You are on page 1of 4

PANDUAN

PERANCANGAN PENGAJARAN
STRATEGI M2P
SEJARAH
SEKOLAH RENDAH
PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN
STRATEGI MAMPATAN, PECUTAN DAN PENGAYAAN (M2P) DALAM PELAKSANAAN KURIKULUM

MATA PELAJARAN Sejarah HARI


TEMA/TAJUK Sejarah Awal Negara/ Kerajaan Melayu Awal TARIKH
TAHUN/TINGKATAN Tahun 4 MASA/TEMPOH

STANDARD KANDUNGAN: 4.1 Kerajaan Melayu Awal


STANDARD PEMBELAJARAN:
4.1.1 Menamakan Kerajaan Melayu Awal.
4.1.2 Menyatakan lokasi Kerajaan Melayu Awal di Kepulauan Melayu.
K4.1.5 Menerangkan kepentingan menjalin hubungan diplomatik.

Soalan:
JENIS PRAUJIAN https://bit.ly/3g6Stxk

TAHAP KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN


OBJEKTIF Murid dapat: Murid dapat: Murid dapat:
1. Menamakan tiga (3) Kerajaan 1. Menamakan lima (5) Kerajaan 1. Menamakan sembilan (9)
Melayu Awal. Melayu Awal. Kerajaan Melayu Awal.
2. Menyatakan tiga (3) lokasi 2. Menyatakan lima (5) lokasi 2. Menyatakan lapan (8) lokasi
Kerajaan Melayu Awal di Kerajaan Melayu Awal di Kerajaan Melayu Awal di
Kepulauan Melayu. Kepulauan Melayu. Kepulauan Melayu.
3. Menerangkan tiga (3) 3. Menerangkan empat (4) 3. Menerangkan lima (5)
kepentingan menjalin kepentingan menjalin kepentingan menjalin
hubungan diplomatik. hubungan diplomatik. hubungan diplomatik.

SET INDUKSI 1. Murid ditunjukkan keratan akhbar berkaitan Kerajaan Melayu Awal.
2. Murid diminta menyebut tajuk pada keratan akhbar dan mengaitkan dengan tajuk yang akan dipelajari.
AKTIVITI PdP 1. Murid menonton video yang 1. Murid menonton video yang 1. Murid menonton video yang
(mengikut urutan - aktiviti yang
telah dimuat turun telah dimuat turun telah dimuat turun
menarik dan berkesan dalam
tempoh masa yang realistik) (https://www.youtube.com/ (https://www.youtube.com/ (https://www.youtube.com/
watch?v=yWOWhVRX5do). watch?v=yWOWhVRX5do). watch?v=yWOWhVRX5do).
2. Secara berpasangan, murid 2. Secara berpasangan, murid 2. Secara berpasangan, murid
menamakan Kerajaan Melayu menamakan Kerajaan Melayu menamakan Kerajaan Melayu
Awal berpandukan Word Awal berpandukan Word Awal berpandukan Word
Search yang disediakan. Search yang disediakan. Search yang disediakan.
3. Secara berpasangan juga, 3. Secara berpasangan juga, 3. Secara berpasangan juga,
murid melengkapkan peta alir murid melengkapkan peta alir murid melengkapkan peta alir
berkenaan garis masa berkenaan garis masa berkenaan garis masa
Kerajaan Melayu Awal. Kerajaan Melayu Awal. Kerajaan Melayu Awal.
4. Murid juga melengkapkan teka 4. Murid juga melengkapkan teka 4. Murid juga melengkapkan
silang kata berkaitan candi silang kata berkaitan candi teka silang kata berkaitan
semasa Kerajaan Melayu semasa Kerajaan Melayu candi semasa Kerajaan
Awal berpandukan buku teks. Awal berpandukan buku teks. Melayu Awal berpandukan
5. Secara berkumpulan (5 5. Secara berkumpulan (5 buku teks.
orang), murid melabelkan orang), murid melabelkan 5. Secara berkumpulan (5
Kerajaan Melayu Awal di Kerajaan Melayu Awal di orang), murid melabelkan
Kepulauan Melayu pada peta Kepulauan Melayu pada peta Kerajaan Melayu Awal di
yang disediakan. yang disediakan. Kepulauan Melayu pada peta
6. Secara berkumpulan juga, 6. Secara berkumpulan juga, yang disediakan.
murid memadankan lokasi murid memadankan lokasi 6. Secara berkumpulan juga,
yang betul dengan Kerajaan yang betul dengan Kerajaan murid memadankan lokasi
Melayu Awal. Melayu Awal. yang betul dengan Kerajaan
7. Murid membentangkan hasil Melayu Awal.
kerja di hadapan kelas.
7. Murid membentangkan hasil 7. Murid diberikan tugasan kajian
kerja secara kreatif kes dengan bimbingan guru
menggunakan pendekatan dan murid menyediakan
didik hibur (puisi/ nyanyian/ pelaporan kajian kes secara
syair/ sajak/ pantun dll). projek.

GABUNG JALIN/ PENERAPAN


1. EMK Bahasa, Nilai Murni, Patriotisme, Kreativiti dan Inovasi, Teknologi Maklumat dan Komunikasi.
2. KECERDASAN PELBAGAI Interpersonal, Kinestetik Interpersonal, Intrapersonal, Interpersonal, Intrapersonal,
Kinestetik, Muzik, Verbal Kinestetik, Muzik, Verbal
Linguistik Linguistik, Visual Ruang.
3. KBAT Menganalisis Menilai, Mencipta Menilai, Mencipta
4. PAK21 Peta i-Think, Cloze Procedure, Peta i-Think, Cloze Procedure, Peta i-Think, Cloze Procedure,
Collaboration Collaboration, Constructivism, Collaboration, Learning
Learning Modalities Modalities, Project-Based-
Learning
JENIS PASCAUJIAN Soalan:
https://bit.ly/3g6Stxk

IMPAK/REFLEKSI Murid boleh menguasai tahap asas Murid boleh menggabung jalin Murid boleh menggabung jalin
(mungkin boleh tulis sikit di sini- pengetahuan asas dan pengetahuan asas, membuat
ini adalah contoh penulisan bagi mencipta sesuatu yang baru pembacaan mendalam dan
impak...Impak hanya dicatat oleh menyampaikan melalui projek
guru selepas PdP) yang kreatif.
CATATAN Murid menguasai tahap asas bagi
*Contoh catatan membolehkan murid masuk ke tahap
KUKUH II dan PENGAYAAN,

You might also like