Professional Documents
Culture Documents
According to Writer (2020), the industrial origin approach is an approach to computing a nation's GNP
based on adding up the gross value of primary, secondary and tertiary industries. In addition, primary
industries are the industries that are related to farming, fishing and mining. Another is secondary
industries that are related to manufacturing such as car factories, plastic factories and etc. so they
convert raw materials into products or goods. Lastly is tertiary industries that are related to services
that helps the process of production and distribution like teaching and healthcare services. In
conclusion, we can see that these three industries are connected to each other because they are all
working to make goods and services.
IMPORTANCE:
1. This particular approach can be use to seek and create an evaluation of the true GNP (Gross
National Product) of a specific country.
2. People can know that the value of the product that they buy is depend on all contributions of each
industries in a country in terms of producing goods and services.
PURPOSE:
The purpose of this approach is basically to calculate the GNP of a country. The contributions
of each country are the factors to obtain the value of a product. So when all the values of a product
are summed up, the total domestic production or GDP (Gross Domestic Product) is going to be
obtain.
FORMULA:
GDP= A (Agriculture) + I (Industry) + S (Service)
GNP= GDP + NFIFA
Where:
A= Agriculture
I= Industry
S= Service
EXAMPLE:
A= 4,000,000
I= 5,000,000
S= 5,000,000
NFIFA= 9,000,000
GDP
GDP = 4,000,000 + 5,000,000 + 5,000,000
GDP = 14,000,000
GNP
GNP= 14,000,000 + 9,000,000
GNP= 23,000,000
FORMULA:
GDP= C + I + G + (X−M)
GNP= GDP + NFIFA
Where:
X= Exports of goods
M= Imports of goods
EXAMPLE:
C= 3,000,000
I= 5,000,000
G= 7,000,000
X= 10,000,000
M= 11,000,000
NFIFA= 9,000,000
GDP
GDP= 3,000,000 + 5,000,000 + 7,000,000 + (10,000,000 - 11,000,000)
GDP= 3,000,000 + 5,000,000 + 7,000,000 – 1,000,000
GDP= 15,000,000 – 1,000,000
GDP= 14,000,000
GNP
GNP= 14,000,000 + 9,000,000
GNP= 23,000,000
IMPORTANCE:
1. This approach can also use to calculate the GDP (Gross Domestic Product) of a specific country.
2. In real estate, this approach can also determine the value of a commercial property.
3. In investment, investor can find out the future value of a property and the cash flow that the said
particular property could generate.
PURPOSE:
The purpose of income approach in economics is also to calculate the GDP (Gross Domestic
Product) of a specific country in terms of adding all sources of income, by that a quick estimate can
be made of the total production value of economic activity. Therefore adjustments can be made for
taxes, depreciation, and foreign-factor payments.
FORMULA:
NI= KEM + KEA + KK + KP
GNP= NI + CCA + IBT
Where:
NI= National Income
KEM= Kita ng mga Empleyado at Manggagawa
KEA= Kita ng Entrepreneur at Ari-arian
KK= Kita ng mga Kalakal
KP= Kita ng Pamahalaan
GNP= Gross National Product
CCA= Consumption Capital Allowance
IBT= Indirect Business Taxes
EXAMPLE:
KEM= 2,000,000
KEA= 4,000,000
KK= 3,000,000
KP= 5,000,000
CCA= 5,000,000
IBT= 4,000,000
NI
NI= 2,000,000 + 4,000,000 + 3,000,000 + 5,000,000
NI= 14,000,000
GNP
GNP= 14,000,000 + 5,000,000 + 4,000,000
GNP= 23,000,000