminta membaca lirik lagu Burung Kenek-Kenek.
Permulaan  Murid mendengar lagu Burung Kenek-Kenek.

 Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan.


Aktiviti Utama  Murid mendengar lagu mengikut tempo kumpulan masing-masing.
 Murid berlatih menyanyi mengikut pic rendah dan tinggi.

 Murid menyanyi beramai-ramai lagu Burung Kenek-Kenek mengikut pic rendah dan
Aktiviti Penutup
tinggi.
Tahap
 TP 3
Penguasaan

Refleksi

Intervensi 

Catatan
Rancangan Pengajaran Harian

PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6 IBNU BATHUTA


Tarikh 27 OKTOBER 2020 ( SELASA ) Tema  KEMAHIRAN ASAS OLAHRAGA

Masa 08.10 am - 08.40 am Tajuk  ASAS LARIAN

Kehadiran / 9 Orang Kemahiran


 Bekerjasama  Melangkah silang.
Nilai murni
 Jujur
Standard
 1.11 : Berkebolehan melakukan aktiviti rekreasi dan kesenggangan.
Kandungan
Standard  1.11.1 : Berlari, melangkah silang, dan merejam objek berbentuk rod pada satu
Pembelajaran jarak.

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


Pembelajaran  Melangkah silang pada satu jarak.

APP/ABM  Skitel, penanda


Saya berjaya jika dapat :
Kriteria
 Boleh membuat sekurang-kurangnya 2 kali melangkah silang pada satu jarak yang
Kejayaan
betul.
Kerangka Pengajaran
Aktiviti  Murid melakukan aktiviti rengangan otot.
Permulaan  Guru tunjuk cara kaedah melangkah silang pada satu jarak yang betul.

 Murid membuat ansur maju aktiviti melangkah silang pada satu jarak.
Aktiviti Utama  Murid bermain permainan kecil mengunakan kemahiran melangkah silang pada
satu jarak.

 Murid membuat aktiviti “cooling down”.


Aktiviti Penutup
 Murid menyatakan kebaikan boleh melangkah silang pada satu jarak yang betul.
Tahap
 TP 2
Penguasaan

Refleksi

Intervensi 

Catatan

SEJARAH TAHUN 4 IBNU RUSHD


Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh 27 OKTOBER 2020 ( SELASA ) Tema  Mari Belajar Sejarah

Masa 09.10 am - 10.10 am Tajuk  Zaman Air Batu

Kehadiran / 8 Orang Kemahiran


 Bekerjasama  Penceritaan
Nilai murni
 Jujur
Standard
 2.1 : Zaman air batu.
Kandungan
Standard
 2.1.2 : Menyenaraikan garis masa Zaman Air Batu.
Pembelajaran

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


Pembelajaran  Menyenaraikan garis masa zaman air batu.

APP/ABM  Laptop, carta


Saya berjaya jika dapat :
Kriteria
 Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 maklumat garis masa zaman air batu
Kejayaan
dengan betul.
Kerangka Pengajaran
Aktiviti  Murid melihat gambar dalam buku teks.
Permulaan  Murid menyatakan terdapat maklumat garis masa zaman air batu.

 Guru menerangkan maklumat garis masa zaman air batu.


Aktiviti Utama  Murid menyusun kembali maklumat garis masa zaman air batu.
 Murid membuat latihan dalam buku latihan.

Aktiviti Penutup  Murid menjelaskan kepentingan mengenali garis masa zaman air batu.

Tahap
 TP 3
Penguasaan

Refleksi

Intervensi 

Catatan

SAINS TAHUN 3 IBNU RUSHD


Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh 27 OKTOBER 2020 ( SELASA ) Tema  Sains Fizikal

Masa 12.10 pm - 01.10 pm Tajuk  Pengukuran

Kehadiran / 11 Orang Kemahiran


 Bekerjasama  Memerhati
Nilai murni
 Jujur
Standard
 6.1 : Pengukuran luas dan isi padu.
Kandungan
Standard  6.1.2 : Mengukur luas permukaan sekata menggunakan petak yang berukuran
Pembelajaran 1cm x 1cm.

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


Pembelajaran  Memerihalkan kaedah mengukur luas dan isi padu.

APP/ABM  Buku teks, carta


Saya berjaya jika dapat :
Kriteria
 Menyatakan sekurang-kurangnya 2 kaedah yang digunakan untuk mengukur luas
Kejayaan
sesuatu permukaan yang sekata.
Kerangka Pengajaran

 Murid melihat gambar dalam buku teks.


Aktiviti
 Murid menyatakan permukaan objek tersebut boleh diukur keluasan
Permulaan
permukaannya.

 Murid menyusun semula kertas petak 1cm x 1cm untuk mengukur keluasan
permukaan yang sekata.
Aktiviti Utama  Murid mengulang semula aktiviti pada permukaan sekata yang lain.
 Murid menerangkan unit yang digunakan dalam mengukur luas.
 Murid membuat latihan dalam buku aktiviti.

Aktiviti Penutup  Murid menyatakan unit yang digunakan untuk mengukur luas.

Tahap
 TP 2
Penguasaan

Refleksi

Intervensi 

Catatan

PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 6 IBNU BATHUTA


Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh 28 OKTOBER 2020 ( RABU ) Tema  PENGALAMAN MUZIKAL

Masa 12.10 pm - 12.40 pm Tajuk  DINAMIK

Kehadiran / 9 Orang Kemahiran


 Bekerjasama  Warna ton
Nilai murni
 Jujur
Standard
 1.1 : Menyanyikan lagu daripada pelbagai repertoir.
Kandungan
Standard
 1.1.5 : Bernyanyi dengan dinamik.
Pembelajaran

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


Pembelajaran  Murid menyanyikan lagu dengan ton suara dan ekspresi yang sesuai.

APP/ABM  Buku teks, pembesar suara


Saya berjaya jika dapat :
Kriteria
 Menyanyikan sekurang-kurangnya 2 ton suara dan ekspresi yang sesuai dengan
Kejayaan
betul.
Kerangka Pengajaran

Aktiviti  Murid mendengar lagu.


Permulaan  Murid mengajuk semula bunyi yang diperdengarkan.

 Murid mendengar semula beberapa rangkap lagu.


 Murid mengimprovisasi rangkap tersebut dengan dinamik.
Aktiviti Utama
 Murid mengulang semula beberapa rangkap dengan dinamik.
 Murid menyalin skor dalam buku latihan.

Aktiviti Penutup  Murid menyanyi lagu dengan dinamik.

Tahap
 TP 3
Penguasaan

Refleksi

Intervensi 

Catatan

PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6 IBNU BATHUTA


Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh 29 OKTOBER 2020 ( KHAMIS ) Tema  Olahraga Asas

Masa 07.40 am - 08.10 am Tajuk  Larian

Kehadiran / 9 Orang Kemahiran


 Bekerjasama  Merejam
Nilai murni
 Jujur
Standard
1.11 : Berkebolehan melakukan aktiviti rekreasi dan kesenggangan.
Kandungan
Standard  1.11.1 : Berlari, melangkah silang, dan merejam objek berbentuk rod pada satu
Pembelajaran jarak.

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


Pembelajaran  Merejam objek berbentuk rod pada satu jarak.

APP/ABM  Skitel, penanda

Saya berjaya jika dapat :


Kriteria
 Boleh membuat sekurang-kurangnya 2 kali merejam objek berbentuk rod pada satu
Kejayaan
jarak yang betul.

Kerangka Pengajaran

Aktiviti  Murid melakukan aktiviti rengangan otot.


Permulaan  Guru tunjuk cara kaedah merejam objek berbentuk rod.

 Murid membuat ansur maju aktiviti merejam objek berbentuk rod.


Aktiviti Utama  Murid bermain permainan kecil mengunakan kemahiran merejam objek berbentuk
rod.

 Murid membuat aktiviti “cooling down”.


Aktiviti Penutup
 Murid menyatakan kebaikan boleh merejam objek berbentuk rod yang betul.
Tahap
 TP 2
Penguasaan

Refleksi

Intervensi 
Catatan

SAINS TAHUN 4 IBNU RUSHD


Tarikh 29 OKTOBER 2020 ( KHAMIS ) Tema  Sains Fizikal
Rancangan Pengajaran Harian

Masa 08.40 am - 09.40 am Tajuk  Cahaya

Kehadiran / 8 Orang Kemahiran


 Bekerjasama  Berkomunikasi
Nilai murni
 Jujur
Standard
 5.3 : Pembiasan Cahaya.
Kandungan

Standard  5.3.1 : Menyatakan cahaya boleh dibiaskan melalui pemerhatian menerusi


Pembelajaran pelbagai media.

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


Pembelajaran  Menyatakan cahaya boleh dibiaskan melalui pemerhatian menerusi pelbagai media.

APP/ABM  Buku teks, carta

Kriteria Saya berjaya jika dapat :


Kejayaan  Melakarkan sekurang-kurangnya 2 kesan pembiasan cahaya dengan betul.

Kerangka Pengajaran

Aktiviti  Murid melihat gambar dalam buku teks.


Permulaan  Murid menyatakan cahaya terbias apabila melalui 2 medium yang berbeza.

 Murid menyusun alatan untuk mengkaji pembiasan cahaya.


 Murid menerangkan cahaya akan terbias apabila melalui medium yang berlainan.
Aktiviti Utama
 Murid melakar semula kesan pembiasan cahaya.
 Murid membuat latihan dalam buku aktiviti.

 Murid menerangkan cahaya akan terbias apabila melalui medium yang berlainan
Aktiviti Penutup dan kepentingannya dalam kehidupan seharian.

Tahap
 TP 2
Penguasaan

Refleksi

Intervensi 
Catatan

PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 3 IBNU HAYYAN


 BELON UDARA TINGGI DI
Tarikh 29 OKTOBER 2020 ( KHAMIS ) Tema
LANGIT
Rancangan Pengajaran Harian

Masa 10.10 am - 10.40 am Tajuk  KENALI REKODER

Kehadiran / 11 Orang Kemahiran


 Bekerjasama  Ton muzik
Nilai murni
 Jujur
Standard
 2.2 : Kemahiran Seni Muzik
Kandungan
Standard
 2.2.10 : Memainkan rekoder mengikut tempo dengan ton yang baik .
Pembelajaran

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


Pembelajaran  Memainkan rekoder mengikut tempo dengan ton yang baik dan betul.

APP/ABM  Buku teks, pembesar suara

Kriteria Saya berjaya jika dapat :


Kejayaan  Meniup rekoder sekurang-kurangnya 3 tempo dengan ton yang baik dan betul.

Kerangka Pengajaran
Aktiviti  Murid diminta melihat skor pada baluk.
Permulaan  Murid menyatakan tempat not pada baluk tersebut.

 Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan.


Aktiviti Utama  Murid memainkan rekoder berdasarkan skor.
 Murid berlatih meniup rekoder dengan tempo dan ton yang betul.

Aktiviti Penutup  Murid memainkan rekoder mengikut tempo dengan ton yang baik dan betul.

Tahap
 TP 3
Penguasaan

Refleksi

Intervensi 

Catatan

SAINS TAHUN 4 IBNU RUSHD


Tarikh 30 OKTOBER 2020 ( JUMAAT ) Tema  Sains Fizikal

Masa 08.40 am - 09.40 am Tajuk  Pengukuran


Rancangan Pengajaran Harian

Kehadiran / 8 Orang Kemahiran


 Bekerjasama  Berkomunikasi
Nilai murni
 Jujur
Standard
 5.3 : Pembiasan Cahaya.
Kandungan
Standard  5.3.1 : Menyatakan cahaya boleh dibiaskan melalui pemerhatian menerusi
Pembelajaran pelbagai media.

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


Pembelajaran  Menyatakan cahaya boleh dibiaskan melalui pemerhatian menerusi pelbagai media.

APP/ABM  Buku teks, carta

Kriteria Saya berjaya jika dapat :


Kejayaan  Melakarkan sekurang-kurangnya 2 kesan pembiasan cahaya dengan betul.

Kerangka Pengajaran

Aktiviti  Murid melihat gambar dalam buku teks.


Permulaan  Murid menyatakan cahaya terbias apabila melalui 2 medium yang berbeza.

 Murid menyusun alatan untuk mengkaji pembiasan cahaya.


 Murid menerangkan cahaya akan terbias apabila melalui medium yang berlainan.
Aktiviti Utama
 Murid melakar semula kesan pembiasan cahaya.
 Murid membuat latihan dalam buku aktiviti.

 Murid menerangkan cahaya akan terbias apabila melalui medium yang berlainan
Aktiviti Penutup dan kepentingannya dalam kehidupan seharian.

Tahap
 TP 2
Penguasaan

Refleksi

Intervensi 

Catatan

SAINS TAHUN 3 IBNU RUSHD

Tarikh 30 OKTOBER 2020 ( JUMAAT ) Tema  Sains Fizikal

Masa 10.10 am - 10.40 am Tajuk  Pengukuran


Rancangan Pengajaran Harian

Kehadiran / 11 Orang Kemahiran


 Bekerjasama  Memerhati
Nilai murni
 Jujur
Standard
 6.1 : Pengukuran luas dan isi padu.
Kandungan
Standard
 6.1.1 : Menyatakan kaedah yang digunakan untuk mengukur isi padu.
Pembelajaran

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


Pembelajaran  Menyatakan kaedah yang digunakan untuk mengukur isi padu.

APP/ABM  Buku teks, carta


Saya berjaya jika dapat :
Kriteria
 Menyatakan sekurang-kurangnya 2 kaedah yang digunakan untuk mengukur isi
Kejayaan
padu.
Kerangka Pengajaran

 Murid melihat gambar dalam buku teks.


Aktiviti
 Murid menyatakan permukaan objek tersebut boleh diukur keluasan
Permulaan
permukaannya.

 Murid menyusun semula kertas petak 1cm x 1cm untuk mengukur keluasan
permukaan yang sekata.
Aktiviti Utama  Murid mengulang semula aktiviti pada permukaan sekata yang lain.
 Murid menerangkan unit yang digunakan dalam mengukur luas.
 Murid membuat latihan dalam buku aktiviti.

Aktiviti Penutup  Murid menyatakan kaedah yang digunakan untuk mengukur luas.

Tahap
 TP 2
Penguasaan

Refleksi

Intervensi 
Catatan

You might also like